Meritum Podatki

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?

Jeśli jesteś legalnie zatrudniony w Holandii, to każdego miesiąca z Twojego wynagrodzenia pobierane są podatki. Pracodawca odprowadza je w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Na koniec roku przygotowujesz zeznanie i rozliczasz się z fiskusem. Daje to szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co wpływa na jego wysokość?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?

Status rezydenta

W Polsce obowiązują przepisy tzw. ulgi abolicyjnej. Przysługuje ona polskim rezydentom podatkowym, którzy rozliczają się z dochodów uzyskiwanych z zagranicy. Z kolei rezydent podatkowy, to osoba, która przebywa na terenie Polski przez minimum 183 dni w danym roku podatkowym.

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej. Wyraźnie zmienił się sposób wyliczania podstawy podatkowej przez polski urząd skarbowy, ale niestety na niekorzyść podatników. Najbardziej odczują je osoby zatrudnione w Holandii, które są polskimi rezydentami podatkowymi.

Uzyskanie statusu rezydenta podatkowego w Niderlandach sprawi, że będą Ci przysługiwać dodatkowe ulgi podatkowe, a to realnie zwiększa kwotę zwrotu.

Wiek podatnika

Na szczególne przywileje w kwestii podatków mogą liczyć seniorzy. W Holandii emerytury są opodatkowane. Jeśli jednak osoba, która ukończyła 65 lat, w ciągu roku pobierała świadczenia mniejsze niż 35 942 euro, to odprowadzi tylko 19,2% podatku i składek na ubezpieczenia społeczne. Dla porównania: młodsze osoby, uzyskujące dochody na podobnym poziomie, muszą zapłacić podatek w wysokości 37,1%.

Rok podatkowy i wysokość stawek

W każdym roku podatkowym możesz uzyskać zwrot podatku w różnej wysokości, nawet jeśli Twoje dochody zostały na tym samym poziomie. Wynika to z faktu, że każdego roku w Holandii zmieniają się stawki podatków i przysługujących ulg. Oba te elementy bezpośrednio wpływają na wysokość potencjalnego zwrotu.

Warto zaznaczyć, że w Holandii obowiązuje progresywna skala podatkowa. Oznacza to, że są progi dochodów, powyżej których płaci się wyższy podatek. Im więcej zarabiasz, tym więcej oddasz do urzędu skarbowego.

Wspólne rozliczenie z partnerem fiskalnym

W Holandii możesz rozliczyć się samodzielnie lub z partnerem fiskalnym. Drugi wariant jest dostępny dla osób, które uzyskują 90% dochodów na terenie Niderlandów. Jeśli Twoja partnerka została w Polsce i regularnie pracuje, to warunek prawdopodobnie nie będzie spełniony, ponieważ więcej niż 10% dochodów będzie pochodzić spoza Holandii. Wówczas wspólne rozliczenie nie będzie możliwe.

Rozliczenie z partnerem fiskalnym daje możliwość zmniejszenia podatku dochodowego. Wspólne zeznanie jest korzystne, gdy występuje duża różnica w zarobkach pomiędzy partnerami. Wówczas ogólna ulga podatkowa przenoszona jest na partnera fiskalnego, co sprawia, że podatnik zapłaci niższy podatek. Konkretna kwota zależy od wieku i całkowitego czasu pracy osoby składającej wniosek.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Ulgi podatkowe

Jeżeli chcesz mieć możliwość odliczenia ulg podatkowych, musisz spełniać jeden z dwóch warunków:

  • mieć meldunek w Holandii;
  • uzyskiwać minimum 90% dochodów z pracy w Holandii.

Ulgi podatkowe umożliwiają wyraźne obniżenie podatków. Polacy żyjący w Niderlandach korzystają najczęściej z ulgi podatkowej na dziecko. Przyznaje się ją rodzicom, których pociechy nie ukończyły 12. roku życia i są zameldowane pod tym samym adresem. Wysokość odliczenia jest ściśle powiązana z wysokością dochodów rodziców.

Równie popularna jest Arbeidskorting, czyli ulga pracownicza. Przysługuje ona osobom, które legalnie pracują w Holandii i pozwala zmniejszyć podstawę opodatkowania.

Istnieją jeszcze inne ulgi podatkowe, które obniżają podatek, a to bezpośrednio wpływa na wysokość uzyskanego zwrotu.

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku?

Nasz doświadczony specjalista podatkowy sprawdzi, jak przygotować Twoje rozliczenie, aby uzyskać możliwie najwyższy zwrot podatku z Holandii. Warto podkreślić, że w tym kraju można ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku do 5 lat wstecz. Jeśli chcesz uzyskać maksymalny zwrot podatku, skontaktuj się z nami i poznaj dodatkowe korzyści ze współpracy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Czy renta w Holandii jest opodatkowana?

W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…

Kto musi dopłacić do podatku w Holandii?

System podatkowy w Holandii jest złożony i obejmuje różne kategorie dochodów. W zależności od sytuacji finansowej i zmian w życiu osobistym niektórzy mieszkańcy kraju mogą być zobowiązani do dopłacenia dodatkowego podatku. W tym artykule omówimy, kto musi dopłacić do podatku w Holandii i jak można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczania się z fiskusem. System podatkowy…

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii na dziecko?

Czy pracujesz w Holandii i masz dzieci? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że możesz ubiegać się o ulgę podatkową Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Niemniej jednak procedura ta może być dość skomplikowana, a szereg przepisów może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczoną osobę. Ale bez obaw! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć proces i umożliwi Ci skorzystanie z tego, na co…

Rozliczanie Jaaropgaaf w Polsce – jak to zrobić?

Kiedy przychodzi czas na rozliczenie podatkowe, w zasadzie wszyscy zaczynają się zastanawiać, jak to zrobić sprawnie i bezstresowo. Jeśli pracowałeś w Holandii, i wróciłeś do Polski, możesz zastanawiać się, jak rozliczyć Jaaropgaaf – roczne zestawienie podatkowe z Holandii. Czy to jest skomplikowane? No cóż, zależy... Ale bez obaw! Mamy dla Ciebie skrojony na miarę przewodnik,…

Kwota wolna od podatku w Holandii – czy obowiązuje w tym kraju?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest z kwotą wolną od podatku w Holandii? To nie jest takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zanim zdecydujemy się na wyjazd zarobkowy do tego kraju, warto poznać panujące tam przepisy – w dzisiejszym wpisie przybliżymy Ci temat. Kwota wolna od podatku w Holandii – czy…

Renta chorobowa w Holandii – Twój kompletny przewodnik

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa system renty chorobowej w Holandii? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat renty chorobowej w Holandii – od tego, kiedy i jak możesz z niej skorzystać, po to, jakie masz obowiązki i prawa jako pracownik i jak przebiega cały proces. Renta chorobowa w…

Współpracują z nami: