Podatki Meritum » Blog » Emerytura z Niemiec i innych krajów pobierana w Polsce. Czy można ją pobierać razem ze świadczeniem z ZUS-u?
Emerytura z Niemiec i innych krajów pobierana w Polsce. Czy można ją pobierać razem ze świadczeniem z ZUS-u? Pobieranie emerytury zagranicznej w Polsce jest możliwe i może być łączone z krajowym świadczeniem z ZUS. Wiele osób, które przepracowały lata za granicą, na przykład w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii, może mieć prawo do emerytury przeliczonej…
Pobieranie emerytury zagranicznej w Polsce jest możliwe i może być łączone z krajowym świadczeniem z ZUS. Wiele osób, które przepracowały lata za granicą, na przykład w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii, może mieć prawo do emerytury przeliczonej na złotówki, co często równa się znaczącej sumie.
Planowanie finansowe na emeryturę jest kluczowe dla pracowników wyjeżdżających za granicę. Osoby, które podjęły legalne zatrudnienie za granicą i odprowadzały składki emerytalne, mogą mieć pytania dotyczące swoich przyszłych świadczeń po powrocie do Polski. Przeliczenie emerytury na polską walutę może oznaczać znaczną kwotę miesięcznie.
Zasady dotyczące emerytur zagranicznych pozwalają mieszkańcom Polski, którzy pracowali w innych krajach Unii Europejskiej, na odbieranie świadczeń emerytalnych z tych państw. To oznacza możliwość otrzymywania równocześnie emerytur z różnych krajów, takich jak niemiecka i polska, pod warunkiem spełnienia wymogów wieku emerytalnego obowiązujących w Polsce i państwie, w którym osoba była zatrudniona. Polski ZUS wypłaca emeryturę za okres pracy w kraju, podczas gdy instytucja zagraniczna zajmuje się wypłatą za czas pracy za granicą.
Aby zakwalifikować się do otrzymania podstawowego świadczenia emerytalnego, wymagane jest długoterminowe finansowanie ubezpieczenia emerytalnego: dla kobiet w Polsce wynosi to 20 lat, a dla mężczyzn - 25 lat. W przypadku braku wystarczającej liczby lat ubezpieczenia w pojedynczym państwie, łączy się doświadczenia ubezpieczeniowe nabyte w Polsce i za granicą. Przekłada się to na możliwość otrzymania emerytury komponowanej z segmentów odpowiadających krajom, w których osoba była zatrudniona powyżej roku. Zasady te, opublikowane na portalu biznes.interia.pl, zapewniają, że żaden segment okresu składkowego nie jest tracony przy wyliczaniu emerytur. Każdy organ ubezpieczeniowy wyznacza wysokość emerytury według własnych regulacji, uwzględniając łączny czas składkowy, a przyznana część emerytury jest proporcjonalna do czasu zatrudnienia w danym kraju.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Kluczowe jest osiągnięcie co najmniej pięciu lat pracy w Niemczech, co jest minimalnym wymaganym okresem wpłacania składek do niemieckiego systemu emerytalnego DRV-Deutsche Rentenversicherung, znane również jako "okres oczekiwania". Przepracowanie pięciu lat to jednak dopiero jeden z warunków - aby emerytura przysługiwała, należy także dożyć wieku emerytalnego, który jest systematycznie podwyższany w ramach obowiązującego prawa. Do roku 2031 przewiduje się wzrost wieku emerytalnego do 67 lat.
Osoby, które przebywały na terenie Holandii w okresie od ukończenia 15 roku życia do wieku 65 lat i które osiągnęły określony wiek uprawniający do emerytury, mają prawo do otrzymywania holenderskiej emerytury rządowej określanej mianem AOW. Wiek, od którego można otrzymać to świadczenie, zostanie podwyższony do 67 lat począwszy od roku 2024.
Obywatele polscy, którzy opuścili Holandię, a chcą ubiegać się o emeryturę AOW, powinni zainicjować proces aplikacyjny na sześć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
W przypadku ubiegania się o emeryturę od brytyjskiego urzędu ubezpieczeń społecznych, zwanego Department for Work and Pensions, konieczne jest, aby najpierw odbyć co najmniej roczną pracę na terenie Wielkiej Brytanii. Aby kwalifikować się do otrzymania State Pension, które jest podstawowym świadczeniem emerytalnym w Wielkiej Brytanii, wymagane jest również płacenie składek przez co najmniej dziesięć lat. Świadczenie to ma charakter wsparcia socjalnego i nie jest z reguły wysokie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Kluczowe dla rozpoczęcia procesu w ZUS jest podanie numeru brytyjskiego ubezpieczenia społecznego.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
8 opinii
Pracując w Niemczech, ale korzystając z polskiej opieki zdrowotnej, możesz zastanawiać się, czy zwolnienie lekarskie wystawione w Polsce będzie respektowane przez niemieckiego pracodawcę. To zagadnienie budzi wiele pytań. Jak wygląda sytuacja prawna, jakie obowiązki ciążą na pracowniku i jakie kroki należy podjąć, by uniknąć problemów? Kiedy polskie L4 jest ważne w Niemczech? W Unii Europejskiej…
Rok 2025 przynosi sporo zmian w rozliczaniu niemieckiej działalności gospodarczej. Nowe limity dla małych przedsiębiorców, uproszczone zasady rozliczeń i szersze możliwości odliczeń podatkowych – to tylko niektóre z nowości, które czekają na właścicieli Gewerbe. W tym kompletnym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, by bezpiecznie przeprowadzić swoje rozliczenie podatkowe. Przygotuj się na praktyczną dawkę wiedzy!
Jak uzyskać wyrównanie Kindergeld? Kindergeld, czyli niemieckie świadczenie rodzinne, jest jednym z najczęściej poruszanych tematów wśród Polaków pracujących i mieszkających w Niemczech. Czasem pojawia się sytuacja, w której osoba uprawniona do tego świadczenia nie złożyła wniosku na czas i chce uzyskać wyrównanie Kindergeld za minione okresy. Jak dokładnie przebiega ten proces? Kiedy można ubiegać się…
Rozliczanie podatków w Niemczech to temat, który budzi zainteresowanie nie tylko wśród rezydentów, ale także wśród osób pracujących tymczasowo w tym kraju. W przypadku małżeństw pojawia się dodatkowe pytanie: czy bardziej opłaca się rozliczyć indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem? Wybór odpowiedniego sposobu rozliczenia może znacząco wpłynąć na końcową kwotę podatku do zapłaty lub wysokość zwrotu.…
Wielu przedsiębiorców oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa numer Steuer-ID (Steueridentifikationsnummer). Jest to unikalny identyfikator podatkowy nadawany każdej osobie, która ma obowiązek podatkowy w Niemczech. Jednak w niektórych przypadkach numer Steuer może zostać zablokowany, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Czym jest numer Steuer i dlaczego…
W niemieckim systemie podatkowym istnieje wiele terminów i oznaczeń, które mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe w Niemczech. Dwa pojęcia, które warto poznać, to Identifikationsnummer (IdNr) oraz Steuernummer. Chociaż oba te numery związane są z podatkami, pełnią różne funkcje i są wykorzystywane w innych sytuacjach. Identifikationsnummer – osobisty numer…
Współpracują z nami: