Meritum Podatki

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Nasi zachodni sąsiedzi mają najsilniejszą gospodarkę w Europie, a pod względem PKB zaliczają się do światowej czołówki. Nie dziwi więc fakt, że Polacy od lat wyjeżdżają do Niemiec w celach zarobkowych. Praca przynosi dochód, ale generuje jednocześnie obowiązek rozliczenia podatku. W jaki sposób uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Regularne wyjazdy do pracy za granicę to szansa na poznanie nowych kultur, kuchni i okazja na podreperowanie domowego budżetu. Jeśli jesteś zatrudniony legalnie na terenie Niemiec, to z Twojego wynagrodzenia pobierane są zaliczki na poczet podatku, tzw. Lohnsteuer.

Wiąże się to dla Ciebie z pewnymi obowiązkami. Z tytułu pracy w Niemczech jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Prawidłowe rozliczenie dochodów, uwzględnienie ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku często pozwala otrzymać zwrot podatku.

Z tego fragmentu zapamiętaj, że o zwrot podatku za pracę w Niemczech może ubiegać się osoba legalnie tam pracująca i płacąca obowiązkowe daniny.

Kto ma obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec?

Konieczność rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech pojawia się, gdy uzyskasz dochód przekraczający 10 700 euro, a na Twojej karcie podatkowej w pozycjach 17 lub 20, wpisane są kwoty. Jeśli w ciągu roku podatkowego zmieniłeś pracodawcę u naszych zachodnich sąsiadów, to jesteś posiadaczem kilku różnych kart podatkowych. W takiej sytuacji także musisz odwiedzić niemiecki urząd skarbowy i złożyć rozliczenie podatkowe. Możesz to zrobić także online.

Chcesz wiedzieć, jak załatwić formalności? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym i zobacz, ile pieniędzy z podatku w Niemczech możesz odzyskać.

Czy możesz odzyskać zwrot podatku z Niemiec za kilka lat wstecz?

Niemiecki urząd skarbowy przyjmie Twoje zeznanie podatkowe z 2022, 2021, 2020, a nawet z 2019 roku. Zgodnie z obowiązującym prawem o zwrot podatku w Niemczech możesz ubiegać się do 4 lat wstecz. Dzięki temu masz szansę na potencjalny zwrot pieniędzy za wcześniejsze lata. Czasami może uzbierać się z tego niezła sumka.

Czy dopuszczalna jest korekta zeznania podatkowego w Niemczech za poprzednie lata?

Tak. Jako podatnikowi przysługuje Ci możliwość korekty rozliczenia z poprzednich lat. Dzieje się tak, gdy pojawiają się niewielkie nieprawidłowości, które chcesz wyjaśnić.

Zdarza się, że to urząd skarbowy wysyła do Ciebie pismo z koniecznością uzupełnienia informacji. Taka sytuacja może dotknąć każdego podatnika, którego deklaracja podatkowa zawiera błędy. Na złożenie poprawnego zeznania masz cztery lata. Jeśli Finanzamt (urząd skarbowy) uzna, że jest to konieczne, może wydłużyć ten okres o kolejny rok.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać zwrot podatku dochodowego z Niemiec w 2023? Jak wygląda rozliczenie podatkowe?

Wiesz już, że jeśli legitymujesz się dowodem legalnego zatrudnienia na terenie Niemiec, przysługuje Ci możliwość rozliczenia podatku u naszych zachodnich sąsiadów. Finanzamt wymaga przygotowania kilku dokumentów. Najważniejsze są dochody z danego roku podatkowego. Na tej postawie skarbówka ustala, czy masz nadpłatę, czy musisz dopłacić podatek.

Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku z Niemiec w 2023 roku:

  • ksero dokumentu tożsamości – dowód osobisty lub paszport;
  • kopia karty podatkowej  Lohnsteuerbescheinigung lub Lohnsteuerkarte;
  • prawidłowo wypełniona ankieta osobowa;
  • druk EU-EWR – wydawany jest po rozliczeniu podatku w Polsce (PIT 36 – ZG);
  • zestawienie kosztów związanych z dojazdami do pracy, najmem mieszkania i rachunkami za media.

Jak wygląda rozliczenie? Zacznij od uzupełnienia formularzy, skompletuj dokumenty, a następnie prześlij zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

Dużym udogodnieniem jest to, że można uzyskać zwrot kosztów związanych z dojazdem do pracy czy też ulgę z tytułu codziennych wydatków na życie. Z pewnością jest to wyraźne odciążenie dla budżetu domowego. Dzięki temu masz szansę uzyskać wyższy zwrot podatku.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec w 2023?

Czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi średnio od 3 do 6 miesięcy. Niemiecki urząd skarbowy nie ma narzuconego terminu zakończenia sprawy. Na zwrot pieniędzy nie będziesz czekać latami, ale urzędnicy potrzebują przynajmniej kilku miesięcy, aby zająć się Twoim zeznaniem.

Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec można nieco przyśpieszyć. Przede wszystkim warto przygotować wszystkie wymagane dokumenty. Co więcej, powinny być one prawidłowo wypełnione. Umożliwi to urzędnikowi sprawne zakończenie Twojej sprawy. Dzięki temu szybciej uzyskasz swój zwrot podatku z Niemiec.

Kwota wolna od podatku a wyższy zwrot

Rozliczenie podatku w Niemczech daje możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która wpływa na wysokość zwrotu. Od stycznia 2023 roku wynosi ona 10 908 euro i została podniesiona z poziomu 10 347 euro. Celem takiego działania jest możliwość zatrzymania przez osoby pracujące części wynagrodzenia w danym roku. Ma to także zapewnić minimum socjalne w przypadku każdego podatnika.

Od czego jeszcze zależy wysokość zwrotu niemieckiego podatku?

Kwota wolna od podatku w Niemczech to nie jedyny element, który wpływa na ostateczne rozliczenie zeznania. Ważne są też Twoje zarobki, a im są one wyższe, tym większy zwrot możesz uzyskać. Istnieją jeszcze inne sposoby, aby zwiększyć swój zwrot podatku z Niemiec.

Od czego zależy wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

  • Wspólne rozliczenie z małżonkiem – umożliwia uzyskanie wyższego zwrotu podatku. Zdarza się, że takie rozwiązanie potrafi ochronić przed koniecznością dopłaty podatku.
  • Obowiązek podatkowy – nieograniczony lub ograniczony. W tym wypadku korzystniejszym dla Ciebie rozwiązaniem jest ten pierwszy wariant. Dzięki temu masz możliwość wspólnego rozliczenia z drugą połówką.
  • Rok podatkowy – progi podatkowe potrafią zmieniać się w każdym roku. Wpływa to na wysokość danin, które płacisz, a także na wysokość zwrotu.
  • Inne ulgi – nie musisz być zameldowany na terenie Niemiec, aby otrzymać różnego rodzaju wsparcie, np. ulgi, zasiłki czy diety.

Ciekawym rozwiązaniem jest ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, która jest ściśle związana z rozliczeniem podatku. Jeśli pracujesz w Niemczech, ale Twoja rodzina na co dzień przebywa w Polsce, to w takich okolicznościach możesz otrzymać zwrot nadpłaty wyższy o nawet 700 euro.

Dowiedz się, co jeszcze może zostać odliczone od podatku z Niemiec. Ponadto nasz specjalista podpowie, na jaki zwrot możesz liczyć i pomoże w załatwieniu formalności. Odwiedź zakładkę „Kontakt” i wypełnij prosty formularz – oddzwonimy.

Czy trzeba złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech i w Polsce, aby uzyskać zwrot?

Zgodnie z prawem po złożeniu zeznania w Niemczech masz obowiązek rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym. Jednak Twoje dochody uzyskane na terytorium Niemiec nie będą ponownie opodatkowane w Polsce. Wszystko dlatego, że nasz kraj ma ważną umowę z zachodnim sąsiadem o unikaniu podwójnego opodatkowania. W efekcie Twoje zagraniczne dochody są wyłączone z podstawy opodatkowania przy rozliczaniu polskiego PIT-u.

Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec. Co można od niego odliczyć?

Jeśli samodzielnie przygotowujesz zeznanie podatkowe, pamiętaj, żeby sprawdzić, jakie przysługują Ci ulgi i uwzględnić je w rozliczeniu. Na co warto zwrócić uwagę?

Niemieckie rozliczenie podatkowe uwzględnia możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o:

  • wydatki z tytułu pracy w domu;
  • koszty doskonalenia zawodowego;
  • koszty dotyczące ubezpieczenia emerytalnego;
  • koszty dotyczące zmiany miejsca zamieszkania ze względów zawodowych;
  • wydatki na sprzęt niezbędny do pracy w wykonywanym zawodzie.

Poza wymienionymi kosztami w zeznaniu można uwzględnić wiele rodzajów wydatków osobistych. Chcesz wiedzieć, co może wpłynąć na zwiększenie Twojego zwrotu podatku? Napisz do nas i sprawdź, czy mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

Co zrobić, aby przyspieszyć rozliczenie podatku dochodowego w Niemczech i szybciej uzyskać zwrot?

Finanzamt nie musi spieszyć się z rozliczeniem Twojego zeznania podatkowego. Masz jednak wpływ na podjęcie decyzji, gdy dokumenty trafiają do rąk urzędnika. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim zadbaj o kompletność dokumentów. Wszelkie braki trzeba będzie uzupełnić, a to wydłuży czas rozliczenia. Istotne jest także prawidłowe wypełnienie dokumentacji i podatnie swojego aktualnego numeru rachunku bankowego. Wszystko to pozwala przyspieszyć procesowanie sprawy.

Jeśli chcesz uzyskać zwrot podatku, a jednocześnie zależy Ci na zminimalizowaniu formalności, skontaktuj się z nami. Pomożemy w skompletowaniu i wypełnieniu dokumentacji. Przejmiemy też na siebie kontakt z urzędem skarbowym. Damy Ci narzędzie, które pozwala na bieżąco śledzić status sprawy. Dzięki temu będziesz na bieżąco. Wypełnij formularz i dowiedz się, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 11 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice
Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Praca w Niemczech dla Polaków jest bardzo opłacalna, dlatego wielu naszych rodaków wyjeżdża do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Z pewnością nie mogą narzekać oni na pensję ani na świadczenia socjalne oferowane w tym kraju. Problem stanowić może za to skomplikowany system, gdzie funkcjonują dwa numery podatkowe – numer identyfikacji podatkowej oraz numer podatkowy Steuernummer. Może to prowadzić do zdezorientowania i wielu komplikacji, dlatego w tym artykule przygotowaliśmy szczegółowe porównanie obu tych identyfikatorów.

Współpracują z nami: