W Norwegii papier odchodzi do lamusa

Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
A- A+

Koniec z papierowymi rozliczeniami i decyzjami podatkowymi w Norwegii!

Może wydawać się to mało możliwe, ale cyfryzacja w procedurach urzędowych w Norwegii ma coraz większą skalę. Teraz przez internet podatnik może załatwić prawie wszystko. Norwegia jest jednym z czołowych krajów na terenie Unii Eruopejskiej, który skutecznie rezygnuje z tradycyjnych form komunikacji i administracji publicznej. Temat pojawił się w naszym artykule Do it online!, gdzie opisaliśmy jak urząd zagraniczny zachęca podatnika do korzystania z serwisów państwowych online. Dokładnie 10 czerwca 2014 minął termin, w którym podatnik mógł wybrać opcję otrzymywania zeznania podatkowego z urzędu. Jeśli użytkownik zarejestrował się w systemie altinn.no, wówczas automatycznie został on uznany przez urząd jako podatnik, który chce korzystać z internetowego systemu w pełnym zakresie i rezygnuje z papierowej wersji. 

Możesz się nie doczekać Selvangivelse w marcu

W związku z tymi zmianami, zeznanie podatkowe zostanie opublikowane tylko w systemie altinn.no bez wysyłania tradycyjnej wersji papierowej do podatnika. Na pewno w pierwszym roku wywoła to spore zamieszanie wśród podatników, którzy przyzwyczaili się do oczekiwania na białą kopertę z logotypem Skattettaten. Podatnik będzie informowany drogą emailową o nowych wiadomościach w altinn.no i wszelkich aktualizacjach, które mają wypływ na sytuację podatkową. 

Dla poniektórych to żadna nowość

Norwegia zna różne sposoby zachęcała podatnika do "przerzucenia" się na elektroniczny system urzędowy. Głównym powodem, dla jakiego podatnik decydował się na porzucenie tradycyjnej wersji papierowej, był fakt, że osoby sporządzające zeznanie podatkowe w wersji elektronicznej otrzymywały decyzje podatkowe w pierwszej kolejności. W praktyce wyglądało to tak, że osoby korzystające z altinn.no otrzymywały decyzje już w czerwcu, a podatnicy korzystający z papierowych wersji mogli się cieszyć decyzjami podatkowymi dopiero w październiku. Jest to spora korzyść dla podatnika, dlatego większość użytkowników zdecydowało się już ponad 3 lata temu na elektroniczną drogę komunikacji. 

Wiadomość jest zaskakująca, choć była do przewidzenia. Dzięki nowym przepisom urząd zaoszczędzi ogromne pieniądze. Mówimy tutaj po ponad czterech milionach podatników, do których nie trzeba będzie wysyłać korespondencji drogą pocztową. Pamiętajmy, że średnio każdy podatnik otrzymywał 3 listy z urzędu rocznie. Łatwo stwierdzić, że 12 000 000 listów wysyłanych rocznie do podatników stanowiło ogromne obciążenie budżetu. Norweski urząd wspomina o miliardowych oszczędnościach. 

Elektronicznie znaczy szybciej i lepiej

Elektroniczne procedury urzędowe są na rękę obu stroną- administracji i podatnikowi. Podstawowe korzyści to oszczędności w budżecie poprzez optymalizowanie kosztów korespondencji, zatrudnienia urzędników, utrzymywanie powierzchni magazynowych itp. Świat dąży do cyfryzacji i jest to konieczny  krok, który w niedługim czasie dotknie również Polaków. Powinnismy pozbyć się dotychczasowych przyzwyczajeń i nieuzasadnionych opinii dotyczących braku bezpieczeństwa danych w sieci. Technologia w ostatnich kilk latach zrobiła ogromny postęp i warto to wykorzystać. 

Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
W?gierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Iława     Zwrot podatku z Niemiec Holandii Norwegii Czestochowa     Zwrot podatku z zagranicy Myslenice    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl