Meritum Podatki

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Temat emerytury w Polsce za pracę zagraniczną jest cały czas bardzo aktualny. Postaraliśmy się zatem aby ten temat wyjaśnić w tym artykule.

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Czy otrzymasz emeryturę w Polsce, jeżeli pracowałeś za granicą?

Wiele osób, które mają problem ze znalezieniem pracy na terenie Polski, decyduję się na wyjazd z kraju w celach zarobkowych. Najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz do Norwegii. Spora część z nich decyduje się na taki wyjazd na krótszy odstęp czasu, czyli sezonowo (np. zbieranie owoców lub pracę magazynowe), jednak duża grupa Polaków wiążę swoją przyszłość z pracą i mieszkaniem za granicą. Jeżeli legalnie pracowałeś za granicą, a Twój pracodawca opłacał za Ciebie wszystkie niezbędne składki, to pewnie zastanawiasz się, czy jest możliwość otrzymania w Polsce emerytury z pracy zagranicznej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, więc jeżeli Cię to interesuję, to zapraszamy do lektury!

Emerytura w Polsce z pracy zagranicznej

Na początku warto przypomnieć w jaki sposób ustala się wysokość emerytury w Polsce. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę wysokość naszych dochodów, a konkretniej wysokość składek, które odprowadziliśmy do ZUS, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ilość lat, które przepracowaliśmy na terenie kraju. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy przez kilka lat pracowaliśmy za granicą? Czy te lata możemy zaliczyć do przepracowanych pod kątem otrzymywanej emerytury? Tak, możemy. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie każda osoba, która pracowała za granicą, może się o to ubiegać. Aby otrzymać emeryturę za lata przepracowane za granicami Polski, należy spełnić pewne warunki, o których wspomnimy w tym artykule.

Czy dostanę emeryturę za pracę za granicą?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który umożliwi nam wypłacenie emerytury, jest to, aby państwo, w którym pracowaliśmy, miało podpisaną umowę międzynarodową z Polską. Taka umowa sprawia, że praca w danym kraju umożliwia nam zaliczenie stażu pracy za granicą do polskiej emerytury. Innym warunkiem, poza podpisaną umową, jest to, aby państwo należało do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niestety, przepisy unijne w żaden sposób nie regulują warunków i zasad otrzymywania emerytury z pracy zagranicznej, jest to do tej pory uzależnione od przepisów konkretnego państwa. Zależnie od danego kraju wpływ na to mogą mieć przepracowane za granicą lata, a nawet wiek osoby, która ubiega się o przyznanie emerytury.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Co ZUS bierze pod uwagę obliczają emeryturę, jeśli pracowaliśmy poza granicami kraju?

W pierwszej kolejności Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza łączną kwotę za cały przepracowany okres. Jeżeli ktoś pracował 20 lat w Polsce, a 5 za granicą, to pod uwagę brane jest całe 25 lat. W drugim kroku, wzorując się na wcześniej otrzymanej kwocie, obliczana jest kwota emerytury, która jest stosunkiem polskiego okresu ubezpieczenia do zagranicznego okresu ubezpieczenia.

Emerytura łączna za pracę w Polsce i za granicą – czy to możliwe?

Aby starać się o przyznanie emerytury łącznie z okresem pracy poza granicami Polski, należy przygotować odpowiednie dokumenty. W pierwszej kolejności potrzebny jest formularz unijny, który wystawiany jest do ZUS przez zagraniczne instytucję, które w danym kraju zajmują się ubezpieczeniami społecznymi. Okres zatrudnienia za granicą możemy również udowodnić dzięki świadectwu pracy, odcinkom wypłat, a także podpisanym przez nas umową z pracodawcą. Te dokumenty dotyczą jednak tylko okresów ubezpieczenia i mieszkania za granicą. Aby potwierdzić, że byliśmy objęci również ubezpieczeniem społecznym, niezbędne jest posiadanie zaświadczenia, które będzie potwierdzało, że regularnie opłacaliśmy składki. Jeżeli chcesz otrzymać emeryturę w Polsce, mimo tego, że pracowałeś za granicą, to w pierwszej kolejności musisz złożyć do ZUS specjalny wniosek, który dotyczy przyznania emerytury. Do wniosku warto dołączyć wcześniej już wspomniany formularz unijny, który będzie zawierał niezbędne informacje odnośnie przebiegu ubezpieczenia. Dołącz również dokument, w którym zostaną przedstawione okresy ubezpieczenia poza granicami Polski. Konieczne jest także dołączenie oświadczenia, które będzie uzasadniało przyznania świadczeń oraz ich szacowane wysokości.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Recepta na szybki zwrot podatku z zagranicy

Każdy ma swoją receptę. Jednak może poznasz nasze sposoby na szybki i pewny zwrot podatku?😎

Rozliczenie PIT ZG w Polsce

Pracowałeś za granicą w 2021 roku? Zastanawiasz się czy musisz składać deklarację podatkową w Polsce? Nie tylko Ty masz wątpliwości. W krótkim telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić Ci, dlaczego warto zadbać o spełnienie formalności przed polskim fiskusem.

Czy warto korzystać z kalkulatorów podatkowych online?
Czy warto korzystać z kalkulatorów podatkowych online?

W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które mniej lub bardziej precyzyjnie podają szacowany wynik decyzji podatkowej w Niemczech, Holandii czy Norwegii. Czy warto korzystać z takich narzędzi?

Urzędy Skarbowe w Polsce otwierają drzwi po dla petentów
Urzędy Skarbowe w Polsce otwierają drzwi po dla petentów

Po dwóch miesiącach drzwi urzędów skarbowych w końcu zostały otwarte dla petentów.

Opłaty i podatki za zbieranie grzybów za granicą
Opłaty i podatki za zbieranie grzybów za granicą

Polska to istny raj dla grzybiarzy. Dowiedz się jak ich zbiór wygląda w innych krajach, a także dlaczego grzybiarze z Europy tak ochoczo przyjeżdżają do Polski.

Czym jest rezydencja podatkowa?
Czym jest rezydencja podatkowa?

Jeżeli interesują Cię wszelkie tematy powiązane z rezydencją podatkową przeczytaj z uwagą ten artykuł. Przedstawiamy w nim ten aspekt w pigułce.

Współpracują z nami: