Meritum Podatki

Czy pandemia zablokowała możliwość odzyskania podatku?

Czy urzędy skarbowe za granicą wstrzymały zwroty? Czy pomimo spóźnienia można składać nadal deklarację podatkow

Czy pandemia zablokowała możliwość odzyskania podatku?

W roku 2020, w momencie, gdy branża podatkowa notuje największe ilości Klientów w Europie ogłoszono stan epidemii w związku z COVID-19. Było to na początku marca 2020. Stan izolacji i zamkniętych punktów usługowych trwał przez ponad 2 miesiące. Dotyczyło to również rozliczeń podatkowych.

Czy urzędy skarbowe za granicą wstrzymały zwroty? Czy pomimo spóźnienia można składać nadal deklarację podatkową?

Zamknięta polska skarbówka

Jedną z pierwszych instytucji, która została zamknięta dla petentów była polska skarbówka. Petenci, chcąc rozliczyć podatek za granicą muszą w pierwszej kolejności złożyć zeznanie PIT w Polsce i wybrać zaświadczenie o dochodach. Niestety zamknięte drzwi urzędu zniechęcały podatników do załatwienia tych formalności. Pomimo że urząd ogłosił możliwość  wnioskowania o zaświadczenie w formie pisemnej to jednak nadal dla wielu była to bariera nie do przejścia. Dlatego też sporo osób pracujących za granicą odłożyło wnioskowanie o zwrot podatku z Holandii czy Niemiec na późniejszy, bardziej sprzyjający termin.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Za granicą też urzędu były zamknięte

Dotyczyło to całej Europy, gdzie urzędy pracowały z ograniczeniami i nie przyjmowały petentów. Jednak nie zablokowało to możliwości złożenia zeznania podatkowego w formie online i odzyskania nadpłaconego podatku z zagranicy. Urzędy wypłacają obecnie zwroty zgodnie z harmonogramem i nie ma w tej kwestii obaw. W większości zagranicznych urzędów czas na rozliczenie podatku to nawet 4 lata, a dla rezydentów to lipiec 2020. Dlatego Polacy podejmujący pracę za granicą mają jeszcze sporo czasu, aby odzyskać swój podatek.

Dalsza perspektywa w rozliczeniach podatkowych

Powoli wszystko wraca do normy. Obecnie polskie urzędy skarbowe otwarte są 3 dni w tygodniu i bez problemu można wybrać zaświadczenie o dochodach na potrzeby rozliczenia podatku w Niemczech i Holandii. Okazuje się, że chętnych nie brakuje, ponieważ pod wieloma urzędami w Polsce tworzą się kolejki do wybrania owego zaświadczenia.

Miejmy nadzieję, że pandemia chwilowo wstrzymała możliwość rozliczenia podatku za granicą, a nie uniemożliwiła odzyskanie podatku w tym roku. Jest to nadal możliwe, a urzędy procesują zeznania standardowo i możemy liczyć na decyzję podatkową w terminie do 6 miesięcy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Podwójne obywatelstwo a podatki

W zglobalizowanym świecie coraz więcej osób posiada podwójne obywatelstwo. To otwiera drzwi do wielu korzyści, ale wiąże się również z pewnymi obowiązkami, w tym podatkowymi. Omówimy, jakie są zasady opodatkowania osób posiadających podwójne obywatelstwo, jak ustala się rezydencję podatkową oraz jakie wyzwania mogą się pojawić przy rozliczaniu podatków w dwóch krajach. Podwójne obywatelstwo – co…

Ponad milion podatników na widelcu fiskusa

Ponad milion podatników na widelcu fiskusa

Polski urząd otrzymał ponad milion informacji na temat Polaków pracujących za granicą.

Raje podatkowe w Europie czyli gdzie warto pracować i założyć własną firmę

Raje podatkowe w Europie czyli gdzie warto pracować i założyć własną firmę

Zanim dokładnie przyjrzymy się krajom w Europie, które śmiało możemy nazwać rajami podatkowymi, warto zapoznać się z samą definicją tego sformułowania.

Współpracują z nami: