Meritum Podatki

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Danii? Przedstawiamy kluczowe informacje dla podatników

Jeżeli zastawia Cię to ile wynosi kwota wolna od podatku w Danii to trafiłeś we właściwe miejsce. Dowiedz się z naszego poradnika więcej na ten temat!

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Danii? Przedstawiamy kluczowe informacje dla podatników

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Danii?

Mieszkając i pracując w Danii, jak w każdym inny kraju, mieszkaniec jest zobowiązany do płacenia podatków. W Danii, podobnie, jak w większości państw europejskich występuje podatek o charakterze progresywnym, który charakteryzuje się tym, że im więcej zarabia się w skali roku, tym podatek automatycznie wzrasta. W tym artykule odpowiemy na pytanie "jaka jest kwota wolna od podatku w Danii?" oraz rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące ulg podatkowych, oraz kryteriów, które trzeba spełniać, aby się o nie ubiegać.

Dania – kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku w roku 2023 w Danii wynosi 48 000 DKK, co w przeliczeniu na polskie pieniądze daje kwotę w wysokości ponad 30 000 złotych. Co to znaczy? Oznacza to, że w sytuacji, gdy zarobki w Danii w ciągu całego roku nie przekraczają 48 000 DKK, to nie trzeba płacić podatku dochodowego. Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie: Pani X zarobiła w Danii w ciągu roku 44 900 DKK, z racji tego, że nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku dochodowego, jest zwolniona z opłat z nim związanych. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeśli tylko pracuje się w Danii, a zameldowanym jest się w Polsce lub innym kraju, to automatycznie podlega się ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na czym dokładnie to polega? Tylko niektóre z dochodów, które się zarobiło, są opodatkowane. Jeżeli oprócz Danii pracowało się również w innym kraju, to i tak rozliczyć należy się tylko z tego, co zarobiło się na terytorium tego państwa.

Jak wyglądają progi podatkowe w Danii?

W Danii występują tylko 3 progi podatkowe, w tym pierwszy z nich, który jest niezwykle niski i odnosi się tylko do osób, których zarobki są bardzo niewielkie. Mianowicie, w sytuacji, gdy wysokość dochodu nie przekracza kwoty 50 217 DKK, to procent podatku dochodowego, który należy uregulować, to zaledwie 8%. W sytuacji, gdy zarobki mieszczą się w przedziale od 50 217 DKK do 558 043 DKK, procent ten wynosi już 39,2%. Różnica jest naprawdę bardzo duża. Jeżeli roczne dochody przekraczają 558 043 DKK, to podatek należy zapłacić w wysokości 56,5%. Jest to jeden z wyższych podatków w Europie.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Co można odliczyć od podatku dochodowego w Danii?

Oczywiście, o jakiekolwiek ulgi możesz starać się tylko wtedy, kiedy jesteś legalnie zatrudniony na terenie Danii. Co można "wrzucić w koszty" i odliczyć od podatku dochodowego? Na początek – dojazd do pracy, jeśli droga w obie strony to ponad 24 kilometry. Dodatkowo odliczyć można również koszty związane z przejazdem z Danii do Polski i na odwrót. Aby skorzystać z tej ulgi, należy pamiętać, aby zachowywać wszystkie bilety, rachunki za paliwo, czy bilety z bramek na autostradach.

Od podatku dochodowego można również odliczyć koszta, które są związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem na terenie Danii. Ulga ta jednak przysługuje tylko tym, którzy są zatrudnieni na okres tymczasowy. Aby potwierdzić faktyczne koszty życia, należy dołączyć paski płacowe z konkretnego okresu, umowę najmu lokalu, sumy wszystkich opłat (na przykład: rachunki za gaz, wodę, prąd, czynsz oraz jedzenie – w formie wyciągów z banku) oraz płacowe z konkretnego okresu.

Kolejną ulgą, z której można skorzystać, jest Cross Border. Należeć się będzie, jeśli Twój roczny dochód na terenie Danii wyniósł co najmniej 75%. Ważną kwestią jest to, że w przypadku bycia w związku małżeńskim, liczy się suma zarówno dochodów jednego, jak i drugiego współmałżonka. Aby skorzystać z tej ulgi, należy posiadać akt ślubu (wydrukowany na druku unijnym), zaświadczenie o dochodach, które uzyskuje się w polskim urzędzie skarbowym, na którym powinny się znajdować dochody obu małżonków.

Ulga związana z prowadzeniem gospodarstwa domowego jest możliwa wtedy, gdy do wniosku dołączony jest dokument, w którym jest zaznaczone, że prowadzi się gospodarstwo domowe w miejscu swojego zamieszkania. Tutaj niezbędny będzie akt ślubu (druk unijny) oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu przetłumaczone na duński lub angielski. Można otrzymać jeszcze dodatkową ulgę, jeśli dochody wynoszą 75%, a są one zarobione na terenie Danii i posiada się kredyt konsumpcyjny lub hipoteczny. Pamiętajmy, że do rozliczenia w Danii potrzebne będzie nam NemKonto – jest to wybrany przez nas rachunek bankowy, na który państwo wypłaca wszelkie należności, np. wypłaty z funduszu urlopowego lub zwrot podatku

Wszystkie powyższe odliczenia pomogą uzyskać bardziej atrakcyjny zwrot podatku z zagranicy. Pracujesz w Danii o potrzebujesz pomocy w rozliczeniu? Odezwij się do nas!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Ulgi podatkowe w Szwecji

Ulgi podatkowe w Szwecji

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Współpracują z nami: