Podatki Meritum » Blog » Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?
W Holandii funkcjonuje indywidualny numer identyfikacyjny BSN, który jest używany do celów społecznych i podatkowych. Nadawany jest zarówno obywatelom, jak i obcokrajowcom. Jest on niezbędny do podjęcia pracy, a także załatwienia wielu formalności z urzędem skarbowym i innymi organami administracji publicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak i gdzie wyrobić numer BSN w Holandii.
Numer BSN nadawany jest jeden raz i obowiązuje dożywotnio – nie stracimy go nawet po wyjeździe z Holandii na stałe, kiedy zdecydujemy się wrócić do Polski. Można śmiało powiedzieć, że jest odpowiednikiem polskiego PESEL-u. Więcej informacji, o tym, jakie ma zastosowanie, dowiesz się z artykułu – Co to jest numer BSN w Holandii i do czego jest potrzebny?
W tym wpisie skupimy się natomiast na tym, jak uzyskać numer BSN. Procedura ta będzie nieznacznie się różnić w zależności, czy planujemy pobyt krótkoterminowy, czy długoterminowy.
Jeżeli wiesz, że przyjechałeś do Holandii na okres krótszy niż 4 miesiące, powinieneś wpisać się do ewidencji ludności jako nierezydent, a otrzymasz numer BSN automatycznie. W tym celu należy zgłosić się do najbliższego urzędu gminy.
Jeżeli wyjazd i zatrudnienie organizowane jest przez agencję pracy, często zajmuje się ona wszystkimi niezbędnymi formalnościami.
Jeżeli planujesz pobyt w Holandii na czas dłuższy niż 4 miesiące, konieczne będzie dokonanie meldunku pod konkretnym adresem. Musisz to zrobić w ciągu 5 dni roboczych po przybyciu do tego kraju.
W takim przypadku również powinieneś udać się do urzędu gminy, gdzie zostaniesz wpisany do ewidencji ludności (BRP) jako rezydent, oraz zostanie Ci nadany numer BSN.
Zarówno meldunek, jak i wpisanie się do ewidencji ludności (BRP) nie będzie nas nic kosztować.
Dopiero przyjechałeś do Holandii i nie bardzo orientujesz się, gdzie znajduje się cokolwiek?
Pełną listę urzędów gmin w Holandii znajdziesz na stronie www.nederlandwereldwijd.nl. W celu zameldowania się i otrzymania numeru BSN należy udać się do placówki najbliższej naszemu miejscu zamieszkania. Pamiętaj, że konieczne będzie zarezerwowanie wizyty, oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów.
Do urzędu nie należy udawać się od razu, ponieważ może czekać nas niespodzianka. Na wizytę w urzędzie gminy musimy wcześniej się umówić – warto o tym pamiętać, aby uniknąć rozczarowania.
Możesz zrobić to, korzystając z formularza online, wysyłając wiadomość e-mail na adres urzędu lub wykonać telefon do odpowiedniej placówki.
Podczas załatwiania numeru BSN powinniśmy zameldować także członków naszej rodziny. Tylko w ten sposób będą mogli oni korzystać z wielu instytucji, takich jak przedszkole czy szpitale oraz starać się o świadczenia socjalne. BSN będzie potrzebny między innymi podczas składania wniosku o zasiłek na dziecko, zasiłek na opiekę nad dzieckiem, które korzysta z przedszkola czy dodatek do czynszu.
Jeśli dziecko urodziło się w Holandii, BSN zostanie nadany automatycznie. W przypadku przeprowadzki do tego kraju procedura jest bardzo podobna jak w przypadku dorosłego – należy przedstawienie w urzędzie gminy dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka (akt urodzenia i dowód tożsamości). Warto również wcześniej dowiedzieć się, czy dany urząd wymaga jego obecności podczas składania wniosku.
Jeżeli chcemy uzyskać numer BSN dla partnera przebywającego w Polsce, będziemy musieli wypełnić wniosek “Verzoek burgerservicenummer voor toeslagpartner buitenland”, który zostanie podpisany zarówno przez nas, jak i partnera. Dołączyć do niego należy także akt ślubu, akt partnerstwa lub notarialnie spisaną umowę o wspólnym mieszkaniu oraz kopię dokumentu tożsamości partnera.
Aby otrzymać numer BSN, konieczny jest meldunek w Holandii. W tym celu potrzebnych będzie kilka dokumentów – poświadczających naszą tożsamość oraz potwierdzających, że mieszkamy na terenie Królestwa Niderlandów.
Udając się do urzędu gminy, weź ze sobą takie dokumenty jak:
Jeżeli chcesz zameldować od razu całą rodzinę, to niezbędne będą także:
Całej procedury nie da załatwić się przez internet. Wyrobienie numeru BSN odbywa się zawsze w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Konieczne będzie spotkanie z urzędnikiem, które możemy ustalić drogą telefoniczną lub na stronie urzędu za pomocą specjalnego formularza.
Jeżeli chcemy podjąć legalną pracę w Holandii, to numer BSN będzie do tego niezbędny. Bez niego pracodawca nie będzie w stanie opłacać w naszym imieniu składek na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Załatwienie wszystkich formalności związanych z identyfikatorem podatkowym powinno być naszym pierwszym krokiem po przyjechaniu do tego kraju.
Czas oczekiwania może różnić się w zależności od konkretnego urzędu i czasu, w jakim będziemy dokonywać meldunku. W przypadku wpisu jako nierezydent, numer nadany zostaje najczęściej od razu, jeśli meldujemy się jako rezydent, cała procedura może potrwać nawet kilka tygodni.
Co, jeśli zgubisz i zapomnisz swój numer BSN? Nic strasznego się nie stanie – możesz w łatwy sposób go sprawdzić, odwiedzając stronę internetową https://www.svb.nl/nl/. Aby jednak zalogować się do swojego konta, potrzebny będzie Ci do tego identyfikator cyfrowy DigiD. Numer BSN znajduje się także na wielu dokumentach – wycinkach z wypłat, karcie podatkowej, karcie zdrowia czy polisie ubezpieczeniowej. W ostateczności możesz zadzwonić do SVB (Sociale Verzerkeringsbank) lub odwiedzić placówkę osobiście. Tam bez problemu uzyskasz potrzebne Ci dane.
Średnia ocena:
4.6/5.0
Na podstawie:
6 opinii
Jak co roku, w niemieckim systemie podatkowym doszło do wielu zmian. Sporo z nich korzystnie wpłynie na portfele podatników, dlatego warto zaznajomić się nowymi stawkami i obowiązującymi przepisami. Od 1 stycznia 2023 obowiązuje między innymi wyższa kwota wolna od podatku oraz ryczałt pracowniczy związany z kosztami uzyskania dochodu. Zapraszamy na szybki przegląd informacji o zmianach w systemie podatkowym w Niemczech.
Dowiedz się czym jest i jak możesz wystąpić o zwrot podatku z Holandii. To tylko 3 kroki, które mogą dać Ci nawet 2800 EUR dodatkowych pieniędzy.
W przypadku każdej tymczasowej pracy za granicą mogą pojawić się trudności związane z rozliczeniami podatkowymi. Jedną z nich jest długi czas oczekiwania na decyzję i pieniądze. Chcesz dowiedzieć się ile się czeka na zwrot podatku z Holandii oraz czy można ten proces przyspieszyć? Zapraszamy do lektury!
Oczekujesz miesiącami na zwrot podatku? Nie jesteś jedyny.
W ostatnich latach widać wśród polaków stałe zainteresowanie pracę w Holandii. Dowiedz się więcej jak znaleźć pracę w Holandii i z czym ona się wiążę.
Jeżeli interesuje Cię temat Kinderbijslag w Holandii to trafiłeś we właściwe miejsce. Nasz poniższy artykuł dotyczy właśnie tematu związanego z zasiłkiem rodzinnym w Holandii.
Współpracują z nami: