Podatki Meritum » Blog » Ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii? Cóż, nie jesteś sam. To jest pytanie, które zadało sobie wielu Polaków pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Holandii. Przezroczystość systemu podatkowego tego kraju może być nieco skomplikowana, a rozliczenie podatków nie jest zawsze oczywiste. Ale spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie pełny poradnik na…
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii? Cóż, nie jesteś sam. To jest pytanie, które zadało sobie wielu Polaków pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Holandii. Przezroczystość systemu podatkowego tego kraju może być nieco skomplikowana, a rozliczenie podatków nie jest zawsze oczywiste. Ale spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie pełny poradnik na ten temat.
Zanim przejdziemy do szczegółów na temat, ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi informacjami o systemie podatkowym w tym kraju.
Teraz kiedy znamy podstawowe zasady podatkowe, przejdziemy do sedna sprawy, ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii?
Według prawa podatkowego w Holandii podatnicy mogą poprosić o korektę zeznań podatkowych do pięciu lat wstecz. To oznacza, że jeśli zrobiłeś błąd w swoim zeznaniu podatkowym lub nie zgłosiłeś dochodów, masz możliwość poprawienia tego przez następne pięć lat. Oznacza to, że w 2023 roku istnieje możliwość złożenia zeznania podatkowego dotyczącego dochodów za lata 2022, 2021, 2020, 2019 oraz 2018.
Jednakże warto zauważyć, że holenderska administracja podatkowa również ma prawo do przeprowadzenia kontroli podatkowej do pięciu lat wstecz. Tak więc, jeżeli okaże się, że zaniżyłeś swoje dochody lub zwiększyłeś odliczenia, mogą Cię czekać dodatkowe płatności podatkowe.
Rozliczenie podatku z Holandii dotyczy praktycznie każdego, kto pracował i otrzymywał wynagrodzenie w tym kraju. Osoba, która otrzyma pismo z holenderskiego urzędu skarbowego o nazwie Belastingdienst w formie listu "Aangiftebrief", musi złożyć roczne zeznanie podatkowe.
Nie zawsze jednak dostaniemy wezwanie – jeśli z wyliczeń wyjdzie, że mamy do otrzymania zwrot podatku przekraczający 15 euro, Belastingdienst automatycznie oczekuje, że dokonamy rozliczenia. Tak samo jest w przypadku dopłaty do podatku wynoszącej co najmniej 46 euro – złożenie deklaracji podatkowej jest konieczne.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋W celu złożenia deklaracji podatkowej w Holandii należy na początek przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Będą to:
Pamiętaj, że jeśli nadal jesteś rezydentem podatkowym w Polsce, będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce za rok, który jest objęty rozliczeniem. Możesz je uzyskać w polskim urzędzie skarbowym, jeśli wcześniej złożyłeś rozliczenie PIT-36 wraz z załącznikiem ZG. Dzięki temu będziesz mógł udowodnić, że 90% swoich dochodów pochodzi z Holandii i będziesz uprawniony do skorzystania z ulg podatkowych.
Tak, jeśli uzyskałeś dochód na terenie Holandii, jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, niezależnie od tego, czy jesteś rezydentem, czy nie. Jeśli w ciągu roku nadpłaciłeś podatek, możesz starać się o jego zwrot. Możesz to zrobić do pięciu lat wstecz.
Może wystąpić również taka sytuacja, że zostaniesz wezwany do złożenia zeznania podatkowego, nawet jeśli nie miałeś dochodu w danym roku.
Zrozumienie, ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii, jest kluczowe dla każdego, kto pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą w tym kraju. System podatkowy w Holandii może być skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą i poradnikiem w ręku, proces staje się znacznie prostszy. Pamiętaj, że zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli jesteś niepewny swojej sytuacji podatkowej, a chcesz starać się o zwrot podatku z Holandii.
Średnia ocena:
4.4/5.0
Na podstawie:
15 opinii
W obliczu globalizacji, coraz więcej Polaków decyduje się na migrację za granicę w poszukiwaniu nowych możliwości zawodowych lub lepszego standardu życia. Jednym z popularnych kierunków jest Holandia, znana z otwartości na obcokrajowców i atrakcyjnych warunków pracy. Wielu z nas zastanawia się, jak to jest z przepisami drogowymi w tym kraju, szczególnie jeśli chodzi o możliwość…
Rozliczenie dochodów z zagranicy zawsze wydaje się skomplikowanym procesem. Może powodować wiele stresu, zwłaszcza jeśli mówimy o tak zróżnicowanym systemie podatkowym, jak w Holandii. Właśnie dlatego, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, który ułatwi Ci zrozumienie procesu. Jak rozpocząć proces rozliczenia dochodów z Holandii w Polsce? Rozpoczynając rozliczenie podatku z Holandii, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe zasady…
Zwrot składek emerytalnych StiPP z Holandii to ważny temat dla wielu osób, które pracowały lub nadal pracują w Holandii i chciałyby odzyskać swoje oszczędności na emeryturę. Jeśli jesteś jednym z tych ludzi i masz pytania na ten temat, nie martw się! Ten artykuł jest tu po to, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić Ci…
Gdybyśmy chcieli pokrótce opisać, czym jest rezydencja podatkowa w Holandii, moglibyśmy powiedzieć – to prawdziwy skarb dla podatników. Jest jak pieczątka na paszport, która może otworzyć drzwi do znacznych korzyści podczas rozliczenia z tamtejszym urzędem skarbowym. Ale jak każdy skarb, musisz wiedzieć, jak go znaleźć i jak z niego skorzystać. Właśnie po to jest ten…
Witaj w naszej dyskusji na temat dwóch różnych systemów wsparcia dla rodzin - "Rodzinnym w Holandii" i polskim programem "500 plus". Dla tych, którzy jeszcze o nich nie słyszeli, to dwie różne inicjatywy mające na celu wsparcie rodzin i dzieci. Czy są one tak różne, jak mogłoby się wydawać? Cóż, zróbmy sobie herbatę, usiądźmy wygodnie…
Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad pracą za granicą? Praca sezonowa w Holandii to temat, który może Cię zainteresować. Skąd wiemy? No cóż, to nie jest tajemnica, że Holandia to kraj pełen możliwości, zwłaszcza dla osób poszukujących pracy sezonowej. Co to jest praca sezonowa w Holandii? Praca sezonowa to, jak sama nazwa wskazuje, praca, która jest dostępna…
Współpracują z nami: