Meritum Podatki

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Podatki w wybranych państwach europejskich – Holandia

Pracując legalnie w Holandii, płacisz podatki i co roku rozliczasz się z tamtejszym fiskusem. Osoby zameldowanie na terenie Niderlandów mają czas na złożenie dokumentów do 1 maja, z kolei podatnicy bez meldunku mają na to zadanie dwa miesiące dłużej, czyli do 1 lipca.

W wyznaczonych terminach trzeba się zmieścić, bo w innym wypadku urząd skarbowy może nałożyć na podatnika karę przekraczającą 5 000 euro. Dokumenty wysłane w terminie będą ostatecznie zaakceptowane, a sprawa zamknięta. Może się zdarzyć, że zechcesz skorygować zeznanie, bo zapomniałeś o przysługującej Ci uldze. W Holandii możesz ponownie rozliczyć zeznanie nawet sprzed 5 lat.

Terminy i lata, które można jeszcze rozliczyć:

  • rok 2018 – rozliczysz do 31 grudnia 2023;
  • rok 2019 – rozliczysz do 31 grudnia 2024;
  • rok 2020 – rozliczysz do 31 grudnia 2025;
  • rok 2021 – rozliczysz do 31 grudnia 2026;
  • rok 2022 – rozliczysz do 31 grudnia 2027.

Warto zaznaczyć, że są sytuacje, w których możesz rozliczyć się z holenderskim fiskusem, a także takie, w których musisz to zrobić. Jeśli dostaniesz pismo o nazwie „Aangiftebrief” z oznaczeniem C, M, P lub T, to masz obowiązek dostarczenia wymaganych dokumentów. Wezwanie do rozliczenia się także zobowiązuje Cię do dopełnienia formalności.

Wniosek o korektę zeznania złożysz w urzędzie skarbowym lub na jego stronie internetowej. Chcesz sprawdzić, czy masz nadpłacony podatek, który możesz odzyskać? Skontaktuj się z naszym specjalistą podatkowym.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Podatki w wybranych państwach europejskich – Niemcy

Największa gospodarka w Europie i jedna z największych na świecie przyciąga do pracy ludzi z całego świata. Wśród nich nie brakuje Polaków, którzy od lat wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli Ty także zaliczasz się do tego grona, prawdopodobnie płacisz tam podatki. Niemiecki Finanzamt, czyli urząd skarbowy pozwala ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku do czterech lat wstecz. W szczególnych sytuacja urzędnik może podjąć decyzję o wydłużeniu tego czasu o dodatkowy rok.

Co jest potrzebne do odzyskania nadpłaconego podatku za wcześniejsze lata?

Przede wszystkim trzeba skompletować dokumentację wymaganą przez urząd skarbowy. W poszczególnych państwach zestaw wniosków może się od siebie nieznacznie różnić. Zwykle jednak należy zebrać dane dotyczące dochodów, karty podatkowe, wypełnić formularze i uzupełnić dane współmałżonki, jeśli rozliczacie się razem.

Przykład

Niezbędne dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech:

  • kopia dokumentu tożsamości;
  • wypełniona ankieta osobowa;
  • druk EU-EWR, który dostaniesz po rozliczeniu PIT-u w polskim urzędzie skarbowym;
  • dane o takich kosztach jak najem mieszkania, rachunki za media, które opłacasz, wydatki na dojazdy do pracy.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem wymaga uzupełnienia wniosku o akt ślubu, kopię dokumentu tożsamości, zaświadczenie o zameldowaniu i ksero rozliczenia PIT w Polsce lub oświadczenie o braku dochodów w danym roku podatkowym. Wszystkie te informacja wpływają na tempo rozliczenia podatków i wysokość zwrotu podatku z Niemiec, który możesz uzyskać.

Jak skutecznie uzyskać zwrot podatku z poprzednich lat?

Najważniejsze jest skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów i poprawne wypełnienie formularzy. W tych zadaniach pomoże doświadczony specjalista podatkowy, który wie, na co zwrócić uwagę, aby urząd skarbowy zaakceptował wniosek. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której konieczność uzupełnienia braków wydłuży cały proces. Co jeszcze zyskasz na współpracy?

Jeszcze przed wysłaniem dokumentów dowiesz się, czy masz nadpłatę z tytułu podatku, a jeśli tak, to w jakiej kwocie. Może się okazać, że w swoim zeznaniu nie uwzględniłeś przysługujących Ci ulg podatkowych. Zweryfikuj to, ponieważ to okazja do zwiększenia wysokości zwrotu z podatku z zagranicy.

Przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić! Wypełnij prosty formularz – oddzwonimy.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

W tym roku nie musisz wysyłać zaświadczenia do Holandii

Belastingdienst nie wymaga już zaświadczenia, jeśli w ubiegłych latach otrzymali je od Ciebie To jest dobra wiadomość. Belastingdienst poinformował w komunikacie na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w tym roku daruje podatnikom obowiązek wysyłania zaświadczenia o dochodach. Oznacza to, że jeśli w ubiegłych latach wysłałeś choć raz takie zaświadczenie i urząd je zaakcpetował, to w…

Do kiedy należy rozliczyć podatek z Holandii w 2024 roku? Podpowiadamy

Rozliczenie podatku w Holandii 2024– termin składania zeznań Termin na złożenie zeznań podatkowych w Holandii zazwyczaj przypada na 1 maja roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że za dochody z 2023 roku, deklarację należy złożyć do 1 maja 2024 roku. Ważne jest, aby nie odkładać rozliczenia, ponieważ opóźnienia mogą skutkować sankcjami finansowymi. W roku…

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

Jeden z najbardziej unikatowych i zarazem kluczowych podatków w tym kraju to Gewerbesteuer, czyli podatek handlowy. Nie tylko jest on głównym źródłem dochodu dla niemieckich gmin, ale również ma niezwykle bogatą i długą historię. Jest to podatek, który dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy na niemieckim rynku, niezależnie od wielkości i formy działalności. W tym artykule zagłębimy…

Arbeitnehmerpauschbetrag – ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Niemiecki system podatkowy, choć z pozoru skomplikowany, kryje w sobie wiele mechanizmów ulg i odliczeń, które mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Jednym z najbardziej interesujących jest Arbeitnehmerpauschbetrag, czyli zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który od lat jest ważnym elementem rocznych rozliczeń podatkowych w Niemczech. Jest to ulga, z której mogą skorzystać zarówno pracownicy na etatach,…

Kinderfreibetrag – ulga podatkowa na dziecko w Niemczech

W tym wpisie przybliżymy jeden z najważniejszych aspektów systemu podatkowego w Niemczech, który dotyczy wielu rodziców. Chodzi o Kinderfreibetrag – ulgę podatkową na dziecko, która stanowi kluczowy element wsparcia finansowego dla rodzin. Dzięki niej rodzice mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe, przesuwając środki finansowe na inne niezbędne wydatki, jak edukacja czy opieka zdrowotna. W artykule…

Czy renta w Holandii jest opodatkowana?

W Holandii system rent i zasiłków emerytalnych jest nieco inny niż w innych krajach. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby myślące o przeniesieniu się do Królestwa Niderlandów jest to, czy renta w Holandii jest opodatkowana. To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom systemu rentowego…

Współpracują z nami: