Meritum Podatki

Kindergeld w Niemczech – jak Polacy mogą uzyskać świadczenie rodzinne?

Tak jak w Polsce na każde dziecko do 18. roku życia można pobierać 500+, tak w Niemczech obowiązuje analogiczny program zwany kindergeld. Jakie dokument są potrzebne do otrzymywania pieniędzy w jego ramach? Komu przysługuje prawo do skorzystania z niego? Ile wynosi zasiłek rodzinny za naszą zachodnią granicą i jak się o niego skutecznie starać? Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Kindergeld w Niemczech – jak Polacy mogą uzyskać świadczenie rodzinne?

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld – jest to rodzaj zasiłku przyznawany na dziecko na terenie Niemiec (rodzinne Niemcy), ale tylko tym osobom, które są legalnie zatrudnione na terytorium kraju. Są to dodatkowe pieniądze i źródło dochodu, dzięki któremu można swobodnie utrzymać rodzinę. Jego wysokość jest zależna od liczby posiadanego potomstwa. Jeśli zastanawiasz się, na czym dokładnie polega Kindergeld, jakie są stawki oraz co trzeba zrobić, aby go otrzymać, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Przeczytaj, jakie dokumenty są potrzebne, komu przysługuje i ile wynosi ta forma pomocy skierowana do rodzin z dziećmi niezależnie od obywatelstwa i kraju pochodzenia rodziców.

Zasiłek rodzinny w Niemczech

Tak, jak było wspomniane, Kindergeld jest to zasiłek, który jest przyznawany na dziecko/dzieci dla tych osób, które pracują w Niemczech. Komu przysługuje ten zasiłek rodzinny? Niemcy przyznają go tym, którzy posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy na ich terytorium oraz tym, którzy posiadają status nieograniczonego podatnika. Również Polacy zatrudnieni w kraju mają możliwość skorzystania z tej pomocy finansowej, niezależnie od charakteru swojego zatrudnienia (praca dorywcza, praca sezonowa lub praca stała). Co ciekawe, zupełnie odwrotnie, niż w innych krajach europejskich – wysokość dochodu rodziców nie ma wpływu na to, czy dostaną zasiłek, czy nie. Jest to pomoc przyznawana wszystkim legalnie pracującym mieszkańcom, bez względu na zarobki. Aby ją otrzymać, potrzebne są odpowiednie dokumenty. Skoro już wiemy, komu przysługuje, poszukajmy odpowiedzi na pytanie, ile wynosi Kindergeld w Niemczech.

Jaka jest wysokość zasiłku?

Zasiłek Kindergeld w 2023 roku wynosi na każde dziecko 250 euro. Są to niemałe kwoty, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej Polaków zaczyna interesować się Kindergeld w Niemczech. Ponadto zasiłek rodzinny w Niemczech jest przyznawany na dziecko również wtedy, kiedy jeden z rodziców pozostaje z nim w Polsce, a drugi za granicą zarabia na życie. Pamiętaj, że zasiłek obowiązuje do 18 roku życia Twojego dziecka, chyba że nie podejmuje ono pracy i cały czas się uczy. W takim wypadku możesz go otrzymywać nawet do 25 roku życia dziecka.

W życiu zdarzają się różne sytuacje, warto więc dowiedzieć się także kto ma prawo do Kindergeld po rozwodzie.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek na dziecko?

Osoby, które zdecydują się na pobieranie Kindergeld w Niemczech, powinny wypełnić w Familienkasse, czyli w Niemieckiej Kasie Świadczeń Rodzinnych, odpowiednie dokumenty i wszystkie potrzebne wnioski. W trakcie składania wypełnionych papierów należy również dostarczyć kopię paszportu lub ewentualnie dowodu osobistego rodzica, który w sposób legalny pracuje na terenie Niemiec. Dodatkowo niezbędny będzie akt urodzenia dziecka (w przypadku kilku dzieci akt każdego z nich), akt małżeństwa oraz zaświadczenie, które potwierdzi wspólne zameldowanie z dziećmi. Posiadając te potrzebne dokumenty, można się skutecznie starać o Kindergeld w Niemczech.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach można pobierać Kindergeld na pełnoletnie dziecko.

Kindergeld dla Polaków – jakie warunki należy spełnić?

Jest jeden ważny warunek, który Polacy muszą spełnić, aby otrzymać zasiłek rodzinny Kindergeld. Jedno z rodziców musi pracować na terenie Niemiec i podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Minimalny czas, po którym możesz złożyć wszystkie wnioski i dokumenty, to 6 miesięcy po podjęciu pracy na terenie Niemiec.

Jeżeli przebywasz za granicą sam, a twoje dzieci pozostają w Polsce, to również możesz wystąpić o zasiłek rodzinny Kindergeld, natomiast jest to trochę bardziej skomplikowane. Przede wszystkim, musisz być w związku małżeńskim i przebywać w Niemczech tylko i wyłącznie w celach zarobkowych. Familienkasse zażąda od tego typu osób rozliczenia podatku z Niemiec, czyli kopii decyzji ze skarbówki, czyli Finazamtu. Do tego dokumentu również należy dołączyć zapis, który potwierdzi, iż dzieci należą do gospodarstwa domowego. Kolejnym ważnym dokumentem jest zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czyli MOPSu i na tej podstawie obliczany jest Kindergeld dla Polaków. Jeśli w Polsce dostajesz inne zasiłki, to wtedy zostanie Ci wypłacana mniejsza o polski zasiłek kwota Kindergeld. Jeśli Twoje dziecko jest zameldowane tylko i wyłącznie w Polsce, to występując o zasiłek rodzinny w Niemczech, należy dołożyć do całej dokumentacji jego numer PESEL.

Pooznaj również terminy wypłat Kindergeld, aby dokładnie wiedzieć, kiedy otrzymasz pieniądze na swoje konto.

Rodzinne Niemcy

Kindergeld może również zostać wypłacone opiekunowi, który zajmuje się dzieckiem w Polsce (na przykład cioci, wujkowi, czy babci), jeśli zarówno matka, jak i ojciec dziecka przebywają i pracują na terenie Niemiec.

Uzyskanie Kindergeld przez Polaków niekoniecznie jest rzeczą łatwą, gdyż wymaga to od nas masy dokumentów, papierów, wniosków i biurokracji. Widząc jednak, że z roku na rok zasiłki rodzinne są coraz wyższe, warto spróbować. Zasiłki są na tyle wysokie, że zdecydowanie są w stanie podnieść jakość prowadzonego życia, a dodatkowo mogą być zabezpieczeniem. Dodatkowo rodzicom i niskich zarobkach, kwalifikującym się do pobierania zasiłku rodzinnego przysługuje także dodatek Kinderzuschlag.

Jeśli sam nie wiesz, w jaki sposób mógłbyś zabrać się za pozyskanie tego typu świadczeń, to skorzystaj z pomocy fachowców, którzy podpowiedzą Ci, co dokładnie powinieneś zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze dla Twoich dzieci i całej rodziny. To możliwe w ramach współpracy z naszą firmą, która doskonale wie, jakie dokumenty są potrzebne, komu przysługuje i ile wynosi zasiłek rodzinny Kindergeld w Niemczech. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w jego pozyskaniu i odpowiadamy na wszelkie pytania z nim związane.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋
gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: