Blog
Imie i Nazwisko
Adres email
Telefon
Wybierz kraj
Okres pracy
Łączny dochód
Potrącony podatek
Kod pocztowy
Dochód w Polsce
Akceptuję regulamin
Aktualnie jesteś tutaj: Start Blog
A- A+

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Rozliczyłeś podatek z Niemiec i czekasz na zwrot podatku. Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Ważne jest to, czy Twoje zeznanie zostało wysłane elektronicznie z certyfikatem prywatnym lub doradcy podatkowego. 

W przypadku, gdy zeznanie jest wysłane w formie papierowej lub elektronicznie (np. poprzez ELSTER) jednak bez cyfrowego podpisu to czas oczekiwania na decyzję o zwrocie podatku z Niemiec już na "dzień dobry" wydłuża się o około 7 tygodni. 
Dlaczego? Ponieważ jest to czas, w którym Twoje zeznanie podatkowe i podpis musi wpłynąć w formie tradycyjnej poczty do urzędu, a następnie dokumenty czekają w sortowni zanim trafią na właściwy stół urzędnika Finanzamt. Dodatkowo urzędnicy  z mniejszym entuzjazmem podchodzą do zeznań papierowych ponieważ wiążę się to z większą ilością pracy - muszą wpisać Twoje dane w system. 
 
Jeśli jednak Twoje zeznanie jest wysłane w formie elektronicznej z certyfikatem to nawet w ten sam dzień trafia do opowiedniego urzędnika.  Dane są wpisane już w system i praca urzędnika polega na weryfikacji danych i wydaniu decyzji podatkowej. Jeśli zeznanie podatkowe sporządzone jest prawidłowo, wówczas urzędnik nie ma wiele pracy i bardzo szybko wydaje decyzję podatkową. 
 
Jest jeszcze jedna zależność, która ma wpływ na tempo procedowania zeznań przez urząd. Mianowicie istotne jest to, kiedy wysyłasz zeznanie podatkowe do Finanzamt. Jeśli zeznanie trafi w okresie  od stycznia do maja to możesz spodziewać się decyzji nawet w 7 dni. W okresie od maja do września  urząd ma sporo wiecej pracy związanej z zeznaniami i czas wydłuża się nawet do 6 miesięcy. 
 
Trudno jest określić precyzyjne co do dnia terminy, w których urząd proceduje zeznania i wydaje decyzje podatkowe jednak śmiało można stwierdzić, że  średni czas oczekiwania na decyzję wynosi 4 miesiące.  Decyzja podatkowa wysyłana jest w formie papierowiej na Twój adres podany w zeznaniu podatkowym. Jeśli zeznanie składane jest z certyfikatem, wówczas masz ogromnny komfort ponieważ decyzję podatkową można pobrać z urzędu w formie elektronicznej - o zwrocie podatkowym dowiesz się już w dzień wydania  decyzji podatkowej i dzięki temu masz więcej czasu na ewentualną weryfikację i odwołanie się do urzędu.

Sprawdź podobne artykuły o zwrocie podatku z Niemiec

 
Powrót »
Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?
Współpracują z nami
Kontakt z Nami
+48 534 007 008
Węgierska 31, 33-300 Nowy Sacz
biuro@podatkimeritum.pl
Copyright 2015 Meritum Group. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności
Projektowanie stron www - iPolska.com.pl