Meritum Podatki

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?

Jeśli jesteś legalnie zatrudniony w Holandii, to każdego miesiąca z Twojego wynagrodzenia pobierane są podatki. Pracodawca odprowadza je w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Na koniec roku przygotowujesz zeznanie i rozliczasz się z fiskusem. Daje to szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co wpływa na jego wysokość?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?

Status rezydenta

W Polsce obowiązują przepisy tzw. ulgi abolicyjnej. Przysługuje ona polskim rezydentom podatkowym, którzy rozliczają się z dochodów uzyskiwanych z zagranicy. Z kolei rezydent podatkowy, to osoba, która przebywa na terenie Polski przez minimum 183 dni w danym roku podatkowym.

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej. Wyraźnie zmienił się sposób wyliczania podstawy podatkowej przez polski urząd skarbowy, ale niestety na niekorzyść podatników. Najbardziej odczują je osoby zatrudnione w Holandii, które są polskimi rezydentami podatkowymi.

Uzyskanie statusu rezydenta podatkowego w Niderlandach sprawi, że będą Ci przysługiwać dodatkowe ulgi podatkowe, a to realnie zwiększa kwotę zwrotu.

Wiek podatnika

Na szczególne przywileje w kwestii podatków mogą liczyć seniorzy. W Holandii emerytury są opodatkowane. Jeśli jednak osoba, która ukończyła 65 lat, w ciągu roku pobierała świadczenia mniejsze niż 35 942 euro, to odprowadzi tylko 19,2% podatku i składek na ubezpieczenia społeczne. Dla porównania: młodsze osoby, uzyskujące dochody na podobnym poziomie, muszą zapłacić podatek w wysokości 37,1%.

Rok podatkowy i wysokość stawek

W każdym roku podatkowym możesz uzyskać zwrot podatku w różnej wysokości, nawet jeśli Twoje dochody zostały na tym samym poziomie. Wynika to z faktu, że każdego roku w Holandii zmieniają się stawki podatków i przysługujących ulg. Oba te elementy bezpośrednio wpływają na wysokość potencjalnego zwrotu.

Warto zaznaczyć, że w Holandii obowiązuje progresywna skala podatkowa. Oznacza to, że są progi dochodów, powyżej których płaci się wyższy podatek. Im więcej zarabiasz, tym więcej oddasz do urzędu skarbowego.

Wspólne rozliczenie z partnerem fiskalnym

W Holandii możesz rozliczyć się samodzielnie lub z partnerem fiskalnym. Drugi wariant jest dostępny dla osób, które uzyskują 90% dochodów na terenie Niderlandów. Jeśli Twoja partnerka została w Polsce i regularnie pracuje, to warunek prawdopodobnie nie będzie spełniony, ponieważ więcej niż 10% dochodów będzie pochodzić spoza Holandii. Wówczas wspólne rozliczenie nie będzie możliwe.

Rozliczenie z partnerem fiskalnym daje możliwość zmniejszenia podatku dochodowego. Wspólne zeznanie jest korzystne, gdy występuje duża różnica w zarobkach pomiędzy partnerami. Wówczas ogólna ulga podatkowa przenoszona jest na partnera fiskalnego, co sprawia, że podatnik zapłaci niższy podatek. Konkretna kwota zależy od wieku i całkowitego czasu pracy osoby składającej wniosek.

Ulgi podatkowe

Jeżeli chcesz mieć możliwość odliczenia ulg podatkowych, musisz spełniać jeden z dwóch warunków:

  • mieć meldunek w Holandii;
  • uzyskiwać minimum 90% dochodów z pracy w Holandii.

Ulgi podatkowe umożliwiają wyraźne obniżenie podatków. Polacy żyjący w Niderlandach korzystają najczęściej z ulgi podatkowej na dziecko. Przyznaje się ją rodzicom, których pociechy nie ukończyły 12. roku życia i są zameldowane pod tym samym adresem. Wysokość odliczenia jest ściśle powiązana z wysokością dochodów rodziców.

Równie popularna jest Arbeidskorting, czyli ulga pracownicza. Przysługuje ona osobom, które legalnie pracują w Holandii i pozwala zmniejszyć podstawę opodatkowania.

Istnieją jeszcze inne ulgi podatkowe, które obniżają podatek, a to bezpośrednio wpływa na wysokość uzyskanego zwrotu.

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku?

Nasz doświadczony specjalista podatkowy sprawdzi, jak przygotować Twoje rozliczenie, aby uzyskać możliwie najwyższy zwrot podatku z Holandii. Warto podkreślić, że w tym kraju można ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku do 5 lat wstecz. Jeśli chcesz uzyskać maksymalny zwrot podatku, skontaktuj się z nami i poznaj dodatkowe korzyści ze współpracy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?
Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?

Praktycznie w każdym kraju funkcjonuje specjalny identyfikator pozwalający wyróżnić podatnika i usprawnić załatwianie wszelkich formalności z różnego rodzaju organami administracji publicznej. Nie inaczej jest w Królestwie Niderlandów. Dowiedz się, czym jest numer BSN (dawniej sofinummer) i dlaczego tak ważne jest wyrobienie go po przyjeździe do Holandii.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

DigiD (czym jest, jak wyrobić, do czego się przydaje)
DigiD w Holandii – czym jest i do czego służy?

DigiD to skrót od Digitale Identiteit, czyli w wolnym tłumaczeniu – cyfrowej tożsamości. Jest to indywidualny login i hasło, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać mnóstwo informacji dotyczących naszych podatków i zobowiązań wobec różnych instytucji państwowych w Holandii. Dowiedź się, jak uzyskać DigiD, i czy posiadanie go, jest obowiązkowe.

decyzja Zorgtoeslag 2022 toeslagen
Co to jest Zorgtoeslag 2022 i ile wynosi

Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Dlaczego aktualny adres w Belastigndienst jest tak ważny przy rozliczeniu podatkowym?
Dlaczego aktualny adres w Belastigndienst jest tak ważny przy rozliczeniu podatkowym?

Dowiedz się dlaczego aktualny adres jest tak ważny i jak dokonać aktualizacji w Belastigndienst.

Współpracują z nami: