Nadgodziny w Niemczech i maksymalny czas pracy
Przepisy prawa pracy warto znać. Wiesz wówczas, na co może sobie pozwolić pracodawca, a kiedy przekracza on swoje uprawnienia. Zgodnie z obowiązującą w Niemczech ustawą, maksymalny czas pracy w tygodniu wynosi 48 godzin. Nie można go przekraczać, chyba że pojawią się specyficzne sytuacje. Wówczas przerwa pomiędzy zmianami musi wynosić minimum 11 godzin.
Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?
Jeżeli w umowie o pracę lub w zbiorowym układzie zgodziłeś się na nadgodziny w sytuacjach, kiedy jest to wymagane, to z ustaleń należy się wywiązać. W innym przypadku pracodawca nie może Cię zmusić do pracy w nadgodzinach.
Niezależnie od zapisów w umowie, ustawa przewiduje i dokładnie opisuje wyjątki, w których pracownik jest zobowiązany do zostania w pracy na nadgodziny. Dzieje się tak w sytuacjach awaryjnych, w momencie pojawienia się klęsk żywiołowych czy podczas przerw w dostawie prądu. W takich przypadkach pracodawca ma prawo wymusić pracę w nadgodzinach.
Nadgodziny a średni czas pracy
Pojawiają się sytuacje, w których pracodawca wymaga obecności w pracy przez 10 godzin w ciągu dnia pracy. W tym wypadku istnieje pewna zależność. Średni czas pracy w okresie sześciu miesięcy, z uwzględnieniem dni wolnych i nadgodzin, musi wynosić osiem godzin w ciągu dnia. Godziny pracy dotyczą dni roboczych, do których zalicza się także sobotę.
Cztery systemy rozliczania nadgodzin
Praca w nadgodzinach powinna być uzgodniona w umowie o pracę. Jeśli zgodzisz się, poza ustawowymi obowiązkami, na to, że dłużej wykonujesz swoje zadania, to należy je rozliczać. Istnieją cztery różne systemy rozliczania, których używa się u naszych zachodnich sąsiadów.
Cztery systemu rozliczania nadgodzin w Niemczech:
- zegar kontrolny – Stechuhr – logujesz się do firmowego systemu w chwili rozpoczęcia pracy i wylogowujesz podczas przerw i po jej zakończeniu. W ten sposób automatycznie zliczany jest czas pracy, przerwy i nadgodziny;
- ręczne zapisywanie nadgodzin – Handschriftliche Aufzeichnung – system działa dokładnie tak, jak zegar kontrolny, z tą różnicą, że czas pracy, przerwy i nadgodziny są zapisywane ręcznie na listę;
- model otwarty – Offenes Modell – sam decydujesz o czasie potrzebnym na wykonanie zadania. W tym wariancie najważniejszy jest efekt wykonywanej pracy;
- praca na zaufanie – Vertrauensarbeitszeit – w tym wariancie sam odpowiadasz za swój czas pracy. Pracodawca określa, jaki jest czas potrzebny na wykonanie zadania oraz ostateczny termin jego zakończenia. Warto zaznaczyć, że w tym systemie nadal obowiązuje tygodniowy czas pracy i maksymalny limit czasu. Pamiętaj, że systematyczna realizacja zadań pozwala na szybsze zakończenie pracy, a to oznacza więcej wolnego czasu.
Każde przedsiębiorstwo korzysta z wybranego modelu, co jest podyktowane praktykami w firmie czy specyfiką branży. Niemniej jednak wszystkie organizacje mają do wyboru tylko jedno z czterech wspomnianych rozwiązań.
Praca w nadgodzinach jest opodatkowana
Pieniądze za nadgodziny to część wynagrodzenia, które jest tak samo opodatkowane, jak podstawowa stawka godzinowa. W związku z tym będzie Cię obowiązywać wymiar podatku, jaki zostanie zastosowany do rozliczenia podstawowego wynagrodzenia. Może to więc wpłynąć na ostateczny zwrot podatku z Niemiec.
Jeśli wypracujesz nadgodziny, istnieje ryzyko, że przekroczysz próg podatkowy. Najniższy zaczyna się od 14%, a najwyższy może wynieść aż 45%. W takiej sytuacji trzeba będzie odprowadzić wyższy podatek do urzędu skarbowego.
Jednak nie zawsze tak musi być. Wiele zależy od kwoty wolnej od podatku, a także od przysługujących Ci ulg. Chcesz wiedzieć, jak korzystnie i zgodnie z prawem rozliczyć zeznanie podatkowe? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym i poznaj szczegóły. Warto!
Średnia ocena:
4.8/5.0
Na podstawie:
8 opinii