Meritum Podatki

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny w Niemczech – co to za opłata?

W Polsce obowiązuje obecnie podatek od nieruchomości, którego wysokość zależy wyłącznie od wielkości powierzchni gruntu, mieszkania czy domu. Nie będzie miał więc znaczenia stan budynku – tyle samo zapłacimy za prestiżową willę, jak i stare zniszczone lokum w kamienicy. Jest to podatek lokalny ustalany przez samorządy od gruntu, na którym znajduje się nieruchomość. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w Niemczech, w których obowiązuje podatek katastralny, czyli opłata, której wysokość ściśle uzależniona jest od wartości posiadanego domu, mieszkania lub innego obiektu.

Mamy więc tu prostą zależność – wyższe opłaty obowiązują osoby, które posiadają nieruchomość o dużym metrażu, wysokim standardzie oraz atrakcyjnym położeniu. W każdym kraju sposób określania wartości nieruchomości wygląda nieco inaczej, a stawka obciążenia bywa różna.

Zalety i wady podatku katastralnego

Podatek katastralny w Niemczech przynosi przede wszystkim bardzo duże wpływy do lokalnych gmin, co przekłada się na rozwój infrastruktury i gospodarki przestrzennej. Za pozytywne skutki funkcjonowania takiej opłaty można uznać także regularne szacowanie rzeczywistej wartości nieruchomości, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie budynkami, uporządkowanie kwestii własności czy zapobieganie spekulacyjnym inwestycjom. Przyczynia się to również do znacznego ożywienia rynku nieruchomości.

Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują także na jego sprawiedliwość społeczną – osoby, które stać na droższe obiekty zapłacą bowiem proporcjonalnie wyższy podatek katastralny.

Wady działania podatku katastralnego są natomiast w miarę oczywiste – oznacza to konieczność płacenia wysokich stawek przez właścicieli nieruchomości. W wielu przypadkach wartość posiadanego mieszkania nie odzwierciedla uzyskiwanych dochodów, przez co wiele osób ma trudności ze spłatą należności. Ta opłata często zniechęca także do wykonywania modernizacji, które automatycznie podwyższą wartość nieruchomości i co za tym idzie wysokość podatku.

Podatek katastralny Niemcy – jakie czynniki decydują o jego wysokości?

Z podatkiem katastralnym spotkamy się w wielu krajach europejskich. Obowiązuje on między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Belgii, na Litwie czy Łotwie. Zależnie od państwa zasady jego naliczania są nieco inne, jednak ogólna koncepcja pozostaje bardzo podobna – im wyższa wartość nieruchomości, tym wyższą należność zapłacimy.

Ile wynosi podatek katastralny w Niemczech? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ określa się go na podstawie wielu czynników. Warto jednak wiedzieć, co decyduje o wartości nieruchomości. Ustalana jest ona na podstawie:

  • lokalizacji – położenie względem innych nieruchomości i kluczowych obiektów (szkoły, centra handlowe, szpitale itp.),
  • rodzaju budynku i jego rozkładu (dom jednorodzinny, mieszkanie w kamienicy, bliźniak, wieżowiec),
  • stanu technicznego,
  • wieku budynku,
  • stanu prawnego,
  • metrażu,
  • standardu (materiały wykorzystane do budowy i wyposażenie).

Niemcy podatek katastralny – ile średnio wynosi?

Musimy wziąć pod uwagę, że na kwestię naliczania podatku duży wpływ ma land, w którym mieszkamy. Podstawę stanowi tu wartość nieruchomości, którą następnie mnoży się, biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wspomniane czynniki, korzystając ze zróżnicowanej stawki, która inna jest dla każdego regionu i wynosi od 0,26% do 1%.

Średnia stawka podatku katastralnego w Niemczech wynosi ostatecznie prawie 2% wartości nieruchomości. Znacznie mniej zapłacą natomiast instytucje publiczne, społeczne oraz religijne – budynki należące do różnych organizacji objęte są bowiem wieloma ulgami i odliczeniami.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Podatek katastralny w innych krajach na świecie

Podatek katastralny to opłata, która nie została wymyślona w Niemczech i obowiązuje ona w wielu krajach europejskich. Tego typu naliczanie opłat za posiadane nieruchomości znajdziemy w Wielkiej Brytanii od roku 1993 – stawka określana jest przez samorządy lokalne i waha się w przedziale od 0,1 do 2,5% szacunkowej wartości gruntu. Trochę inaczej liczona jest natomiast we Francji oraz Belgii gdzie pod uwagę brana jest nie cena nieruchomości, a potencjalny dochód, jaki mogłaby wygenerować w ciągu roku na rzecz jej właściciela.

Za naszą wschodnią granicą taki podatek płacą między innymi na Litwie i na Łotwie, a stawki są bardzo podobne – wynoszą 0,2 do 0,6% wartości nieruchomości.

Nie tylko w Europie spotkamy się z podatkiem katastralnym płaconym od wartości rynkowej mienia ruchomego. Funkcjonuje on również w USA, gdzie obok akcyzy na alkoholu jest jedną z najstarszych opłat i wynosi od 2 do 2,5 procent, czy Singapurze, w którym zapłacimy około 4 procent od lokali mieszkalnych, czy nawet 10 w przypadku budynków wynajmowanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Jak widać, jest to całkiem powszechny system stosowany na całym świecie – czy możemy spodziewać się także wprowadzenia takiej opłaty w Polsce?

Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce?

Ministerstwo Finansów w styczniu 2022 zapewniło, że nie ma w planach wprowadzenia tego podatku w Polsce. Możemy się więc spodziewać, że w najbliższej przyszłości taka danina nie zastąpi płaconego aktualnie w naszym kraju podatku od nieruchomości. Nie można jednak wykluczyć, że kiedyś nastąpią takie zmiany, ponieważ funkcjonuje on już w bardzo wielu państwach europejskich.

Jaki wpływ miałoby wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce? Ciężko jednoznacznie to stwierdzić, ponieważ nie wiemy jaka stawka zostałaby zaproponowana. Można założyć, że byłaby równa tej w krajach zachodniej Europy – podatek wynosi tam średnio 1 proc. wartości nieruchomości. W takim wypadku większość osób musiałaby liczyć się z podniesieniem poziomu kosztów wynajmu i użytkowania nieruchomości. Także modernizacja mieszkań i domów wiązałaby się wtedy ze znacznym wzrostem opłat, co mogłoby znacznie zniechęcić do renowacji i odnawiania nieruchomości.

O tym, z jak wielkim wzrostem kosztów mielibyśmy do czynienia, świadczy prosty przykład. W przypadku wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce w postaci stawki 1 procent od wartości nieruchomości, dla mieszkania, którego wartość wynosi 300 tys. złotych, należałoby zapłacić roczny podatek w wysokości 3 tys. zł. Dla porównania, w przypadku obecnego podatku od nieruchomości, opłata wynosi jedynie ok. 100 złotych.

Jeśli szukasz sposobu na zdobycie dodatkowych funduszy warto postarać się o zwrot podatku z Niemiec. Zgłoś się do naszego bura podatkowego Podatkimeritum, a pomożemy Ci we wszystkich formalnościach – zapraszamy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice
Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Współpracują z nami: