Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Klasy podatkowe w Niemczech czyli Steuerklasse

Każdy kraj posiada swój indywidualny system podatkowy, który może być podobny do tego, jaki mamy w Polsce, ale również diametralnie różny. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec, system rozliczeniowy opiera się na tzw. steuerklasse, czyli klasach podatkowych.

Steuerklasse - co to jest? 

To, do jakiej klasy przynależymy, jest uzależnione od wielu różnych czynników. Dla Polaków, którzy podjęli decyzję o pracy w Niemczech, początkowo może to być nieco skomplikowane. Jeśli interesuje Cię temat rozliczenia podatku w Niemczech oraz zasad dotyczących przynależności do poszczególnych klas podatkowych - steuerklasse, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury! 

Steuerklasse Niemcy - sprawdź w jakiej klasie podatkowej się znajdujesz!

Wszyscy pracownicy, którzy pracują w Niemczech, należą do określonej klasy podatkowej. Dotyczy to również obcokrajowców. To, do jakiej klasy podatkowej należymy oraz nasza wysokość otrzymywanego dochodu, w dużej mierze zależy o finalnej sumie płaconego podatku. Oczywiście, istnieją pewne ulgi podatkowe, z których możemy skorzystać, aby otrzymać bardziej atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec. Temu tematowi poświęciliśmy inny artykuł. Jak wyglądają klasy podatkowe w Niemczech? 

STEUERKLASSE - KLASA 1. PODATKOWA W NIEMCZECH

Do pierwszej klasy podatkowej należą Ci pracownicy, którzy nie posiadają żony/męża. Dotyczy to również osób będących w separacji lub już rozwiedzionych, a także owdowiałych, jeżeli taki stan utrzymuje się przez okres minimum dwóch lat. Jeżeli Twój małżonek nie mieszka w Unii Europejskiej, to również do tej klasy zostaniesz zakwalifikowany. W tej sytuacji miesięczny dochód, który jest całkowicie wolny od podatku, wynosi 945 euro. 

STEUERKLASSE - KLASA 2. PODATKOWA W NIEMCZECH

Do tej klasy zostaną przydzieleni Ci, którzy nie posiadają małżonka, a samotnie wychowują dzieci. Na dzieci w takiej sytuacji dostają od państwa zasiłek rodzinny. W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi aż 1908 euro miesięcznie.

STEUERKLASSE - KLASA 3. PODATKOWA W NIEMCZECH

Jest to klasa podatkowa dla osób, które znajdują się w związku partnerskim lub w związku małżeńskim. W tym przypadku istotne jest jednak to, żeby nasz partner zarabiał mniej od nas. Możemy to rozdzielić na dwie grupy: jeżeli nasz partner zarabia dużo mniej lub w ogóle nie pracuje, to znajdzie się w 5 klasie podatkowej, a jeżeli jego zarobki są podobne do naszych, to w 4 klasie podatkowej. Jest to również klasa, do której przynależą ludzie owdowiali, jeżeli małżonek nie żyje od ponad roku. 

STEUERKLASSE - KLASA 4. PODATKOWA W NIEMCZECH

Jest to klasa o którą mogą się starać ludzie pozostający w związkach małżeńskich lub partnerskich. Do tej klasy podatkowej będzie należała ta osoba, która w związku przynosi nieco mniejsze dochody, ale zarobki wyglądają podobnie. Jeżeli sami nie wybierzemy żadnej klasy, a znajdujemy się w związku z drugą osobą, to do tej klasy zostaniemy przydzieleni automatycznie. W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 945 euro.

STEUERKLASSE - KLASA 5. PODATKOWA W NIEMCZECH

Jest to klasa podatkowa dla osób, które znajdują się z związku małżeńskim lub partnerskim, ale tylko wtedy, gdy nasz partner należy do 3 klasy podatkowej. Wynika z tego, że osoby będące w tej klasie, zarabiają dużo mniej, niż ich partner lub w ogóle nie pracują. Miesięczny dochód, który jest wolny od podatku, w tej klasie wynosi 104 euro. 

STEUERKLASSE - KLASA 6. PODATKOWA W NIEMCZECH

Jest to klasa dla osób, które otrzymują dochody z kilku różnych źródeł. Takich źródeł muszą być minimum dwa. Jest to klasa zarówno dla osób samotnych, jak i dla tych, którzy pozostają w związkach partnerskich/małżeńskich. W tym przypadku klasa podatkowa odnosi się do drugiej wykonywanej pracy, a wysokość dochodu wolnego od podatku wynosi 0 euro. Jeżeli nie jesteśmy zarejestrowani w urzędzie to również otrzymamy właśnie klasę 6. 

Klasy podatkowe w Niemczech - czy można je zmienić? 

Istnieje możliwość zmienienia klasy podatkowej w Niemczech. Jeżeli Twoja sytuacja życiowa się zmieniła, np. zmienił się Twój status stan cywilny - wziąłeś rozwód lub ślub, to konieczne jest wypełnienie wniosku i dostarczenie go do urzędu wraz z odpowiednimi dokumentami, aby taką klasę zmienić. Klasę podatkową można również zmienić, jeżeli zostałeś przypisany do niewłaściwej.

Sprawdź artykuły o zwrocie podatku z Niemiec

Powrót »
Klasy podatkowe w Niemczech czyli Steuerklasse
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl