Meritum Podatki

Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech i jakie dokumenty należy przygotować?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech może przynieść wiele korzyści podatkowych, zwłaszcza dla osób, które doświadczyły zmian w swojej sytuacji życiowej (zawarły małżeństwo czy wzięły rozwód). Proces może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednim przygotowaniem i wiedzą na temat wymaganych dokumentów staje się znacznie prostszy. W tym artykule dowiesz się, jak dokonać zmiany klasy podatkowej i…

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech może przynieść wiele korzyści podatkowych, zwłaszcza dla osób, które doświadczyły zmian w swojej sytuacji życiowej (zawarły małżeństwo czy wzięły rozwód). Proces może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednim przygotowaniem i wiedzą na temat wymaganych dokumentów staje się znacznie prostszy. W tym artykule dowiesz się, jak dokonać zmiany klasy podatkowej i jakie dokumenty są niezbędne do tego procesu.

Klasa podatkowa w Niemczech – podstawowe informacje

System podatkowy w Niemczech różni się od tego, który znamy w Polsce. Klasy podatkowe w Niemczech, znane tam jako Steuerklassen, stanowią podstawę niemieckiego systemu fiskalnego i mają kluczowe znaczenie dla określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych. Oto główne klasy podatkowe w Niemczech:

  • Klasa I – skierowana głównie do osób niezamężnych, rozwiedzionych, pozostających w długotrwałej separacji, osób zamężnych, których małżonek przebywa poza Unią Europejską, oraz osób owdowiałych (muszą upłynąć co najmniej dwa lata od śmierci współmałżonka).
  • Klasa II – przeznaczona dla osób samodzielnie wychowujących dzieci, które otrzymują niemiecki zasiłek rodzinny.
  • Klasa III – skierowana do osób zamężnych, jeżeli ich partner jest bezrobotny lub nie należy do V klasy podatkowej, osób w związku małżeńskim, jeśli współmałżonek przebywa w kraju Wspólnoty Europejskiej, oraz osób owdowiałych w ciągu roku od śmierci małżonka.
  • Klasa IV – przeznaczona dla osób zamężnych, które mieszkają razem, jeżeli jeden z małżonków przynależy do klasy IV.
  • Klasa V – dotyczy osób, których małżonek zalicza się do III klasy podatkowej.
  • Klasa VI – przeznaczona dla osób samotnych i małżonków wykonujących więcej niż jedną pracę. W tej klasie nie ma kwoty wolnej od podatku. Przyznawana jest także w sytuacji niezarejestrowania w urzędzie lub wystąpienia niezgodności danych w urzędach.

Zmiana klasy podatkowej. Niemcy gwarantują prostą procedurę

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech jak najbardziej jest możliwa. Co więcej, może przynieść korzyści podatkowe. Aby dokonać zmiany klasy podatkowej, należy zgłosić się do odpowiedniego niemieckiego urzędu skarbowego. Osoby zatrudnione w Niemczech, które chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem mieszkającym w Polsce, muszą dołączyć zaświadczenie o dochodach tego małżonka. Wspólne rozliczenie jest korzystne – zwłaszcza gdy jeden z małżonków zarabia mniej. Dodatkowo można także skorzystać z odliczeń podatkowych z tytułu rozłąki rodziny, co pozwala na pomniejszenie podatku o koszty podróży do ojczyzny raz w miesiącu (tak zwane rozłąkowe).

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kiedy należy zmienić grupę podatkową w Niemczech?

Istnieją takie sytuacje, które mogą skłonić do rozważenia zmiany klasy podatkowej. Najczęściej dotyczy to zmiany sytuacji życiowej: ślub, rozwód, narodziny dziecka w przypadku samotnej matki czy podjęcie dodatkowej pracy.

Po zawarciu związku małżeńskiego urząd skarbowy w Niemczech automatycznie klasyfikuje oboje partnerów do IV klasy podatkowej. Jeśli jednak dochody jednego z partnerów znacznie przewyższają dochody drugiego, warto rozważyć przejście do klasy III dla partnera o wyższych dochodach, a do klasy V – partnera, które dochody są niższe. Istnieje również opcja wyboru kombinacji IV/IV z tzw. faktorem, który pozwala na dokładniejsze wyliczenie przypuszczalnego rocznego podatku dochodowego.

Warto również zwrócić uwagę na sytuacje, w których zmiana klasy podatkowej może przynieść korzyści finansowe. Taka decyzja będzie korzystna na przykład dla osób oczekujących na narodziny dziecka – niektóre świadczenia, takie jak Elterngeld (zasiłek macierzyński), są obliczane na podstawie dochodów netto z ostatnich 12 miesięcy przed narodzinami dziecka. Podobnie osoby samotnie wychowujące dzieci mogą ubiegać się o II klasę podatkową, która przewiduje ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dokumenty potrzebne do zmiany klasy podatkowej w Niemczech. Jaki formularz?

Chcesz dokonać zmiany klasy podatkowej? Niemcy przewidują taką możliwość  z reguły dwa razy w roku. W pewnych sytuacjach wyjątkowych, takich jak śmierć małżonka czy znalezienie nowej pracy przez partnera, który był wcześniej bezrobotny, dopuszczalne są częstsze zmiany klasy podatkowej.

Jakie dokumenty na zmianę klasy podatkowej w Niemczech są potrzebne i gdzie je zdobyć? Przede wszystkim konieczne jest udanie się do odpowiedniego urzędu skarbowego (Finanzamt) i złożenie wypełnionego formularza, który można dostać na miejscu bądź pobrać z internetu. W przypadku małżeństw lub zarejestrowanych związków partnerskich obie strony muszą wspólnie złożyć wniosek o zmianę klasy podatkowej w Niemczech. Formularz można złożyć do 30 listopada każdego roku, dla którego ma obowiązywać nowa klasa podatkowa.

Procedura zmiany klasy podatkowej w Niemczech może wydawać się początkowo zawiła, jednak odpowiednie przygotowanie wystarczy, by odbyła się ona bez niepotrzebnych problemów. Pamiętaj, że prawidłowe dokonanie zmiany klasy podatkowej może pozytywnie wpłynąć na Twoje roczne rozliczenie podatkowe i pomoże Ci uzyskać zwrot podatku z zagranicy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: