Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Podatkimeritum.pl w RTL Holandia

 Dnia 3 maja 2021 mieliśmy okazję wypowiedzieć się w głównym wydaniu wiadomości RTL o 19:30 w Holandii. Problem dotyczy ulgi na dziecko i braku przepisów, które by konkretnie pozwalały na określenie praw do ulg w przypadku, gdy partner podatkowy zamieszkuje poza Holandią i nie posiada numeru BSN.

Prezes spółki podatkimeritum.pl Maciej Wawrzyniak został poproszony przez RTL o skomentowanie sytuacji. Maciej Wawrzyniak wyraźnie podkreślił, że wniosek o ulgę na dziecko jest legalny i Belastigndienst akceptuje takie zeznania podatkowe wydając odpowiednie decyzje „Aanslag”.

 

Redaktor RTL Nieuws pokazał, że system podatkowy w Holandii jest mało transparentny i obywatele Holandii tracą na tym sporo pieniędzy. Mianowicie Polak pracujący tymczasowo w Holandii (bez stałego meldunku) ma prawo do ulgi na dziecko, kiedy Holender z tymi samymi dochodami już tego prawa nie ma.

 

Cały problem tkwi w definicji partnerstwa podatkowego i reguły 90 % dla nierezydentów, których rodziny przebywają poza Holandią. Najczęściej partner nie posiada numeru BSN co wyklucza możliwość złożenia zeznania podatkowego.

Oprócz tego, aby uwzględnić partnera w zeznaniu musi on zawnioskować o status : „ buitenlandse belastingplicht” czyli złożyć zeznanie podatkowe i spełniać warunek 90 % .

 

I koło się zamyka ponieważ partnerzy nie mając numeru BSN i nie wnioskując o status nierezydenta w Holandii nie mogą być „partnerami podatkowymi” a tym samym podatnik pracujący w Holandii traktowany jest jako podatnik bez oficjalnego partnera podatkowego.

 

RTL tym materiałem wpłynął na urząd. Póki co zostało skierowane pismo przez „de staatssecretaris van Financiën - Fiscaliteit en Belastingdienst”

( https://www.rijksoverheid.nl/ministeries/ministerie-van-financien/documenten/kamerstukken/2021/05/03/bijzondere-situatie-bij-toekenning-iack-aan-buitenlandse-belastingplichtigen)

 

z opisaniem problemu i wezwaniem do działania.

Zresztą pierwsze sygnały i próba zmiany przepisów była zainicjowana już w roku 2018 . Zapowiada to na pewno zmiany w systemie podatkowym jednak nie można pozbawić prawa do ulgi podatkowej nierezydenta spełniającego warunki 90 %.

Zapewne zmieni się definicja partnera podatkowego a oprócz tego zapewne numer BSN w partnerstwie nie będzie wymagany lub będzie to inna forma identyfikacji. Możemy gdybać jednak jedno jest pewne: po zmianach podatkowych możemy spodziewać się więcej formalności związanych z wniosek o ulgę na dziecko.

 

Powrót »
Podatkimeritum.pl w RTL Holandia
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl