Meritum Podatki

Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?

Praktycznie w każdym kraju funkcjonuje specjalny identyfikator pozwalający wyróżnić podatnika i usprawnić załatwianie wszelkich formalności z różnego rodzaju organami administracji publicznej. Nie inaczej jest w Królestwie Niderlandów. Dowiedz się, czym jest numer BSN (dawniej sofinummer) i dlaczego tak ważne jest wyrobienie go po przyjeździe do Holandii.

Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?

Co to jest numer BSN w Holandii?

Burgerservicenummer (BSN) to indywidualny kod identyfikacyjny przyznawany w Holandii. Służy on jako identyfikator społeczny i podatkowy, i jest potrzebny do załatwiania wszystkich formalności z urzędem skarbowym oraz ponad pięćdziesięcioma różnymi instytucjami administracyjnymi. Można powiedzieć, że jest on odpowiednikiem polskiego numeru PESEL, ponieważ pełni w tym kraju bardzo podobną funkcję – tak jak u nas, jest przyznawany dożywotnio zarówno obywatelom holenderskim, jak i cudzoziemcom. W budowie jednak różni się od naszego numeru identyfikacyjnego – skład się z dziewięciu cyfr.

Numer identyfikacyjny BSN – co pozwala załatwić?

Na terenie Holandii numer identyfikacji podatkowej potrzebny nam będzie do załatwienia praktycznie wszystkich spraw urzędowych. Bez niego nie możemy podjąć legalnej pracy, ponieważ nie będziemy figurować w aktach urzędu skarbowego. BSN niezbędny będzie także do codziennego funkcjonowania – pozwoli zapisać dziecko do szkoły, czy zdobyć lekarstwa na receptę.

Do czego jeszcze potrzebny jest numer BSN? Będzie niezbędny między innymi do:

  • otwarcia konta w banku,
  • uzyskania świadczeń socjalnych,
  • zdobycia ubezpieczenia zdrowotnego,
  • uzyskania recepty na lekarstwa w aptekach,
  • zapisania dzieci do przedszkola lub szkoły.

Numer BSN potrzebny jest również do rozliczenia podatku z Holandii.

Czym jest numer Sofi?

Mieszkając w Holandii, niejednokrotnie spotkasz się z nazwą Sofi, którą posługiwać się będą zwłaszcza starsi mieszkańcy tego kraju. Dzieje się tak, ponieważ przed numerem BSN funkcjonował tam Sociaal Fiscaal nummer (Sofi), czyli holenderski odpowiednik NIP, będący numerem, służącym do identyfikacji podatkowej. Dopiero w 2007 roku zastąpił go Burgerservicenummer, który ma obecnie znacznie szersze zastosowanie.

W internecie w dalszym ciągu znajdziesz wiele zapytań w stylu „jak wyrobić numer Sofi w Holandii?”. Warto wiedzieć, że aktualnie nie jest to możliwe, ani w żadnym wypadku potrzebne, ponieważ wszystko załatwisz przy pomocy nowego numeru BSN.

Numer BSN Holandia – czy jest obowiązkowy?

W przypadku pobytu krótszego niż 4 miesiące nie mamy obowiązku meldunku, a także posiadania numeru BSN. Jest on jednak niezbędny w wielu sytuacjach, chociażby w celu podjęcia pracy sezonowej. W takim wypadku bardzo często formalności załatwiane są przez agencję pracy lub pracodawcę.

Nawet jeżeli przyjechaliśmy na krótki okres i nie planujemy rozpoczęcia pracy, warto postarać się o nadanie numeru. Znacznie ułatwi to funkcjonowanie – bez niego nie umówimy się nawet na wizytę u lekarza.

Wszystkie osoby, które planują przyjechać na dłużej niż 4 miesiące do Holandii, zobowiązane są do zameldowania się w tym kraju pod konkretnym adresem. Po wpisaniu do ewidencji ludności (BRP) automatycznie zostanie nam przypisany numer BSN – aby tego dokonać, należy udać się do najbliższego urzędu gminy.

BSN dla dziecka

W przypadku, jeśli dziecko przyjdzie na świat na terenie Niderlandów, nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych formalności – automatycznie przypisany zostanie mu numer BSN. Jeżeli jednak przeprowadzisz się do Holandii wraz z rodziną i Twoje potomstwo ma inne obywatelstwo, konieczne będzie zarejestrowanie go w urzędzie, gdzie dostarczyć będziesz musiał dokumenty potwierdzające jego tożsamość. Potrzebny będzie akt urodzenia, dowód albo paszport (zarówno rodziców, jak i dziecka). Niektóre urzędy wymagają, aby dziecko było obecne osobiście podczas procedury nadawania numeru BSN.

Numer BSN – jak sprawdzić?

Numer BSN danej osoby znajduje się na holenderskim paszporcie, prawie jazdy i dowodzie osobistym. Nic to nie da jednak osobom przebywającym w tym kraju jako rezydenci. Warto zapamiętać lub zapisać nadany identyfikator i trzymać w bezpiecznym miejscu. Nie trzeba jednak specjalnie martwić się, jeżeli go zgubimy lub zapomnimy. BSN znajdziemy na holenderskim odcinku wypłaty, rocznym zestawieniu zarobkowym, karcie opieki zdrowotnej lub polisie zdrowotnej.

Jeżeli nie masz dostępu do żadnego z tych dokumentów, swój osobisty numer BSN możesz sprawdzić na stronie https://www.svb.nl/nl/. Żeby to zrobić, musisz jednak mieć w Holandii wyrobiony identyfikator DigiD.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jak wyrobić numer BSN?

Po numer BSN należy zgłosić się do najbliższego urzędu gminy. Konieczna będzie niestety osobista wizyta – nie da się załatwić wszystkich formalności przez internet. Należy pamiętać, że na taką wizytę należy się umówić wcześniej telefonicznie lub korzystając z formularza online. Wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz dane dotyczące aktualnego miejsca zamieszkania. Więcej informacji o całym procesie wyrobienia Burgerservicenummer dowiesz się z innego naszego wpisu – Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Jak długo czeka się na otrzymanie numeru BSN w Holandii?

Zazwyczaj już po godzinie po wypełnieniu niezbędnego wniosku powinien zostać nadany unikalny identyfikator. Zostaje on przypisany na stałe – będzie obowiązywał na czas pobytu w Holandii oraz gdy wrócimy do kraju. Może zdarzyć się jednak, że poczekamy nawet parę tygodni – wszystko to zależy tutaj od konkretnego urzędu.

Jeżeli masz problem z uzyskaniem indywidualnego numeru BSN lub nie wiesz, jak wykorzystać go do rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Zgłoś się do doradcy podatkowego z naszej firmy Podatkimeritum i przedstaw swoją sytuację, a z pewnością zdołamy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś – zapraszamy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jak odzyskać podatek z Holandii

Karty miejskie, bilety i opłaty: jak poruszać się po Holandii komunikacją miejską bez stresu?

Podróżowanie po Holandii komunikacją miejską może być prostsze, niż myślisz. W tym artykule omówimy, jak poruszać się komunikacją miejską w Holandii, gdzie kupić OV-chipkaart, czy można kupić bilet w autobusie oraz jak korzystać z OV-chipkaart. Jak poruszać się komunikacją miejską w Holandii? Komunikacja miejska w Holandii jest dobrze zorganizowana i obejmuje autobusy, tramwaje, metro oraz…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Urlop macierzyński w Holandii: kluczowe informacje i zasady

Urlop macierzyński w Holandii: kluczowe informacje i zasady W Holandii, przyjście na świat dziecka to nie tylko czas radości, ale również okres, w którym przysługują rodzicom specjalne prawa i świadczenia. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze aspekty związane z urlopem macierzyńskim oraz inne rodzaje urlopów i wsparcia oferowane przyszłym rodzicom w Holandii. 1. Prawa i świadczenia…

W tym roku nie musisz wysyłać zaświadczenia do Holandii

Belastingdienst nie wymaga już zaświadczenia, jeśli w ubiegłych latach otrzymali je od Ciebie To jest dobra wiadomość. Belastingdienst poinformował w komunikacie na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w tym roku daruje podatnikom obowiązek wysyłania zaświadczenia o dochodach. Oznacza to, że jeśli w ubiegłych latach wysłałeś choć raz takie zaświadczenie i urząd je zaakcpetował, to w…

Do kiedy należy rozliczyć podatek z Holandii w 2024 roku? Podpowiadamy

Rozliczenie podatku w Holandii 2024– termin składania zeznań Termin na złożenie zeznań podatkowych w Holandii zazwyczaj przypada na 1 maja roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że za dochody z 2023 roku, deklarację należy złożyć do 1 maja 2024 roku. Ważne jest, aby nie odkładać rozliczenia, ponieważ opóźnienia mogą skutkować sankcjami finansowymi. W roku…

Czy renta w Holandii jest opodatkowana?

W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…

Kto musi dopłacić do podatku w Holandii?

System podatkowy w Holandii jest złożony i obejmuje różne kategorie dochodów. W zależności od sytuacji finansowej i zmian w życiu osobistym niektórzy mieszkańcy kraju mogą być zobowiązani do dopłacenia dodatkowego podatku. W tym artykule omówimy, kto musi dopłacić do podatku w Holandii i jak można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczania się z fiskusem. System podatkowy…

Współpracują z nami: