Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Jakiej wielkości jest kwota wolna od podatku na Słowacji?

Kwota wolna od podatku, to kwota rocznego dochodu, która nie powoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego. Na Słowacji w 2019 roku kwota wolna od podatku wynosi 3937,35 euro dla osób, których roczny dochód nie przekracza 20 507 euro oraz 9064,09 euro - 25% rocznego dochodu, dla osób, których roczny dochód jest powyżej 20 507 euro. W sytuacji, gdy to 25% rocznego dochodu jest większe niż 9064,09 euro, to kwota, która jest wolna od podatku, nie przysługuje w ogóle. Dla przykładu: jeśli Pan Y, który mieszka na Słowacji, w roku podatkowym 2019 zarobił łącznie 14589 euro, to kwota wolna od podatku, która mu przysługuje jest na poziomie 3937,35 euro.

Progi podatkowe, a Słowacja. Kwota wolna od podatku

Na Słowacji w 2019 roku nie tylko kwota wolna od podatku uległa zmianie, ale również dotyczyło to skali podatkowych. W tym konkretnym przypadku zostały podniesione przedziały podatkowe. Aktualnie wygląda to tak, że dla rocznego przychodu w wysokości do 36 256,38 euro podatek dochodowy jest w wysokości 19%. W przypadku zarobków ponad tę kwotę podatek wynosi już 25%. Dla dochodów kapitałowych, niezależnie od ich wysokości, jest to stała kwota 19%.

Kto może zostać rezydentem na Słowacji?

Na Słowacji jako rezydentów traktuje się te osoby, które mają stałe miejsce zamieszkania lub pobytu na Słowacji. Miejsce stałego pobytu na Słowacji ma się wtedy, kiedy dana osoba przebywa w kraju przez co najmniej 183 dni (łącznie) w roku podatkowym (wyjątkiem są osoby, które przebywają na Słowacji w celu studiowania lub leczenia).

Odliczenia podatkowe na Słowacji

W wielu krajach, w tym oczywiście również na Słowacji, jest możliwość skorzystania z licznych odliczeń podatkowych. Jakiego typu odliczenia można wziąć pod uwagę? Przede wszystkim odliczenia związane z rodziną, a dokładniej z partnerem fiskalnym, czyli mężem lub żoną oraz odliczenie na dzieci. Kwota odliczeń zależy od ilości potomstwa, które posiadamy. Dodatkowo, możemy również odliczać składki przekazywane na związki zawodowe, odsetki od kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego, częściowe koszty leczenia oraz koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Do tych ostatnich niezbędne będą dokumenty, które potwierdzą koszta, które ponosimy, na przykład wyciągi z konta bankowego, rachunki za media, czynsz itp. Dodatkowo odliczyć możemy również darowizny charytatywne, czyli wszystkie wpłaty, które dokonujemy na konta różnych fundacji oraz stowarzyszeń.

Powrót »
Kwota wolna od podatku na Słowacji
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Pelpin     Zwrot podatku z zagranicy Mogilno     Zwrot podatku z zagranicy Kalisz    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl