Meritum Podatki

Czym jest Solidaritätszuschlag, czyli podatek solidarnościowy w Niemczech?

Czym jest Solidaritätszuschlag? O tym przeczytasz w naszym artykule na temat podatku solidarnościowego w Niemczech.

Czym jest Solidaritätszuschlag, czyli podatek solidarnościowy w Niemczech?

Czym jest Solidaritätszuschlag, czyli podatek solidarnościowy w Niemczech?

Historia podatku solidarnościowego sięga czasów zmian ustrojowych i połączenia RFN z NRD w 1990 r. Od samego początku wzbudza on kontrowersje. Kto musi płacić tzw. Soli i jak wpływa on na zwrot podatku?

Czym jest podatek solidarnościowy?

Po zjednoczeniu Niemiec pomiędzy RFN i NRD widoczne były różnice związane z poziomem rozwoju. Pod tym względem lepiej wypadała zachodnia część kraju. W związku z tym w 1991 r. wprowadzono podatek, który miał zmniejszyć te różnice. Soli miało posłużyć także w celu sfinansowania wydatków na wojnę w Zatoce Perskiej i w części pokryć koszty zjednoczenia Niemiec. Podatek solidarnościowy od początku istnienia nie miał wsparcia zwłaszcza wśród zachodnich landów. Od 30 lat trwają próby jego likwidacji, jednak mimo tego obowiązuje on do dzisiaj.  Pierwsze zmiany przepisów dotyczących Soli nastąpiły w 2019 r. i zostały zatwierdzone przez niemiecki resort finansów i Bundestag. W ich wyniku w 2021 r. do budżetu państwa wpłynęło około 10 mld euro mniej. Pieniądze zostały w kieszeniach milionów podatników.

Wysokość podatku solidarnościowego

Zaraz po zjednoczeniu Niemiec Solidaritätszuschlag wynosił 3,73% podatku dochodowego. W krótkim czasie szybko podniesiono go do 7,5%. Z kolei od 1998 r. stawka jest niezmienna i wynosi 5,5% stawki podatku dochodowego. Władze szukają różnych sposobów, aby odciążyć obywateli od Soli. Zaowocowało to zmianami, które weszły w życie w 2021 roku. Obecnie, obowiązek zapłacenia podatku solidarnościowego spoczywa na najlepiej zarabiających. Kto zgodnie z prawem zalicza się do tej grupy?

Kto musi zapłacić podatek solidarnościowy?

Soli pobierane jest od dochodów osób o wysokich zarobkach i firm, które mogą dokonywać płatności w ryczałcie. Podatek solidarnościowy ustalany jest na podstawie dochodów podatnika. W 2021 r. powstała tzw. strefa łagodząca, która sprawiła, że 90% niemieckich podatników zostało zwolnionych z opłaty Soli. Nie zapłacisz podatku solidarnościowego, jeśli Twoje roczne dochody są niższe niż 73,8 tys. euro brutto. W przypadku małżeństw jest to 151,9 tys. euro.

Solidaritätszuschlag a zwrot podatku z Niemiec

Pracujesz na co dzień w Niemczech? Chcesz wiedzieć, czy Twój zwrot podatku z Niemiec będzie obciążony dopłatą solidarnościową? Możesz to wyliczyć samodzielnie. Masz też do dyspozycji naszych doświadczonych pracowników, którzy wiedzą wszystko o podatkach u naszych zachodnich sąsiadów. Co, jeśli przekroczysz kwotę 73,8 tys. euro brutto? Tutaj także działa strefa łagodząca. Jeśli zarabiasz niewiele więcej, nie musisz odprowadzać pełnego podatku Soli. Zapłacisz go tylko od nadwyżki powyżej ustalonego progu.

Przykład

Zarobiłeś 75 tys. euro w ciągu roku.

75 tys. - 73,8 tys. = 1,2 tys.

1,2 tys. x 5,5% = 66 euro – wysokość Soli do zapłaty

Warto jednak sprawdzić, jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku. Nasi pracownicy obliczą wysokość zwrotu podatku z Niemiec, a przy tym pomogą Ci z załatwieniem formalności. Przekonaj się, dlaczego warto skorzystać z naszego wsparcia.

Uzyskaj zwrot podatku z Niemiec z Podatkimeritum-  razem z nami

Jesteśmy najbardziej doświadczoną firmą w Polsce zajmującą się zwrotami podatków z zagranicy. Nasi pracownicy:

  • pomogą Ci w skompletowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów;
  • przejmą komunikacją z niemieckimi urzędnikami;
  • będą na bieżąco informować Cię o statusie sprawy.

Pamiętaj, że bezbłędne wypełnienie formularzy skraca czas załatwiania formalności. Dzięki temu szybciej otrzymasz swój zwrot podatku. Jednocześnie nasi specjaliści pomogą Ci rozliczyć podatki z korzyścią dla Ciebie.

W Niemczech jest wiele ulg, które przysługują legalnie zatrudnionym pracownikom. Wiesz już, kiedy nie musisz płacić podatku solidarnościowego. Jednak czy orientujesz się, w jakich sytuacjach przysługuje Ci zasiłek rodzinny i jak on wpływa na Twoje podatki? Pomożemy znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania. Nasi klienci doceniają elastyczność i skuteczność działania.

Pracowałeś lub pracujesz za granicą i chcesz uzyskać zwrot podatku z NiemiecSkontaktuj się z nami, a my do Ciebie oddzwonimy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 9 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice
Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Współpracują z nami: