Podatki Meritum » Blog » Jak znaleźć pracę w Holandii?
W ostatnich latach widać wśród polaków stałe zainteresowanie pracę w Holandii. Dowiedz się więcej jak znaleźć pracę w Holandii i z czym ona się wiążę.
Holandia to kraj o łącznej powierzchni ponad 42 500 km², który jest położony zarówno w zachodniej części Europy, jak i południowej części Ameryki Północnej. Na dzień dzisiejszy zamieszkuje go ponad 17 222 000 ludności, a holenderską gospodarkę rynkową współcześnie przeważają własności prywatne. Pracy jest sporo, często można usłyszeć o wyjazdach znajomych do Holandii w celu szybkiego dorobku. Jak w takim razie szukać pracy w tym kraju i na co warto zwrócić uwagę?
Najbardziej popularną opcją, z której korzysta najwięcej Polaków, ale również Holendrów, są agencje pracy. Decydując się na podjęcie pracy przez tego typu pośrednictwo, powinniśmy dokładnie sprawdzić i przeanalizować opinię na temat konkretnej agencji. Warto sprawdzić, czy jest ona zrzeszona w OKAPie i NNBU, gdyż te dwie organizacje są odpowiedzialne za kontrolowanie agencji pracy. Zajmują się między innymi weryfikacją tego, czy konkretny pracownik jest zatrudniony zgodnie z prawem. Jeżeli jednak chcesz szukać pracy na własną rękę, to powinieneś pamiętać o kilku ważnych aspektach. Pierwszy, a zarazem najważniejszy, to język. Nie oszukujmy się - język angielski nie bez powodu nazywany jest językiem międzynarodowym. W wielu dużych, holenderskich firmach i korporacjach, jest podstawowym, który służy do komunikacji. Nie musimy potrafić mówić po niderlandzku, natomiast warto znać chociaż podstawy z angielskiego. Wybierając się do Holandii koniecznie weź ze sobą CV napisane w języku angielskim oraz list motywacyjny, który być może będzie Twoim dodatkowym atutem w oczach przyszłego pracodawcy. Fachowcom - informatykom, mechanikom, kosmetyczkom czy fryzjerom, będzie dużo łatwiej znaleźć pracę, gdyż na tego typu zawody zawsze jest duże zapotrzebowanie. Jeżeli w czymś konkretnym się specjalizujesz i posiadasz określone, przydatne do pracy umiejętności, to koniecznie weź ze sobą wszelkiego rodzaju certyfikaty i uprawnienia, które będą świadczyć o posiadanych umiejętnościach.
Jeżeli chcesz wyjechać do pracy w celu czysto zarobkowym, to bezproblemowo dzięki agencjom znajdziesz oferty pracy na produkcji, w magazynach lub szklarniach. Jest to rozwiązanie na przykład wakacyjne, które pozwoli Ci wrócić do Polski ze sporą ilością zaoszczędzonej gotówki.
Pracowałeś za granicą i chcesz uzyskać zwrot podatku z Holandii? O zwrot podatku z Holandii możesz ubiegać się do aż 5 lat wstecz! Każda osoba, która była zatrudniona w Holandii legalnie, ma możliwość złożenia zeznania podatkowego, a co za tym idzie - ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. Żeby otrzymać taki zwrot potrzebujesz kartę podatkową - Jaaropgave (holenderski PIT) oraz kopie dowodu osobistego lub paszportu - oryginał również warto mieć przy sobie, gdyż może zostać zweryfikowany. Kartę Jaaropgave powinieneś otrzymać od każdego pracodawcy u którego pracowałeś, zaraz po zakończeniu roku podatkowego (w Holandii jest to koniec marca). Zwrot podatku możesz otrzymać w dwóch formach - albo w okolicy daty otrzymania decyzji podatkowej, albo w momencie, gdy urząd skarbowy wyślę formularz Opgaaf rekeningnummer, na którym podasz swój numer konta i w ciągu 8 tygodni otrzymasz pieniądze.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
6 opinii
Witaj w naszej dyskusji na temat dwóch różnych systemów wsparcia dla rodzin - "Rodzinnym w Holandii" i polskim programem "500 plus". Dla tych, którzy jeszcze o nich nie słyszeli, to dwie różne inicjatywy mające na celu wsparcie rodzin i dzieci. Czy są one tak różne, jak mogłoby się wydawać? Cóż, zróbmy sobie herbatę, usiądźmy wygodnie…
Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad pracą za granicą? Praca sezonowa w Holandii to temat, który może Cię zainteresować. Skąd wiemy? No cóż, to nie jest tajemnica, że Holandia to kraj pełen możliwości, zwłaszcza dla osób poszukujących pracy sezonowej. Co to jest praca sezonowa w Holandii? Praca sezonowa to, jak sama nazwa wskazuje, praca, która jest dostępna…
Wszystkie osoby pracujące w Holandii muszą rozliczyć uzyskany dochód w urzędzie skarbowym. W wielu przypadkach jest to szansa na odzyskanie nadpłaconego podatku, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jaka kwota nam należy. Istnieje na to wiele sposobów – możemy samodzielnie obliczyć zwrot podatku z Holandii. Jak najłatwiej to zrobić? O tym w dzisiejszym wpisie – zapraszamy!
Jak co roku, w niemieckim systemie podatkowym doszło do wielu zmian. Sporo z nich korzystnie wpłynie na portfele podatników, dlatego warto zaznajomić się nowymi stawkami i obowiązującymi przepisami. Od 1 stycznia 2023 obowiązuje między innymi wyższa kwota wolna od podatku oraz ryczałt pracowniczy związany z kosztami uzyskania dochodu. Zapraszamy na szybki przegląd informacji o zmianach w systemie podatkowym w Niemczech.
W Holandii funkcjonuje indywidualny numer identyfikacyjny BSN, który jest używany do celów społecznych i podatkowych. Nadawany jest zarówno obywatelom, jak i obcokrajowcom. Jest on niezbędny do podjęcia pracy, a także załatwienia wielu formalności z urzędem skarbowym i innymi organami administracji publicznej. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak i gdzie wyrobić numer BSN w Holandii.
Dowiedz się czym jest i jak możesz wystąpić o zwrot podatku z Holandii. To tylko 3 kroki, które mogą dać Ci nawet 2800 EUR dodatkowych pieniędzy.
Współpracują z nami: