Meritum Podatki

Czym jest Solidaritätszuschlag, czyli podatek solidarnościowy w Niemczech?

Historia podatku solidarnościowego sięga czasów zmian ustrojowych i połączenia RFN z NRD w 1990 r. Od samego początku wzbudza on kontrowersje. Kto musi płacić tzw. Soli i jak wpływa on na zwrot podatku?

Czym jest podatek solidarnościowy?

Po zjednoczeniu Niemiec pomiędzy RFN i NRD widoczne były różnice związane z poziomem rozwoju. Pod tym względem lepiej wypadała zachodnia część kraju. W związku z tym w 1991 r. wprowadzono podatek, który miał zmniejszyć te różnice. Soli miało posłużyć także w celu sfinansowania wydatków na wojnę w Zatoce Perskiej i w części pokryć koszty zjednoczenia Niemiec. Podatek solidarnościowy od początku istnienia nie miał wsparcia zwłaszcza wśród zachodnich landów. Od 30 lat trwają próby jego likwidacji, jednak mimo tego obowiązuje on do dzisiaj.  Pierwsze zmiany przepisów dotyczących Soli nastąpiły w 2019 r. i zostały zatwierdzone przez niemiecki resort finansów i Bundestag. W ich wyniku w 2021 r. do budżetu państwa wpłynęło około 10 mld euro mniej. Pieniądze zostały w kieszeniach milionów podatników.

Wysokość podatku solidarnościowego

Zaraz po zjednoczeniu Niemiec Solidaritätszuschlag wynosił 3,73% podatku dochodowego. W krótkim czasie szybko podniesiono go do 7,5%. Z kolei od 1998 r. stawka jest niezmienna i wynosi 5,5% stawki podatku dochodowego. Władze szukają różnych sposobów, aby odciążyć obywateli od Soli. Zaowocowało to zmianami, które weszły w życie w 2021 roku. Obecnie, obowiązek zapłacenia podatku solidarnościowego spoczywa na najlepiej zarabiających. Kto zgodnie z prawem zalicza się do tej grupy?

Kto musi zapłacić podatek solidarnościowy?

Soli pobierane jest od dochodów osób o wysokich zarobkach i firm, które mogą dokonywać płatności w ryczałcie. Podatek solidarnościowy ustalany jest na podstawie dochodów podatnika. W 2021 r. powstała tzw. strefa łagodząca, która sprawiła, że 90% niemieckich podatników zostało zwolnionych z opłaty Soli. Nie zapłacisz podatku solidarnościowego, jeśli Twoje roczne dochody są niższe niż 73,8 tys. euro brutto. W przypadku małżeństw jest to 151,9 tys. euro.

Solidaritätszuschlag a zwrot podatku z Niemiec

Pracujesz na co dzień w Niemczech? Chcesz wiedzieć, czy Twój zwrot podatku z Niemiec będzie obciążony dopłatą solidarnościową? Możesz to wyliczyć samodzielnie. Masz też do dyspozycji naszych doświadczonych pracowników, którzy wiedzą wszystko o podatkach u naszych zachodnich sąsiadów. Co, jeśli przekroczysz kwotę 73,8 tys. euro brutto? Tutaj także działa strefa łagodząca. Jeśli zarabiasz niewiele więcej, nie musisz odprowadzać pełnego podatku Soli. Zapłacisz go tylko od nadwyżki powyżej ustalonego progu.

Przykład

Zarobiłeś 75 tys. euro w ciągu roku.

75 tys. - 73,8 tys. = 1,2 tys.

1,2 tys. x 5,5% = 66 euro – wysokość Soli do zapłaty

Warto jednak sprawdzić, jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku. Nasi pracownicy obliczą wysokość zwrotu podatku z Niemiec, a przy tym pomogą Ci z załatwieniem formalności. Przekonaj się, dlaczego warto skorzystać z naszego wsparcia.

Uzyskaj zwrot podatku z Niemiec z Podatkimeritum-  razem z nami

Jesteśmy najbardziej doświadczoną firmą w Polsce zajmującą się zwrotami podatków z zagranicy. Nasi pracownicy: 

  • pomogą Ci w skompletowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów;
  • przejmą komunikacją z niemieckimi urzędnikami;
  • będą na bieżąco informować Cię o statusie sprawy.

Pamiętaj, że bezbłędne wypełnienie formularzy skraca czas załatwiania formalności. Dzięki temu szybciej otrzymasz swój zwrot podatku. Jednocześnie nasi specjaliści pomogą Ci rozliczyć podatki z korzyścią dla Ciebie. 

W Niemczech jest wiele ulg, które przysługują legalnie zatrudnionym pracownikom. Wiesz już, kiedy nie musisz płacić podatku solidarnościowego. Jednak czy orientujesz się, w jakich sytuacjach przysługuje Ci zasiłek rodzinny i jak on wpływa na Twoje podatki? Pomożemy znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania. Nasi klienci doceniają elastyczność i skuteczność działania. 

Pracowałeś lub pracujesz za granicą i chcesz uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Skontaktuj się z nami, a my do Ciebie oddzwonimy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 9 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?
Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Wszyscy Polacy, którzy legalnie pracują w Niemczech, są zobowiązani do rozliczenia podatku w Finanzamcie, czyli tamtejszym urzędzie skarbowym. Wymaga to przygotowania określonej grupy dokumentów i formularzy. Jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę podatku, to oznacza, że możesz liczyć na jego zwrot. Ile trzeba czekać na pieniądze?

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

Ulgi podatkowe w Niemczech
Ulgi podatkowe w Niemczech

Jeżeli pracujesz lub pracowałeś legalnie w Niemczech, a Twój pracodawca regularnie opłacał za Ciebie składki, to możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Kwota wolna od podatku w Niemczech
Kwota wolna od podatku w Niemczech

Jeżeli interesuje Cię temat - "kwota wolna od podatku Niemcy" to trafiłeś we właściwe miejsce. Zobacz, że z nami kwestie podatkowe są o wiele prostsze.

Klasy podatkowe w Niemczech czyli Steuerklasse

Każdy kraj posiada swój indywidualny system podatkowy, który może być podobny do tego, jaki mamy w Polsce, ale również diametralnie różny.

Współpracują z nami: