Meritum Podatki

Ile wynosi zwrot podatku w Niemczech dla studenta

Zwrot podatku w Niemczech dla studenta – co warto wiedzieć? Zwrot podatku to temat, który często jest przedmiotem dyskusji i zainteresowania wśród studentów studiujących za granicą. Niemcy, jako jedno z popularniejszych kierunków edukacyjnych w Europie, przyciągają co roku tysiące międzynarodowych studentów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej kwestiom finansowym i podatkowym, które dotyczą studentów zamieszkałych i…

Zwrot podatku w Niemczech dla studenta – co warto wiedzieć?

Zwrot podatku to temat, który często jest przedmiotem dyskusji i zainteresowania wśród studentów studiujących za granicą. Niemcy, jako jedno z popularniejszych kierunków edukacyjnych w Europie, przyciągają co roku tysiące międzynarodowych studentów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej kwestiom finansowym i podatkowym, które dotyczą studentów zamieszkałych i pracujących w Niemczech.

Jak działa system podatkowy w Niemczech?

Aby zrozumieć, jak uzyskać zwrot podatku, ważne jest najpierw zrozumienie, jak działa system podatkowy w Niemczech. Wszyscy pracujący studenci są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego, który jest automatycznie potrącany z wypłaty. Stawka podatkowa zależy od wysokości dochodów oraz od innych czynników, takich jak stan cywilny.

Niemieckie prawo podatkowe przewiduje jednak różne ulgi i zwolnienia dla studentów, które mogą skutkować zwrotem części zapłaconego podatku.

Ile zarabiają studenci w Niemczech?

Niemieccy pracodawcy często zatrudniają studentów, ponieważ tylko wtedy są zobowiązani do płacenia składek emerytalnych za nich. To korzystne dla studentów, ponieważ podczas pracy zarabiają na swoją przyszłą emeryturę. Co więcej, wiele studentów nadal pozostaje na ubezpieczeniu zdrowotnym rodziców, co zwalnia pracodawców z płacenia składki zdrowotnej. Ponadto pracodawcy nie muszą opłacać składki na ubezpieczenie od bezrobocia dla studentów. Wszystko to oznacza stosunkowo wysokie zarobki dla studentów, które wynoszą średnio od 12 do 15 EUR za godzinę. Warto zaznaczyć, że płaca minimalna w Niemczech wynosi 10,45 EUR brutto w 2022 roku, co sprawia, że stawki dla studentów są atrakcyjne. Wynika to z faktu, że od kwoty netto obliczane są jedynie składki emerytalne i podatek dochodowy, a ten ostatni może być podlegający zwrotowi. Dotyczy to studentów, którzy pracują do 20 godzin tygodniowo (bez limitu wynagrodzenia i z zastrzeżeniem, że dni świąteczne lub inne dni wolne mogą przekroczyć tę liczbę) lub do 70 dni w roku lub przez maksymalny okres trzech miesięcy.

Innym rodzajem zatrudnienia dla studentów jest tzw. mini-praca, w której wynagrodzenie wynosi maksymalnie 450 euro (od października 2022 roku ta kwota wzrośnie do 520 euro). W tym przypadku kwota netto jest tą samą co brutto, a jeśli student nie osiąga innych dochodów, nie musi rozliczać się ani z niemieckim, ani z polskim urzędem skarbowym, ponieważ nie podlega opodatkowaniu dochodu.

Jakie są przepisy podatkowe dla studentów w Niemczech?

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami, dochody uzyskane w każdym z tych krajów podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym zostały uzyskane. Oznacza to, że student pracujący w Niemczech musi zapłacić podatek od swojego dochodu w Niemczech. Jeśli w tym samym roku podatkowym uzyskał dochód w Polsce, również tam musi złożyć deklarację podatkową. Jednocześnie obowiązują zasady właściwe dla każdego kraju, np. brak obowiązku składania PIT dla osób poniżej 26 roku życia do kwoty 85 528 zł w Polsce oraz brak obowiązku składania zeznania podatkowego w Niemczech w przypadku dochodów z pracy u jednego pracodawcy. Jednak, jeśli masz tylko jedno zatrudnienie w Niemczech, warto rozważyć złożenie deklaracji podatkowej, ponieważ często oznacza to zwrot podatku, jako że pracodawca pobiera podatek dochodowy przez cały rok, bez uwzględniania przysługujących Ci ulg.

Studenci zazwyczaj należą do I klasy podatkowej (ze względu na swój stan cywilny), a więc zwolnieni są z obowiązku składania deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym, jeśli uzyskali dochód z jednego źródła zatrudnienia. Jednak, jeśli chcesz ubiegać się o zwrot podatku, musisz to zrobić. Zeznanie podatkowe w Niemczech można złożyć do czterech lat wstecz w przypadku zatrudnienia zależnego oraz do 31 lipca roku następnego w przypadku samozatrudnienia. Najprostszym sposobem na uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec jest skorzystanie z pomocy polskich biur rachunkowych działających w Niemczech, które zajmują się wszelkimi formalnościami związanymi z niemieckim urzędem skarbowym.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

 

Jak wygląda rozliczenie podatkowe studentów w Niemczech?

Aby złożyć zeznanie podatkowe, potrzebujesz kilku informacji: swój numer podatkowy oraz odpowiedni dla Ciebie urząd skarbowy. Polscy podatnicy, zazwyczaj studenci, muszą również dołączyć do zeznania podatkowego zaświadczenie EU/EOG, które otrzymują od polskiego urzędu skarbowego i w którym dochód z Polski jest podany do wiadomości niemieckiego urzędu skarbowego. W przypadku pracowników, wypełnia się załącznik N. Wpisuje się tam wynagrodzenie brutto, koszty uzyskania przychodu, podatki zapłacone przez pracodawcę i/lub ewentualnie przez osobę dokonującą odliczeń. Do wypełnienia tego załącznika potrzebne jest zaświadczenie o podatku od wynagrodzeń za dany rok, które pracodawca musi dostarczyć po zakończeniu roku podatkowego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wypełniają załącznik S, a osoby handlowe załącznik G.

 

Co można odpisać od podatku jako student w Niemczech?

Podatek w Niemczech jest progresywny, co oznacza, że jest on obliczany indywidualnie i rośnie wraz z rosnącym dochodem. Oznacza to, że im niższy jest dochód, tym niższy jest podatek. Możliwość uzyskania zwrotu podatku z Niemiec zależy od różnicy między dochodem (od którego pracodawca odprowadził składki) a przychodem. Jest to kluczowy czynnik wpływający na zwrot podatku w Niemczech.

Jest kilka kosztów, które można odliczyć od podatku:

  • Koszty wyposażenia stanowiska pracy: Materiały biurowe, książki, podręczniki, kalkulator, biurko itp. Przysługuje zryczałtowane odliczenie w wysokości 110 euro.
  • Koszty podróży do pracy: Koszt podróży z domu do miejsca pracy (1 km x 0,3 euro).
  • Koszty telekomunikacyjne: Koszty telefonu, Internetu itp.
  • Koszty egzaminów.

 

Czy warto składać deklarację podatkową jako student?

Składanie deklaracji podatkowej jako student jest zazwyczaj opłacalne. Dotyczy to zwłaszcza tych studentów, którzy nie przekroczyli kwoty wolnej od podatku, która jest corocznie korygowana na podstawie kosztów utrzymania w Niemczech. W 2021 roku wynosiła ona 9 744 euro, od 2022 roku wzrosła do 9 984 euro, a w 2023 roku do 10 632 euro. Gdy dochód studenta jest poniżej tej kwoty, zwrot podatku z Niemiec wynosi 100 procent. Nawet jeśli przekroczysz tę kwotę, wciąż masz szansę na zwrot podatku ze względu na odliczenia i skomplikowaną strukturę podatku progresywnego.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Minijob i ubezpieczenie zdrowotne: kluczowe informacje dla pracujących w Niemczech

Minijob i ubezpieczenie zdrowotne: kluczowe informacje dla pracujących w Niemczech Minijob jest popularnym wyborem wśród mieszkańców Niemiec, w tym studentów, emerytów, czy osób otrzymujących zasiłek obywatelski, jako sposób na poprawę ich sytuacji finansowej. Jednak ważnym aspektem jest kwestia ubezpieczenia zdrowotnego w ramach tego typu zatrudnienia. Ważne jest, aby pamiętać, że zatrudnienie w formie Minijob nie…

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Koszty rozwodu w Niemczech – opłaty adwokackie i sądowe

Rozwód jest procesem, który zawsze generuje koszty. Jednakże, masz wpływ na ich minimalizację. Poznanie sposobów obliczania kosztów rozwodu w Niemczech i identyfikacja elementów podlegających redukcji mogą być kluczowe. Dowiedz się więcej z tego artykułu, jak ograniczyć wydatki związane z rozwodem i osiągnąć wyniki dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. Koszty Rozwodu w Niemczech – Podstawowe Fakty…

Podatek od darowizny w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Jak skutecznie zmniejszyć podatek od spadku w Niemczech

Jak skutecznie zmniejszyć podatek od spadku? Gdy dochodzi do dziedziczenia, konieczne jest zapłacenie podatku od spadku. Istnieje jednak kilka metod, aby ten podatek zmniejszyć, na przykład przez darowizny dokonywane za życia. Oto kilka wskazówek, jak to zrealizować i jakie ulgi podatkowe są dostępne. Oszczędzanie na Podatku od Spadku: Różne Metody Zasadniczo, lepiej jest obdarowywać niż…

Odbierz większy podatek z Niemiec. Jak to zrobić?

Dodatkowe fundusze od pracodawcy w Niemczech. Nawet 480 Euro!

Ekstra wynagrodzenie z pracy. Aż do 480 euro rocznie Dodatkowe fundusze od pracodawcy w Niemczech.  Jeżeli jesteś osobą pracującą od jakiegoś czasu, prawdopodobnie słyszałeś już o świadczeniach kapitałowych (VL lub VwL). Dla niektórych osób ta kwestia może być jednak zupełnie obca. VL to atrakcyjne, dodatkowe środki finansowe od pracodawcy, które można wykorzystać do zbudowania pewnej…

Co to jest numer BSN w Holandii (dawny numer sofi) i do czego jest potrzebny?

Aktualne informacje o dochodach w Niemczech w 2023 roku

Aktualne informacje o dochodach w Niemczech w 2023 roku oraz wyjaśnienie przyczyn ich niskiego poziomu.  Zatrudnienie w Niemczech -różnice między wynagrodzeniem brutto a netto. W roku 2023, minimalna stawka godzinowa w Niemczech to 12 euro brutto, co przekłada się na miesięczne zarobki na poziomie 1980 euro. Istotne jest, by mieć świadomość, że negocjacje wynagrodzeń w…

Unikanie odpowiedzialności za zadłużenie odziedziczone po zmarłym w Niemczech

Unikanie odpowiedzialności za zadłużenie odziedziczone po zmarłym w Niemczech Zadłużenie po zmarłej osobie może być sporym obciążeniem dla spadkobierców. Aby nie stać się odpowiedzialnym za te zobowiązania, kluczowe jest podjęcie szybkich i świadomych decyzji. Kiedy przychodzi do dziedziczenia długów, istnieje kilka rodzajów zobowiązań, które mogą być przeniesione na spadkobierców. Są to na przykład: zadłużenia kontraktowe,…

Współpracują z nami: