Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku w Austrii

Pracujesz w Austrii i interesuje Cię kwota wolna od podatku? Austria to jeden z krajów, którego prawo podatkowe jest nam doskonale znane. Zobacz nasz najnowszy artykuł!

Kwota wolna od podatku w Austrii

Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku w Austrii?

Jeśli pracujesz lub pracowałeś w Austrii i chciałbyś rozliczyć się ze swojego podatku, ale nie do końca wiesz, jaka jest kwota wolna od podatku, to w tym artykule pomożemy Ci rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na najważniejsze pytania. W Austrii, jak w wielu europejskich krajach, podatki mają charakter progresywny. Co to znaczy? Im większą sumę zarabia konkretny pracownik, tym większy podatek dostaje do zapłacenia.

Prawo podatkowe, a Austria. Kwota wolna od podatku

Wszystkie osoby, które pracują w Austrii, a ich roczne dochody nie przekraczają 11 693 euro, są zwolnione z konieczności płacenia podatku dochodowego. Mimo tego, że podatku dochodowego nie trzeba płacić, to nadal można to robić. Dzięki temu podczas rozliczenia można ubiegać się o nadpłatę podatku. Jednak, aby go otrzymać, trzeba spełniać pewne kryteria. Jednym z nich, o czym było już wspomniane, jest to, że nasze dochody w Austrii nie mogą przekroczyć 11 693 euro. To jednak nie wszystko. O zwrot mogą się ubiegać osoby zameldowane na terenie Austrii oraz posiadające obywatelstwo Unii Europejskiej. Dodatkowo osoba ubiegająca się zwrot podatku dochodowego, powinna pracować mniej niż 183 dni w roku, którego dotyczy rozliczenie.

Dodatkowe benefity dla podatników

W Austrii system działa tak, że w sytuacji, gdy nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku, możesz ubiegać się o dodatkowe ulgi. Jak otrzymać takie ulgi? Przede wszystkim należy posiadać do wglądu dokumenty potwierdzające nasze koszta jak bilety autobusowe, rachunki oraz inne wydatki, na przykład te związane z utrzymaniem dzieci. O jakie ulgi można się starać w Austrii? Ulgę wobec kosztów leczenia, dojazdów do pracy, dzieci oraz związaną z prowadzeniem podwójnego domostwa. Wynika to z tego, że w momencie, w. którym nie przekraczasz kwoty wolnej od podatku, państwo zwraca Ci wszystko, co odprowadził dla Ciebie Twój pracodawca.

Komu przysługuje zwrot podatku – jakie wymagania należy spełniać? Kwota wolna od podatku w Austrii

Prawo podatkowe w Austrii mówi jasno – każda osoba, która na terenie państwa pracowała minimum 6 miesięcy bez dłuższej przerwy, jest uznana za rezydenta. Tak samo dotyczy to osób, których dochody z pracy we wszystkich krajach są na łączną kwotę 90% z całego dochodu w ciągu roku. Jeżeli Twoja praca w Austrii trwa już ponad 6 miesięcy, to tutaj dobra wiadomość – możesz ubiegać się o zwrot podatku, a nieistotne będzie to, ile zarobiłeś w innych krajach. Aby postarać się o zwrot podatku dochodowego, należy udać się do urzędu skarbowego i złożyć w nim odpowiednie dokumenty, które będą poświadczać o tym ile czasu pracujesz na terenie Austrii.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jakiej wysokości podatki obowiązują na terenie całej Austrii?

Tak, jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, w Austrii obowiązuje progresywna skala podatkowa, która polega na tym, że wysokość naszego podatku jest dokładnie uzależniona od wysokości naszych zarobków. Jakie stawki podatkowe obowiązują aktualnie?

Jeżeli Twój dochód roczny przekracza kwotę 1 000 000 euro, to podatki dochodowe wynoszą aż 55%.

W przypadku zarobków między 93 120, a 1 000 000 euro, kwota do zapłaty jest równa 50%.

W granicach 62 080 - 93 120 podatek dochodowy wynosi 48%.

Zarobki w wysokości 32 075 - 62 080 euro to 42% podatku dochodowego, a dochód w wysokości 19 134 - 32 075 to liczba 35%.

Najniższy podatek wynoszący 25% zapłacą osoby, których zarobki są w granicy 11 693, a 19 134 euro. Poniżej 11 693 euro podatku dochodowego się nie płaci, jest to kwota od niego wolna.

Jak zmniejszyć kwotę podatku dochodowego?

Jak w większości krajów, istnieje kilka możliwości, dzięki którym zmniejszymy kwotę podatku dochodowego, który musimy zapłacić. Możemy odliczyć niektóre aspekty i to dotyczy się odliczeń zarówno od podatku, jak i od dochodu. Jakie rzeczy możemy odliczyć? Na przykład koszty wszelkiego rodzaju kursów oraz inny szkoleń, które są związane z naszym rozwojem w kierunku pracy. Należą do nich na przykład kursy językowe czy kursy doszkalające. Odliczyć również możemy koszta materiałów, które są nam niezbędne podczas pracy, takie jak literatura fachowa. Dodatkowo dochodzą aspekty związane z kosztami delegacji i wyjazdów firmowych oraz zakupów narzędzi czy specjalistycznych ubrań roboczych. Jednym z najważniejszych czynników, które możemy odliczyć, są koszta utrzymania podwójnego gospodarstwa domowego (przykładowo: w Austrii i w Polsce) oraz koszty dojazdu do żony lub dzieci.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Ulgi podatkowe w Szwecji

Ulgi podatkowe w Szwecji

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Współpracują z nami: