Meritum Podatki

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny w Niemczech i maksymalny czas pracy

Przepisy prawa pracy warto znać. Wiesz wówczas, na co może sobie pozwolić pracodawca, a kiedy przekracza on swoje uprawnienia. Zgodnie z obowiązującą w Niemczech ustawą, maksymalny czas pracy w tygodniu wynosi 48 godzin. Nie można go przekraczać, chyba że pojawią się specyficzne sytuacje. Wówczas przerwa pomiędzy zmianami musi wynosić minimum 11 godzin.

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?

Jeżeli w umowie o pracę lub w zbiorowym układzie zgodziłeś się na nadgodziny w sytuacjach, kiedy jest to wymagane, to z ustaleń należy się wywiązać. W innym przypadku pracodawca nie może Cię zmusić do pracy w nadgodzinach.

Niezależnie od zapisów w umowie, ustawa przewiduje i dokładnie opisuje wyjątki, w których pracownik jest zobowiązany do zostania w pracy na nadgodziny. Dzieje się tak w sytuacjach awaryjnych, w momencie pojawienia się klęsk żywiołowych czy podczas przerw w dostawie prądu. W takich przypadkach pracodawca ma prawo wymusić pracę w nadgodzinach.

Nadgodziny a średni czas pracy

Pojawiają się sytuacje, w których pracodawca wymaga obecności w pracy przez 10 godzin w ciągu dnia pracy. W tym wypadku istnieje pewna zależność. Średni czas pracy w okresie sześciu miesięcy, z uwzględnieniem dni wolnych i nadgodzin, musi wynosić osiem godzin w ciągu dnia. Godziny pracy dotyczą dni roboczych, do których zalicza się także sobotę.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Cztery systemy rozliczania nadgodzin

Praca w nadgodzinach powinna być uzgodniona w umowie o pracę. Jeśli zgodzisz się, poza ustawowymi obowiązkami, na to, że dłużej wykonujesz swoje zadania, to należy je rozliczać. Istnieją cztery różne systemy rozliczania, których używa się u naszych zachodnich sąsiadów.

Cztery systemu rozliczania nadgodzin w Niemczech:

  • zegar kontrolny – Stechuhr – logujesz się do firmowego systemu w chwili rozpoczęcia pracy i wylogowujesz podczas przerw i po jej zakończeniu. W ten sposób automatycznie zliczany jest czas pracy, przerwy i nadgodziny;
  • ręczne zapisywanie nadgodzin – Handschriftliche Aufzeichnung – system działa dokładnie tak, jak zegar kontrolny, z tą różnicą, że czas pracy, przerwy i nadgodziny są zapisywane ręcznie na listę;
  • model otwarty – Offenes Modell – sam decydujesz o czasie potrzebnym na wykonanie zadania. W tym wariancie najważniejszy jest efekt wykonywanej pracy;
  • praca na zaufanie – Vertrauensarbeitszeit – w tym wariancie sam odpowiadasz za swój czas pracy. Pracodawca określa, jaki jest czas potrzebny na wykonanie zadania oraz ostateczny termin jego zakończenia. Warto zaznaczyć, że w tym systemie nadal obowiązuje tygodniowy czas pracy i maksymalny limit czasu. Pamiętaj, że systematyczna realizacja zadań pozwala na szybsze zakończenie pracy, a to oznacza więcej wolnego czasu.

Każde przedsiębiorstwo korzysta z wybranego modelu, co jest podyktowane praktykami w firmie czy specyfiką branży. Niemniej jednak wszystkie organizacje mają do wyboru tylko jedno z czterech wspomnianych rozwiązań.

Praca w nadgodzinach jest opodatkowana

Pieniądze za nadgodziny to część wynagrodzenia, które jest tak samo opodatkowane, jak podstawowa stawka godzinowa. W związku z tym będzie Cię obowiązywać wymiar podatku, jaki zostanie zastosowany do rozliczenia podstawowego wynagrodzenia. Może to więc wpłynąć na ostateczny zwrot podatku z Niemiec.

Jeśli wypracujesz nadgodziny, istnieje ryzyko, że przekroczysz próg podatkowy. Najniższy zaczyna się od 14%, a najwyższy może wynieść aż 45%. W takiej sytuacji trzeba będzie odprowadzić wyższy podatek do urzędu skarbowego.

Jednak nie zawsze tak musi być. Wiele zależy od kwoty wolnej od podatku, a także od przysługujących Ci ulg. Chcesz wiedzieć, jak korzystnie i zgodnie z prawem rozliczyć zeznanie podatkowe? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym i poznaj szczegóły. Warto!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice
Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Współpracują z nami: