Meritum Podatki

Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny

Jeżeli interesuje Cię temat Kinderbijslag w Holandii to trafiłeś we właściwe miejsce. Nasz poniższy artykuł dotyczy właśnie tematu związanego z zasiłkiem rodzinnym w Holandii.

Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny

Co to jest Kinderbijslag i na czym to polega?

Kinderbijslag to forma zasiłku rodzinnego, która funkcjonuje w Holandii. Polega to na wsparciu finansowym rodzin z dziećmi. Taki zasiłek może otrzymać osoba, która jest legalnie zatrudniona w Holandii, niezależnie od tego, ile zarabia. Kolejnym warunkiem jest to, aby pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne przez minimum trzy miesiące oraz, posiadane dzieci, powinny mieć maksymalnie 18 lat. Niestety, osoby, które pracują sezonowo, nie mogą i nie mają żadnego prawa, aby ubiegać się o tego typu świadczenie socjalne.

Kinderbijslag Holandia

Od 1 stycznia 2023 roku stawki zasiłku na dziecko Kinderbijslag wynoszą:

  • dla dziecka w wieku od 0 do 5 lat – 269,76  euro na kwartał (około 1300 złotych),
  • dla dziecka w wieku od 6 do 11 lat – 327,56 euro na kwartał (około 1550 złotych),
  • dla dziecka w wieku od 12 do 17 lat – 385,37 euro na kwartał (około 1800 złotych).

Jak Polak może uzyskać zasiłek rodzinny w Holandii?

Żeby otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii, należy zgłosić się do Sociale Verzekeringsbank, czyli SVB. SVB to instytucja, która jest całkowicie odpowiedzialna za realizację wszelkiego rodzaju ubezpieczeń społecznych w Holandii, również zasiłku rodzinnego. Jeśli chcesz ubiegać się o zasiłek powinieneś posiadać formularz zgłoszeniowy do SVB, akt urodzenia dziecka, bądź dzieci oraz pismo wystawiane przez polski urząd, które dotyczy tego, czy korzystasz z polskiego zasiłku, czy nie. SVB będzie dokładnie sprawdzało wszystkie dokumenty, dlatego proces przyznania zasiłku może potrwać nawet kilka miesięcy, a czasem i cały rok.

Starając się o zasiłek należy pamiętać o tym, aby pozostawać w stałym kontakcie z SVB i regularnie odpowiadać na ich korespondencje. Kiedy polska instytucja otrzyma zapytanie od strony holenderskiego SVB, będzie prosiła o dostarczenie takich dokumentów, jak: oryginalny odpis aktu małżeństwa, oryginalny akt urodzenia dziecka/dzieci, kopie dowodu rodzica (forma zatrudnienia), potwierdzenie wspólnego meldunku z dzieckiem.

Zasiłek rodzinny w Holandii dla Polaków

Dodatkowo, do SVB musisz dostarczyć kolejne dokumenty: kopie dowodów osobistych lub paszportów, kopie dotycząca przyjmowania lub nieprzyjmowania zasiłku w Polsce, unijny akt małżeństwa – pod warunkiem że takowy istnieje, kopię unijnego aktu urodzenia dziecka, jaroograf od holenderskiego pracodawcy oraz kopię meldunku opiekuna dziecka, która musi być przetłumaczona na język niderlandzki.

Rodzinne Holandia

Jak widać, biurokracji i formalności związanej z otrzymaniem zasiłku rodzinnego, zwanego potocznie "rodzinne Holandia", jest całe mnóstwo. Niestety, takie procedury posiada Holandia. Zasiłek rodzinny może być nam przyznany nawet po upływie roku, dlatego warto skorzystać z pomocy biur, które zajmują się pomocą i pozyskiwaniem tego typu zasiłków rodzinnych poza granicami kraju. Kinderbijslag to bardzo duże wsparcie dla rodzin, bo dzięki temu będziesz mógł zapewnić swojemu dziecku więcej atrakcji i możliwości rozwoju.

Należy pamiętać, że pracując w Niderlandach musimy złożyć roczną deklarację w Belastingdienst. W przypadku posiadania dzieci, dostępne jest wiele korzystnych ulg, dzięki czemu możemy zdobyć korzystny zwrot podatku z Holandii.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku
Co nowego w podatkach? Najważniejsze zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2023 roku

Jak co roku, w niemieckim systemie podatkowym doszło do wielu zmian. Sporo z nich korzystnie wpłynie na portfele podatników, dlatego warto zaznajomić się nowymi stawkami i obowiązującymi przepisami. Od 1 stycznia 2023 obowiązuje między innymi wyższa kwota wolna od podatku oraz ryczałt pracowniczy związany z kosztami uzyskania dochodu. Zapraszamy na szybki przegląd informacji o zmianach w systemie podatkowym w Niemczech.

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?
Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

W Holandii funkcjonuje indywidualny numer identyfikacyjny BSN, który jest używany do celów społecznych i podatkowych. Nadawany jest zarówno obywatelom, jak i obcokrajowcom. Jest on niezbędny do podjęcia pracy, a także załatwienia wielu formalności z urzędem skarbowym i innymi organami administracji publicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak i gdzie wyrobić numer BSN w Holandii.

Jak odzyskać podatek z Holandii
Jak odzyskać zwrot nadpłaconego podatku z Holandii?

Dowiedz się czym jest i jak możesz wystąpić o zwrot podatku z Holandii. To tylko 3 kroki, które mogą dać Ci nawet 2800 EUR dodatkowych pieniędzy.

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

W przypadku każdej tymczasowej pracy za granicą mogą pojawić się trudności związane z rozliczeniami podatkowymi. Jedną z nich jest długi czas oczekiwania na decyzję i pieniądze. Chcesz dowiedzieć się ile się czeka na zwrot podatku z Holandii oraz czy można ten proces przyspieszyć? Zapraszamy do lektury!

Rejestracja konta bankowego w Holandii

Oczekujesz miesiącami na zwrot podatku? Nie jesteś jedyny.

Jak znaleźć pracę w Holandii?
Jak znaleźć pracę w Holandii?

W ostatnich latach widać wśród polaków stałe zainteresowanie pracę w Holandii. Dowiedz się więcej jak znaleźć pracę w Holandii i z czym ona się wiążę.

Współpracują z nami: