Meritum Podatki

DigiD w Holandii – czym jest i do czego służy?

DigiD to skrót od Digitale Identiteit, czyli w wolnym tłumaczeniu – cyfrowej tożsamości. Jest to indywidualny login i hasło, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać mnóstwo informacji dotyczących naszych podatków i zobowiązań wobec różnych instytucji państwowych w Holandii. Dowiedź się, jak uzyskać DigiD, i czy posiadanie go, jest obowiązkowe.

DigiD (czym jest, jak wyrobić, do czego się przydaje)

Do czego służy kod DigiD?

DigiD to indywidualna kombinacja loginu i hasła, która posłuży nam jako wirtualny dowód tożsamości w kontaktach on-line z urzędami i innymi instytucjami w Holandii. Za jego pomocą jesteśmy w stanie sprawdzić wiele różne informacji dotyczących naszego statusu, takich jak meldunek, osobisty numer BSN, kwotę zwrotu podatku czy wszystkie zobowiązania finansowe względem urzędu. Daje nam on dostęp do indywidualnego konta na portalu https://www.svb.nl/nl/, gdzie znajdują się wszystkie dane dotyczące naszych składek, ubezpieczeń i świadczeń socjalnych.

DigiD pozwala na załatwienie formalności i sprawdzanie informacji w przypadku następujących instytucji:

  • urzędów gminy,
  • urzędów pracy,
  • urzędów podatkowych,
  • firm ubezpieczeniowych,
  • szpitali, przychodni czy aptek.

Czy DigiD jest obowiązkowy w Holandii?

Identyfikator DigiD nie jest w Holandii obowiązkowy i nie ma narzuconego obowiązku jego aktywowania. Zdecydowanie jednak ułatwia załatwianie wszelkich formalności, przez co polecany jest on każdemu podatnikowi. Zapewniamy sobie przede wszystkim wygodę – unikniemy ciągłych wizyt w urzędach i licznych prób dodzwonienia się do danej instytucji. W związku z rosnącą świadomością na temat cyfryzacji i zwiększeniu zaufania do rozwiązań elektronicznych, w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób korzystających z tego narzędzia. Nie warto więc się dłużej zastanawiać – nic nas to nie kosztuje, a pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Musisz posiadać DigiD w przypadku, jeśli planujesz rozliczyć się z holenderskim urzędem skarbowym przez Internet. Co ważne, od 10 maja 2023 roku do portalu https://www.svb.nl/nl/ można będzie się zalogować wyłącznie przy użyciu identyfikatora DigiD z weryfikacją przez SMS lub za pomocą aplikacji DigiD.

Jak założyć DigiD w Holandii?

Założenie profilu DigiD jest dostępne dla każdego i trwa zaledwie kilka minut. Należy wejść na stronę internetową DigiD aanvragen i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Potrzebny do tego będzie numer BSN. Po przejściu wszystkich wymaganych kroków i podaniu wybranego loginu i hasła pozostaje czekać na list, w którym otrzymamy kod weryfikacyjny. Powinien przyjść on na podany adres nie później niż w ciągu 3 dni roboczych. Dzięki niemu będziemy mogli aktywować konto na stronie DigiD activeren.

DigiD dla niezameldowanych – jak wyrobić?

Najczęściej pojawiające się pytanie brzmi oczywiście – jak aktywować kod DigiD bez meldunku? Mimo że cały proces trochę się różni, nie jest specjalnie skomplikowany – poniżej przedstawiamy, co należy zrobić krok po kroku.

Zaczynamy od odwiedzenia strony DigiD aanvragen i wpisania swoich danych osobowych. Potrzebne będą następujące informacje:

  • Twój numer BSN,
  • Geboortedatum – data urodzenia,
  • Postcode – kod pocztowy adresu, pod którym jesteśmy zameldowani w gminie,
  • Huisnummer – numer domu,
  • adres e-mail.

Po złożeniu wniosku otrzymasz w wiadomości SMS i na podany adres e-mail specjalny kod weryfikacyjny. Należy udać się z nim do jednego z biur obsługi w ciągu 30 dni – w przeciwnym wypadku straci ważność. Zabrać ze sobą należy także dowód osobisty i numer BSN. Pełną listę miejsc, w których możesz odebrać kod weryfikacyjny, znajdziesz w serwisie www.nederlandwereldwijd.nl.

W urzędzie otrzymamy już właściwy kod aktywacyjny profilu DigiD. Teraz możemy już zalogować się w systemie, korzystając z wybranego wcześniej przez siebie loginu i hasła.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

DigiD jak założyć z Polski?

Czytając powyższe instrukcje dotyczące aktywowania DigiD, wydawać by się mogło, że otrzymanie kodu aktywacyjnego poza granicami Holandii jest niemożliwe. Holenderski urząd skarbowy przewiduje jednak taką możliwość, dzięki czemu możemy uzyskać kody DigiD, nawet przebywając w Polsce. W takiej sytuacji osobistą wizytę w placówce urzędu zastąpi wideorozmowa z urzędnikiem. W tym celu musimy zarezerwować spotkanie poprzez specjalny system umawiania wizyt online. Po wybraniu odpowiadającego nam terminu otrzymamy e-mail z potwierdzeniem zawierający dalsze instrukcje postępowania.

Co ciekawe opcja umówienia na wideorozmowę dostępna jest wyłącznie dla osób przebywających za granicą, w rzeczywistości więc założenie DigiD wygodniejsze jest w Polsce. Nie musimy osobiście udawać się do urzędu, co może być często sporym problemem.

Wiele organizacji ze względów bezpieczeństwa nie pozwala na logowanie się za pomocą samej nazwy użytkownika i hasła i wymaga wieloetapowej weryfikacji SMS. Najłatwiej wszystkie informacje dotyczące Twoich finansów sprawdzisz za pomocą aplikacji DigiD – zainstaluj ją w swoim telefonie, a zawsze będzie mieć szybki dostęp pod ręką.

Numer DigiD – ile jest ważny?

Ważność identyfikatora DigiD do załatwiania spraw online jest bezterminowa, co oznacza, że wystarczy wyrobić go tylko raz, a służyć nam będzie cały czas ten sam login. Należy jednak pamiętać, że może on stracić swoją ważność. Stanie się tak, jeśli w ciągu 18 miesięcy nie skorzystasz z niego ani razu. W takim wypadku, aby ponownie uzyskać DigiD, musimy powtórzyć cały proces aktywacyjny.

Jak rozliczyć się z podatku przez DigiD?

Rozliczenie podatku z Holandii online to najprostszy i najszybszy sposób, jednak aby skorzystać z takiej opcji, potrzebny jest nam właśnie kod DigiD. Dzięki niemu zalogujemy się do naszego konta Mijn Belastingdienst, gdzie znajdziemy zakładkę Inkomstenbelasting (podatek dochodowy). Tam, po wybraniu roku podatkowego, za który chcemy złożyć deklarację, pojawi się niebieski napis Aangifte inkomstenbelasting doen (złóż zeznanie podatkowe). Po jego kliknięciu należy postępować zgodnie z informacjami przedstawionymi na ekranie.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Holandii? Nie wiesz, jak złożyć zeznanie w tamtejszym urzędzie skarbowym? A może masz problem z uzyskaniem kodów aktywacyjnych profilu DigiD? Skorzystaj z naszej pomocy! W naszym biurze podatkowym oferujemy kompleksowe usługi, dzięki którym w łatwy i szybki sposób odzyskać należne Ci pieniądze. Skontaktuj się z nami już dziś – zapraszamy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

W tym roku nie musisz wysyłać zaświadczenia do Holandii

Belastingdienst nie wymaga już zaświadczenia, jeśli w ubiegłych latach otrzymali je od Ciebie To jest dobra wiadomość. Belastingdienst poinformował w komunikacie na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w tym roku daruje podatnikom obowiązek wysyłania zaświadczenia o dochodach. Oznacza to, że jeśli w ubiegłych latach wysłałeś choć raz takie zaświadczenie i urząd je zaakcpetował, to w…

Do kiedy należy rozliczyć podatek z Holandii w 2024 roku? Podpowiadamy

Rozliczenie podatku w Holandii 2024– termin składania zeznań Termin na złożenie zeznań podatkowych w Holandii zazwyczaj przypada na 1 maja roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że za dochody z 2023 roku, deklarację należy złożyć do 1 maja 2024 roku. Ważne jest, aby nie odkładać rozliczenia, ponieważ opóźnienia mogą skutkować sankcjami finansowymi. W roku…

Czy renta w Holandii jest opodatkowana?

W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…

Kto musi dopłacić do podatku w Holandii?

System podatkowy w Holandii jest złożony i obejmuje różne kategorie dochodów. W zależności od sytuacji finansowej i zmian w życiu osobistym niektórzy mieszkańcy kraju mogą być zobowiązani do dopłacenia dodatkowego podatku. W tym artykule omówimy, kto musi dopłacić do podatku w Holandii i jak można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczania się z fiskusem. System podatkowy…

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii na dziecko?

Czy pracujesz w Holandii i masz dzieci? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że możesz ubiegać się o ulgę podatkową Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Niemniej jednak procedura ta może być dość skomplikowana, a szereg przepisów może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczoną osobę. Ale bez obaw! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć proces i umożliwi Ci skorzystanie z tego, na co…

Rozliczanie Jaaropgaaf w Polsce – jak to zrobić?

Kiedy przychodzi czas na rozliczenie podatkowe, w zasadzie wszyscy zaczynają się zastanawiać, jak to zrobić sprawnie i bezstresowo. Jeśli pracowałeś w Holandii, i wróciłeś do Polski, możesz zastanawiać się, jak rozliczyć Jaaropgaaf – roczne zestawienie podatkowe z Holandii. Czy to jest skomplikowane? No cóż, zależy... Ale bez obaw! Mamy dla Ciebie skrojony na miarę przewodnik,…

Współpracują z nami: