Meritum Podatki

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Wielka Brytania - dlaczego warto poszukać pracy właśnie tam?

Anglia to wyjątkowo piękny, choć nieco deszczowy kraj, który od kontynentalnej części Europy oddziela kanał La Manche oraz Morze Północne. Na powierzchni około 130 000 km² mieszka ponad 53 miliony ludzi, którzy w większości zamieszkują stolicę - Londyn oraz inne aglomeracje. W Wielkiej Brytanii panuje Elżbieta II. Dlaczego tyle młodych ludzi wyjeżdża właśnie do Anglii w poszukiwaniu pracy? I jak najłatwiej taką pracę znaleźć? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jak znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii?

To, od czego bezapelacyjnie powinieneś zacząć poszukiwania, to przygotowanie odpowiedniego CV oraz listu motywacyjnego. Wygląd Curriculum Vitae w Wielkie Brytanii znacznie różni się od życiorysu, który używamy w Polsce, dlatego przed wyjazdem dokładnie sprawdź, jak ten dokument powinien wyglądać. Pamiętaj, że zarówno CV, jak i list motywacyjny, powinien zostać napisany w języku angielskim. Znajomość języka jest bardzo ważnym aspektem. O języku angielskim mówi się, że jest językiem międzynarodowym, dlatego warto znać chociaż podstawy, które pomogą nam przy najprostszej komunikacji z ludźmi. Gdzie szukać pracy? Przede wszystkim w internecie. Jest bardzo dużo stron oraz portali społecznościowych, na których znajdziesz sporą ilość ofert pracy. Warto również zainteresować się prasą, gdyż nie odeszła ona jeszcze w zapomnienie i pracodawcy często to właśnie tam umieszczają ogłoszenia dotyczące oferowanej pracy. Kolejnym sposobem jest skorzystanie z gotowych ofert, które posiadają agencję pracy. Bez problemu znajdą Ci pracę na zmywaku, w restauracji, czy sklepie, jeśli chcesz sobie dorobić, natomiast zajmują się również rekrutowaniem ludzi na bardziej wymagające stanowiska w firmach i korporacjach. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z jakąkolwiek agencją - sprawdź jakie ma opinię w internecie. Pamiętaj również o tym, że chcąc pracować w Wielkiej Brytanii, musisz wyrobić numer ubezpieczenia społecznego NIN, gdyż tylko w ten sposób możesz na Wyspach pracować w pełni legalnie.

Zwrot podatku z Anglii - jak go pozyskać i komu się należy

Rok podatkowy w Wielkie Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia i w żaden sposób nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jak na przykład w Polsce. W zależności od konkretnego roku, za każdym razem kwota wolna od podatku jest inna. Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku z Anglii, to niestety czeka Cię odrobina biurokracji. Jeśli cały czas pracujesz w tej samej firmie, to powinieneś otrzymać dokument P60. Natomiast jeśli zakończyłeś pracę w danej firmie lub w ogóle w Anglii, to należy Ci się dokument P45. Warto również, abyś posiadał tak zwane payslips, czyli odcinki wypłat, które w razie problemów skutecznie pomogą Ci je rozwiązać. Osoby, które są zatrudnione na etat, wcale nie mają obowiązku się rozliczać, pod warunkiem, że nie dostały imiennego wezwania z urzędu. Na zwrot podatku należy czekać około 2 miesięcy i dostaje się go w formie czeku, który można zrealizować w polskich lub brytyjskiej placówce bankowej, gdyż urząd sam nie przeleje pieniędzy na Twoje konto.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2021

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Współpracują z nami: