Meritum Podatki

Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku

Jak co roku, w niemieckim systemie podatkowym doszło do wielu zmian. Sporo z nich korzystnie wpłynie na portfele podatników, dlatego warto zaznajomić się nowymi stawkami i obowiązującymi przepisami. Od 1 stycznia 2023 obowiązuje między innymi wyższa kwota wolna od podatku oraz ryczałt pracowniczy związany z kosztami uzyskania dochodu. Zapraszamy na szybki przegląd informacji o zmianach w systemie podatkowym w Niemczech.

Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku

Kwota wolna od podatku

Sporo zmian w niemieckim systemie podatkowym w tym roku dotyczy podatku dochodowego. Oznacza to, że osoby pracujące w Niemczech mogą spodziewać się wyższego zwrotu po złożeniu rozliczenia. Duży wpływ będzie miało na to podwyższenie kwoty wolnej od podatku, która w 2023 roku wyniesie już 10 908 euro. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, aż o 561 euro.

W Niemczech kwota od podatku jest stale podnoszona i tamtejszy rząd nie zamierza tego zmieniać – już teraz wiadomo, że w 2024 ma wynosić ona 11 604 euro.

Wyższa płaca minimalna

W odpowiedzi na trudną sytuację na świecie już 1 października 2022 roku minimalne wynagrodzenie godzinowe zostało podniesione do 12 euro brutto. W związku z tym najniższa pensja pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wzrosła do 1980 euro brutto.

Ryczałtowe odliczenie kosztów uzyskania przychodu

Niemiecki rząd doskonale zdaje sobie sprawę z rosnących kosztów życia, przez co zdecydowano o podniesieniu zryczałtowanej kwoty, którą możemy odliczyć od podatku w ramach kosztów uzyskania przychodu.

W 2023 r. stawka ryczałtowa dla kosztów związanych z dochodami pracowników wzrośnie do 1 230 euro. Korekty te wchodzą w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku, a więc z nowej stawki można skorzystać już przy składaniu zeznania podatkowego za poprzedni rok. Będzie to korzystne dla osób, które odliczają stałą kwotę bez przedstawienia dowodu poniesionych wydatków i spowoduje znaczny spadek łącznego podatku do zapłaty w Niemczech.

Coraz częściej ludzie wykonują swoją pracę w zaciszu własnego domu, ponieważ firmy decydują się na odejście od klasycznych pomieszczeń biurowych. Wymagało to również dostosowania przepisów podatkowych, tak aby osoby pracujące w takiej formie nie były poszkodowane. W związku z tym ryczałt za pracę w domu wzrósł z 600 euro do 1000 euro. W związku z tym podatek może zostać obniżony o 5 euro za każde 200 dni przepracowane zdalnie w ciągu jednego roku.

Podatek solidarnościowy

Pomimo że w 2021 roku byliśmy świadkami długo wyczekiwanej reformy podatku solidarnościowego, przez którą większość osób została zwolniona z płacenia tej daniny, to 2023 rok przyniósł kolejne zmiany. W dalszym ciągu opłata ta nie została zlikwidowana, ale nastąpiło kolejne podwyższenie limitu zwolnień, który wynosi obecnie 17 543 euro (zapłaconego za dany rok podatku dochodowego).

Podwyższony został także próg dochodów, od których zapłacimy stawkę podatkową wynoszącą 42%. Do tej pory wyższy podatek płaciły osoby zarabiające w danym roku więcej niż 58 597 euro – obecnie obowiązywała będzie ona wszystkich osiągających dochody powyżej 62 810 euro.

Zmiany w ulgach podatkowych i zasiłkach dla rodziców

Na zmiany z pewnością nie powinni narzekać rodzice, którym rząd poprzez podniesienie ulg i świadczeń na dzieci, chce zrekompensować częściowo trudną sytuację ekonomiczną panującą obecnie na świecie.

Zasiłek rodzinny Kindergeld

Zacznijmy od świadczenia rodzinnego Kindergeld, które przyznawane jest na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. W 2022 roku na pierwsze i drugie dziecko mogliśmy otrzymać 219 euro, na trzecie 225 euro a na każde kolejne 250 euro.

Od 1 stycznia obowiązuje stawka 250 euro na każde dziecko, co oznacza, że miesięcznie do kieszeni rodziców mniejszych rodzin trafi 25 euro lub 31 euro więcej.

Kinderfreibetrag

w Niemczech rodzice mogą wybrać pomiędzy zasiłkiem rodzinnym a ulgą w postaci Kinderfreibetrag – kwotą wolną od podatku z tytułu posiadania dzieci. Finanzamt samodzielnie przelicza, co jest bardziej opłacalne dla podatnika i proponuje korzystniejszą opcję.

Z początkiem 2023 roku analogicznie wzrosła więc także ta druga zapomoga. Kinderfreibetrag od 1 stycznia wynosi 8952 euro, czyli o 404 euro więcej. Kolejne podwyżki planowane są już za rok – w 2024 roku możemy spodziewać się zmiany o 360 euro, co oznacza, że wynosić będzie Kinderfreibetrag aż 9312 euro.

Dodatek na dziecko Kinderzuschlag

Kolejna zmiana dotyczy dodatku na dziecko Kinderzuschlag, który w Niemczech trafia do rodziców mających niskie wynagrodzenie. Przyznawany jest na okres 6 miesięcy parom, których dochód wynosi minimum 900 euro brutto lub 600 euro brutto w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko, które nie ma jeszcze ukończonych 25 lat.

Jego wysokość uzależniona jest od dochodu rodziców, jednak maksymalna zapomoga mogła wynosić w 2022 roku 229 euro. Aktualnie jest to już 250 euro, co oznacza, że do najbiedniejszych rodzin trafi więcej pieniędzy.

Dodatek mieszkaniowy Wohnung

W Niemczech dopłata mieszkaniowa to specjalna forma pomocy udzielana osobom fizycznym, które są najemcami lokali mieszkalnych, a także tym, którzy posiadają własne domy lub mieszkania. Świadczenie to przyznawane jest osobom o najniższych zarobkach i ma pomóc w pokryciu wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem odpowiedniego poziomu życia.

Od 1 stycznia 2023 roku o Wohngeld w Niemczech starać może się znacznie szersza grupa mieszkańców. Po wprowadzonych zmianach szacuje się, że świadczenie trafi dodatkowo do około dwóch milionów osób. Wynika to z faktu, że znacznie zwiększono jego limity czynszu i dochodów.

Podniesiona zostanie także wypłacana kwota – w ubiegłym roku jej średnia miesięczna wypłata wynosiła 180 euro, ale w 2023 roku osiągnie ona 360 euro, czyli prawie dwukrotnie więcej niż poprzednio. Ten znaczący wzrost powinien zapewnić znaczną pomoc rodzinom, które najbardziej jej potrzebują.

Więcej potrzebnych informacji o dodatku mieszkaniowym w Niemczech znajdziesz w naszym innym wpisie – Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym. Opisaliśmy w nim dokładnie, jak obliczyć wysokość świadczenia, oraz jak się o nie starać.

Wszystkie przedstawione wyżej zmiany sprawiają, że istnieje duża szansa na uzyskanie wyższego zwrotu podatku z Niemiec. Chcesz wykorzystać nowe przepisy systemu podatkowego na swoją korzyść? Skontaktuj się z naszym biurem podatkowym Podatkimeritum – pomożemy Ci rozliczyć się z niemieckim urzędem, zapewniające Ci najlepsze warunki. Zapraszamy!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?
Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

W Holandii funkcjonuje indywidualny numer identyfikacyjny BSN, który jest używany do celów społecznych i podatkowych. Nadawany jest zarówno obywatelom, jak i obcokrajowcom. Jest on niezbędny do podjęcia pracy, a także załatwienia wielu formalności z urzędem skarbowym i innymi organami administracji publicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak i gdzie wyrobić numer BSN w Holandii.

Jak odzyskać podatek z Holandii
Jak odzyskać zwrot nadpłaconego podatku z Holandii?

Dowiedz się czym jest i jak możesz wystąpić o zwrot podatku z Holandii. To tylko 3 kroki, które mogą dać Ci nawet 2800 EUR dodatkowych pieniędzy.

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

W przypadku każdej tymczasowej pracy za granicą mogą pojawić się trudności związane z rozliczeniami podatkowymi. Jedną z nich jest długi czas oczekiwania na decyzję i pieniądze. Chcesz dowiedzieć się ile się czeka na zwrot podatku z Holandii oraz czy można ten proces przyspieszyć? Zapraszamy do lektury!

Rejestracja konta bankowego w Holandii

Oczekujesz miesiącami na zwrot podatku? Nie jesteś jedyny.

Jak znaleźć pracę w Holandii?
Jak znaleźć pracę w Holandii?

W ostatnich latach widać wśród polaków stałe zainteresowanie pracę w Holandii. Dowiedz się więcej jak znaleźć pracę w Holandii i z czym ona się wiążę.

Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny
Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny

Jeżeli interesuje Cię temat Kinderbijslag w Holandii to trafiłeś we właściwe miejsce. Nasz poniższy artykuł dotyczy właśnie tematu związanego z zasiłkiem rodzinnym w Holandii.

Współpracują z nami: