Podatki Meritum » Blog » Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?
Praktycznie w każdym kraju funkcjonuje specjalny identyfikator pozwalający wyróżnić podatnika i usprawnić załatwianie wszelkich formalności z różnego rodzaju organami administracji publicznej. Nie inaczej jest w Królestwie Niderlandów. Dowiedz się, czym jest numer BSN (dawniej sofinummer) i dlaczego tak ważne jest wyrobienie go po przyjeździe do Holandii.
Burgerservicenummer (BSN) to indywidualny kod identyfikacyjny przyznawany w Holandii. Służy on jako identyfikator społeczny i podatkowy, i jest potrzebny do załatwiania wszystkich formalności z urzędem skarbowym oraz ponad pięćdziesięcioma różnymi instytucjami administracyjnymi. Można powiedzieć, że jest on odpowiednikiem polskiego numeru PESEL, ponieważ pełni w tym kraju bardzo podobną funkcję – tak jak u nas, jest przyznawany dożywotnio zarówno obywatelom holenderskim, jak i cudzoziemcom. W budowie jednak różni się od naszego numeru identyfikacyjnego – skład się z dziewięciu cyfr.
Na terenie Holandii numer identyfikacji podatkowej potrzebny nam będzie do załatwienia praktycznie wszystkich spraw urzędowych. Bez niego nie możemy podjąć legalnej pracy, ponieważ nie będziemy figurować w aktach urzędu skarbowego. BSN niezbędny będzie także do codziennego funkcjonowania – pozwoli zapisać dziecko do szkoły, czy zdobyć lekarstwa na receptę.
Do czego jeszcze potrzebny jest numer BSN? Będzie niezbędny między innymi do:
Numer BSN potrzebny jest również do rozliczenia podatku z Holandii.
Mieszkając w Holandii, niejednokrotnie spotkasz się z nazwą Sofi, którą posługiwać się będą zwłaszcza starsi mieszkańcy tego kraju. Dzieje się tak, ponieważ przed numerem BSN funkcjonował tam Sociaal Fiscaal nummer (Sofi), czyli holenderski odpowiednik NIP, będący numerem, służącym do identyfikacji podatkowej. Dopiero w 2007 roku zastąpił go Burgerservicenummer, który ma obecnie znacznie szersze zastosowanie.
W internecie w dalszym ciągu znajdziesz wiele zapytań w stylu „jak wyrobić numer Sofi w Holandii?”. Warto wiedzieć, że aktualnie nie jest to możliwe, ani w żadnym wypadku potrzebne, ponieważ wszystko załatwisz przy pomocy nowego numeru BSN.
W przypadku pobytu krótszego niż 4 miesiące nie mamy obowiązku meldunku, a także posiadania numeru BSN. Jest on jednak niezbędny w wielu sytuacjach, chociażby w celu podjęcia pracy sezonowej. W takim wypadku bardzo często formalności załatwiane są przez agencję pracy lub pracodawcę.
Nawet jeżeli przyjechaliśmy na krótki okres i nie planujemy rozpoczęcia pracy, warto postarać się o nadanie numeru. Znacznie ułatwi to funkcjonowanie – bez niego nie umówimy się nawet na wizytę u lekarza.
Wszystkie osoby, które planują przyjechać na dłużej niż 4 miesiące do Holandii, zobowiązane są do zameldowania się w tym kraju pod konkretnym adresem. Po wpisaniu do ewidencji ludności (BRP) automatycznie zostanie nam przypisany numer BSN – aby tego dokonać, należy udać się do najbliższego urzędu gminy.
W przypadku, jeśli dziecko przyjdzie na świat na terenie Niderlandów, nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych formalności – automatycznie przypisany zostanie mu numer BSN. Jeżeli jednak przeprowadzisz się do Holandii wraz z rodziną i Twoje potomstwo ma inne obywatelstwo, konieczne będzie zarejestrowanie go w urzędzie, gdzie dostarczyć będziesz musiał dokumenty potwierdzające jego tożsamość. Potrzebny będzie akt urodzenia, dowód albo paszport (zarówno rodziców, jak i dziecka). Niektóre urzędy wymagają, aby dziecko było obecne osobiście podczas procedury nadawania numeru BSN.
Numer BSN danej osoby znajduje się na holenderskim paszporcie, prawie jazdy i dowodzie osobistym. Nic to nie da jednak osobom przebywającym w tym kraju jako rezydenci. Warto zapamiętać lub zapisać nadany identyfikator i trzymać w bezpiecznym miejscu. Nie trzeba jednak specjalnie martwić się, jeżeli go zgubimy lub zapomnimy. BSN znajdziemy na holenderskim odcinku wypłaty, rocznym zestawieniu zarobkowym, karcie opieki zdrowotnej lub polisie zdrowotnej.
Jeżeli nie masz dostępu do żadnego z tych dokumentów, swój osobisty numer BSN możesz sprawdzić na stronie https://www.svb.nl/nl/. Żeby to zrobić, musisz jednak mieć w Holandii wyrobiony identyfikator DigiD.
Po numer BSN należy zgłosić się do najbliższego urzędu gminy. Konieczna będzie niestety osobista wizyta – nie da się załatwić wszystkich formalności przez internet. Należy pamiętać, że na taką wizytę należy się umówić wcześniej telefonicznie lub korzystając z formularza online. Wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz dane dotyczące aktualnego miejsca zamieszkania. Więcej informacji o całym procesie wyrobienia Burgerservicenummer dowiesz się z innego naszego wpisu – Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?
Zazwyczaj już po godzinie po wypełnieniu niezbędnego wniosku powinien zostać nadany unikalny identyfikator. Zostaje on przypisany na stałe – będzie obowiązywał na czas pobytu w Holandii oraz gdy wrócimy do kraju. Może zdarzyć się jednak, że poczekamy nawet parę tygodni – wszystko to zależy tutaj od konkretnego urzędu.
Jeżeli masz problem z uzyskaniem indywidualnego numeru BSN lub nie wiesz, jak wykorzystać go do rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Zgłoś się do doradcy podatkowego z naszej firmy Podatkimeritum i przedstaw swoją sytuację, a z pewnością zdołamy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś – zapraszamy.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
11 opinii
Jedną z zalet pracy w Holandii jest przysługujący każdemu pracownikowi dodatek urlopowy. Świadczenie to wypłacane jest przez pracodawcę na pokrycie kosztów wakacji, a jego wysokość zależna jest od naszych dochodów. Sprawdź ile pieniędzy otrzymasz z tego tytułu i kiedy możesz spodziewać się wypłaty – zapraszamy.
Wyjeżdżając do innego kraju z pewnością zdajemy sobie sprawę z czekających nas opłat. Wiele podatków może nas jednak zaskoczyć, ponieważ do tej pory nie musieliśmy ich płacić. Może tak być w przypadku opłaty drogowej w Holandii, która dotyczy wszystkich kierowców. Jeżeli masz zamiar korzystać z samochodu w tym kraju, warto dowiedzieć się jak funkcjonuje motorrijtuigenbelasting (MRB) – o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Jeśli jesteś legalnie zatrudniony w Holandii, to każdego miesiąca z Twojego wynagrodzenia pobierane są podatki. Pracodawca odprowadza je w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Na koniec roku przygotowujesz zeznanie i rozliczasz się z fiskusem. Daje to szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co wpływa na jego wysokość?
Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?
DigiD to skrót od Digitale Identiteit, czyli w wolnym tłumaczeniu – cyfrowej tożsamości. Jest to indywidualny login i hasło, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać mnóstwo informacji dotyczących naszych podatków i zobowiązań wobec różnych instytucji państwowych w Holandii. Dowiedź się, jak uzyskać DigiD, i czy posiadanie go, jest obowiązkowe.
Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.
Współpracują z nami: