Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Kwota wolna od podatku w Irlandii

Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej od podatku w Irlandii. Z tego poradnika uzyskasz także informacje o podatku CIT w Irlandii.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Irlandii?

Irlandia słynie z tego, że jej system podatkowy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w całej Europie. Sporo osób z innych krajów decyduje się na założenie firmy właśnie tam. Z czego to wynika? Dlaczego ta europejska wyspa jest aż tak doskonała? Przede wszystkim dlatego, że system podatkowy, który jest w Irlandii, cechuje się bardzo niskimi podatkami. Kwota wolna od podatku również jest bardzo wysoka, dzięki czemu firmy, które dopiero się rozkręcają, mają większą szansę rozwinąć się i zaistnieć na rynku. W Irlandii są tylko dwa progi podatkowe dla osób fizycznych oraz najniższy podatek korporacyjny w całej Europie! Te wszystkie zalety przekładają się na to, że Irlandia jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, w którym "opłaca" się mieszkać ludziom.

 

Jakie progi podatkowe posiada Irlandia? Kwota wolna od podatku

Rozpoczęcie roku podatkowego w Irlandii rozpoczyna się 1 stycznia, w nowy rok, a kończy 31 grudnia. W 2018 roku kwota wolna od podatku w Irlandii wynosiła 16 500 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 70 000 złotych! Kwota wolna od podatku jest na tyle wysoka, że zajmuje trzecie miejsce w Europie. Co gwarantuje tak wysoka kwota wolna od podatku? Osoby, które w ciągu całego roku zarobiły mniej, niż to 16 500 euro, mogą się ubiegać o całkowity zwrot zapłaconego podatku. W Irlandii istnieje bardzo dobrze działający system podatkowy, który jest przeznaczony dla osób fizycznych i daje gwarancję sporej ilości różnych ulg oraz zwolnień podatkowych. Jedną z nich jest Tax Credit, czyli obligatoryjna ulga podatkowa, dzięki której wszyscy irlandzcy podatnicy mogą obniżyć kwotę swojego podatku dochodowego. Wszystkie osoby, które są singlami otrzymują 1650 euro ulgi, a poza tym, jeżeli są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, dodatkową otrzymują 1650 euro ekstra, co łącznie daje im sumę 3300 euro. Co to gwarantuje? Dzięki temu kwota podatku jest pomniejszana o wysokość Tax Credit.

Progi podatkowe w Irlandii

Tak, jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, w Irlandii istnieją dwa progi podatkowe. Jeden z nich wynosi 20%, a drugi 40% i jest to najwyższa kwota podatku dochodowego (dla porównania w Belgii najwyższy sięga 50%, a w Austrii aż 55% od dochodów podatnika!). Wszystkie stawki są uzależnione nie tylko od dochodów podatnika, ale również od jego sytuacji rodzinnej, statusu związku lub ilości posiadanego potomstwa. Jak wyglądają te progi? 33800 euro to kwota dla singli, którzy rozliczają tylko dochody należące do nich. 37800 euro to natomiast próg dla osób, które samotnie wychowują dzieci. 42800 euro dla małżeństwa, gdzie pracuje tylko jedna osoba, a próg 67600, gdy pracują obie osoby. Najłatwiej zobrazować to w ten sposób: małżeństwo, w którym obie osoby są pracujące, w 2018 roku osiągnęło wspólne dochody w wysokości 69000 euro. W tym przypadku od kwoty 67600 euro będzie odliczone 20% podatku, a od nadwyżki, czyli 1400 euro, 40% podatku. W Irlandii można się rozliczać do 4 lat wstecz, co oznacza, że aktualnie można to zrobić za lata 2015, 2016, 2017 oraz 2018. Rozliczyć również można się wcześniej, niż kończy się rok podatkowy.

Podatek CIT w Irlandii - co to jest i na czym to polega?

Podatek CIT, zwany również Corporate Income Tax, to podatek korporacyjny, który w Irlandii wynosi zaledwie 12,5%. Jest on opłacany nie przez osoby fizyczne, ale osoby prawne. Jeżeli dochody pochodzą z operacji finansowych, na przykład inwestycje, to stawka CITu wzrasta do 25%. Nowe przedsiębiorstwa są zwolnione z opłacania CITu przez trzy pierwsze lata istnienia działalności. To właśnie te niezwykle korzystne stawki sprawiają, że w Irlandii zakłada się coraz więcej firm, a ich właściciele to ludzie z całego świata. Ma to bardzo pozytywny wpływ na rozwój gospodarki na wyspie. Irlandia została kiedyś wyróżniona przez Forbes i znalazła się na 1 miejscu w Europie pod kątem łatwości prowadzenia biznesu.

Powrót »
Kwota wolna od podatku w Irlandii
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
    Zwrot podatku z zagranicy Gostyń     Zwrot podatku z zagranicy Biała Podlaska    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl