Meritum Podatki

Czy pandemia zablokowała możliwość odzyskania podatku?

Czy urzędy skarbowe za granicą wstrzymały zwroty? Czy pomimo spóźnienia można składać nadal deklarację podatkow

Czy pandemia zablokowała możliwość odzyskania podatku?

W roku 2020, w momencie, gdy branża podatkowa notuje największe ilości Klientów w Europie ogłoszono stan epidemii w związku z COVID-19. Było to na początku marca 2020. Stan izolacji i zamkniętych punktów usługowych trwał przez ponad 2 miesiące. Dotyczyło to również rozliczeń podatkowych.

Czy urzędy skarbowe za granicą wstrzymały zwroty? Czy pomimo spóźnienia można składać nadal deklarację podatkową?

Zamknięta polska skarbówka

Jedną z pierwszych instytucji, która została zamknięta dla petentów była polska skarbówka. Petenci, chcąc rozliczyć podatek za granicą muszą w pierwszej kolejności złożyć zeznanie PIT w Polsce i wybrać zaświadczenie o dochodach. Niestety zamknięte drzwi urzędu zniechęcały podatników do załatwienia tych formalności. Pomimo że urząd ogłosił możliwość  wnioskowania o zaświadczenie w formie pisemnej to jednak nadal dla wielu była to bariera nie do przejścia. Dlatego też sporo osób pracujących za granicą odłożyło wnioskowanie o zwrot podatku z Holandii czy Niemiec na późniejszy, bardziej sprzyjający termin.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Za granicą też urzędu były zamknięte

Dotyczyło to całej Europy, gdzie urzędy pracowały z ograniczeniami i nie przyjmowały petentów. Jednak nie zablokowało to możliwości złożenia zeznania podatkowego w formie online i odzyskania nadpłaconego podatku z zagranicy. Urzędy wypłacają obecnie zwroty zgodnie z harmonogramem i nie ma w tej kwestii obaw. W większości zagranicznych urzędów czas na rozliczenie podatku to nawet 4 lata, a dla rezydentów to lipiec 2020. Dlatego Polacy podejmujący pracę za granicą mają jeszcze sporo czasu, aby odzyskać swój podatek.

Dalsza perspektywa w rozliczeniach podatkowych

Powoli wszystko wraca do normy. Obecnie polskie urzędy skarbowe otwarte są 3 dni w tygodniu i bez problemu można wybrać zaświadczenie o dochodach na potrzeby rozliczenia podatku w Niemczech i Holandii. Okazuje się, że chętnych nie brakuje, ponieważ pod wieloma urzędami w Polsce tworzą się kolejki do wybrania owego zaświadczenia.

Miejmy nadzieję, że pandemia chwilowo wstrzymała możliwość rozliczenia podatku za granicą, a nie uniemożliwiła odzyskanie podatku w tym roku. Jest to nadal możliwe, a urzędy procesują zeznania standardowo i możemy liczyć na decyzję podatkową w terminie do 6 miesięcy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ponad milion podatników na widelcu fiskusa

Ponad milion podatników na widelcu fiskusa

Polski urząd otrzymał ponad milion informacji na temat Polaków pracujących za granicą.

Raje podatkowe w Europie czyli gdzie warto pracować i założyć własną firmę

Raje podatkowe w Europie czyli gdzie warto pracować i założyć własną firmę

Zanim dokładnie przyjrzymy się krajom w Europie, które śmiało możemy nazwać rajami podatkowymi, warto zapoznać się z samą definicją tego sformułowania.

Współpracują z nami: