Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Kwota wolna od podatku w Austrii

Pracujesz w Austrii i interesuje Cię kwota wolna od podatku? Austria to jeden z krajów, którego prawo podatkowe jest nam doskonale znane. Zobacz nasz najnowszy artykuł!

Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku w Austrii?

Jeśli pracujesz lub pracowałeś w Austrii i chciałbyś rozliczyć się ze swojego podatku, ale nie do końca wiesz, jaka jest kwota wolna od podatku, to w tym artykule pomożemy Ci rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na najważniejsze pytania. W Austrii, jak w wielu europejskich krajach, podatki mają charakter progresywny. Co to znaczy? Im większą sumę zarabia konkretny pracownik, tym większy podatek dostaje do zapłacenia.

Prawo podatkowe, a Austria. Kwota wolna od podatku

Wszystkie osoby, które pracują w Austrii, a ich roczne dochody nie przekraczają 11 000 euro, są zwolnione z konieczności płacenia podatku dochodowego. Mimo tego, że podatku dochodowego nie trzeba płacić, to nadal można to robić. Dzięki temu podczas rozliczenia można ubiegać się o nadpłatę podatku. Jednak, aby go otrzymać, trzeba spełniać pewne kryteria. Jednym z nich, o czym było już wspomniane, jest to, że nasze dochody w Austrii nie mogą przekroczyć 11 000 euro. To jednak nie wszystko. O zwrot mogą się ubiegać osoby zameldowane na terenie Austrii oraz posiadające obywatelstwo Unii Europejskiej. Dodatkowo, osoba ubiegająca się zwrot podatku dochodowego, powinna pracować mniej niż 183 dni w roku, którego dotyczy rozliczenie.

Dodatkowe benefity dla podatników

W Austrii system działa tak, że w sytuacji, gdy nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku, możesz ubiegać się o dodatkowe ulgi. Jak otrzymać takie ulgi? Przede wszystkim należy posiadać do wglądu dokumenty potwierdzające nasze koszta, jak bilety autobusowe, rachunki oraz inne wydatki, na przykład te związane z utrzymaniem dzieci. O jakie ulgi można się starać w Austrii? Ulgę wobec kosztów leczenia, dojazdów do pracy, dzieci oraz związaną z prowadzeniem podwójnego domostwa. Wynika to z tego, że w momencie, w. którym nie przekraczasz kwoty wolnej od podatku, państwo zwraca Ci wszystko, co odprowadził dla Ciebie Twój pracodawca.

Komu przysługuje zwrot podatku - jakie wymagania należy spełniać? Kwota wolna od podatku w Austrii

Prawo podatkowe w Austrii mówi jasno - każda osoba, która na terenie państwa pracowała minimum 6 miesięcy bez dłuższej przerwy, jest uznana za rezydenta. Tak samo dotyczy to osób, których dochody z pracy we wszystkich krajach są na łączną kwotę 90% z całego dochodu w ciągu roku. Jeżeli Twoja praca w Austrii trwa już ponad 6 miesięcy, to tutaj dobra wiadomość - możesz ubiegać się o zwrot podatku, a nieistotne będzie to, ile zarobiłeś w innych krajach. Aby postarać się o zwrot podatku dochodowego należy udać się do urzędu skarbowego i złożyć w nim odpowiednie dokumenty, które będą poświadczać o tym ile czasu pracujesz na terenie Austrii.

Jakiej wysokości podatki obowiązują na terenie całej Austrii?

Tak, jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, w Austrii obowiązuje progresywna skala podatkowa, która polega na tym, że wysokość naszego podatku jest dokładnie uzależniona od wysokości naszych zarobków. Jakie stawki podatkowe obowiązują aktualnie? Jeżeli Twój dochód roczny przekracza kwotę 1 000 000 euro, to podatki dochodowe wynoszą aż 55%. W przypadku zarobków między 90 001, a 1 000 000 euro, kwota do zapłaty jest równa 50%. W granicach 60 001 - 90 000 podatek dochodowy jest na granicy 48%. Zarobki w wysokości 31 001 - 60 000 euro to 42% podatku dochodowego, a dochód w wysokości 18 001 - 31 000 to liczba 35%. Najniższy podatek płacą Ci, których zarobki są w granicy 11 001, a 18 000 euro. Poniżej 11 001 euro podatku dochodowego się nie płaci, jest to kwota od niego wolna.

Jak zmniejszyć kwotę podatku dochodowego?

Jak w większości krajów, istnieje kilka możliwości, dzięki którym zmniejszymy kwotę podatku dochodowego, który musimy zapłacić. Możemy odliczyć niektóre aspekty i to dotyczy się odliczeń zarówno od podatku, jak i od dochodu. Jakie rzeczy możemy odliczyć? Na przykład koszty wszelkiego rodzaju kursów oraz inny szkoleń, które są związane z naszym rozwojem w kierunku pracy. Należą do nich na przykład kursy językowe czy kursy doszkalające. Odliczyć również możemy koszta materiałów, które są nam niezbędne podczas pracy, takie jak literatura fachowa. Dodatkowo dochodzą aspekty związane z kosztami delegacji i wyjazdów firmowych oraz zakupów narzędzi czy specjalistycznych ubrań roboczych. Jednym z najważniejszych czynników, które możemy odliczyć, są koszta utrzymania podwójnego gospodarstwa domowego (przykładowo: w Austrii i w Polsce) oraz koszty dojazdu do żony lub dzieci.

Powrót »
Kwota wolna od podatku w Austrii
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Iława     Zwrot podatku z zagranicy Oława     Zwrot podatku z zagranicy Działdowo    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl