Meritum Podatki

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Nie odkładaj rozliczenia „na później”

Prokrastynacja to odkładanie spraw na później, czyli nie do końca wiadomo na kiedy. W przypadku zeznania podatkowego nie możesz tak podchodzić do sprawy. Urzędy skarbowe w Polsce, Niemczech czy Holandii potrafią ukarać podatnika, który dostarczył dokumenty po wyznaczonym terminie. W Niderlandach to nawet 5000 euro! Lepiej unikać takich nieprzyjemnych wydatków.

Przykład

Osoby zameldowane w Holandii powinny złożyć zeznanie do pierwszego maja. Z kolei gdy podatnik nie ma meldunku, czas na wysłanie jego rozliczenia podatkowego jest dłuższy i upływa pierwszego lipca.

Co się stanie, gdy złożysz deklarację po terminie?

Jednym z kluczowych sposobów na uzyskanie zwrotu podatku, jest trzymanie się wyznaczonych terminów. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy je przekroczysz. Jeśli spóźnisz się ze złożeniem deklaracji do urzędu skarbowego, może on rozpatrywać wniosek od sześciu miesięcy do nawet trzech lat!

Jak w takim razie przyspieszyć zwrot podatku z zagranicyZacznij działać. Jeśli masz już wszystkie dokumenty od pracodawcy lub pracodawców, to jak najszybciej przystąp do pozostałych formalności.

Przygotowanie dokumentacji

Sprawa wydaje się banalna, ale nie zawsze tak jest. Jeśli rozliczasz się z małżonką, potrzebne będą również informacje o jej dochodach, a także akt ślubu. W zależności od tego, jak długo pracujesz za granicą w ciągu roku, ulgi mogą Ci przysługiwać lub nie.

Dla przykładu: jeśli przepracujesz w Niemczech więcej niż 183 dni i uzyskujesz stamtąd 90% swoich dochodów, to podlegasz pod tzw. unbeschraenkte Steuerpflicht. Jest to nieograniczony obowiązek podatkowy, który uprawnia Cię do odliczenia ulg. Warto to wiedzieć, bo obniżenie kwoty podatku daje szansę na większy zwrot.

Zebranie wszystkich dokumentów jest istotne, bo wpływa na tempo rozliczenia zeznania podatkowego. Jeśli zapomnisz o jakimś formularzu lub wypełnisz go z błędami, to urzędnik może poprosić o uzupełnienie braków. Może to wymagać ponownego wypełnienia zeznania, co wydłuża czas załatwiania sprawy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Prawidłowo wypełnione formularze

Oczekiwanie na zwrot wydłuży się, gdy w zeznaniu podatkowym pojawią się błędy. Co w takiej sytuacji zrobić? Dla przykładu: holenderski urząd skarbowy, Belastingdienst, wysyła formularz Opgaaf rekeningnummer, na który należy nanieść poprawne informacje. W takiej sytuacji urząd ma aż dwa miesiące na przelanie środków od dnia otrzymania prawidłowo złożonego zeznania.

Sytuacje związane z uzupełnieniem danych bywają bardzo różne. Jednym razem trzeba uzupełnić wspomnianą korektę zeznania, a innym razem wystarczy rozmowa telefoniczna z urzędnikiem. Niestety bywa to niekomfortowe rozwiązanie dla osób, które nie znają języka w wystarczającym stopniu, aby załatwić sprawy podatkowe.

Aktualne konto bankowe

Banał, o którym można zapomnieć. Zmieniłeś w ciągu ostatniego roku bank? Warto więc zaktualizować w urzędzie skarbowym informacje dotyczące rachunku bankowego. Jeśli skarbówka wyśle pieniądze na zamknięty rachunek, to wrócą one do urzędu. Oznacza to konieczność uzupełnienia danych, co kolejny raz wydłuża czas do otrzymania zwrotu.

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Skompletowanie dokumentów, prawidłowe wypełnienie formularzy i kontakt z urzędem skarbowym to trzy elementy, które wpływają na szybki zwrot podatku. Sprawą możesz zająć się samodzielnie, ale jest też możliwość, aby pomógł Ci doświadczony specjalista od podatków.

Razem skompletujecie i wypełnicie dokumenty, a dodatkowo ekspert przejmie na siebie ciężar kontaktu ze skarbówką. Dzięki temu masz pewność, że urzędnik sprawnie zajmie się Twoją sprawą, a to przyspieszy wypłatę pieniędzy z tytułu nadpłaconego podatku. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 10 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Ulgi podatkowe w Szwecji

Ulgi podatkowe w Szwecji

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

NemKonto - co to jest i kto powinien je posiadać?

NemKonto - co to jest i kto powinien je posiadać?

Dziś pomówimy trochę o duńskim systemie podatkowym. Dowiedz się wszystkiego na temat NemKonto z tego artykułu!

Współpracują z nami: