Meritum Podatki

Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny

Jeżeli interesuje Cię temat Kinderbijslag w Holandii to trafiłeś we właściwe miejsce. Nasz poniższy artykuł dotyczy właśnie tematu związanego z zasiłkiem rodzinnym w Holandii.

Jak uzyskać Kinderbijslag? Holandia i jej zasiłek rodzinny

Co to jest kinderbijslag i na czym to polega?

Kinderbijslag to forma zasiłku rodzinnego, która funkcjonuje w Holandii. Polega to na wsparciu finansowym rodzin z dziećmi. Taki zasiłek może otrzymać osoba, która jest legalnie zatrudniona w Holandii, niezależnie od tego, ile zarabia. Kolejnym warunkiem jest to, aby pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne przez minimum trzy miesiące oraz, posiadane dzieci, powinny mieć maksymalnie 18 lat. Niestety, osoby, które pracują sezonowo, nie mogą i nie mają żadnego prawa, aby ubiegać się o tego typu świadczenie socjalne. Minimalnie na dziecko rocznie przypada kwota 191,65 euro, czyli około 840 złotych. Od stycznia 2017 wysokość kinderbijslag wygląda w sposób przedstawiony poniżej.

Kinderbijslag Holandia

  1. dla dziecka w wieku od 0 - 5 lat wynosi 198,38 euro na kwartał (około 870 złotych)
  2. dla dziecka w wieku od 6 - 11 lat wynosi 240,89 euro na kwartał (około 1050 złotych)
  3. dla dziecka w wieku od 12 - 17 lat wynosi 283,40 euro na kwartał (około 1240 złotych)

Jak Polak może uzyskać zasiłek rodzinny w Holandii?

Żeby otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii należy zgłosić się do Sociale Verzekeringsbank, czyli SVB. SVB to instytucja, która jest całkowicie odpowiedzialna za realizację wszelkiego rodzaju ubezpieczeń społecznych w Holandii, również zasiłku rodzinnego. Jeśli chcesz ubiegać się o zasiłek powinieneś posiadać formularz zgłoszeniowy do SVB, akt urodzenia dziecka, bądź dzieci oraz pismo wystawiane przez polski urząd, które dotyczy tego, czy korzystasz z polskiego zasiłku, czy nie. SVB będzie dokładnie sprawdzało wszystkie dokumenty, dlatego proces przyznania zasiłku może potrwać nawet kilka miesięcy, a czasem i cały rok. Starając się o zasiłek należy pamiętać o tym, aby pozostawać w stałym kontakcie z SVB i regularnie odpowiadać na ich korespondencje. Kiedy polska instytucja otrzyma zapytanie od strony holenderskiego SVB, będzie prosiła o dostarczenie takich dokumentów, jak: oryginalny odpis aktu małżeństwa, oryginalny akt urodzenia dziecka/dzieci, kopie dowodu rodzica (forma zatrudnienia), potwierdzenie wspólnego meldunku z dzieckiem.

Zasiłek rodzinny w Holandii dla Polaków

Dodatkowo, do SVB musisz dostarczyć kolejne dokumenty: kopie dowodów osobistych lub paszportów, kopie dotycząca przyjmowania lub nieprzyjmowania zasiłku w Polsce, unijny akt małżeństwa - pod warunkiem, że takowy istnieje, kopię unijnego aktu urodzenia dziecka, jaroograf od holenderskiego pracodawcy oraz kopię meldunku opiekuna dziecka, która musi być przetłumaczona na język niderlandzki.

Rodzinne Holandia

Jak widać, biurokracji i formalności związanej z otrzymaniem zasiłku rodzinnego, zwanego potocznie "rodzinne Holandia", jest całe mnóstwo. Niestety, takie procedury posiada Holandia. Zasiłek rodzinny może być nam przyznany nawet po upływie roku, dlatego warto skorzystać z pomocy biur, które zajmują się pomocą i pozyskiwaniem tego typu zasiłków rodzinnych poza granicami kraju. Kinderbijslag to bardzo duże wsparcie dla rodzin, bo dzięki temu będziesz mógł zapewnić swojemu dziecku więcej atrakcji i możliwości rozwoju.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.6/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jak odzyskać podatek z Holandii
Jak odzyskać zwrot nadpłaconego podatku z Holandii?

Dowiedz się czym jest i jak możesz wystąpić o zwrot podatku z Holandii. To tylko 3 kroki, które mogą dać Ci nawet 2800 EUR dodatkowych pieniędzy.

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Rejestracja konta bankowego w Holandii

Oczekujesz miesiącami na zwrot podatku? Nie jesteś jedyny.

Jak znaleźć pracę w Holandii?
Jak znaleźć pracę w Holandii?

W ostatnich latach widać wśród polaków stałe zainteresowanie pracę w Holandii. Dowiedz się więcej jak znaleźć pracę w Holandii i z czym ona się wiążę.

Podatkimeritum.pl w RTL Holandia

Dnia 3 maja 2021 mieliśmy okazję wypowiedzieć się w głównym wydaniu wiadomości RTL o 19:30 w Holandii. Problem dotyczy ulgi na dziecko i braku przepisów, które by konkretnie pozwalały na określenie praw do ulg w przypadku, gdy partner podatkowy zamieszkuje poza Holandią i nie posiada numeru BSN.

Pisma po polsku z Belastingdienst

Urząd holenderski wzywa do wysłania zaświadczenia o dochodach.

Współpracują z nami: