Meritum Podatki

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej – czy można otrzymać takie świadczenie?

Temat emerytury w Polsce za pracę zagraniczną jest cały czas bardzo aktualny. Postaraliśmy się zatem aby ten temat wyjaśnić w tym artykule.

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej – czy można otrzymać takie świadczenie?

Czy otrzymasz emeryturę w Polsce, jeżeli pracowałeś za granicą?

Wiele osób, które mają problem ze znalezieniem pracy na terenie Polski, decyduję się na wyjazd z kraju w celach zarobkowych. Najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz do Norwegii. Spora część z nich decyduje się na taki wyjazd na krótszy odstęp czasu, czyli sezonowo (np. zbieranie owoców lub pracę magazynowe), jednak duża grupa Polaków wiążę swoją przyszłość z pracą i mieszkaniem za granicą. Jeżeli legalnie pracowałeś za granicą, a Twój pracodawca opłacał za Ciebie wszystkie niezbędne składki, to pewnie zastanawiasz się, czy jest możliwość otrzymania w Polsce emerytury z pracy zagranicznej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, więc jeżeli Cię to interesuję, to zapraszamy do lektury!

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Na początku warto przypomnieć w jaki sposób ustala się wysokość emerytury w Polsce. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę wysokość naszych dochodów, a konkretniej wysokość składek, które odprowadziliśmy do ZUS, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ilość lat, które przepracowaliśmy na terenie kraju. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy przez kilka lat pracowaliśmy za granicą? Czy te lata możemy zaliczyć do przepracowanych pod kątem otrzymywanej emerytury? Tak, możemy. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie każda osoba, która pracowała za granicą, może się o to ubiegać. Aby otrzymać emeryturę za lata przepracowane za granicami Polski, należy spełnić pewne warunki, o których wspomnimy w tym artykule.

Sprawdź także:  Emerytura z Niemiec i innych krajów pobierana w Polsce. Czy można ją pobierać razem ze świadczeniem z ZUS-u?

Czy dostanę emeryturę za pracę za granicą?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który umożliwi nam wypłacenie emerytury, jest to, aby państwo, w którym pracowaliśmy, miało podpisaną umowę międzynarodową z Polską. Taka umowa sprawia, że praca w danym kraju umożliwia nam zaliczenie stażu pracy za granicą do polskiej emerytury. Innym warunkiem, poza podpisaną umową, jest to, aby państwo należało do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niestety, przepisy unijne w żaden sposób nie regulują warunków i zasad otrzymywania emerytury z pracy zagranicznej, jest to do tej pory uzależnione od przepisów konkretnego państwa. Zależnie od danego kraju wpływ na to mogą mieć przepracowane za granicą lata, a nawet wiek osoby, która ubiega się o przyznanie emerytury.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Co ZUS bierze pod uwagę obliczają emeryturę, jeśli pracowaliśmy poza granicami kraju?

W pierwszej kolejności Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza łączną kwotę za cały przepracowany okres. Jeżeli ktoś pracował 20 lat w Polsce, a 5 za granicą, to pod uwagę brane jest całe 25 lat. W drugim kroku, wzorując się na wcześniej otrzymanej kwocie, obliczana jest kwota emerytury, która jest stosunkiem polskiego okresu ubezpieczenia do zagranicznego okresu ubezpieczenia.

Świadczenie z pracy za granicą jest traktowane w Polsce jako dochód, co oznacza, że należy odprowadzić podatek od emerytury zagranicznej. Sposób rozliczania  zależy od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z danym krajem.

Emerytura łączna za pracę w Polsce i za granicą – czy to możliwe?

Aby starać się o przyznanie emerytury łącznie z okresem pracy poza granicami Polski, należy przygotować odpowiednie dokumenty. W pierwszej kolejności potrzebny jest formularz unijny, który wystawiany jest do ZUS przez zagraniczne instytucję, które w danym kraju zajmują się ubezpieczeniami społecznymi. Okres zatrudnienia za granicą możemy również udowodnić dzięki świadectwu pracy, odcinkom wypłat, a także podpisanym przez nas umową z pracodawcą. Te dokumenty dotyczą jednak tylko okresów ubezpieczenia i mieszkania za granicą. Aby potwierdzić, że byliśmy objęci również ubezpieczeniem społecznym, niezbędne jest posiadanie zaświadczenia, które będzie potwierdzało, że regularnie opłacaliśmy składki.

Jeżeli chcesz otrzymać emeryturę w Polsce, mimo tego, że pracowałeś za granicą, to w pierwszej kolejności musisz złożyć do ZUS specjalny wniosek, który dotyczy przyznania emerytury. Do wniosku warto dołączyć wcześniej już wspomniany formularz unijny, który będzie zawierał niezbędne informacje odnośnie przebiegu ubezpieczenia. Dołącz również dokument, w którym zostaną przedstawione okresy ubezpieczenia poza granicami Polski. Konieczne jest także dołączenie oświadczenia, które będzie uzasadniało przyznania świadczeń oraz ich szacowane wysokości.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Polskie sklepy w Holandii – gdzie robić zakupy po polsku?

Polacy mieszkający w Holandii często tęsknią za smakiem i zapachem rodzimych produktów. Nic w tym dziwnego – polska kuchnia ma wyjątkowy charakter, a wiele tradycyjnych składników trudno znaleźć w holenderskich supermarketach. Na szczęście rosnąca liczba polskich sklepów w Holandii pozwala cieszyć się ulubionymi produktami na obczyźnie.  Gdzie można znaleźć polskie sklepy w Holandii, jak robić…

Ciekawostki o Holandii

Holandia, znana również jako Niderlandy, to kraj pełen kontrastów, bogatej historii i nowoczesnych rozwiązań. Wielu turystów kojarzy ją przede wszystkim z tulipanami, wiatrakami i rowerami, ale Holandia kryje w sobie znacznie więcej niespodzianek. Oto kilka ciekawostek, które mogą zaskoczyć każdego, kto zdecyduje się odwiedzić ten fascynujący kraj. Holandia czy Niderlandy? Pierwszą rzeczą, która może zaskoczyć,…

Holenderskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen tradycji, które w różny sposób obchodzone są w różnych zakątkach świata. Holandia, z jej charakterystycznym podejściem do rodzinnych spotkań, świątecznych potraw i obyczajów, ma swoje unikalne tradycje związane z tymi świętami. Choć dla wielu osób w Polsce Boże Narodzenie wiąże się przede wszystkim z wigilią, w Holandii ten…

Chodaki symbol tradycji i kultury w Holandii

Kiedy myślimy o Holandii, jednym z pierwszych obrazów, które przychodzą na myśl, są drewniane chodaki – ikoniczny element kultury tego kraju. Wbrew powszechnemu przekonaniu, chodaki to nie tylko turystyczna pamiątka czy historyczny relikt. Ich historia jest bogata, a współczesne zastosowania mogą zaskoczyć nawet największych entuzjastów holenderskiej kultury. Początek drewnianej tradycji Chodaki, znane w Holandii jako…

Edukacja dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce i Holandii

Edukacja przedszkolna odgrywa ważną rolę w rozwoju dzieci, stanowiąc fundament ich przyszłej nauki i funkcjonowania w społeczeństwie. Chociaż Polska i Holandia są państwami europejskimi, ich podejście do edukacji przedszkolnej różni się pod wieloma względami. Przyjrzyjmy się bliżej tym różnicom, aby lepiej zrozumieć, jak systemy te odpowiadają na potrzeby najmłodszych. Struktura systemu edukacji przedszkolnej Przedszkole jako…

Zdawanie prawa jazdy w Belgii

Belgia to kraj, który szczyci się nie tylko pięknymi miastami, ale także bardzo dobrze zorganizowanym systemem drogowym. Proces uzyskiwania prawa jazdy w Belgii może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w tym kraju lub nie masz jeszcze doświadczenia z europejskimi standardami jazdy. Niemniej jednak, po zapoznaniu się z wymaganiami oraz poszczególnymi etapami procedury, całość…

Współpracują z nami: