Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Ponad milion podatników na widelcu fiskusa

Polski urząd otrzymał ponad milion informacji na temat Polaków pracujących za granicą.

Nie od dzisiaj wiadomo, że zagraniczne urzędy skarbowe wymieniają się informacjami. Postęp technologii sprawia, że taka wymiana staje się bardziej powszechna i łatwiejsza do wdrożenia. Dotyczy to również polskiego urzędu, który bardzo chętnie otrzymuje informacje od zagranicznych "kolegów". 

 
Wszystko to zgodnie z prawem. Reguluje to dyrektywa Rady w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania bezpośredniego 2011/16/UE z roku 2013. W sytuacji, gdy Polak pracował np. w Holandii , zagraniczny fiskus Belastigndienst ma obowiązek przekazać pełną informacje do Polski na temat zarobków tego podatnika. Następnie polski urząd weryfikuje informacje- taka procedura zajmuje nawet 2 lata. 
 
Fala wezwań do złożenia korekty PIT 
 
Możliwe, ze sam otrzymałeś wezwanie z urzędu, które w masowej skali urząd wysłał na przełomie lat 2018 i 2019. Miało to związek z procedowaniem otrzymanych informacji o dochodach Polaków pracujących w Holandii i w Belgii. Polski urząd zweryfikował wykazane dochody na PIT, a jeśli dochody nie zgadzały się z sumą wszystkich dochodów światówych, wówczas wzywał podatnika do złożenia korekty i wykazania dochodów z zagranicy na załączniku ZG. W większości przypadków dla Holandii i Belgii niestety taka korekta była związana z koniecznością dopłaty podatku w Polsce. 
 
W czerwcu tego roku zostało podpisane kolejne porozumienie, które ma usprawnić obecną wymianę informacji w latach 2020-2026. Usprawnienie jest koniecznie ponieważ obecnie Państwa identyfikują podatnika tylko po imieniu, nazwisku i dacie urodzenia, co jest bardzo czasochłonne. Urzędy bardzo rzadko wysyłają pełne informacje zawierające numer identyfikacji podatkowej - najczęściej z niewiedzy. 
 
W okresie 2015-2017 Polski fiskus otrzymał ponad milion (!!) informacji na temat dochodów  Polaków przebywających i pracujących za granicą. Obecnie urząd jeszcze nie zdążył się uporać z wezwaniami.
Co ciekawe, polski urząd jest w czołówce Państw, które najbardziej korzystają z takiej wymiany - nie ma co się dziwić - przecież emigracja kwitnie. Najwięcej informacji otrzymaliśmy z Niemiec, Belgii, Holandii i Francji. 
 
Pamiętaj aby złożyć PIT z ZG
 
Aby uniknąć takich historii pamiętaj, aby złożyć roczną deklarację z wykazaniem dochodów z zagranicy. Spełnisz wtedy zobowiązania podatkowe i fiskus nie będzie miał podstaw do naliczenia kar i wzywania na dywanik. Rozliczając się za granicą niestety Polacy bardzo często o tym zapominają - jednak spokojnie - fiskus ma dobrą pamięć. 
Powrót »
Ponad milion podatników na widelcu fiskusa
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Zwrot podatku z zagranicy Gliwice     Zwrot podatku VAT z Holandii     Do it online Skatteoppkrever    
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl