Meritum Podatki

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

W Holandii funkcjonuje indywidualny numer identyfikacyjny BSN, który jest używany do celów społecznych i podatkowych. Nadawany jest zarówno obywatelom, jak i obcokrajowcom. Jest on niezbędny do podjęcia pracy, a także załatwienia wielu formalności z urzędem skarbowym i innymi organami administracji publicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak i gdzie wyrobić numer BSN w Holandii.

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

BSN numer – jak wyrobić?

Numer BSN nadawany jest jeden raz i obowiązuje dożywotnio – nie stracimy go nawet po wyjeździe z Holandii na stałe, kiedy zdecydujemy się wrócić do Polski. Można śmiało powiedzieć, że jest odpowiednikiem polskiego PESEL-u. Więcej informacji, o tym, jakie ma zastosowanie, dowiesz się z artykułu – Co to jest numer BSN w Holandii i do czego jest potrzebny? 

W tym wpisie skupimy się natomiast na tym, jak uzyskać numer BSN. Procedura ta będzie nieznacznie się różnić w zależności, czy planujemy pobyt krótkoterminowy, czy długoterminowy.

Wyrobienie numeru BSN w Holandii – pobyt krótszy niż 4 miesiące

Jeżeli wiesz, że przyjechałeś do Holandii na okres krótszy niż 4 miesiące, powinieneś wpisać się do ewidencji ludności jako nierezydenta otrzymasz numer BSN automatycznie. W tym celu należy zgłosić się do najbliższego urzędu gminy.

Jeżeli wyjazd i zatrudnienie organizowane jest przez agencję pracy, często zajmuje się ona wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Wyrobienie numeru BSN w Holandii – pobyt dłuższy niż 4 miesiące

Jeżeli planujesz pobyt w Holandii na czas dłuższy niż 4 miesiące, konieczne będzie dokonanie meldunku pod konkretnym adresem. Musisz to zrobić w ciągu 5 dni roboczych po przybyciu do tego kraju.

W takim przypadku również powinieneś udać się do urzędu gminy, gdzie zostaniesz wpisany do ewidencji ludności (BRP) jako rezydent, oraz zostanie Ci nadany numer BSN.

Zarówno meldunek, jak i wpisanie się do ewidencji ludności (BRP) nie będzie nas nic kosztować.

Gdzie wyrobić numer BSN?

Dopiero przyjechałeś do Holandii i nie bardzo orientujesz się, gdzie znajduje się cokolwiek?

Pełną listę urzędów gmin w Holandii znajdziesz na stronie www.nederlandwereldwijd.nlW celu zameldowania się i otrzymania numeru BSN należy udać się do placówki najbliższej naszemu miejscu zamieszkania. Pamiętaj, że konieczne będzie zarezerwowanie wizyty, oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Jak zarezerwować wizytę w urzędzie gminy w Holandii?

Do urzędu nie należy udawać się od razu, ponieważ może czekać nas niespodzianka. Na wizytę w urzędzie gminy musimy wcześniej się umówić – warto o tym pamiętać, aby uniknąć rozczarowania.

Możesz zrobić to, korzystając z formularza online, wysyłając wiadomość e-mail na adres urzędu lub wykonać telefon do odpowiedniej placówki.

Numer BSN dla dziecka i partnera

Podczas załatwiania numeru BSN powinniśmy zameldować także członków naszej rodziny. Tylko w ten sposób będą mogli oni korzystać z wielu instytucji, takich jak przedszkole czy szpitale oraz starać się o świadczenia socjalne. BSN będzie potrzebny między innymi podczas składania wniosku o zasiłek na dziecko, zasiłek na opiekę nad dzieckiem, które korzysta z przedszkola czy dodatek do czynszu.

Jeśli dziecko urodziło się w Holandii, BSN zostanie nadany automatycznie. W przypadku przeprowadzki do tego kraju procedura jest bardzo podobna jak w przypadku dorosłego – należy przedstawienie w urzędzie gminy dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka (akt urodzenia i dowód tożsamości). Warto również wcześniej dowiedzieć się, czy dany urząd wymaga jego obecności podczas składania wniosku.

Jeżeli chcemy uzyskać numer BSN dla partnera przebywającego w Polsce, będziemy musieli wypełnić wniosek “Verzoek burgerservicenummer voor toeslagpartner buitenland”, który zostanie podpisany zarówno przez nas, jak i partnera. Dołączyć do niego należy także akt ślubu, akt partnerstwa lub notarialnie spisaną umowę o wspólnym mieszkaniu oraz kopię dokumentu tożsamości partnera.

Jakie dokumenty potrzebne będą do zameldowania?

Aby otrzymać numer BSN, konieczny jest meldunek w Holandii. W tym celu potrzebnych będzie kilka dokumentów – poświadczających naszą tożsamość oraz potwierdzających, że mieszkamy na terenie Królestwa Niderlandów.

Udając się do urzędu gminy, weź ze sobą takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • umowa najmu,
  • akt własności mieszkania,
  • oświadczenie właściciela mieszkania o wynajmie.

Jeżeli chcesz zameldować od razu całą rodzinę, to niezbędne będą także:

  • odpis aktu małżeństwa (druk wielojęzyczny),
  • odpis aktów urodzenia dzieci (druk wielojęzyczny),
  • dokument potwierdzający adopcję (w przypadku dzieci adoptowanych).

Numer BSN przez internet?

Całej procedury nie da załatwić się przez internet. Wyrobienie numeru BSN odbywa się zawsze w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Konieczne będzie spotkanie z urzędnikiem, które możemy ustalić drogą telefoniczną lub na stronie urzędu za pomocą specjalnego formularza.

Czy można pracować bez BSN?

Jeżeli chcemy podjąć legalną pracę w Holandii, to numer BSN będzie do tego niezbędny. Bez niego pracodawca nie będzie w stanie opłacać w naszym imieniu składek na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Załatwienie wszystkich formalności związanych z identyfikatorem podatkowym powinno być naszym pierwszym krokiem po przyjechaniu do tego kraju. 

Po jakim czasie otrzymasz numer BSN?

Czas oczekiwania może różnić się w zależności od konkretnego urzędu i czasu, w jakim będziemy dokonywać meldunku. W przypadku wpisu jako nierezydent, numer nadany zostaje najczęściej od razu, jeśli meldujemy się jako rezydent, cała procedura może potrwać nawet kilka tygodni.

Co, jeśli zgubisz i zapomnisz swój numer BSN? Nic strasznego się nie stanie – możesz w łatwy sposób go sprawdzić, odwiedzając stronę internetową https://www.svb.nl/nl/. Aby jednak zalogować się do swojego konta, potrzebny będzie Ci do tego identyfikator cyfrowy DigiDNumer BSN znajduje się także na wielu dokumentach – wycinkach z wypłat, karcie podatkowej, karcie zdrowia czy polisie ubezpieczeniowej. W ostateczności możesz zadzwonić do SVB (Sociale Verzerkeringsbank) lub odwiedzić placówkę osobiście. Tam bez problemu uzyskasz potrzebne Ci dane.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku
Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku

Jak co roku, w niemieckim systemie podatkowym doszło do wielu zmian. Sporo z nich korzystnie wpłynie na portfele podatników, dlatego warto zaznajomić się nowymi stawkami i obowiązującymi przepisami. Od 1 stycznia 2023 obowiązuje między innymi wyższa kwota wolna od podatku oraz ryczałt pracowniczy związany z kosztami uzyskania dochodu. Zapraszamy na szybki przegląd informacji o zmianach w systemie podatkowym w Niemczech.

Jak odzyskać podatek z Holandii
Jak odzyskać zwrot nadpłaconego podatku z Holandii?

Dowiedz się czym jest i jak możesz wystąpić o zwrot podatku z Holandii. To tylko 3 kroki, które mogą dać Ci nawet 2800 EUR dodatkowych pieniędzy.

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

W przypadku każdej tymczasowej pracy za granicą mogą pojawić się trudności związane z rozliczeniami podatkowymi. Jedną z nich jest długi czas oczekiwania na decyzję i pieniądze. Chcesz dowiedzieć się ile się czeka na zwrot podatku z Holandii oraz czy można ten proces przyspieszyć? Zapraszamy do lektury!

Rejestracja konta bankowego w Holandii

Oczekujesz miesiącami na zwrot podatku? Nie jesteś jedyny.

Jak znaleźć pracę w Holandii?
Jak znaleźć pracę w Holandii?

W ostatnich latach widać wśród polaków stałe zainteresowanie pracę w Holandii. Dowiedz się więcej jak znaleźć pracę w Holandii i z czym ona się wiążę.

Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny
Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny

Jeżeli interesuje Cię temat Kinderbijslag w Holandii to trafiłeś we właściwe miejsce. Nasz poniższy artykuł dotyczy właśnie tematu związanego z zasiłkiem rodzinnym w Holandii.

Współpracują z nami: