Meritum Podatki

Czy otrzymasz emeryturę w Polsce, jeżeli pracowałeś za granicą?

Wiele osób, które mają problem ze znalezieniem pracy na terenie Polski, decyduję się na wyjazd z kraju w celach zarobkowych. Najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz do Norwegii. Spora część z nich decyduje się na taki wyjazd na krótszy odstęp czasu, czyli sezonowo (np. zbieranie owoców lub pracę magazynowe), jednak duża grupa Polaków wiążę swoją przyszłość z pracą i mieszkaniem za granicą. Jeżeli legalnie pracowałeś za granicą, a Twój pracodawca opłacał za Ciebie wszystkie niezbędne składki, to pewnie zastanawiasz się, czy jest możliwość otrzymania w Polsce emerytury z pracy zagranicznej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, więc jeżeli Cię to interesuję, to zapraszamy do lektury!

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Na początku warto przypomnieć w jaki sposób ustala się wysokość emerytury w Polsce. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę wysokość naszych dochodów, a konkretniej wysokość składek, które odprowadziliśmy do ZUS, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ilość lat, które przepracowaliśmy na terenie kraju. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy przez kilka lat pracowaliśmy za granicą? Czy te lata możemy zaliczyć do przepracowanych pod kątem otrzymywanej emerytury? Tak, możemy. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie każda osoba, która pracowała za granicą, może się o to ubiegać. Aby otrzymać emeryturę za lata przepracowane za granicami Polski, należy spełnić pewne warunki, o których wspomnimy w tym artykule.

Czy dostanę emeryturę za pracę za granicą?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który umożliwi nam wypłacenie emerytury, jest to, aby państwo, w którym pracowaliśmy, miało podpisaną umowę międzynarodową z Polską. Taka umowa sprawia, że praca w danym kraju umożliwia nam zaliczenie stażu pracy za granicą do polskiej emerytury. Innym warunkiem, poza podpisaną umową, jest to, aby państwo należało do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niestety, przepisy unijne w żaden sposób nie regulują warunków i zasad otrzymywania emerytury z pracy zagranicznej, jest to do tej pory uzależnione od przepisów konkretnego państwa. Zależnie od danego kraju wpływ na to mogą mieć przepracowane za granicą lata, a nawet wiek osoby, która ubiega się o przyznanie emerytury.

Co ZUS bierze pod uwagę obliczają emeryturę, jeśli pracowaliśmy poza granicami kraju?

W pierwszej kolejności Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza łączną kwotę za cały przepracowany okres. Jeżeli ktoś pracował 20 lat w Polsce, a 5 za granicą, to pod uwagę brane jest całe 25 lat. W drugim kroku, wzorując się na wcześniej otrzymanej kwocie, obliczana jest kwota emerytury, która jest stosunkiem polskiego okresu ubezpieczenia do zagranicznego okresu ubezpieczenia.

Emerytura łączna za pracę w Polsce i za granicą - czy to możliwe?

Aby starać się o przyznanie emerytury łącznie z okresem pracy poza granicami Polski, należy przygotować odpowiednie dokumenty. W pierwszej kolejności potrzebny jest formularz unijny, który wystawiany jest do ZUS przez zagraniczne instytucję, które w danym kraju zajmują się ubezpieczeniami społecznymi. Okres zatrudnienia za granicą możemy również udowodnić dzięki świadectwu pracy, odcinkom wypłat, a także podpisanym przez nas umową z pracodawcą. Te dokumenty dotyczą jednak tylko okresów ubezpieczenia i mieszkania za granicą. Aby potwierdzić, że byliśmy objęci również ubezpieczeniem społecznym, niezbędne jest posiadanie zaświadczenia, które będzie potwierdzało, że regularnie opłacaliśmy składki. Jeżeli chcesz otrzymać emeryturę w Polsce, mimo tego, że pracowałeś za granicą, to w pierwszej kolejności musisz złożyć do ZUS specjalny wniosek, który dotyczy przyznania emerytury. Do wniosku warto dołączyć wcześniej już wspomniany formularz unijny, który będzie zawierał niezbędne informację odnośnie przebiegu ubezpieczenia. Dołącz również dokument, w którym zostaną przedstawione okresy ubezpieczenia poza granicami Polski. Konieczne jest także dołączenie oświadczenia, które będzie uzasadniało przyznania świadczeń oraz ich szacowane wysokości.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2021

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Współpracują z nami: