Meritum Podatki

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej – czy można otrzymać takie świadczenie?

Temat emerytury w Polsce za pracę zagraniczną jest cały czas bardzo aktualny. Postaraliśmy się zatem aby ten temat wyjaśnić w tym artykule.

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej – czy można otrzymać takie świadczenie?

Czy otrzymasz emeryturę w Polsce, jeżeli pracowałeś za granicą?

Wiele osób, które mają problem ze znalezieniem pracy na terenie Polski, decyduję się na wyjazd z kraju w celach zarobkowych. Najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz do Norwegii. Spora część z nich decyduje się na taki wyjazd na krótszy odstęp czasu, czyli sezonowo (np. zbieranie owoców lub pracę magazynowe), jednak duża grupa Polaków wiążę swoją przyszłość z pracą i mieszkaniem za granicą. Jeżeli legalnie pracowałeś za granicą, a Twój pracodawca opłacał za Ciebie wszystkie niezbędne składki, to pewnie zastanawiasz się, czy jest możliwość otrzymania w Polsce emerytury z pracy zagranicznej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, więc jeżeli Cię to interesuję, to zapraszamy do lektury!

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Na początku warto przypomnieć w jaki sposób ustala się wysokość emerytury w Polsce. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę wysokość naszych dochodów, a konkretniej wysokość składek, które odprowadziliśmy do ZUS, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ilość lat, które przepracowaliśmy na terenie kraju. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy przez kilka lat pracowaliśmy za granicą? Czy te lata możemy zaliczyć do przepracowanych pod kątem otrzymywanej emerytury? Tak, możemy. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie każda osoba, która pracowała za granicą, może się o to ubiegać. Aby otrzymać emeryturę za lata przepracowane za granicami Polski, należy spełnić pewne warunki, o których wspomnimy w tym artykule.

Sprawdź także:  Emerytura z Niemiec i innych krajów pobierana w Polsce. Czy można ją pobierać razem ze świadczeniem z ZUS-u?

Czy dostanę emeryturę za pracę za granicą?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który umożliwi nam wypłacenie emerytury, jest to, aby państwo, w którym pracowaliśmy, miało podpisaną umowę międzynarodową z Polską. Taka umowa sprawia, że praca w danym kraju umożliwia nam zaliczenie stażu pracy za granicą do polskiej emerytury. Innym warunkiem, poza podpisaną umową, jest to, aby państwo należało do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niestety, przepisy unijne w żaden sposób nie regulują warunków i zasad otrzymywania emerytury z pracy zagranicznej, jest to do tej pory uzależnione od przepisów konkretnego państwa. Zależnie od danego kraju wpływ na to mogą mieć przepracowane za granicą lata, a nawet wiek osoby, która ubiega się o przyznanie emerytury.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Co ZUS bierze pod uwagę obliczają emeryturę, jeśli pracowaliśmy poza granicami kraju?

W pierwszej kolejności Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza łączną kwotę za cały przepracowany okres. Jeżeli ktoś pracował 20 lat w Polsce, a 5 za granicą, to pod uwagę brane jest całe 25 lat. W drugim kroku, wzorując się na wcześniej otrzymanej kwocie, obliczana jest kwota emerytury, która jest stosunkiem polskiego okresu ubezpieczenia do zagranicznego okresu ubezpieczenia.

Świadczenie z pracy za granicą jest traktowane w Polsce jako dochód, co oznacza, że należy odprowadzić podatek od emerytury zagranicznej. Sposób rozliczania  zależy od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z danym krajem.

Emerytura łączna za pracę w Polsce i za granicą – czy to możliwe?

Aby starać się o przyznanie emerytury łącznie z okresem pracy poza granicami Polski, należy przygotować odpowiednie dokumenty. W pierwszej kolejności potrzebny jest formularz unijny, który wystawiany jest do ZUS przez zagraniczne instytucję, które w danym kraju zajmują się ubezpieczeniami społecznymi. Okres zatrudnienia za granicą możemy również udowodnić dzięki świadectwu pracy, odcinkom wypłat, a także podpisanym przez nas umową z pracodawcą. Te dokumenty dotyczą jednak tylko okresów ubezpieczenia i mieszkania za granicą. Aby potwierdzić, że byliśmy objęci również ubezpieczeniem społecznym, niezbędne jest posiadanie zaświadczenia, które będzie potwierdzało, że regularnie opłacaliśmy składki.

Jeżeli chcesz otrzymać emeryturę w Polsce, mimo tego, że pracowałeś za granicą, to w pierwszej kolejności musisz złożyć do ZUS specjalny wniosek, który dotyczy przyznania emerytury. Do wniosku warto dołączyć wcześniej już wspomniany formularz unijny, który będzie zawierał niezbędne informacje odnośnie przebiegu ubezpieczenia. Dołącz również dokument, w którym zostaną przedstawione okresy ubezpieczenia poza granicami Polski. Konieczne jest także dołączenie oświadczenia, które będzie uzasadniało przyznania świadczeń oraz ich szacowane wysokości.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne?

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą to często wyzwanie dla wielu podatników. Kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiedniego formularza PIT. Jaki dokument jest właściwy, jeśli pracowałeś czy prowadziłeś działalność za granicą? W tym artykule podpowiemy Ci, na jakim formularzu PIT rozliczyć dochody zagraniczne. Rozliczenie dochodów zagranicznych – wszystko, co musisz wiedzieć Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą…

Zmiana rezydencji podatkowej za granicą: co daje i jej dokonać?

Przeprowadzka za granicę wiąże się nie tylko z tym, że zmieniamy miejsce zamieszkania, ale często również status podatkowy. Zmiana rezydencji podatkowej to kluczowy krok dla wielu emigrantów – może przynieść szereg korzyści, ale wiąże się z pewnymi obowiązkami. Czy warto dokonać tej zmiany? Jakie są jej konsekwencje i jak przebiega cały proces? Dowiesz się tego…

Co grozi za nierozliczenie PIT-u z zagranicy?

Każdy podatnik, nawet ten, który uzyskuje dochody za granicą, ma obowiązek prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce. Często jednak z różnych przyczyn dochodzi do sytuacji, gdy PIT z zagranicy nie jest składany w terminie lub w ogóle jest pomijany. Jakie konsekwencje mogą spotkać osoby, które zaniedbują ten obowiązek? Czy nierozliczenie PIT-u z zagranicy…

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od emerytury zagranicznej?

Wielu Polaków, którzy przez lata pracowali za granicą, zastanawia się, jak rozliczyć się z polskim fiskusem po powrocie do kraju i pobieraniu emerytury z zagranicznych systemów emerytalnych. Czy emerytura uzyskana za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są zasady i wyjątki od tej reguły? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące podatków…

Recepta na szybki zwrot podatku z zagranicy

Każdy ma swoją receptę. Jednak może poznasz nasze sposoby na szybki i pewny zwrot podatku?😎

Rozliczenie PIT ZG w Polsce

Pracowałeś za granicą w 2021 roku? Zastanawiasz się czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce? Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Współpracują z nami: