Meritum Podatki

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku z Belgii?

Pracowałeś w Belgii? Chcesz odzyskać podatek? W naszej pigułce przedstawiliśmy najważniejsze aspekty związane z zwrotem podatku z Belgii.

Jak uzyskać maksymalny zwrot podatku z Belgii?

Podatki w Belgii należą do najwyższych w całej Unii Europejskiej. Osoby zarabiające powyżej 41 tys. euro muszą oddawać państwu aż 50% swoich rocznych dochodów! Sprawdź, jakie progi podatkowe obowiązują w tym kraju, jak wygląda rozliczenie podatku z Belgii i jak możesz odzyskać podatek.

Zwrot podatku Belgia w pigułce

Niezbędnym dokumentem związanym ze zwrotem podatku jest FICHE, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Jeżeli pracodawca Ci go nie dostarczył, dochody rozliczysz na podstawie miesięcznych pasków LOONFICHE.

Dużo wygodniejszym i szybszym sposobem na rozliczenie jest karta podatkowa FICHE, ponieważ jest to dokument najbardziej wiarygodny dla urzędu skarbowego. Dane z LOONFICHE mogą się różnić od tych, które ma fiskus, co może oznaczać konieczność złożenia wyjaśnień.

Niezbędny jest także dokument informujący o Twoich dochodach, wykazanych na druku EU EWR. Zawiera on dane na temat dochodów podatnika uzyskanych poza granicami Belgii. Możesz go pobrać z urzędu skarbowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.

Wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem daje szansę na wyższą kwotę zwrotu nadpłaconego podatku. W takiej sytuacji należy złożyć dodatkowo:

 • akt ślubu na unijnym druku;
 • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu rodziny w Polsce w danym roku podatkowym;
 • pełnomocnictwo podpisane przez współmałżonka;
 • zaświadczenie o dochodach uzyskiwanych przez współmałżonka w Polsce (UE/EOG).

Pamiętaj, że pracując legalnie w Belgii, możesz skorzystać z ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku.

Jak szybko uzyskać belgijski zwrot podatku?

Szybki zwrot podatku z Belgii jest jak najbardziej możliwy! Przede wszystkim zadbaj o poprawność Twoich danych osobowych podczas wypełniania formularzy. Zbierz wszystkie dokumenty dotyczące dochodów uzyskanych w Belgii, a na drukach podaj aktualne konto bankowe. Rozliczenie wspólne wymaga dostarczenia kompletu danych dot. współmałżonka. Ewentualne braki tylko wydłużą czas oczekiwania na zwrot.

Podatek z Belgii. Jakie dochody podlegają opodatkowaniu?

W państwie słynącym z przepysznej czekolady nie zawsze jest słodko i kolorowo. Zwłaszcza gdy przychodzi czas rozliczenia podatku i trzeba odwiedzić belgijski urząd skarbowy. W sytuacji, gdy pracujesz legalnie i otrzymujesz wypłatę, pojawia się konieczność odprowadzenia podatku dochodowego. Z kolei na koniec roku masz obowiązek rozliczenia także innych źródeł dochodów.

W Belgii masz obowiązek rozliczenia:

 • dochodów ze stosunku pracy – to Twoja wypłata, premie, dofinansowanie do zakwaterowania, posiłków czy zwroty kosztów delegacji lub dojazdów do pracy;
 • dochody z tytułu wynajmu nieruchomości;
 • dochody zastępcze i świadczenia z ubezpieczenia społecznego – zasiłki, emerytura, dodatki macierzyńskie czy wychowawcze;
 • dochody z majątku ruchomego;
 • emerytury;
 • pieniądze na utrzymanie lub alimenty – środki od byłego współmałżonka lub partnera przekazywane na utrzymanie dziecka.

Jeśli pracowałeś legalnie w Belgii i uzyskiwałeś lub uzyskujesz dochody albo inne świadczenia, masz obowiązek rozliczenia podatku. Jednocześnie daje to szansę, aby starać się o zwrot podatku z zagranicy. Na jaką kwotę zwrotu możesz liczyć? W jej obliczeniu pomoże nasz specjalista podatkowy. Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego – oddzwonimy.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Zwrot podatku z Belgii a stawki podatkowe

Jeśli Twoje dochody przekroczą kwotę wolną od podatku, będą podlegać opodatkowaniu. Jego wysokość zależy od kwoty Twoich rocznych zarobków. Im więcej zarabiasz, tym większe podatki musisz zapłacić.

Podatki obowiązujące na terenie Belgii:

 • stawka 25% – dochód od 0 do 13 540;
 • stawka 40% – dochód od 13 540 euro do 23 900;
 • stawka 45% – dochód od 23 900 euro do 41 360;
 • stawka 50% – dochód od 41 360.

Progresywna skala podatkowa nie wygląda zachęcająco. Pamiętaj jednak, że w zeznaniu podatkowym możesz uwzględnić nie tylko podstawową stopę podatkową, ale także kwotę wolną od podatku, a także ulgi czy odliczenia.

Rozliczenie podatku z Belgii. Kto może ubiegać się o zwrot i odzyskać swoje pieniądze?

Każda osoba pracująca legalnie w Belgii ma obowiązek odprowadzania podatków, co jednocześnie uprawnia do uzyskania zwrotu podatku. Istnieje możliwość rozliczenia go aż do 3 lat wstecz. Jeśli pracowałeś na terenie Belgii w latach 2020,2021 lub 2022, to nadal możesz złożyć deklarację i odzyskać zwrot nadpłaconego podatku z Belgii. Jeśli przysługuje Ci zwrot, warto odzyskać swoje pieniądze. A jak to zrobić?

Odzyskamy Twój podatek! Wystarczy skontaktować się z naszym specjalistą podatkowym. Otrzymasz kalkulację ze wstępnymi wyliczeniami, a także dowiesz się, co jeszcze możesz zyskać na współpracy z Podatkimeritum.

Rozliczenie podatku z Belgii jest obowiązkowe w przypadku, gdy:

 • podatnik otrzymał wezwanie do rozliczenia;
 • podatnik miał meldunek w Belgii.

Zwrot podatku – Belgia. Ile trzeba czekać, aby odzyskać podatek?

Belgijski urząd skarbowy nie ma określonego czasu na rozliczenie deklaracji podatkowej. Jednak średni czas oczekiwania wynosi ok. 6 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach Federale Overheidsdienst Financien, czyli urząd skarbowy, może wydłużyć czas na złożenie dokumentów.

Rozliczenie podatku Belgia. Co zyskasz na współpracy z Podatkimeritum?

Nasz specjalista podatkowy pomoże Ci zebrać komplet dokumentów i uzupełnić formularze. Od ponad 13 lat pomagamy naszym klientom w skutecznym odzyskiwaniu podatków. Mamy niezbędne doświadczenie, które pomaga sprawnie poruszać się w meandrach prawa podatkowego w Belgii. Dla Ciebie to dobra wiadomość, gdyż wyklucza to ewentualne błędy i w efekcie przyspiesza zwrot nadpłaconego podatku.

Wyślij do nas wiadomość za pomocą formularza kontaktowego. Oddzwonimy do Ciebie i przedstawimy sposób, w jaki odzyskasz swój zwrot podatku z Podatkimeritum.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Podatek w Belgii – jakie zapłacimy stawki podatku dochodowego?

Podatek w Belgii – jakie zapłacimy stawki podatku dochodowego?

Pomimo że Belgia nie jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu Polaków za pracą, to ten niewielki kraj ma bardzo wiele do zaoferowania. Nie trzeba załatwiać dużo formalności, aby podjąć zatrudnienie, jedno z najwyższych minimalnych wynagrodzeń w Europie czy świetna lokalizacja – to wszystko zachęca. Jedyną przeszkodą mogą być wysokie opłaty – czy rzeczywiście w Belgii znajdziemy jedne z najwyższych podatków? O tym w dzisiejszym wpisie.

Dopłaty podatku w Belgii - automatyczne decyzje podatkowe

Dopłaty podatku w Belgii - automatyczne decyzje podatkowe

Czy dostałeś niekorzystną decyzję podatkową z Belgii, a nie składałeś zeznania podatkowego? Urząd FOD w Belgii wydaje automatyczne decyzje podatkowe. Jest grubo - nawet 4000 EUR dopłaty.

Jak znaleźć pracę w Belgii?

Jak znaleźć pracę w Belgii?

W Belgii możesz dostać pracę zarówno na wysokim, kierowniczym stanowisku, jak i wyjechać na przykład na okres wakacyjny - do pracy dorywczej.

Kwota wolna od podatku w Belgii

Kwota wolna od podatku w Belgii

Jeżeli interesuje Cię kwota wolna od podatku w Belgii to nasz poradnik będzie dla Ciebie doskonałą kopalnią wiedzy. Dowiedz się więcej na temat kwoty wolnej od podatku w Belgii.

Współpracują z nami: