Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Zmiany podatkowe w Norwegii za 2020 rok

Nowe zasady odliczeń dla Pendlerów w Norwegii

Już od kilku lat było oczywiste, że rząd Norwegii zamierza ograniczyć prawo do odliczeń podatkowych  dla nierezydentów związanych z przejazdami i zakwaterowaniem. Przez wiele lat osoba utrzymująca podwójne gospodarstwo w Polsce i Norwegii mogła odliczyć wszystkie koszty z tym związane. W efekcie podstawa opodatkowania była pomniejszana nawet o 150 000 NOK, co skutkowało wysokim zwrotem podatku z Norwegii - nawet 60 000 NOK.

Obecnie osoby pracujące tymczasowo tj. do 24 miesięcy mają pełne prawo do tych odliczeń. W rozliczeniach za 2020 rok wiele osób pracujących w Norwegii mocno poczuje po kieszeni zmiany w przepisach. Krótko wyjaśnimy dlaczego.

Odliczenie możliwe tylko przez 2 lata

Zgodnie z nowymi przepisami odliczenia podatkowe związane z utrzymywaniem podwójnego gospodarstwa domowego można uwzględniać w zeznaniu tylko przez okres 24 miesięcy począwszy od daty otrzymania pierwszego takiego odliczenia. Mówiąc inaczej, jeśli pracujesz w Norwegii dłużej niż 24 miesięcy to po upływie tego okresu tracisz prawo do odliczeń podatkowych związanych z :

- zakwaterowaniem

- wyżywieniem

- podróżami do Polski

- przejazdami na terenie Norwegii

 

Jednak musisz wiedzieć, że jest jedno "ale". Możesz nadal wnioskować o odliczenia podatkowe jeśli zmienisz miejsce zatrudnienia, a konkretnie gminę lub komunę. Na wielu stronach internetowych możesz przeczytać, że musisz zmienić komunę, jednak na stronie urzędowej mowa konkretnie jest o zmianie gminy w Norwegii. Poniżej źródło (https://www.skatteetaten.no/)

Zmiany podatkowe Norwegia 2020

Dla osób, które pracują od wielu lat w Norwegii jest to zmiana, która mocno wpłynie na wynik podatkowy. Mianowicie osoby, które pracowały w Norwegii przed 2018 rokiem, tracą prawo do odliczeń wraz z dniem 01.01.2020 - co za tym idzie - nie mogą w rozliczeniu podatkowym za 2020 uwzględnić odliczeń związanych z podróżami czy kosztami wyżywienia.

W obecnej sytuacji pozostaje zmiana pracodawcy i miejsca zamieszkania w Norwegii lub pogodzenie się z sytuacją, że zwroty podatkowe po 60 000 NOK to już raczej historia. Ważne jednak, aby wciąć pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej za 2020 rok w Norwegii. Najbardziej korzystnym obecnie odliczeniem jest ulga podstawowa Minsterfradrag, która bardzo często jest pomniejszana przez urząd z automatu i wymaga korekty ze strony podatnika.

Zapraszamy do rozliczenia podatkowego w podatkimeritum.pl. Jesteśmy w ponad 300 miastach w Polsce. 

Sprawdź artykuły o zwrotach podatku z Norwegii

Powrót »
Zmiany podatkowe w Norwegii za 2020 rok
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl