Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Co to jest feriepenge i na czym polega? 

Zapraszamy do kolejnego ciekawego artykułu z zakresu duńskiego systemu podatkowego. Dowiedz się co to jest feriepenge i na czym polega? 

Feriepenge Dania - wakacyjne świadczenia urlopowe 

Każda osoba, która pracowała, pracuje lub dopiero planuje rozpocząć pracę na terenie Danii, powinna wiedzieć o Feriepenge, czyli rodzaju świadczenia urlopowego. Feriepenge to dodatkowe pieniądze, które są wypłacane przez Państwo na nasze NemKonto i należą nam się wtedy, gdy nasz pracodawca odprowadzał za nas co miesiąc składki. Jest jeszcze kilka innych ważnych czynników i warunków, które musimy spełnić, aby taki zwrot otrzymać. Jeżeli jesteś ciekawy, co powinieneś zrobić, aby otrzymać Feriepenge na swoje NemKonto, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią całego artykułu! 

Świadczenie urlopowe Dania - jakie warunki należy spełnić? 

W pierwszej kolejności musimy zaznaczyć, że Feriepenge przysługuje każdej osobie, która pracowała legalnie na terenie Danii. Tak, jak wspominaliśmy już wcześniej, pracodawca powinien odprowadzać za nas specjalne składki każdego miesiąca. Składki te powinny być przelewane na fundusz urlopowy, którym może być organizacją zajmująca się gromadzeniem tego typu środków. Najczęściej jednak składki trafiają na fundusz Narodowej Kasy Urlopowej, która jest bardziej znana pod nazwą "Feriekonto". Wysokość tych składek powinna wynosić 12,5% sumy wynagrodzenia brutto konkretnego pracownika. Zasadą, którą należy spełnić, aby otrzymać tego typu zwrot, jest wykorzystanie kilku dni urlopu w terminie od 1 maja do 30 września w danym roku. Osoby, które pracowały na terenie Danii, ale z różnych powodów już tego nie robią, mają tylko 6 miesięcy, aby ubiegać się o zwrot Feriepenge. Po upływie tego czasu pieniądze nie będą się im należały. Aby dopełnić wszelkich formalności należy przed wyjazdem wymeldować się w odpowiednim urzędzie. 

Procedury składania wniosku, czyli jak zrobić to poprawnie 

Jednym z najistotniejszych czynników, które mają wpływ na otrzymanie Feriepenge, jest NemKonto, czyli specjalny rachunek bankowy, który powinniśmy założyć, gdy pracujemy na terenie Danii. Temat NemKonta, czyli czym jest i jak je założyć, wyczerpaliśmy w innym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy. To właśnie na NemKonto zostaną przelane pieniądze z tytułu świadczenia urlopowego, czyli Feriepenge. Aby otrzymać tego typu świadczenie należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz, który w całości jest w języku duńskim. Należy w nim podać swoje dane, czyli: imię, nazwisko, numer CPR oraz właśnie numer konta, czyli NemKonta, na które mają być zwrócone pieniądze z Feriepenge. Dodatkowo należy napisać krótki tekst (może być on również w języku angielskim), w którym należy podać za jakie miesiące chcemy otrzymać zwrot. Warto również zawrzeć informację dotyczące długości naszego pobytu w Polsce po powrocie, określić ostatni dzień pracy oraz pierwszy wakacji. Do formularza warto również dołączyć obustronny skan dowodu osobistego. Dla wielu osób wypełnienie takiego wniosku może być sporym problemem np. przez brak znajomości języka duńskiego/angielskiego. W takiej sytuacji serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, która zajmuję się skutecznym odzyskiwaniem podatków oraz świadczeń z zagranicy! 

Urlop w Danii 

Okres wakacyjny w Danii przypada w terminie od 1 maja do 30 września, czyli w ciepłych miesiącach roku. Każda osoba, która legalnie pracuje na terenie Danii, ma prawo otrzymać 2,08 dnia wolnego za każdy przepracowany miesiąc. Aby otrzymać cały urlop wymagane jest, aby na terenie Danii przepracować minimum rok. W Polsce system urlopowy działa nieco inaczej niż w Danii. Główną różnicą jest fakt, że to od nas zależy, kiedy wykorzystamy poszczególne dni płatnego urlopu. W Danii natomiast w skali roku mamy 25 dni wolnego, z czego minimum trzy tygodnie musimy wykorzystać w okresie wakacyjnym, o którym pisaliśmy wcześniej. 

Jeżeli potrzebują Państwo większej ilości informacji odnośnie Feriepenge, NemKonta, czyli zwrotu podatku z Danii, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą. Pomożemy Państwu w odzyskaniu należnych pieniędzy! 

Powrót »
Co to jest feriepenge i na czym polega? 
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl