Meritum Podatki

Dopłaty podatku w Belgii - automatyczne decyzje podatkowe

Czy dostałeś niekorzystną decyzję podatkową z Belgii, a nie składałeś zeznania podatkowego? Urząd FOD w Belgii wydaje automatyczne decyzje podatkowe. Jest grubo - nawet 4000 EUR dopłaty.

 

Wysokie dopłaty podatku w Belgii. Urząd wysyła automatyczne decyzje podatkowe.
Dopłaty nawet po 4 000 EUR!🤷

Szerokim echem odbiła się ostatnia akcja urzędu FOD w Belgii. Urząd wydał automatyczne decyzje podatkowe dla podatników, którzy nie złożyli deklaracji podatkowej na terenie Belgii za rok 2018 i 2019. Osoby, które nie zdecydowały się na rozliczenie z racji np. Niskiego zwrotu obecnie mogą spodziewać się niekorzystnej decyzji podatkowej. Istnieje koło ratunkowe, ale o tym zaraz.

Dlaczego urząd postanowił wydać automatyczne decyzje?😲

Wszystko związane jest z kontrowersyjnym wyrokiem na terenie Belgii, który pozwala podatnikowi wystąpić o pełny zwrot podatku po trzech latach od upłynięcia terminu dla konkretnego roku podatkowego. Tzn jeśli ktoś pracował w 2019 roku w Belgii i urząd nie wydał decyzji podatkowej ( aanslagbiljet) w terminie 3 lat, to można wnioskować o zwrot pełnego, potrąconego podatku przez pracodawcę bez prawa do ulg podatkowych.

Belgijski Minister Finansów ustosunkował się do pytań senatu ( Pana Wouter Beke , numer referencyjny sprawy 4-2249) i potwierdził, że jeśli urząd FOD nie wyda jakiejkolwiek decyzji podatkowej to podatnik ma prawo do zwrotu pełnego podatku u źródła.

Oczywiście jak możemy się domyślać, w FOD musiało zrobić się bardzo gorąco. Podatnicy powołując się na powyższe odzyskiwali pełne zaliczki. Dlatego urząd postanowił stworzyć osobną komórkę, która zajęła się wystawianiem automatycznych decyzji podatkowych za 2018 i 2019. Osoby, które pracowały w Belgii w latach wcześniejszych mogą zobaczyć tendencję, bo za lata wcześniejsze (na przykład 2015 i 2016) skala automatycznych decyzji była znikoma.

Podatek Belgia

Decyzje wystawiane są "na szybko", z wieloma błędami, a nawet w przypadkach, gdy podatnicy wcześniej złożyli zeznanie podatkowe. To pokazuje jaki pośpiech i presja jest po stronie urzędu skarbowego w Belgii.

Nawet 4 000 Eur dopłaty📆

Nasz Klient otrzymał ponad 4 000 EUR dopłaty w automatycznej decyzji podatkowej. Termin zapłaty do 13 lipca 2022. To nie żarty. Jeśli nie dokonamy zapłaty w terminie to FOD zna sposoby, aby ściągnąć dług nawet poza granicami Belgii, na przykład poprzez ENZ (europejski nakaz zapłaty), który wysyłany jest do polskiej skarbówki. Skuteczność jest bardzo wysoka.

Zatem co zrobić, jeśli otrzymało się taką decyzję?🔔

Po pierwsze, co najważniejsze, musisz zareagować. Wyrzucenie dokumentu do kosza, zignorowanie to niestety nie jest najlepsza droga. Należy dokonać szczegółowej analizy, czy decyzja jest prawidłowa. Jako, że jest do decyzja automatyczna to w większości przypadków jest wystawiona na niekorzyść podatnika. Bo przecież Polak pracujący w Belgii ma prawo do dodatkowych ulg podatkowych takich jak ulga na dzieci czy rozliczenie z partnerem fiskalnym, co zmniejsza zobowiązania nawet o kilka tysięcy EUR. Co więcej, składając odwołanie możesz nawet zyskać i otrzymać pokaźny zwrot podatku.

Jak się odwołać?

Możesz skorzystać z profesjonalnych pełnomocników (takich jak Podatkimeritum.pl) , którzy są oficjalnymi konsultantami w belgijskiej skarbówce. Możesz też zrobić to na własną rękę. Urząd podaje warunki złożenia odwołania na decyzji podatkowej. Najlepiej odwołanie złożyć przez portal MyMinfin.be argumentując zasadność odwołania i załączając odpowiednie dowody.

Jeśli szukasz pomocy w zakresie odwołania czy zmniejszenia długu w belgisjkim urzędzie to skontaktuj się z nami teraz!📞📞

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Verklaring geen privégebruik auto

Otrzymałeś pismo Verklaring geen privégebruik auto? W tym wpisie wyjaśnimy Ci dlaczego urząd wysłał do Ciebie list i co musisz zrobić, aby nie otrzymać kary.

Recepta na szybki zwrot podatku z zagranicy

Każdy ma swoją receptę. Jednak może poznasz nasze sposoby na szybki i pewny zwrot podatku?😎

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2022

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Współpracują z nami: