Meritum Podatki

Dopłata za zwłokę: płacisz dodatkowo, jeśli zwlekasz z niemieckim zeznaniem podatkowym

Dopłata za zwłokę: płacisz dodatkowo, jeśli zwlekasz z niemieckim zeznaniem podatkowym Przegapiłeś termin złożenia zeznania podatkowego - i co teraz? Opłata za spóźnione złożenie zeznania podatkowego, kara pieniężna i oszacowanie to nieprzyjemna broń urzędu skarbowego, z którą muszą się liczyć podatnicy zalegający z płatnościami. Grzywny mogą mieć różną wysokość. Kar można jednak często dość łatwo…

Dopłata za zwłokę: płacisz dodatkowo, jeśli zwlekasz z niemieckim zeznaniem podatkowym

Przegapiłeś termin złożenia zeznania podatkowego - i co teraz? Opłata za spóźnione złożenie zeznania podatkowego, kara pieniężna i oszacowanie to nieprzyjemna broń urzędu skarbowego, z którą muszą się liczyć podatnicy zalegający z płatnościami. Grzywny mogą mieć różną wysokość. Kar można jednak często dość łatwo uniknąć.

Kto może zostać obciążony dopłatą za zwłokę?

Wielu pracowników nie musi składać zeznania podatkowego. Na przykład, niezamężny pracownik, który otrzymuje jedynie pensję, generalnie nie jest do tego zobowiązany. Mogą oni dobrowolnie złożyć zeznanie podatkowe i mają na to cztery lata. Oznacza to, że jest czas do końca 2027 r. na rok podatkowy 2023, ale nie ma możliwości złożenia go później. Logicznie rzecz biorąc, nie ma kary za spóźnione złożenie dobrowolnego zeznania podatkowego.

Rygorystyczne terminy dla podatników

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego lub zostałeś o to poproszony przez urząd skarbowy. Wówczas musisz przestrzegać ogólnego terminu składania zeznań. Organy podatkowe dały ci trochę więcej czasu na rok podatkowy 2023. Ze względu na koronawirusa termin składania zeznań upływa 2 września 2024 r. zamiast 31 lipca 2024 r., mimo że ustawa mówi o 31 sierpnia 2024 r. Ponieważ jednak jest to sobota, termin jest automatycznie przedłużany do następnego dnia roboczego - i jest to 2 września 2024 r. 

Dopłata za zwłokę oprócz podatku

Powinieneś przestrzegać tego terminu. Ponieważ wykroczenie może być kosztowne. Urząd skarbowy może zażądać dopłaty za spóźnioną deklarację, która nie została złożona lub została złożona zbyt późno - oprócz należnego podatku. Urząd skarbowy może również nałożyć karę pieniężną, aby "zmotywować" podatnika.

Osoby samozatrudnione, między innymi, muszą złożyć zeznanie podatkowe. Może to jednak dotyczyć również emerytów i pracowników. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego przez pracowników jest regulowany przez prawo (§ 46 ustawy o podatku dochodowym). 

Czy można przedłużyć termin?

Jeśli możesz przewidzieć, że nie będziesz w stanie dotrzymać terminu, powinieneś złożyć wniosek do lokalnego urzędu skarbowego o przedłużenie terminu przed upływem terminu, jeśli to możliwe na piśmie i z uzasadnionym powodem. Zrozumiałym i ważnym powodem może być na przykład wypadek wymagający leczenia szpitalnego, śmierć bliskiego krewnego, dłuższy pobyt za granicą, brak dokumentów lub przeprowadzka.

Jeśli w przeszłości zazwyczaj byłeś punktualny, masz duże szanse na otrzymanie przedłużenia o maksymalnie cztery miesiące. Jeśli ubiegasz się tylko o dodatkowy miesiąc, zwiększasz swoje szanse na to, że urząd skarbowy będzie łaskawy.

W liście do urzędu skarbowego możesz na przykład napisać: "O ile nie usłyszę od was czegoś przeciwnego, zakładam, że mój wniosek o przedłużenie zostanie zatwierdzony". Jeśli podałeś nowy termin, a urząd skarbowy nie odpowiada, możesz założyć, że przychyli się do twojej prośby.

Nie ma jednak prawa do przedłużenia terminu. Jeśli ktoś spóźnił się już kilka razy, doświadczenie pokazuje, że urząd skarbowy ma tendencję do odrzucania wniosku.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Jakie są sankcje?

Dopłata za zwłokę, kara pieniężna, dopłata za zwłokę: Urząd skarbowy ma różne sposoby na skłonienie spóźnionych podatników do wypełnienia swoich zobowiązań.

Dopłata za zwłokę

Nie zaleca się po prostu pozwolić, aby termin minął i mieć nadzieję, że urząd skarbowy o tym zapomni. Zazwyczaj urząd najpierw wysyła pismo przypominające o konieczności złożenia zeznania podatkowego.

Jeśli następnie zostanie wysłana pisemna "prośba o złożenie zeznania podatkowego pod groźbą kary pieniężnej", sprawy stają się poważne. Urząd skarbowy może już ustalić dopłatę za zwłokę, którą należy uiścić oprócz długu podatkowego - i wyznaczyć nowy termin.

Kara

Możesz przynajmniej uniknąć dodatkowej kary, opłaty karnej, składając zeznanie podatkowe przed upływem nowego terminu. Jeśli i tego terminu nie dotrzymasz, urząd skarbowy wystawi zawiadomienie o nałożeniu kary.

Jeśli nie złożyłeś zeznania podatkowego po raz pierwszy, kara wynosi zazwyczaj od 100 do 500 euro. Możliwe są jednak grzywny w wysokości do 25 000 euro. Wysokość kary zależy od różnych czynników: Twoja sytuacja finansowa odgrywa ważną rolę. Ale także od tego, jak bardzo współpracowałeś z władzami do tej pory lub czy często składałeś zeznanie podatkowe z opóźnieniem.

Oszacowanie jako ostateczność 

Jeśli nadal nie złożyłeś zeznania podatkowego, urząd skarbowy oszacuje Twój dochód podlegający opodatkowaniu. Nawet jeśli oszacowanie to jest zazwyczaj na Twoją korzyść, nadal jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Na złożenie sprzeciwu masz miesiąc od otrzymania zawiadomienia o oszacowaniu. Po tym czasie staje się ono ostateczne.

Czym wobec tego jest dopłata za zwłokę?

Jeśli zapłacisz podatek z opóźnieniem, urząd skarbowy może również zażądać dopłaty za zwłokę. Od zaległości podatkowych mogą być również naliczane odsetki. Odsetki zwykle zaczynają być naliczane po okresie karencji wynoszącym 15 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym podatek został poniesiony. Ze względu na pandemię koronawirusa okres ten jest również dłuższy. Dokładne terminy dla lat podatkowych 2020-2023 można znaleźć na końcu tego artykułu.

Odsetki ustawowe wynoszą 0,15% za każdy miesiąc, czyli 1,8% za rok. Przez wiele lat stopa procentowa wynosiła nawet 6 procent rocznie. Jednak w wyniku orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (BVerfG) z dnia 8 lipca 2021 r. ustawodawca musiał obniżyć tę stawkę z mocą wsteczną do 2019 r.

Inne odsetki podatkowe, takie jak odsetki za zawieszenie, odroczenie, uchylanie się od opodatkowania i odsetki sporne, są wyłączone z orzeczenia BVerfG.

Dopłata za zwłokę w wysokości 1 procent miesięcznie jest również prawdopodobnie zbyt wysoka od 2019 roku. Ale prawdopodobnie na razie tak pozostanie.

Podatnicy zalegający z płatnościami mogą zostać obciążeni znacznymi kwotami oprócz zaległości podatkowych. Żadna z tych kwot nie podlega odliczeniu od podatku dochodowego. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku podatku VAT i wszystkich innych rodzajów podatków, które można odliczyć jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że dotyczy to również dodatkowych płatności podatkowych, takich jak odsetki i kary za zwłokę.

Kiedy należy uiścić dopłatę za zwłokę?

Ustawa o modernizacji podatkowej zmieniła zasady dotyczące dopłaty za zwłokę. Po raz pierwszy dotyczy to zeznań podatkowych, które podatnicy muszą składać począwszy od roku podatkowego 2019. Jest to uregulowane w § 152 niemieckiego kodeksu podatkowego. W ustępie 1 wprowadzono rozróżnienie między "zasadą fakultatywną" a "zasadą obowiązkową" w ustępie 2. Oznacza to, że istnieją sytuacje, w których urzędnicy podatkowi mogą nałożyć dopłatę za zwłokę - i inne, w których muszą to zrobić. 

Oto, co oznacza "zasada opcjonalności"

W przypadku złożenia zeznania podatkowego po terminie, ale w ciągu 14 miesięcy od zakończenia roku podatkowego, urzędnik skarbowy może według własnego uznania nałożyć dopłatę za zwłokę. Dotyczy to również sytuacji, gdy na zawiadomieniu o naliczeniu podatku widnieje kwota zero euro lub gdy przysługuje zwrot podatku. 

Urząd skarbowy powinien odstąpić od naliczenia dopłaty za zwłokę, jeśli można wiarygodnie wykazać, że opóźnienie jest usprawiedliwione. Nigdy jednak nie należy zakładać, że urzędnicy będą litościwi. W końcu mogą zażądać dopłaty za zwłokę.

Oto, co oznacza zasada "must rule"

Jeśli nie złożysz zeznania podatkowego w ciągu 14 miesięcy, urząd skarbowy musi nałożyć dopłatę za zwłokę. Dotyczy to również sytuacji, gdy urząd skarbowy zażąda zeznania podatkowego z wyprzedzeniem, a Ty nie złożysz go w wyznaczonym terminie. 

Wyjście: doradca podatkowy lub stowarzyszenie pomocy w zakresie podatku dochodowego

"Zasada fakultatywności" wydaje się do pewnego stopnia logiczna, ponieważ w zasadzie nadal możesz zdecydować się na złożenie zeznania podatkowego za pośrednictwem doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego po upływie ogólnego terminu (zwykle 31 lipca). Jeśli skorzystasz z ich porady, zasadniczo masz 14 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego na złożenie zeznania podatkowego.

Jeśli jednak skorzystasz z tej opcji, aby uniknąć dopłaty za spóźnione złożenie zeznania, poniesiesz również koszty związane z doradcą podatkowym lub organizacją pomocy w zakresie podatku dochodowego. Są one zazwyczaj wyższe niż dopłata za opóźnione złożenie zeznania podatkowego, przynajmniej w przypadku złożenia zeznania podatkowego krótko po terminie. Dopłata może nawet zostać całkowicie zniesiona, jeśli na przykład nie przyciągnąłeś jeszcze żadnej negatywnej uwagi ze strony urzędu skarbowego. Jeśli nie dotrzymałeś terminu, powinieneś złożyć zeznanie podatkowe tak szybko, jak to możliwe, zamiast czekać dłużej. 

Zmiana terminów w związku z pandemią koronawirusa

Od roku podatkowego 2020 terminy składania zeznań zostały przesunięte. Dotyczy to również terminów dopłat za zwłokę. W standardowym przypadku przed koronawirusem "zasada opcjonalna" za rok podatkowy 2018 rozpoczynała się 1 sierpnia 2019 r., a "zasada obowiązkowa" 1 marca 2020 r. 

Opłata za opóźnioną płatność i złożenie zeznania może być za każdy rok  ustawiona od: 

  • 3 październik 2023 - zeznanie za rok 2022
  • 3  wrzesień 2024 - zeznanie za rok 2023 
  • 1 sierpień 2025 - zeznanie za rok 2025 

Opłata za opóźnioną płatność musi być ustalona od:

  • 1 sierpień 2024 - zeznanie za rok 2022 
  • 1 lipiec 2025 - zeznanie za rok 2023 
  •  1 maj 2026 - zeznanie za rok 2024

Jak obliczana jest dopłata za zwłokę?

Wiemy już, kiedy dopłata za zwłokę może zostać nałożona i kiedy musi zostać nałożona. Wyjaśnijmy teraz kwestię tego, ile pieniędzy należy zapłacić.

Za każdy miesiąc lub jego część, w którym podatek jest opóźniony, należy zapłacić 0,25% podatku pomniejszonego o zaliczki i odliczenia podatkowe do potrącenia - zaokrąglone w dół do pełnego euro. Urząd skarbowy ustala minimalną stawkę w wysokości 25 euro za każdy spóźniony miesiąc.

Przykład 1: Zeznanie podatkowe za rok 2021 składasz dopiero w połowie marca 2023 roku. Chociaż przekroczyłeś termin (31 października 2022 r.), być może nadal nie będziesz musiał płacić dopłaty za zwłokę. Możliwe jest jednak również, że urzędnik skarbowy nadal będzie ją naliczał. Wysokość dopłaty również nie jest uznaniowa. Wynosi ona co najmniej 25 euro za każdy miesiąc lub jego część, w tym przypadku co najmniej 125 euro. 

Przykład 2: Jesteś jeszcze bardziej niedbały i składasz zeznanie podatkowe dopiero w październiku 2023 roku. Urząd skarbowy musi wówczas nałożyć dopłatę za spóźnione złożenie zeznania. W tym przypadku przez dwanaście miesięcy, czyli co najmniej 300 euro. Na przykład, jeśli faktycznie otrzymałbyś zwrot podatku w wysokości 100 euro, musiałbyś zamiast tego zapłacić 200 euro.

Co dotyczy emerytów?

Zazwyczaj podwyżka emerytury jest powodem do radości - więcej pieniędzy w kieszeni nigdy nie jest złą rzeczą, nawet w starszym wieku. Jednak od czasu do czasu dodatkowe pieniądze w portfelu prowadzą do tego, że emeryci nieświadomie wpadają w obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.

Możliwe powody, dla których mogą zostać zobowiązani do zapłaty podatku, nie zdając sobie z tego sprawy:

  • wzrost emerytury, który przekracza poprzedni indywidualny dodatek emerytalny (plus podstawowy dodatek);
  • śmierć partnera;
  • pobiera dodatkową emeryturę, taką jak emerytura Rürup lub podobną.

Z tego powodu urzędy skarbowe coraz częściej proszą emerytów o złożenie zeznania podatkowego po raz pierwszy.

Z myślą o emerytach ustawodawca wprowadził tzw. przepis zwalniający (§ 152 ust. 5 zd. 3 niemieckiego kodeksu podatkowego). Każdy, kto mógłby założyć, że nie jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, ale mimo to został wezwany przez urząd skarbowy do złożenia zeznania podatkowego z mocą wsteczną w określonym terminie, nie musi obawiać się żadnych kar za zwłokę, przynajmniej w przeszłości. Jednakże osoby, które nie dotrzymają terminu wyznaczonego przez urząd skarbowy, automatycznie zapłacą dodatkową opłatę za zwłokę - za każdy miesiąc lub jego część po upływie terminu składania zeznań podatkowych.

Nierówne traktowanie

Jeśli jednak sam zdasz sobie sprawę, że w pewnym momencie stałeś się zobowiązany do zapłaty podatku i złożysz zeznanie podatkowe po terminie, ustawowa zasada zwolnienia nie ma zastosowania. Urząd skarbowy nałoży wówczas z mocą wsteczną kary za zwłokę.

Jeśli natomiast przeoczysz ten fakt i zostaniesz o to poproszony dopiero przez urząd skarbowy, nie musisz do tego czasu podejmować żadnych działań. Dopiero przekroczenie terminu wyznaczonego przez urząd skarbowy powoduje nałożenie kary za zwłokę.

Innymi słowy, w odniesieniu do dopłaty za zwłokę, lepiej jest zostać poproszonym przez urząd skarbowy o złożenie zeznania podatkowego niż złożyć zeznanie podatkowe dobrowolnie.

Niemieckie Stowarzyszenie Doradców Podatkowych krytykuje to niesprawiedliwe traktowanie i proponuje odpowiednie korekty. W takich krytycznych przypadkach urząd skarbowy mógłby na przykład automatycznie przyznać wsteczne przedłużenie terminu. W ten sposób emeryci, którzy samodzielnie składają zeznania podatkowe, byliby traktowani tak samo jak ci, którzy podejmują działania dopiero po otrzymaniu wezwania od urzędu skarbowego.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

II klasa podatkowa w Niemczech

W Niemczech system podatkowy jest skomplikowany, ale zarazem precyzyjny, a jego struktura opiera się na tzw. „klasach podatkowych” (Steuerklassen). Każda z tych klas ma swoje specyficzne zasady, które wpływają na wysokość podatku dochodowego, jaki trzeba zapłacić. Warto wiedzieć, czym jest klasa podatkowa II, jakie mają do niej prawo osoby i w jaki sposób może ona…

Kilometrówka w Niemczech

Coraz więcej osób podróżuje w celach służbowych lub prywatnych, co sprawia, że kwestie związane z odliczaniem kosztów dojazdu stają się niezwykle istotne. W Niemczech jednym z kluczowych zagadnień związanych z tym tematem jest tzw. "kilometrówka", czyli sposób, w jaki można odliczyć koszty podróży samochodem. W artykule tym omówimy wszystkie aspekty kilometrówki, w tym zasady, regulacje,…

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić?

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić? Lubisz mieszkać w swoim mieszkaniu, jest ono niedrogie i czujesz się w nim jak w domu - nagle doznajesz szoku: do Twojej skrzynki pocztowej trafia wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny. Jako najemca masz duże szanse na uniknięcie lub opóźnienie eksmisji z mieszkania lub…

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje.

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje. Ulga emerytalna w Niemczech to jeden z istotnych elementów systemu podatkowego, który pomaga osobom w wieku emerytalnym obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Przysługuje ona osobom spełniającym określone warunki, przede wszystkim ukończenie 64. roku życia do 1 stycznia roku podatkowego. Dzięki tej uldze można zmniejszyć podatek od dochodów uzyskanych z…

Kindergeld - co jeśli dziecko zacznie pracować?

Kindergeld  - co jeśli dziecko zacznie pracować? Dla wielu Polaków pracujących w Niemczech, Kindergeld (zasiłek rodzinny) stanowi istotne wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Jednak zasady dotyczące tego świadczenia mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie w przypadku dzieci pełnoletnich lub pracujących. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa zasiłek rodzinny Niemcy w przypadku dorosłego dziecka, jakie są jego…

Jazda z przyczepą po Niemczech – jakie przepisy musisz znać?

Niemcy są krajem o dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, co sprawia, że podróżowanie z przyczepą jest łatwiejsze, ale jednocześnie wymaga od kierowców znajomości pewnych zasad i przepisów. Jeśli planujesz jazdę po niemieckich autostradach czy drogach lokalnych z przyczepą, musisz być świadomy określonych ograniczeń prędkości, zasad technicznych oraz wymogów prawnych dotyczących pojazdów z przyczepami. Jazda z przyczepą…

Współpracują z nami: