Meritum Podatki

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Wszyscy Polacy, którzy legalnie pracują w Niemczech, są zobowiązani do rozliczenia podatku w Finanzamcie, czyli tamtejszym urzędzie skarbowym. Wymaga to przygotowania określonej grupy dokumentów i formularzy. Jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę podatku, to oznacza, że możesz liczyć na jego zwrot. Ile trzeba czekać na pieniądze?

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec to 1-3 miesięcy

Urząd skarbowy u naszych zachodnich sąsiadów ma maksymalnie 6 miesięcy na rozpatrzenie złożonej deklaracji. Jednak średnio na decyzję trzeba czekać od 1 do 3 miesięcy, licząc od momentu wysłania kompletu dokumentów do skarbówki.

Ze złożeniem deklaracji nie warto zwlekać. Im szybciej formularze trafią do urzędnika, tym większa szansa, że sprawa zostanie załatwiona w krótszym czasie. Urzędy najpierw rozpatrują wnioski, które wpłynęły jako pierwsze. Warto więc załatwić formalności wcześniej, aby ewentualny zwrot szybciej zasilił Twoje konto.

Jak przyspieszyć decyzję Finanzamt?

Na urzędzie skarbowym nie można wymusić przyspieszenia procesowania wniosku. Do sprawy trzeba podejść nieco inaczej. Zacznij od skompletowania niezbędnych dokumentów. Urzędnicy zaczynają pracę od sprawdzenia, czy są wszystkie wymagane formularze i informacje potrzebne do rozpatrzenia zeznania podatkowego.

Kolejnym krokiem jest prawidłowe uzupełnienie formularzy. Zbierz wszystkie informacje o Twoich dochodach. Jeśli rozliczasz się z małżonką, to konieczne będą także informacje na temat jej zarobków, a przy tym takie dokumenty jak akt ślubu czy dowód tożsamości partnerki.

Bezbłędnie wypełnione i kompletne wnioski są szybciej rozpatrywane. Nie wymaga to od Ciebie dostarczania dodatkowych informacji i uzupełniania braków. Pozwala to szybciej zamknąć sprawę i wypłacić zwrot nadpłaconego podatku.

Jak uniknąć pomyłek i zebrać wymagany komplet dokumentów? Wszystkie czynności możesz wykonać samodzielnie lub zdecydować się na wsparcie doświadczonej firmy, zajmującej się zwrotami podatków z zagranicy.

W tym drugim przypadku masz pewność, że urząd skarbowy dostanie kompletny i poprawnie wypełniony zestaw dokumentów. Ponadto rozliczenie deklaracji przez specjalistów podatkowych to szansa na uwzględnienie przysługujących Ci ulg podatkowych, a to może powiększyć Twój zwrot podatku.

Czy można sprawdzić, kiedy zostanie rozliczony zwrot podatku z Niemiec?

Urząd skarbowy ma czas do sześciu miesięcy, aby rozliczyć zeznanie podatkowe. Jeśli od chwili złożenia dokumentów minęło pół roku, a Finanzamt nie udzielił Ci żadnych informacji związanych ze zwrotem, możesz wysłać ponaglenie. Pismo o stan opracowania dobrze przekazać do skarbówki już po trzech miesiącach od momentu przesłania wniosku. Gdy po sześciu miesiącach nie ma odpowiedzi, warto wysłać do urzędu die Abnmahnung, czyli oficjalne upomnienie.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Zwrot podatku z Niemiec w 2023 roku

Zgodnie z obowiązującym prawem zeznanie podatkowe w Niemczech należy złożyć najpóźniej do 31 lipca roku następującego po roku podatkowym. Jeśli przesłałeś deklarację w dacie granicznej, to na zwrot zaczekasz najpóźniej do końca stycznia 2024 roku. Warto zaznaczyć, że złożenie deklaracji online przyspiesza procedurę, a czas oczekiwania na pieniądze jest wyraźnie krótszy.

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy

Ograniczony obowiązek podatkowy, tzw. beschraenkte Steuerpflicht, dotyczy wszystkich osób pracujących i uzyskujących dochody w Niemczech. Zwykle tacy podatnicy nie mają adresu zameldowania i nie pracują u zachodnich sąsiadów dłużej niż 183 dni w roku. Skutkuje to koniecznością rozliczenia podatku, ale podatnikowi nie przysługują żadne ulgi.

Nieograniczony obowiązek podatkowy, tzw. unbeschraenkte Steuerpflicht, daje podatnikom większe korzyści, bo pozwala na uwzględnienie w zeznaniu różnego rodzaju ulg. Z tego rozwiązania możesz skorzystać m.in. gdy pracujesz w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku i gdy Twoje dochody zostały w 90% wypracowane na terenie tego kraju. W efekcie możesz rozliczyć ulgi, które obniżają podatki i mogą przełożyć się na wyższy zwrot podatku z Niemiec.

Chcesz uzyskać maksymalną kwotę zwrotu? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym, umów bezpłatne konsultacje i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech
Teilzeit – wszystko, co musisz wiedzieć o pracy na pół etatu w Niemczech

Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Współpracują z nami: