Podatkimeritum.pl - zwrot podatku z zagranicy

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Czekasz dwa miesiące, potem 5 miesięcy i nadal cisza. Znamy to - pozwól, że krótko wyjaśnimy Ci ile czeka się na decyzję podatkową mówiącą o wypłacie zwrotu podatkowego.

Ile czeka się na decyzję podatkową Steuerbescheid?

Ważne jest to, czy Twoje zeznanie zostało wysłane elektronicznie z certyfikatem prywatnym lub doradcy podatkowego.

W przypadku, gdy zeznanie jest wysłane w formie papierowej lub elektronicznie (np. poprzez ELSTER) jednak bez cyfrowego podpisu to czas oczekiwania na decyzję o zwrocie podatku z Niemiec już na "dzień dobry" wydłuża się o około 7 tygodni.
Dlaczego? Ponieważ jest to czas, w którym Twoje zeznanie podatkowe i podpis musi wpłynąć w formie tradycyjnej poczty do urzędu, a następnie dokumenty czekają w sortowni zanim trafią na właściwy stół urzędnika Finanzamt. Dodatkowo urzędnicy z mniejszym entuzjazmem podchodzą do zeznań papierowych ponieważ wiążę się to z większą ilością pracy - muszą wpisać Twoje dane w system.

Jeśli jednak Twoje zeznanie jest wysłane w formie elektronicznej z certyfikatem to nawet w ten sam dzień trafia do opowiedniego urzędnika. Dane są wpisane już w system i praca urzędnika polega na weryfikacji danych i wydaniu decyzji podatkowej. Jeśli zeznanie podatkowe sporządzone jest prawidłowo, wówczas urzędnik nie ma wiele pracy i bardzo szybko wydaje decyzję podatkową.

Jest jeszcze jedna zależność, która ma wpływ na tempo procedowania zeznań przez urząd. Mianowicie istotne jest to, kiedy wysyłasz zeznanie podatkowe do Finanzamt. Jeśli zeznanie trafi w okresie od stycznia do maja to możesz spodziewać się decyzji nawet w 7 dni. W okresie od maja do września urząd ma sporo wiecej pracy związanej z zeznaniami i czas wydłuża się nawet do 6 miesięcy.

Trudno jest określić precyzyjne co do dnia terminy, w których urząd proceduje zeznania i wydaje decyzje podatkowe jednak śmiało można stwierdzić, że średni czas oczekiwania na decyzję wynosi 4 miesiące. Decyzja podatkowa wysyłana jest w formie papierowiej na Twój adres podany w zeznaniu podatkowym. Jeśli zeznanie składane jest z certyfikatem, wówczas masz ogromnny komfort ponieważ decyzję podatkową można pobrać z urzędu w formie elektronicznej - o zwrocie podatkowym dowiesz się już w dzień wydania decyzji podatkowej i dzięki temu masz więcej czasu na ewentualną weryfikację i odwołanie się do urzędu.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 8 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2022

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Współpracują z nami: