Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku w Irlandii

Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej od podatku w Irlandii. Z tego poradnika uzyskasz także informacje o podatku CIT w Irlandii.

Kwota wolna od podatku w Irlandii

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Irlandii?

Irlandia słynie z tego, że jej system podatkowy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w całej Europie. Sporo osób z innych krajów decyduje się na założenie firmy właśnie tam. Z czego to wynika? Dlaczego ta europejska wyspa jest aż tak doskonała? Przede wszystkim dlatego, że system podatkowy, który jest w Irlandii, cechuje się bardzo niskimi podatkami. Kwota wolna od podatku również jest bardzo wysoka, dzięki czemu firmy, które dopiero się rozkręcają, mają większą szansę rozwinąć się i zaistnieć na rynku. W Irlandii są tylko dwa progi podatkowe dla osób fizycznych oraz najniższy podatek korporacyjny w całej Europie! Te wszystkie zalety przekładają się na to, że Irlandia jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, w którym "opłaca" się mieszkać ludziom.

Jakie progi podatkowe posiada Irlandia? Kwota wolna od podatku

Rozpoczęcie roku podatkowego w Irlandii rozpoczyna się 1 stycznia, w nowy rok, a kończy 31 grudnia. W 2023 roku kwota wolna od podatku w Irlandii wynosi 17 000 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 70 000 złotych! Kwota wolna od podatku jest na tyle wysoka, że zajmuje trzecie miejsce w Europie. Co gwarantuje tak wysoka kwota wolna od podatku? Osoby, które w ciągu całego roku zarobiły mniej, niż to 17 000 euro, mogą się ubiegać o całkowity zwrot podatku z Irlandii.

W Irlandii istnieje bardzo dobrze działający system podatkowy, który jest przeznaczony dla osób fizycznych i daje gwarancję sporej ilości różnych ulg oraz zwolnień podatkowych. Jedną z nich jest Tax Credit, czyli obligatoryjna ulga podatkowa, dzięki której wszyscy irlandzcy podatnicy mogą obniżyć kwotę swojego podatku dochodowego. Wszystkie osoby, które są singlami otrzymują 3400 euro ulgi, a poza tym, jeżeli są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, dodatkową otrzymują 1700 euro ekstra, co łącznie daje im sumę 3300 euro. Co to gwarantuje? Dzięki temu kwota podatku jest pomniejszana o wysokość Tax Credit.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Progi podatkowe w Irlandii

Tak, jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, w Irlandii istnieją dwa progi podatkowe. Jeden z nich wynosi 20%, a drugi 40% i jest to najwyższa kwota podatku dochodowego (dla porównania w Belgii najwyższy sięga 50%, a w Austrii aż 55% od dochodów podatnika!). Wszystkie stawki są uzależnione nie tylko od dochodów podatnika, ale również od jego sytuacji rodzinnej, statusu związku lub ilości posiadanego potomstwa.

Jak wyglądają te progi? 40,000 euro to kwota dla singli, którzy rozliczają tylko dochody należące do nich. 49,000 euro dla małżeństwa, gdzie pracuje tylko jedna osoba, a próg 80,000, gdy pracują obie osoby.

W Irlandii można się rozliczać do 4 lat wstecz, co oznacza, że aktualnie można to zrobić za lata 202019, 2020, 2021 oraz 2022. Rozliczyć również można się wcześniej, niż kończy się rok podatkowy.

Podatek CIT w Irlandii - co to jest i na czym to polega?

Podatek CIT, zwany również Corporate Income Tax, to podatek korporacyjny, który w Irlandii wynosi zaledwie 12,5%. Jest on opłacany nie przez osoby fizyczne, ale osoby prawne. Jeżeli dochody pochodzą z operacji finansowych, na przykład inwestycje, to stawka CITu wzrasta do 25%. Nowe przedsiębiorstwa są zwolnione z opłacania CITu przez trzy pierwsze lata istnienia działalności. To właśnie te niezwykle korzystne stawki sprawiają, że w Irlandii zakłada się coraz więcej firm, a ich właściciele to ludzie z całego świata. Ma to bardzo pozytywny wpływ na rozwój gospodarki na wyspie. Irlandia została kiedyś wyróżniona przez Forbes i znalazła się na 1 miejscu w Europie pod kątem łatwości prowadzenia biznesu.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Ulgi podatkowe w Szwecji

Ulgi podatkowe w Szwecji

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Współpracują z nami: