Meritum Podatki

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Podatki w wybranych państwach europejskich – Holandia

Pracując legalnie w Holandii, płacisz podatki i co roku rozliczasz się z tamtejszym fiskusem. Osoby zameldowanie na terenie Niderlandów mają czas na złożenie dokumentów do 1 maja, z kolei podatnicy bez meldunku mają na to zadanie dwa miesiące dłużej, czyli do 1 lipca.

W wyznaczonych terminach trzeba się zmieścić, bo w innym wypadku urząd skarbowy może nałożyć na podatnika karę przekraczającą 5 000 euro. Dokumenty wysłane w terminie będą ostatecznie zaakceptowane, a sprawa zamknięta. Może się zdarzyć, że zechcesz skorygować zeznanie, bo zapomniałeś o przysługującej Ci uldze. W Holandii możesz ponownie rozliczyć zeznanie nawet sprzed 5 lat.

Terminy i lata, które można jeszcze rozliczyć:

  • rok 2017 – rozliczysz do 31 grudnia 2022;
  • rok 2018 – rozliczysz do 31 grudnia 2023;
  • rok 2019 – rozliczysz do 31 grudnia 2024;
  • rok 2020 – rozliczysz do 31 grudnia 2025;
  • rok 2021 – rozliczysz do 31 grudnia 2026.

Warto zaznaczyć, że są sytuacje, w których możesz rozliczyć się z holenderskim fiskusem, a także takie, w których musisz to zrobić. Jeśli dostaniesz pismo o nazwie „Aangiftebrief” z oznaczeniem C, M, P lub T, to masz obowiązek dostarczenia wymaganych dokumentów. Wezwanie do rozliczenia się także zobowiązuje Cię do dopełnienia formalności.

Wniosek o korektę zeznania złożysz w urzędzie skarbowym lub na jego stronie internetowej. Chcesz sprawdzić, czy masz nadpłacony podatek, który możesz odzyskać? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym.

Podatki w wybranych państwach europejskich – Niemcy

Największa gospodarka w Europie i jedna z największych na świecie przyciąga do pracy ludzi z całego świata. Wśród nich nie brakuje Polaków, którzy od lat wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli Ty także zaliczasz się do tego grona, prawdopodobnie płacisz tam podatki. Niemiecki Finanzamt, czyli urząd skarbowy pozwala ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku do czterech lat wstecz. W szczególnych sytuacja urzędnik może podjąć decyzję o wydłużeniu tego czasu o dodatkowy rok.

Co jest potrzebne do odzyskania nadpłaconego podatku za wcześniejsze lata?

Przede wszystkim trzeba skompletować dokumentację wymaganą przez urząd skarbowy. W poszczególnych państwach zestaw wniosków może się od siebie nieznacznie różnić. Zwykle jednak należy zebrać dane dotyczące dochodów, karty podatkowe, wypełnić formularze i uzupełnić dane współmałżonki, jeśli rozliczacie się razem.

Przykład

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech:

  • kopia dokumentu tożsamości;
  • wypełniona ankieta osobowa;
  • druk EU-EWR, który dostaniesz po rozliczeniu PIT-u w polskim urzędzie skarbowym;
  • dane o takich kosztach jak najem mieszkania, rachunki za media, które opłacasz, wydatki na dojazdy do pracy.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem wymaga uzupełnienia wniosku o akt ślubu, kopię dokumentu tożsamości, zaświadczenie o zameldowaniu i ksero rozliczenia PIT w Polsce lub oświadczenie o braku dochodów w danym roku podatkowym. Wszystkie te informacja wpływają na tempo rozliczenia podatków i wysokość zwrotu podatku z Niemiec, który możesz uzyskać.

Jak skutecznie uzyskać zwrot podatku z poprzednich lat?

Najważniejsze jest skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów i poprawne wypełnienie formularzy. W tych zadaniach pomoże doświadczony specjalista podatkowy, który wie, na co zwrócić uwagę, aby urząd skarbowy zaakceptował wniosek. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której konieczność uzupełnienia braków wydłuży cały proces. Co jeszcze zyskasz na współpracy?

Jeszcze przed wysłaniem dokumentów dowiesz się, czy masz nadpłatę z tytułu podatku, a jeśli tak, to w jakiej kwocie. Może się okazać, że w swoim zeznaniu nie uwzględniłeś przysługujących Ci ulg podatkowych. Zweryfikuj to, ponieważ to okazja do zwiększenia wysokości zwrotu z podatku z zagranicy.

Przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić! Wypełnij prosty formularz – oddzwonimy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

4 punkty , o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec
Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać rozliczając podatek z Niemiec za 2022 rok

Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.

Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?
Podatek kościelny w Niemczech – ile wynosi i kto musi go płacić?

Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.

Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?
Czym jest podatek katastralny w Niemczech, ile wynosi i kto go płaci?

Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?
Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?

Jeśli jesteś legalnie zatrudniony w Holandii, to każdego miesiąca z Twojego wynagrodzenia pobierane są podatki. Pracodawca odprowadza je w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Na koniec roku przygotowujesz zeznanie i rozliczasz się z fiskusem. Daje to szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co wpływa na jego wysokość?

Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?
Czy praca w Niemczech po godzinach jest opodatkowana?

Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?
Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Współpracują z nami: