Meritum Podatki

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny w Niemczech i maksymalny czas pracy

Przepisy prawa pracy warto znać. Wiesz wówczas, na co może sobie pozwolić pracodawca, a kiedy przekracza on swoje uprawnienia. Zgodnie z obowiązującą w Niemczech ustawą, maksymalny czas pracy w tygodniu wynosi 48 godzin. Nie można go przekraczać, chyba że pojawią się specyficzne sytuacje. Wówczas przerwa pomiędzy zmianami musi wynosić minimum 11 godzin.

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?

Jeżeli w umowie o pracę lub w zbiorowym układzie zgodziłeś się na nadgodziny w sytuacjach, kiedy jest to wymagane, to z ustaleń należy się wywiązać. W innym przypadku pracodawca nie może Cię zmusić do pracy w nadgodzinach.

Niezależnie od zapisów w umowie, ustawa przewiduje i dokładnie opisuje wyjątki, w których pracownik jest zobowiązany do zostania w pracy na nadgodziny. Dzieje się tak w sytuacjach awaryjnych, w momencie pojawienia się klęsk żywiołowych czy podczas przerw w dostawie prądu. W takich przypadkach pracodawca ma prawo wymusić pracę w nadgodzinach.

Nadgodziny a średni czas pracy

Pojawiają się sytuacje, w których pracodawca wymaga obecności w pracy przez 10 godzin w ciągu dnia pracy. W tym wypadku istnieje pewna zależność. Średni czas pracy w okresie sześciu miesięcy, z uwzględnieniem dni wolnych i nadgodzin, musi wynosić osiem godzin w ciągu dnia. Godziny pracy dotyczą dni roboczych, do których zalicza się także sobotę.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Cztery systemy rozliczania nadgodzin

Praca w nadgodzinach powinna być uzgodniona w umowie o pracę. Jeśli zgodzisz się, poza ustawowymi obowiązkami, na to, że dłużej wykonujesz swoje zadania, to należy je rozliczać. Istnieją cztery różne systemy rozliczania, których używa się u naszych zachodnich sąsiadów.

Cztery systemu rozliczania nadgodzin w Niemczech:

  • zegar kontrolny – Stechuhr – logujesz się do firmowego systemu w chwili rozpoczęcia pracy i wylogowujesz podczas przerw i po jej zakończeniu. W ten sposób automatycznie zliczany jest czas pracy, przerwy i nadgodziny;
  • ręczne zapisywanie nadgodzin – Handschriftliche Aufzeichnung – system działa dokładnie tak, jak zegar kontrolny, z tą różnicą, że czas pracy, przerwy i nadgodziny są zapisywane ręcznie na listę;
  • model otwarty – Offenes Modell – sam decydujesz o czasie potrzebnym na wykonanie zadania. W tym wariancie najważniejszy jest efekt wykonywanej pracy;
  • praca na zaufanie – Vertrauensarbeitszeit – w tym wariancie sam odpowiadasz za swój czas pracy. Pracodawca określa, jaki jest czas potrzebny na wykonanie zadania oraz ostateczny termin jego zakończenia. Warto zaznaczyć, że w tym systemie nadal obowiązuje tygodniowy czas pracy i maksymalny limit czasu. Pamiętaj, że systematyczna realizacja zadań pozwala na szybsze zakończenie pracy, a to oznacza więcej wolnego czasu.

Każde przedsiębiorstwo korzysta z wybranego modelu, co jest podyktowane praktykami w firmie czy specyfiką branży. Niemniej jednak wszystkie organizacje mają do wyboru tylko jedno z czterech wspomnianych rozwiązań.

Praca w nadgodzinach jest opodatkowana

Pieniądze za nadgodziny to część wynagrodzenia, które jest tak samo opodatkowane, jak podstawowa stawka godzinowa. W związku z tym będzie Cię obowiązywać wymiar podatku, jaki zostanie zastosowany do rozliczenia podstawowego wynagrodzenia. Może to więc wpłynąć na ostateczny zwrot podatku z Niemiec.

Jeśli wypracujesz nadgodziny, istnieje ryzyko, że przekroczysz próg podatkowy. Najniższy zaczyna się od 14%, a najwyższy może wynieść aż 45%. W takiej sytuacji trzeba będzie odprowadzić wyższy podatek do urzędu skarbowego.

Jednak nie zawsze tak musi być. Wiele zależy od kwoty wolnej od podatku, a także od przysługujących Ci ulg. Chcesz wiedzieć, jak korzystnie i zgodnie z prawem rozliczyć zeznanie podatkowe? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym i poznaj szczegóły. Warto!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

Jeden z najbardziej unikatowych i zarazem kluczowych podatków w tym kraju to Gewerbesteuer, czyli podatek handlowy. Nie tylko jest on głównym źródłem dochodu dla niemieckich gmin, ale również ma niezwykle bogatą i długą historię. Jest to podatek, który dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy na niemieckim rynku, niezależnie od wielkości i formy działalności. W tym artykule zagłębimy…

Arbeitnehmerpauschbetrag – ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Niemiecki system podatkowy, choć z pozoru skomplikowany, kryje w sobie wiele mechanizmów ulg i odliczeń, które mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Jednym z najbardziej interesujących jest Arbeitnehmerpauschbetrag, czyli zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który od lat jest ważnym elementem rocznych rozliczeń podatkowych w Niemczech. Jest to ulga, z której mogą skorzystać zarówno pracownicy na etatach,…

Kinderfreibetrag – ulga podatkowa na dziecko w Niemczech

W tym wpisie przybliżymy jeden z najważniejszych aspektów systemu podatkowego w Niemczech, który dotyczy wielu rodziców. Chodzi o Kinderfreibetrag – ulgę podatkową na dziecko, która stanowi kluczowy element wsparcia finansowego dla rodzin. Dzięki niej rodzice mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe, przesuwając środki finansowe na inne niezbędne wydatki, jak edukacja czy opieka zdrowotna. W artykule…

Bauabzugsteuer – podatek budowlany w Niemczech

Niemiecki rynek budowlany, znany ze swojej dojrzałości i złożonych regulacji, stanowi zarówno pole możliwości, jak i wyzwań dla przedsiębiorców. Jednym z najbardziej skomplikowanych i często niedocenianych aspektów działalności w tym sektorze jest podatek Bauabzugsteuer, który wpływa na zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy budowlane. Niezrozumienie jego mechanizmów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.…

Praca sezonowa w Niemczech bez podatku

Praca sezonowa w Niemczech fascynuje i przyciąga rzesze pracowników, nie tylko z Polski, ale z całej Europy. A co jeśli dowiesz się, że istnieje możliwość pracy w tym kraju nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również z minimalnym obciążeniem podatkowym? Brzmi jak świetna oferta, prawda? W tym rozbudowanym poradniku zapraszam Cię na podróż przez meandry…

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech – najważniejsze informacje

Podatki – tego słowa wiele osób boi się jak ognia. Jednak poruszając się po labiryncie przepisów podatkowych z odpowiednią wiedzą, można zauważyć, że wiele z nich zostało stworzonych, aby ułatwić nam życie. Dlatego dziś skupimy się na jednym z nich – wspólnym rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Temat ten jest szczególnie ważny dla par, w których…

Współpracują z nami: