Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Belgijski zasiłek rodzinny Kinderbijslag

Jest to zasiłek, który jest przyznawany rodzinom posiadającym dzieci i ma na celu wsparcie finansowe rodziców, którzy otrzymują dodatkowe środki, które mają przeznaczać na wychowanie swoich dzieci, w celu zapewnienia im stabilizacji i odpowiedniego poziomu życia codziennego.

Na czym polega rodzinny zasiłek kinderbijslag w Belgii?

Jest to zasiłek, który jest przyznawany rodzinom posiadającym dzieci i ma na celu wsparcie finansowe rodziców, którzy otrzymują dodatkowe środki, które mają przeznaczać na wychowanie swoich dzieci, w celu zapewnienia im stabilizacji i odpowiedniego poziomu życia codziennego. Ten zasiłek przysługuje wszystkim tym, którzy pracują u belgijskiego pracodawcy. Mogą to być osoby zatrudnione tylko i wyłącznie na umowę o pracę, takie, które prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Belgii oraz te, które są uprawnione do otrzymywania zasiłków socjalnych, na przykład z powodu bardzo złej sytuacji majątkowej panującej w domu, przewlekłych chorób, czy bezrobocia. Jeżeli prowadzisz swoją firmę w innym kraju niż Belgia, ale regularnie opłacasz składki ubezpieczenia społecznego w Belgii, to również należy Ci się kinderbijslag. Belgia obejmuje tym programem wszystkich pracujących ludzi na jej terenie, bez względu na narodowość. Niestety, pracownicy sezonowi nie mają prawda do tego typu zasiłku.

Jakiej wysokości jest zasiłek rodzinny w Belgii?

Od 1 sierpnia 2013 roku taki zasiłek wynosi 90,28 euro (około 395 zł) na pierwsze dziecko, 167,05 euro (około 730 zł) na drugie dziecko i 249,41 euro (około 1100 zł) na trzecie dziecko i każde kolejne. Dodatkowo, zasiłek jest podwyższany o dodatek wiekowy, kiedy to dziecko kończy kolejno 6, 12 i 18 lat. W sierpniu, ponadto, wraz z stałym i niezmiennym zasiłkiem rodzinnym, wypłacana jest dodatkowa kwota, tak zwana "premia szkolna".

Rodzice posiadający dzieci niepełnosprawne i półsieroty oraz tacy, którzy znajdują się na bezrobociu, są emerytowani oraz samotnie wychowują dzieci - dostają od Państwa dodatkowe wsparcie finansowe. Tak funkcjonuje Belgia. Zasiłek rodzinny jest przekazywany na konto jednego rodzica i w większości przypadków jest to matka.

Kinderbijslag dla Polaków - jak funkcjonuje i co powinieneś mieć, aby go otrzymać?

Jeśli pracujesz w Belgii na umowę o pracę lub prowadzisz na jej terenie własną działalność gospodarczą, to możesz ubiegać się o zasiłek rodzinny. Nie jest to proces łatwy i przyjemny i niestety, wymaga sporej biurokracji i jeszcze więcej czekania. Jakie dokumenty będziesz potrzebował, aby złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Belgii?

Przede wszystkim będziesz potrzebować tak zwanego loonfiche/ fiche de renumeration od swojego belgijskiego pracodawcy lub chociaż comiesięczne paski wypłaty. Dodatkowo na formularzu o numerze E401 musisz donieść zaświadczenie o zameldowaniu swojej rodziny. Jeśli twoje dziecko ma powyżej 18 roku życia i dalej się uczy, to wypełnij formularz E402, gdzie należy wpisać dane, gdzie pobiera ono naukę.

Jak długo należy czekać na odpowiedź i ile trwają wszystkie procedury?

Niestety, tak jak już było wspomniane, tego typu procedury mogą trwać bardzo, bardzo długo, gdyż nawet kilka miesięcy. Zwykle jest to między trzema, a sześcioma miesiącami. Z czego wynika taki długi okres oczekiwania? Instytucja zajmująca się tymi wnioskami, czyli Kinderbijslagfond, ma spore problemy z przekazywaniem sobie płynnych informacji i skuteczną komunikacją z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, który znajduje się w Polsce. Jeśli chcesz, aby wszystkie procedury poszły dużo sprawniej, wygodniej i przyjemniej, to skorzystaj z usług polskich biur, które codziennie zajmują się pozyskiwaniem tego typu świadczeń z zagranicy dla swoich klientów.

Czy będąc Polakiem pracującym od wielu lat w Belgii, możesz upomnieć się o zasiłek za "lata w tył"?

Tak, jak najbardziej jest taka możliwość. Tego typu oświadczenia z działają z mocą wsteczną do lat 5. Warunkiem jest to, aby w tych latach w Polsce została wydana decyzja o przyznaniu zasiłku przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

O czym nie należy zapominać, kiedy udało Ci się i już pobierasz zasiłek rodzinny z Belgii?

Belgijska instytucja kontroluje każdą rodzinę, a konkretniej aktualną sytuację rodzinną, dwa razy w roku, ale mimo to należy pamiętać, aby wszelkiego rodzaju ważne zmiany na bieżąco zgłaszać do odpowiedniego banku ubezpieczeń socjalnych, aby nie narobić sobie dużych kłopotów.

Kinderbijslag Belgia

Kinderbijslag to świetna sprawa, dzięki której będziesz mógł zapewnić swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze oraz uporządkować domowy budżet i ustabilizować sytuację finansową. Jeżeli na stałe pracujesz w Belgii, to warto pomyśleć o tego typu zasiłku rodzinnym. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zabrać się do tego tematu i jak tę sprawę załatwić, poproś o pomoc doświadczone biuro, które krok po kroku pomoże Ci wypełnić wszystkie niezbędne deklaracje i skutecznie złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego dla Ciebie i Twoich dzieci.

Powrót »
Belgijski zasiłek rodzinny Kinderbijslag
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl