Meritum Podatki

Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?

Tak jak w Polsce na każde dziecko do 18. roku życia można pobierać 500+, tak w Niemczech obowiązuje analogiczny program zwany kindergeld. Jakie dokument są potrzebne do otrzymywania pieniędzy w jego ramach? Komu przysługuje prawo do skorzystania z niego? Ile wynosi zasiłek rodzinny za naszą zachodnią granicą i jak się o niego skutecznie starać? Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld – jest to rodzaj zasiłku przyznawany na dziecko na terenie Niemiec (rodzinne Niemcy), ale tylko tym osobom, które są legalnie zatrudnione na terytorium kraju. Są to dodatkowe pieniądze i źródło dochodu, dzięki któremu można swobodnie utrzymać rodzinę. Jego wysokość jest zależna od liczby posiadanego potomstwa. Jeśli zastanawiasz się, na czym dokładnie polega Kindergeld, jakie są stawki oraz co trzeba zrobić, aby go otrzymać, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Przeczytaj, jakie dokumenty są potrzebne, komu przysługuje i ile wynosi ta forma pomocy skierowana do rodzin z dziećmi niezależnie od obywatelstwa i kraju pochodzenia rodziców.

Zasiłek rodzinny w Niemczech

Tak, jak było wspomniane, Kindergeld jest to zasiłek, który jest przyznawany na dziecko/dzieci dla tych osób, które pracują w Niemczech. Komu przysługuje ten zasiłek rodzinny? Niemcy przyznają go tym, którzy posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy na ich terytorium oraz tym, którzy posiadają status nieograniczonego podatnika. Również Polacy zatrudnieni w kraju mają możliwość skorzystania z tej pomocy finansowej, niezależnie od charakteru swojego zatrudnienia (praca dorywcza, praca sezonowa lub praca stała). Co ciekawe, zupełnie odwrotnie, niż w innych krajach europejskich – wysokość dochodu rodziców nie ma wpływu na to, czy dostaną zasiłek, czy nie. Jest to pomoc przyznawana wszystkim legalnie pracującym mieszkańcom, bez względu na zarobki. Aby ją otrzymać, potrzebne są odpowiednie dokumenty. Skoro już wiemy, komu przysługuje, poszukajmy odpowiedzi na pytanie, ile wynosi Kindergeld w Niemczech.

Jaka jest wysokość zasiłku?

Zasiłek Kindergeld w 2023 roku wynosi na każde dziecko 250 euro. Są to niemałe kwoty, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej Polaków zaczyna interesować się Kindergeld w Niemczech. Ponadto zasiłek rodzinny w Niemczech jest przyznawany na dziecko również wtedy, kiedy jeden z rodziców pozostaje z nim w Polsce, a drugi za granicą zarabia na życie. Pamiętaj, że zasiłek obowiązuje do 18 roku życia Twojego dziecka, chyba że nie podejmuje ono pracy i cały czas się uczy. W takim wypadku możesz go otrzymywać nawet do 25 roku życia dziecka.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek na dziecko?

Osoby, które zdecydują się na pobieranie kindergeld w Niemczech, powinny wypełnić w Familienkasse, czyli w Niemieckiej Kasie Świadczeń Rodzinnych, odpowiednie dokumenty i wszystkie potrzebne wnioski. W trakcie składania wypełnionych papierów należy również dostarczyć kopię paszportu lub ewentualnie dowodu osobistego rodzica, który w sposób legalny pracuje na terenie Niemiec. Dodatkowo niezbędny będzie akt urodzenia dziecka (w przypadku kilku dzieci akt każdego z nich), akt małżeństwa oraz zaświadczenie, które potwierdzi wspólne zameldowanie z dziećmi. Posiadając te potrzebne dokumenty, można się skutecznie starać o Kindergeld w Niemczech.

Kindergeld dla Polaków – jakie warunki należy spełnić?

Jest jeden ważny warunek, który Polacy muszą spełnić, aby otrzymać zasiłek rodzinny Kindergeld. Jedno z rodziców musi pracować na terenie Niemiec i podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Minimalny czas, po którym możesz złożyć wszystkie wnioski i dokumenty, to 6 miesięcy po podjęciu pracy na terenie Niemiec.

Jeżeli przebywasz za granicą sam, a twoje dzieci pozostają w Polsce, to również możesz wystąpić o zasiłek rodzinny Kindergeld, natomiast jest to trochę bardziej skomplikowane. Przede wszystkim, musisz być w związku małżeńskim i przebywać w Niemczech tylko i wyłącznie w celach zarobkowych. Familienkasse zażąda od tego typu osób rozliczenia podatku z Niemiec, czyli kopii decyzji ze skarbówki, czyli Finazamtu. Do tego dokumentu również należy dołączyć zapis, który potwierdzi, iż dzieci należą do gospodarstwa domowego. Kolejnym ważnym dokumentem jest zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czyli MOPSu i na tej podstawie obliczany jest kindergeld dla Polaków. Jeśli w Polsce dostajesz inne zasiłki, to wtedy zostanie Ci wypłacana mniejsza o polski zasiłek kwota kindergeld. Jeśli Twoje dziecko jest zameldowane tylko i wyłącznie w Polsce, to występując o zasiłek rodzinny w Niemczech, należy dołożyć do całej dokumentacji jego numer PESEL.

Rodzinne Niemcy

Kindergeld może również zostać wypłacone opiekunowi, który zajmuje się dzieckiem w Polsce (na przykład cioci, wujkowi, czy babci), jeśli zarówno matka, jak i ojciec dziecka przebywają i pracują na terenie Niemiec.

Uzyskanie Kindergeld przez Polaków niekoniecznie jest rzeczą łatwą, gdyż wymaga to od nas masy dokumentów, papierów, wniosków i biurokracji. Widząc jednak, że z roku na rok zasiłki rodzinne są coraz wyższe, warto spróbować. Zasiłki są na tyle wysokie, że zdecydowanie są w stanie podnieść jakość prowadzonego życia, a dodatkowo mogą być zabezpieczeniem.

Jeśli sam nie wiesz, w jaki sposób mógłbyś zabrać się za pozyskanie tego typu świadczeń, to skorzystaj z pomocy fachowców, którzy podpowiedzą Ci, co dokładnie powinieneś zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze dla Twoich dzieci i całej rodziny. To możliwe w ramach współpracy z naszą firmą, która doskonale wie, jakie dokumenty są potrzebne, komu przysługuje i ile wynosi zasiłek rodzinny Kindergeld w Niemczech. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w jego pozyskaniu i odpowiadamy na wszelkie pytania z nim związane.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.3/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym
Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym

W związku z podwyższeniem limitów dochodów i kosztów związanych z zamieszkaniem, od 1 stycznia 2023 r. o Wohngeld w Niemczech może starać się nawet trzy razy więcej mieszkańców niż w roku poprzednim. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie, której przysługuje dodatek mieszkaniowy – przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje dotyczące tego świadczenia. Zapraszamy!

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec
Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Nie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli uzyskałeś dochód poniżej 10 700 euro i w pozycjach 17 lub 20 w Picie nie są wpisane żadne kwoty, to nie masz takiego obowiązku. Spełnienie któregoś z powyższych warunków skutkuje jednak koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?
Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?
Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Praca w Niemczech to często marzenie wielu polaków chcących poprawić swój status finansowy. Sprawdź jak zabrać się za ten temat.

Rozliczenie podatku z Niemiec- do kiedy trzeba złożyć deklarację za 2019 rok?
Rozliczenie podatku z Niemiec- do kiedy trzeba złożyć deklarację za 2022 rok?

Pracowałeś w 2019 roku w Niemczech? Pamiętaj, że Finanzamt wyznaczył termin rozliczenia podatku.

Współpracują z nami: