Podatkimeritum.pl - zwrot podatku z zagranicy

W przypadku każdej tymczasowej pracy za granicą mogą pojawić się trudności związane z rozliczeniami podatkowymi. Jedną z nich jest długi czas oczekiwania na decyzję i pieniądze. Chcesz dowiedzieć się ile się czeka na zwrot podatku z Holandii oraz czy można ten proces przyspieszyć? Zapraszamy do lektury!

Wśród Polaków pracujących w kraju tulipanów często pojawiają się pytania o to ile czasu trzeba czekać na zwrot podatku z Holandii. Wątpliwości związane z tym zagadnieniem wiążą się zarówno z brakiem wiedzy na temat lokalnych przepisów, ale także odnoszą się do zasłyszanych informacji o tym, że niektórzy z naszych rodaków oczekiwali zwrotu swojego podatku nawet… przez lata. Czy to możliwe?
Zacznijmy od początku. Cały proces rozpoczyna się od wypełnienia przez nas zeznania podatkowego. Warto w tym miejscu przestrzegać terminów i rozliczyć się najszybciej, jak to tylko możliwe.

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Na to jak długo trzeba czekać na zwrot podatku z Holandii wpływa sposób pracy Belastingdienst. Warto wiedzieć, że urząd rozpatruje wnioski w odpowiedniej kolejności. W przypadku nierezydentów, czyli osób które pracują w Holandii tymczasowo i nie mają tam stałego zameldowania, czas na rozpatrzenie zeznania podatkowego może wynosić od 3 do 36 miesięcy.
Skąd bierze się tak długi czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii? Od 2015 roku urzędnicy zostali zobligowani do bardzo dokładnego weryfikowania informacji o Polakach ubiegających się o zwrot podatku. Sprawdzane są dane osobowe, dochody z Polski, pieczątki oraz poprawności formularzy, a to wszystko zajmuje dużo czasu.

Decyzja wstępna i ostateczna

W przypadku oczekiwania na zwrot podatku warto uzbroić się w cierpliwość. Wstępna decyzja podatkowa może być do nas wysłana nawet w ciągu kilku tygodni, ale holenderski urząd ma aż 5 lat na wydanie ostatecznej decyzji podatkowej, która dodatkowo może być nieco inna od tej tymczasowej, którą otrzymaliśmy pocztą zaraz po złożeniu zeznania.

Jak przyśpieszyć zwrot podatku z Holandii?

Czy da się jednak skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii? Zdecydowanie możemy spróbować wpłynąć na przyspieszenie całego procesu. O ile nie mamy wpływu na tempo prac urzędu, to możemy jednak sami przyłożyć się do tego, by nasze zeznanie nie utknęło w nim na długie lata. Zacznijmy od rozliczenia. Im szybciej złożymy deklarację do Belastingdienst, tym prędzej zostanie rozpatrzony nasz wniosek, a w efekcie także szybciej zostaną do nas wysłane pieniądze. Jeśli dopełnimy terminu ostatniego dnia marca to możemy spodziewać się zwrotu podatku do ostatniego dnia czerwca. Podatnik, który się opóźnił niestety może spotkać się z oczekiwaniem do nawet 3 lat.

Praktyka pokazuje także, że szybciej rozpatrywane są zeznania online, opłaca się zatem postawić na elektroniczne wypełnienie wniosku. Warto także uaktualnić i potwierdzić nasze konto bankowe. Dzięki temu Belastingdienst może wykonać przelew ze zwrotem podatku szybciej, bez potrzeby dodatkowego uwierzytelniania danych, co jeszcze bardziej wydłuża cały proces.
Jeśli czas oczekiwania wydaje się jednak zbyt długi – reaguj! Skontaktuj się sam z urzędem. Być może brakuje jakiejś dokumentacji lub danych na formularzu. Twoja aktywna postawa może pomóc urzędnikom w ich pracy, a tym samym wpłynąć na szybsze otrzymanie należnego podatku.

Czy czeka nas zmiana systemowa?

Pojawia się coraz więcej informacji o tym, że Belastingdienst planuje zmienić dotychczasowy sposób rozliczeń dla nierezydentów, ponieważ jest on mało skuteczny, a wiele osób po tak długim czasie nie dysponuje już środkami na jego ewentualny zwrot.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ulga abolicyjna Holandia 2022

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Zwrot podatku z Niemiec
Zasiłki rodzinne

Jeżeli legalnie pracujesz na terenie jednego z krajów członkowskich Unii, możesz starać się o świadczenia socjalne na terenie tego kraju.

Współpracują z nami: