Podatki w wybranych państwach europejskich – Holandia
Pracując legalnie w Holandii, płacisz podatki i co roku rozliczasz się z tamtejszym fiskusem. Osoby zameldowanie na terenie Niderlandów mają czas na złożenie dokumentów do 1 maja, z kolei podatnicy bez meldunku mają na to zadanie dwa miesiące dłużej, czyli do 1 lipca.
W wyznaczonych terminach trzeba się zmieścić, bo w innym wypadku urząd skarbowy może nałożyć na podatnika karę przekraczającą 5 000 euro. Dokumenty wysłane w terminie będą ostatecznie zaakceptowane, a sprawa zamknięta. Może się zdarzyć, że zechcesz skorygować zeznanie, bo zapomniałeś o przysługującej Ci uldze. W Holandii możesz ponownie rozliczyć zeznanie nawet sprzed 5 lat.
Terminy i lata, które można jeszcze rozliczyć:
- rok 2017 – rozliczysz do 31 grudnia 2022;
- rok 2018 – rozliczysz do 31 grudnia 2023;
- rok 2019 – rozliczysz do 31 grudnia 2024;
- rok 2020 – rozliczysz do 31 grudnia 2025;
- rok 2021 – rozliczysz do 31 grudnia 2026.
Warto zaznaczyć, że są sytuacje, w których możesz rozliczyć się z holenderskim fiskusem, a także takie, w których musisz to zrobić. Jeśli dostaniesz pismo o nazwie „Aangiftebrief” z oznaczeniem C, M, P lub T, to masz obowiązek dostarczenia wymaganych dokumentów. Wezwanie do rozliczenia się także zobowiązuje Cię do dopełnienia formalności.
Wniosek o korektę zeznania złożysz w urzędzie skarbowym lub na jego stronie internetowej. Chcesz sprawdzić, czy masz nadpłacony podatek, który możesz odzyskać? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym.
Podatki w wybranych państwach europejskich – Niemcy
Największa gospodarka w Europie i jedna z największych na świecie przyciąga do pracy ludzi z całego świata. Wśród nich nie brakuje Polaków, którzy od lat wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli Ty także zaliczasz się do tego grona, prawdopodobnie płacisz tam podatki. Niemiecki Finanzamt, czyli urząd skarbowy pozwala ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku do czterech lat wstecz. W szczególnych sytuacja urzędnik może podjąć decyzję o wydłużeniu tego czasu o dodatkowy rok.
Co jest potrzebne do odzyskania nadpłaconego podatku za wcześniejsze lata?
Przede wszystkim trzeba skompletować dokumentację wymaganą przez urząd skarbowy. W poszczególnych państwach zestaw wniosków może się od siebie nieznacznie różnić. Zwykle jednak należy zebrać dane dotyczące dochodów, karty podatkowe, wypełnić formularze i uzupełnić dane współmałżonki, jeśli rozliczacie się razem.
Przykład
Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech:
- kopia dokumentu tożsamości;
- wypełniona ankieta osobowa;
- druk EU-EWR, który dostaniesz po rozliczeniu PIT-u w polskim urzędzie skarbowym;
- dane o takich kosztach jak najem mieszkania, rachunki za media, które opłacasz, wydatki na dojazdy do pracy.
Wspólne rozliczenie z małżonkiem wymaga uzupełnienia wniosku o akt ślubu, kopię dokumentu tożsamości, zaświadczenie o zameldowaniu i ksero rozliczenia PIT w Polsce lub oświadczenie o braku dochodów w danym roku podatkowym. Wszystkie te informacja wpływają na tempo rozliczenia podatków i wysokość zwrotu podatku z Niemiec, który możesz uzyskać.
Jak skutecznie uzyskać zwrot podatku z poprzednich lat?
Najważniejsze jest skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów i poprawne wypełnienie formularzy. W tych zadaniach pomoże doświadczony specjalista podatkowy, który wie, na co zwrócić uwagę, aby urząd skarbowy zaakceptował wniosek. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której konieczność uzupełnienia braków wydłuży cały proces. Co jeszcze zyskasz na współpracy?
Jeszcze przed wysłaniem dokumentów dowiesz się, czy masz nadpłatę z tytułu podatku, a jeśli tak, to w jakiej kwocie. Może się okazać, że w swoim zeznaniu nie uwzględniłeś przysługujących Ci ulg podatkowych. Zweryfikuj to, ponieważ to okazja do zwiększenia wysokości zwrotu z podatku z zagranicy.
Przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić! Wypełnij prosty formularz – oddzwonimy.
Średnia ocena:
4.5/5.0
Na podstawie:
7 opinii