Meritum Podatki

Jak znaleźć pracę w Norwegii?

Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy poradnik o tym jak znaleźć pracę w Norwegii. Dzięki temu artykułowi dowiedzą się Państwo na co zwrócić uwagę szukając pracy w Norwegii.

Jak znaleźć pracę w Norwegii?

Dlaczego warto szukać pracy w Norwegii?

Norwegia, przepiękne państwo w Europie Północnej, o łącznej powierzchni ponad 385 000 km². Norwegia jest drugim najsłabiej zaludnionym krajem w Europie, a zamieszkuje ją około 5 165 000 mieszkańców. Jest krajem bardzo wysoko rozwiniętym, dzięki czemu rynek pracy jest bardzo duży. Jeżeli marzysz o wyjeździe do tego państwa w celach zarobkowych, to w dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, gdzie szukać i co robić, aby zdobyć tam pracę.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Norwegii?

Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci znaleźć ciekawą i opłacalną finansowo pracę w Norwegii. Najczęściej wybierany sposób, to agencje pracy, które posiadają gotowe propozycje i przedstawiają Ci konkretne oferty pracy. Decydując się na pracę przez agencję pracy, początkowo wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną. Zabierz na nią koniecznie swoje CV (również to w języku angielskim). Tworząc swój życiorys nie zapomnij wspomnieć o swoich mocnych stronach, wykształceniu, posiadanych umiejętnościach i poziomie znajomości języka angielskiego. Pracy możesz szukać również zarówno na polskich stronach z ofertami pracy w Norwegii, jak i bezpośrednio na stronach norweskich. Istnieje również wiele grup na popularnych serwisach społecznościowych, gdzie regularnie dodawane są oferty pracy.

Jak znaleźć pracę w Norwegii?

Możesz wykonać również przysłowiowy "skok na głęboką wodę" i wyjechać do Norwegii bez wcześniejszego znalezienia pracy. Wtedy to, pracy będziesz szukać już bezpośrednio na miejscu. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim zabierz ze sobą wcześniej przygotowane dokumenty – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Dodatkowo nie zapomnij o Curriculum Vitae, czyli CV, które powinno być przygotowane w języku angielskim, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Jeżeli posiadasz specjalistyczne umiejętności – jesteś elektrykiem, spawaczem, hydraulikiem itp., to koniecznie weź również ze sobą wszystkie posiadane certyfikaty oraz uprawnienia. Szukanie pracy możesz zacząć od przejrzenia norweskich magazynów, w których umieszczone są ogłoszenia od pracodawców. Jeżeli masz jakiś fach w ręce - jesteś kosmetyczką, mechanikiem samochodowym albo fryzjerem, to znalezienie pracy będzie dużo prostsze. Przejdź się po wszystkich zakładach pracy w okolicy, odwiedź hotele i restauracje (zwłaszcza w sezonie wakacyjnym). Nawet jeżeli początkowo nikogo nie będą poszukiwać, to nie wykluczone, że dzięki pozostawionemu CV, z czasem odezwą się właśnie do Ciebie.

Dostałeś pracę w Norwegii – co dalej?

Jeżeli udało Ci się otrzymać pracę, to gratuluję, jednak musisz wiedzieć, że będziesz musiał wyrobić sobie kartę podatkową/uzyskać swój własny numer personalny. W celu uzyskania takiego numeru udajemy się do norweskiego Urzędu Skarbowego (SKATTEETATEN) i składamy podanie o nasz indywidualny numer. Koniecznie weź ze sobą dowód osobisty bądź paszport, wypełnione podanie o kartę podatkową oraz kopię umowy o pracę.

Jak uzyskać zwrot podatku za pracę w Norwegii?

Zwrot podatku z Norwegii dotyczy wszystkich osób, które legalnie pracowały w tym kraju. Część wynagrodzenia była przeznaczana na podatek dochodowy, a część na ubezpieczenie społeczne. Jest więc szansa, że uda nam się uzyskać zwrot części, a nawet całej kwoty odprowadzanego podatku. Należy pamiętać o tym, że rozliczenie się z norweskim urzędem skarbowym jest obowiązkowe. Zwrot podatku zostanie wypłacony przez norweski organ podatkowy w postaci czeku, który można zrealizować w dowolnym banku lub oddać czek do inkasa.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋
gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 6 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Współpracują z nami: