Status rezydenta
W Polsce obowiązują przepisy tzw. ulgi abolicyjnej. Przysługuje ona polskim rezydentom podatkowym, którzy rozliczają się z dochodów uzyskiwanych z zagranicy. Z kolei rezydent podatkowy, to osoba, która przebywa na terenie Polski przez minimum 183 dni w danym roku podatkowym.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej. Wyraźnie zmienił się sposób wyliczania podstawy podatkowej przez polski urząd skarbowy, ale niestety na niekorzyść podatników. Najbardziej odczują je osoby zatrudnione w Holandii, które są polskimi rezydentami podatkowymi.
Uzyskanie statusu rezydenta podatkowego w Niderlandach sprawi, że będą Ci przysługiwać dodatkowe ulgi podatkowe, a to realnie zwiększa kwotę zwrotu.
Wiek podatnika
Na szczególne przywileje w kwestii podatków mogą liczyć seniorzy. W Holandii emerytury są opodatkowane. Jeśli jednak osoba, która ukończyła 65 lat, w ciągu roku pobierała świadczenia mniejsze niż 35 942 euro, to odprowadzi tylko 19,2% podatku i składek na ubezpieczenia społeczne. Dla porównania: młodsze osoby, uzyskujące dochody na podobnym poziomie, muszą zapłacić podatek w wysokości 37,1%.
Rok podatkowy i wysokość stawek
W każdym roku podatkowym możesz uzyskać zwrot podatku w różnej wysokości, nawet jeśli Twoje dochody zostały na tym samym poziomie. Wynika to z faktu, że każdego roku w Holandii zmieniają się stawki podatków i przysługujących ulg. Oba te elementy bezpośrednio wpływają na wysokość potencjalnego zwrotu.
Warto zaznaczyć, że w Holandii obowiązuje progresywna skala podatkowa. Oznacza to, że są progi dochodów, powyżej których płaci się wyższy podatek. Im więcej zarabiasz, tym więcej oddasz do urzędu skarbowego.
Wspólne rozliczenie z partnerem fiskalnym
W Holandii możesz rozliczyć się samodzielnie lub z partnerem fiskalnym. Drugi wariant jest dostępny dla osób, które uzyskują 90% dochodów na terenie Niderlandów. Jeśli Twoja partnerka została w Polsce i regularnie pracuje, to warunek prawdopodobnie nie będzie spełniony, ponieważ więcej niż 10% dochodów będzie pochodzić spoza Holandii. Wówczas wspólne rozliczenie nie będzie możliwe.
Rozliczenie z partnerem fiskalnym daje możliwość zmniejszenia podatku dochodowego. Wspólne zeznanie jest korzystne, gdy występuje duża różnica w zarobkach pomiędzy partnerami. Wówczas ogólna ulga podatkowa przenoszona jest na partnera fiskalnego, co sprawia, że podatnik zapłaci niższy podatek. Konkretna kwota zależy od wieku i całkowitego czasu pracy osoby składającej wniosek.
Ulgi podatkowe
Jeżeli chcesz mieć możliwość odliczenia ulg podatkowych, musisz spełniać jeden z dwóch warunków:
- mieć meldunek w Holandii;
- uzyskiwać minimum 90% dochodów z pracy w Holandii.
Ulgi podatkowe umożliwiają wyraźne obniżenie podatków. Polacy żyjący w Niderlandach korzystają najczęściej z ulgi podatkowej na dziecko. Przyznaje się ją rodzicom, których pociechy nie ukończyły 12. roku życia i są zameldowane pod tym samym adresem. Wysokość odliczenia jest ściśle powiązana z wysokością dochodów rodziców.
Równie popularna jest Arbeidskorting, czyli ulga pracownicza. Przysługuje ona osobom, które legalnie pracują w Holandii i pozwala zmniejszyć podstawę opodatkowania.
Istnieją jeszcze inne ulgi podatkowe, które obniżają podatek, a to bezpośrednio wpływa na wysokość uzyskanego zwrotu.
Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku?
Nasz doświadczony specjalista podatkowy sprawdzi, jak przygotować Twoje rozliczenie, aby uzyskać możliwie najwyższy zwrot podatku z Holandii. Warto podkreślić, że w tym kraju można ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku do 5 lat wstecz. Jeśli chcesz uzyskać maksymalny zwrot podatku, skontaktuj się z nami i poznaj dodatkowe korzyści ze współpracy.
Średnia ocena:
4.6/5.0
Na podstawie:
4 opinii