Meritum Podatki

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec?

Ważne jest to, czy Twoje zeznanie zostało wysłane elektronicznie z certyfikatem prywatnym lub doradcy podatkowego.

W przypadku, gdy zeznanie jest wysłane w formie papierowej lub elektronicznie (np. poprzez ELSTER) jednak bez cyfrowego podpisu to czas oczekiwania na decyzję o zwrocie podatku z Niemiec już na "dzień dobry" wydłuża się o około 7 tygodni.
Dlaczego? Ponieważ jest to czas, w którym Twoje zeznanie podatkowe i podpis musi wpłynąć w formie tradycyjnej poczty do urzędu, a następnie dokumenty czekają w sortowni, zanim trafią na właściwy stół urzędnika Finanzamt. Dodatkowo urzędnicy z mniejszym entuzjazmem podchodzą do zeznań papierowych, ponieważ wiążę się to z większą ilością pracy – muszą wpisać Twoje dane w system.

Jeśli jednak Twoje zeznanie jest wysłane w formie elektronicznej z certyfikatem to nawet w ten sam dzień trafia do odpowiedniego urzędnika. Dane są wpisane już w system i praca urzędnika polega na weryfikacji danych i wydaniu decyzji podatkowej. Jeśli zeznanie podatkowe sporządzone jest prawidłowo, wówczas urzędnik nie ma wiele pracy i bardzo szybko wydaje decyzję podatkową.

Jest jeszcze jedna zależność, która ma wpływ na tempo procedowania zeznań przez urząd. Mianowicie istotne jest, kiedy wysyłasz zeznanie podatkowe do Finanzamt. Jeśli zeznanie trafi w okresie od stycznia do maja to możesz spodziewać się decyzji nawet w 7 dni. W okresie od maja do września urząd ma sporo więcej pracy związanej z zeznaniami i czas wydłuża się nawet do 6 miesięcy.

Trudno jest określić precyzyjne co do dnia terminy, w których urząd proceduje zeznania i wydaje decyzje podatkowe jednak śmiało można stwierdzić, że średni czas oczekiwania na decyzję wynosi 4 miesiące. Decyzja podatkowa wysyłana jest w formie papierowej na Twój adres podany w zeznaniu podatkowym. Jeśli zeznanie składane jest z certyfikatem, wówczas masz ogromny komfort, ponieważ decyzję podatkową można pobrać z urzędu w formie elektronicznej – o zwrocie podatku z Niemiec dowiesz się już w dzień wydania decyzji podatkowej i dzięki temu masz więcej czasu na ewentualną weryfikację i odwołanie się do urzędu.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym
Wohngeld w Niemczech – najważniejsze informacje o dodatku mieszkaniowym

W związku z podwyższeniem limitów dochodów i kosztów związanych z zamieszkaniem, od 1 stycznia 2023 r. o Wohngeld w Niemczech może starać się nawet trzy razy więcej mieszkańców niż w roku poprzednim. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie, której przysługuje dodatek mieszkaniowy – przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje dotyczące tego świadczenia. Zapraszamy!

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec
Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Nie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli uzyskałeś dochód poniżej 10 700 euro i w pozycjach 17 lub 20 w Picie nie są wpisane żadne kwoty, to nie masz takiego obowiązku. Spełnienie któregoś z powyższych warunków skutkuje jednak koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?
Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Pracując legalnie za granicą, należy odprowadzać podatek. W Niemczech obowiązek naliczania go z Twojego wynagrodzenia i przesyłania do skarbówki spoczywa na pracodawcy. Jednak na koniec roku to Ty odpowiadasz za terminowe i kompletne złożenie PIT-u. W rozliczeniu warto uwzględnić przysługujące ulgi, co pozwoli Ci odebrać większy zwrot podatku. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Jak znaleźć pracę w Niemczech?
Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Praca w Niemczech to często marzenie wielu polaków chcących poprawić swój status finansowy. Sprawdź jak zabrać się za ten temat.

Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?
Czym jest kindergeld? Jak Polacy mogą uzyskać go w Niemczech?

Kindergeld to forma zasiłku rodzinnego na terenie Niemiec. Dowiedz się w jaki sposób może go uzyskać polak pracujący w Niemczech.

Rozliczenie podatku z Niemiec- do kiedy trzeba złożyć deklarację za 2019 rok?
Rozliczenie podatku z Niemiec- do kiedy trzeba złożyć deklarację za 2019 rok?

Pracowałeś w 2019 roku w Niemczech? Pamiętaj, że Finanzamt wyznaczył termin rozliczenia podatku.

Współpracują z nami: