Podatki Meritum » Blog » Jak znaleźć pracę w Anglii?
Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.
Anglia to wyjątkowo piękny, choć nieco deszczowy kraj, który od kontynentalnej części Europy oddziela kanał La Manche oraz Morze Północne. Na powierzchni około 130 000 km² mieszka ponad 53 miliony ludzi, którzy w większości zamieszkują stolicę – Londyn oraz inne aglomeracje. W Wielkiej Brytanii panuje Elżbieta II. Dlaczego tyle młodych ludzi wyjeżdża właśnie do Anglii w poszukiwaniu pracy? I jak najłatwiej taką pracę znaleźć? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
To, od czego bezapelacyjnie powinieneś zacząć poszukiwania, to przygotowanie odpowiedniego CV oraz listu motywacyjnego. Wygląd Curriculum Vitae w Wielkie Brytanii znacznie różni się od życiorysu, który używamy w Polsce, dlatego przed wyjazdem dokładnie sprawdź, jak ten dokument powinien wyglądać. Pamiętaj, że zarówno CV, jak i list motywacyjny, powinien zostać napisany w języku angielskim. Znajomość języka jest bardzo ważnym aspektem. O języku angielskim mówi się, że jest językiem międzynarodowym, dlatego warto znać chociaż podstawy, które pomogą nam przy najprostszej komunikacji z ludźmi. Gdzie szukać pracy? Przede wszystkim w internecie. Jest bardzo dużo stron oraz portali społecznościowych, na których znajdziesz sporą ilość ofert pracy. Warto również zainteresować się prasą, gdyż nie odeszła ona jeszcze w zapomnienie i pracodawcy często to właśnie tam umieszczają ogłoszenia dotyczące oferowanej pracy. Kolejnym sposobem jest skorzystanie z gotowych ofert, które posiadają agencję pracy. Bez problemu znajdą Ci pracę na zmywaku, w restauracji, czy sklepie, jeśli chcesz sobie dorobić, natomiast zajmują się również rekrutowaniem ludzi na bardziej wymagające stanowiska w firmach i korporacjach. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z jakąkolwiek agencją - sprawdź jakie ma opinię w internecie. Pamiętaj również o tym, że chcąc pracować w Wielkiej Brytanii, musisz wyrobić numer ubezpieczenia społecznego NIN, gdyż tylko w ten sposób możesz na Wyspach pracować w pełni legalnie.
Rok podatkowy w Wielkie Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia i w żaden sposób nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym jak na przykład w Polsce. W zależności od konkretnego roku, za każdym razem kwota wolna od podatku jest inna. Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku z Anglii, to niestety czeka Cię odrobina biurokracji. Jeśli cały czas pracujesz w tej samej firmie, to powinieneś otrzymać dokument P60. Natomiast jeśli zakończyłeś pracę w danej firmie lub w ogóle w Anglii, to należy Ci się dokument P45. Warto również, abyś posiadał tak zwane payslips, czyli odcinki wypłat, które w razie problemów skutecznie pomogą Ci je rozwiązać. Osoby, które są zatrudnione na etat, wcale nie mają obowiązku się rozliczać, pod warunkiem że nie dostały imiennego wezwania z urzędu. Na zwrot podatku należy czekać około 2 miesięcy i dostaje się go w formie czeku, który można zrealizować w polskich lub brytyjskiej placówce bankowej, gdyż urząd sam nie przeleje pieniędzy na Twoje konto.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Średnia ocena:
4.6/5.0
Na podstawie:
2 opinii
Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?
Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?
Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.
Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.
Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.
Dziś pomówimy trochę o duńskim systemie podatkowym. Dowiedz się wszystkiego na temat NemKonto z tego artykułu!
Współpracują z nami: