Podatki Meritum » Blog » Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?
Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?
Pracując legalnie w Holandii, płacisz podatki i co roku rozliczasz się z tamtejszym fiskusem. Osoby zameldowanie na terenie Niderlandów mają czas na złożenie dokumentów do 1 maja, z kolei podatnicy bez meldunku mają na to zadanie dwa miesiące dłużej, czyli do 1 lipca.
W wyznaczonych terminach trzeba się zmieścić, bo w innym wypadku urząd skarbowy może nałożyć na podatnika karę przekraczającą 5 000 euro. Dokumenty wysłane w terminie będą ostatecznie zaakceptowane, a sprawa zamknięta. Może się zdarzyć, że zechcesz skorygować zeznanie, bo zapomniałeś o przysługującej Ci uldze. W Holandii możesz ponownie rozliczyć zeznanie nawet sprzed 5 lat.
Terminy i lata, które można jeszcze rozliczyć:
Warto zaznaczyć, że są sytuacje, w których możesz rozliczyć się z holenderskim fiskusem, a także takie, w których musisz to zrobić. Jeśli dostaniesz pismo o nazwie „Aangiftebrief” z oznaczeniem C, M, P lub T, to masz obowiązek dostarczenia wymaganych dokumentów. Wezwanie do rozliczenia się także zobowiązuje Cię do dopełnienia formalności.
Wniosek o korektę zeznania złożysz w urzędzie skarbowym lub na jego stronie internetowej. Chcesz sprawdzić, czy masz nadpłacony podatek, który możesz odzyskać? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Największa gospodarka w Europie i jedna z największych na świecie przyciąga do pracy ludzi z całego świata. Wśród nich nie brakuje Polaków, którzy od lat wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli Ty także zaliczasz się do tego grona, prawdopodobnie płacisz tam podatki. Niemiecki Finanzamt, czyli urząd skarbowy pozwala ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku do czterech lat wstecz. W szczególnych sytuacja urzędnik może podjąć decyzję o wydłużeniu tego czasu o dodatkowy rok.
Przede wszystkim trzeba skompletować dokumentację wymaganą przez urząd skarbowy. W poszczególnych państwach zestaw wniosków może się od siebie nieznacznie różnić. Zwykle jednak należy zebrać dane dotyczące dochodów, karty podatkowe, wypełnić formularze i uzupełnić dane współmałżonki, jeśli rozliczacie się razem.
Przykład
Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech:
Wspólne rozliczenie z małżonkiem wymaga uzupełnienia wniosku o akt ślubu, kopię dokumentu tożsamości, zaświadczenie o zameldowaniu i ksero rozliczenia PIT w Polsce lub oświadczenie o braku dochodów w danym roku podatkowym. Wszystkie te informacja wpływają na tempo rozliczenia podatków i wysokość zwrotu podatku z Niemiec, który możesz uzyskać.
Najważniejsze jest skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów i poprawne wypełnienie formularzy. W tych zadaniach pomoże doświadczony specjalista podatkowy, który wie, na co zwrócić uwagę, aby urząd skarbowy zaakceptował wniosek. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której konieczność uzupełnienia braków wydłuży cały proces. Co jeszcze zyskasz na współpracy?
Jeszcze przed wysłaniem dokumentów dowiesz się, czy masz nadpłatę z tytułu podatku, a jeśli tak, to w jakiej kwocie. Może się okazać, że w swoim zeznaniu nie uwzględniłeś przysługujących Ci ulg podatkowych. Zweryfikuj to, ponieważ to okazja do zwiększenia wysokości zwrotu z podatku z zagranicy.
Przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić! Wypełnij prosty formularz – oddzwonimy.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
7 opinii
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa system renty chorobowej w Holandii? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat renty chorobowej w Holandii – od tego, kiedy i jak możesz z niej skorzystać, po to, jakie masz obowiązki i prawa jako pracownik i jak przebiega cały proces. Renta chorobowa w…
Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wiele osób pracujących za granicą. Cóż, nie ma sensu biegać jak kot z pęcherzem. Zróbmy rzecz jasną – terminy podatkowe są takie same dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ale jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć. Rozliczenie podatku z Holandii…
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa system podatkowy w Holandii, zwłaszcza jeśli chodzi o podatek od nieruchomości? No cóż, nie jesteś sam. Wiele osób, zarówno mieszkańców Holandii, jak i obcokrajowców, zadaje sobie to pytanie. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z podatkiem od nieruchomości w Holandii. Więc bez zbędnych ceregieli, zaczynajmy! Czym…
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieszkać w Holandii? A może jesteś już na etapie pakowania walizek i zastanawiasz się, jakie benefity czekają na Ciebie w tym kraju tulipanów, rowerów i wiatraków? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! W tym artykule omówimy jeden z najważniejszych aspektów życia w Holandii – dodatek mieszkaniowy. To niesamowite wsparcie,…
Co to jest Zorgtoeslag? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym pytaniem, nie jesteś sam. Zorgtoeslag, czyli dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego, to kluczowy element systemu opieki zdrowotnej w Holandii, który może wydawać się nieco skomplikowany dla osób spoza kraju. Ale nie martw się, jesteśmy tutaj, aby to wyjaśnić! Co to jest Zorgtoeslag? Zrozumienie podstaw Zorgtoeslag to…
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest z tymi podatkami w Holandii? Zapewne przyszło Ci do głowy pytanie, czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe? Jeżeli tak, to nie jesteś sam! Ta zagadka podatkowa jest częstym dylematem dla wielu osób, zarówno mieszkańców Holandii, jak i osób z zewnątrz. Ale spokojnie, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci…
Współpracują z nami: