Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Rozliczenie podatku VAT w Niemczech.

Dowiedz się czym jest Umsatzsteuer i w jaki sposób może uzyskać go polak na terenie Niemiec. Stworzyliśmy dla Państwa specjalny poradnik dotyczący rozliczania podatku w Niemczech.

 W jaki sposób działa niemiecki VAT? Obowiązki i terminy

Coraz więcej polskich firm dokonuje rejestracji do VAT w Niemczech lub zaczyna rozważać taką opcję. Z czego to wynika i jakie obowiązki mają podatnicy płacący niemiecki VAT? Należy wiedzieć, że decydując się na prowadzenie działalności, która będzie opodatkowana na terenie Niemiec, trzeba się zarejestrować i wtedy otrzymuje się indywidualny, niemiecki numer VAT-UE (umsatzsteuer). Wiąże się to z koniecznością spełniania i pilnowania wielu różnych obowiązków, które są związane z rozliczeniem niemieckiego podatku.

Umsatzsteuer - co to jest?

Niemiecki podatek rozlicza się rocznie, co bardzo różni się od tego, jak to odbywa się w Polsce (rozliczamy się kwartalnie i miesięcznie). Oprócz deklaracji rocznej składa się również wstępne deklaracje, czyli takie, które wykazują transakcje, które są istotne z punktu podatku VAT i na podstawie tej deklaracji płaci się zaliczkę. Od początku należnego (umsatzsteuer) należy odliczyć podatek naliczony.

Jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą bądź firmą i zarejestrowałeś się do niemieckiego VATu, to w roku rejestracji i w roku następnym Twoim obowiązkiem jest złożenie wstępnych deklaracji miesięcznych. Wstępne deklaracje należy składać w terminie do 10 dnia każdego miesiąca (w Polsce ten termin to 25 dzień następnego miesiąca).

Kiedy i w jaki sposób należy złożyć deklarację roczną?

Obowiązek składania deklaracji rocznej w Polsce nie obowiązuje. Deklaracja roczna powinna stanowić sumę wszystkich wstępnych deklaracji złożonych w danym roku i nie powinna się zbytnio od nich różnić. Deklarację roczną składa się w terminie 31 maja roku następnego. Jeżeli konkretna firma jest prowadzona i obsługiwana przez doradcę podatkowego, to termin znacząco się wydłuża, gdyż aż do końca roku po upływie roku.

W Niemczech, jak i w Polsce, podatnik VAT, ma obowiązek złożyć informację o dokonanych transakcjach. Są one składane w Niemczech do 25 dnia następnego miesiąca. Jeżeli w ciągu miesiąca nie doszło do żadnej transakcji unijnej, to tak samo, jak w Polsce, nie należy tego nigdzie zgłaszać. Takie informację podsumowujące składa się drogą elektroniczną, co jest niewątpliwie dużym ułatwieniem.

VAT w Niemczech - krótkie podsumowanie

Jeżeli zdecydujesz się na niemiecki VAT, to musisz wiedzieć, że rozliczenia podatku VAT wymagają bardzo dużej i specjalistycznej wiedzy z zakresu przepisów i ustaw niemieckich. Rejestracja podatkowa w Niemczech to dopiero pierwszy, najprostszy krok. Sama konstrukcja i obowiązki opłat, nie różnią się zbytnio od tego, co funkcjonuje w Polsce, natomiast warto znaleźć biuro podatkowe i księgowe, które świetnie zna się na niemieckich podatkach.

Dowiedz się więcej na temat - zwrot podatku VAT z Niemiec.

Warto wiedzieć, że podstawowa stawka VAT w Niemczech wynosi 19%, natomiast obniżona zaledwie 7%. Do obniżonej stawki możemy zaliczyć takie produkty jak: wszelkiego rodzaju bilety na wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe, usługi noclegowe, prasa, gazety, transport ludzi, lekarstwa apteczne, wszelkiego rodzaju pozostałe produkty medyczne, książki oraz te najbardziej podstawowe produkty żywnościowe.

Sprawdź podobne artykuły o zwrocie podatku z Niemiec

Powrót »
Rozliczenie podatku VAT w Niemczech.
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl