Podatki Meritum » Blog » Jaki działania muszą podjąć krewni zmarłej osoby w przypadku kiedy nie pozostawiła testamentu
Jaki działania muszą podjąć krewni zmarłej osoby w przypadku kiedy nie pozostawiła testamentu Procedury po śmierci bez zapisu testamentowego. Kiedy bliska osoba odchodzi, kwestie finansowe często schodzą na dalszy plan. Ale w sytuacji, kiedy zmarły nie pozostawia testamentu, rodzina stoi przed wyzwaniem administracyjnym. Należy wówczas zwrócić się do sądu spadkowego, który rozstrzyga sprawy dziedziczenia. Oto…
Procedury po śmierci bez zapisu testamentowego.
Kiedy bliska osoba odchodzi, kwestie finansowe często schodzą na dalszy plan. Ale w sytuacji, kiedy zmarły nie pozostawia testamentu, rodzina stoi przed wyzwaniem administracyjnym. Należy wówczas zwrócić się do sądu spadkowego, który rozstrzyga sprawy dziedziczenia. Oto jakie kroki należy podjąć, by ubiegać się o spadek bez testamentu.
Brak testamentu wymusza na krewnych działanie zgodnie z § 2353 Kodeksu Cywilnego Niemiec (BGB). Wymagana jest wizyta w sądzie spadkowym i złożenie wniosku o potwierdzenie praw do dziedziczenia. Taki dokument jest kluczowy do stania się spadkobiercą, ale może stracić aktualność, jeśli zmienią się okoliczności dziedziczenia, na przykład gdy inny spadkobierca zgłosi swoje roszczenia.
Gdy wielu krewnych ma prawo do dziedziczenia, tworzy się wspólnota spadkobiercza. Sąd spadkowy decyduje, kto i w jakim stopniu dziedziczy, opierając się na ustawowym prawie do spadku (§ 1924-1926 BGB).
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Zasady dziedziczenia ustawowego dzielą krewnych na określone kategorie. Dzieci zmarłego są pierwszoplanowymi spadkobiercami i otrzymują równe części majątku. Przykładowo, jeśli zmarły pozostawił czworo dzieci, każde otrzymuje 25% spadku. Jeśli jednak przeżył małżonek zmarłego, ten również należy do pierwszoplanowych spadkobierców. Otrzymuje minimum 25% majątku w przypadku rozdzielności majątkowej lub nawet 50%, jeżeli nie było umowy majątkowej małżeńskiej. W takiej sytuacji czworo dzieci dzieli między siebie resztę - 75% lub 50% całości.
W sytuacji, gdy nie ma spadkobierców z pierwszego kręgu, czyli małżonka ani potomków, prawa do dziedziczenia nabywają osoby z drugiej linii - rodzice zmarłego. Gdy jeden z rodziców również nie żyje, jego część przechodzi na jego dzieci, czyli braci i siostry zmarłego. W przypadku, gdy obydwoje rodzice nie żyją, ich udziały są równo dzielone między rodzeństwo. Zmarłe rodzeństwo przekazuje prawa do dziedziczenia swoim dzieciom, czyli siostrzeńcom i bratankom.
Zgodnie z paragrafem 2303 Kodeksu Cywilnego, nawet osoby wydziedziczone zachowują prawo do swojej części spadku. Ich udział wynosi 50% tego, co przysługiwałoby im z mocy prawa. Przykładowo, jeśli zmarły posiadał dwoje dzieci i nie pozostawił małżonka, każde z dzieci otrzymuje połowę spadku. W przypadku wydziedziczenia jednego z nich, nadal przysługuje mu 25% całego spadku, które może domagać się od drugiego spadkobiercy.
Średnia ocena:
4.3/5.0
Na podstawie:
15 opinii
Ograniczenia na działania na świeżym powietrzu w Niemczech: co jest zabronione Podczas odkrywania naturalnych krajobrazów Niemiec, od malowniczych Alp po bujne lasy, warto zwrócić uwagę na niektóre mniej oczywiste regulacje, które mogą prowadzić do surowych kar finansowych. Oto siedem kluczowych aktywności, które mogą skutkować mandatami podczas wypoczynku na łonie natury w Niemczech. Zbieranie roślin: Regulacje…
W Niemczech odnotowano 142 208 przypadków odrzucenia wniosków emerytalnych. Jakie opcje mają osoby, których wnioski zostały odrzucone? W Niemczech, odrzucenie wniosku emerytalnego może być frustrujące i stresujące. Jednak istnieją kroki, które można podjąć, gdy niemieckie instytucje ubezpieczeniowe odmawiają przyznania emerytury. Podanie o emeryturę może napotkać na biurokratyczne przeszkody. W przypadku odrzucenia, osoby dotknięte tą sytuacją…
Jakie Dokumenty są Potrzebne do Zamieszkania i Pracy w Niemczech? Praca w Niemczech wymaga załatwienia pewnych formalności i zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Niemcy, z niską stopą bezrobocia, są atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców. Oto pięć kluczowych dokumentów, które są potrzebne do legalnego zamieszkania i pracy w Niemczech. Niezbędne Dokumenty do Pracy w Niemczech Aby legalnie mieszkać…
Obowiązek podatkowy dla Polaków poruszających się po Niemczech na polskich tablicach rejestracyjnych Kwestia opłacania podatku drogowego przez polskich kierowców w Niemczech jest często niejasna. Według niemieckiego prawa, istnieją konkretne sytuacje, w których wymagana jest rejestracja samochodu po przeprowadzce do Niemiec. Jak to wygląda w przypadku jazdy na polskich tablicach? Podatek Drogowy w Niemczech dla Zagranicznych…
Obciążenie podatkowe w Niemczech związane ze spadkiem: Oto suma, którą należy uiścić w przypadku otrzymania dziedzictwa. W Niemczech, obciążenie podatkowe związane z otrzymaniem spadku zależy od jego wartości. Obowiązuje reguła, że dopiero przekroczenie określonej kwoty wolnej od podatku skutkuje koniecznością jego zapłacenia. Celem tego jest uniknięcie sytuacji, gdzie osoby dziedziczące muszą się zadłużać. Zasady są…
Nowy rodzaj wsparcia finansowego dla dzieci w Niemczech: Zastąpienie Kindergeld przez Kindergrundsicherung W Niemczech planuje się wprowadzenie nowego systemu wsparcia dla dzieci, zwanego „Podstawowym zabezpieczeniem na dziecko” (Kindergrundsicherung), mającego na celu zwalczanie ubóstwa dzieci. Od 2025 roku ma ono zastąpić obecny system Kindergeld. Nowe świadczenie składa się z dwóch elementów: stałej kwoty gwarantowanej dla każdego…
Współpracują z nami: