Meritum Podatki

Kindergeld 2025 – ile wynosi zasiłek rodzinny w Niemczech zmiany dla Polaków

Kindergeld, to świadczenie wychowawcze, które jest przyznawane wszystkim rodzicom w Niemczech, także tym, których dzieci mieszkają za granicą. Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie wzrosło do kwoty 255 euro na każde dziecko. Ponadto wielu rodziców, także obcokrajowców pracujących w Niemczech, ma prawo dostawać co miesiąc także dodatek do Kindergeld. Od 2023 roku Polaków pracujących w Niemczech,…

Kindergeld, to świadczenie wychowawcze, które jest przyznawane wszystkim rodzicom w Niemczech, także tym, których dzieci mieszkają za granicą. Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie wzrosło do kwoty 255 euro na każde dziecko. Ponadto wielu rodziców, także obcokrajowców pracujących w Niemczech, ma prawo dostawać co miesiąc także dodatek do Kindergeld. Od 2023 roku Polaków pracujących w Niemczech, których dzieci wychowują się w kraju, objęła korzystna zmiana. Dzięki niej pary, z których jeden rodzic mieszka w Niemczech, mogą otrzymywać zarówno świadczenie na dziecko z Niemiec jak i 800 plus w Polsce.

Kindergeld w jest świadczeniem wypłacanym w Niemczech co miesiąc na każde dziecko. W 2025 stawki kształtują się następująco:

  • 255 euro na pierwsze i drugie dziecko
  • 255 euro na trzecie dziecko
  • 255 euro na każde kolejne dziecko.

Zasiłek rodzinny Kindergeld w Niemczech w 2025 roku: Warunki i wiek uprawniający do świadczenia

W 2025 roku w Niemczech zasiłek Kindergeld jest przyznawany w ramach wsparcia finansowego dla rodziców i obejmuje:

  • dzieci do lat 18,
  • młodzież w wieku edukacyjnym do 25 roku życia,
  • niepracującą młodzież do lat 21.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kryteria otrzymywania zasiłku rodzinnego w Niemczech w 2025 roku

Zasiłek Kindergeld może być przyznany rodzicom mieszkającym i pracującym w Niemczech, którzy spełniają kryteria legalnej pracy lub przedsiębiorczości przez minimum sześć miesięcy, lub są delegowani przez pracodawcę. Niemieckie przepisy zapewniają ten zasiłek dla dzieci własnych, adoptowanych, a także innych dzieci wchodzących w skład gospodarstwa domowego, takich jak pasierbowie, wnuki czy dzieci przybrane. Ważne jest, aby pamiętać o złożeniu wniosku o Kindergeld w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka lub finalizacji adopcji.

Informacje o dodatkach do zasiłku Kindergeld, czyli Kinderzuschlag

Dodatkowe świadczenie Kinderzuschlag do 255 euro miesięcznie jest dostępne dla rodzin o dochodach nieprzekraczających określone progi. Zmiany w przepisach w 2023 roku sprawiły, że rodziny o średnich dochodach mogą teraz kwalifikować się do otrzymywania tych środków. Dodatek Kinderzuschlag nie jest przyznawany automatycznie i wymaga oddzielnego wniosku w Kasie Świadczeń Rodzinnych, zazwyczaj przez pół roku, po czym konieczne jest złożenie kolejnego wniosku.

Warunki otrzymania dodatku Kinderzuschlag w 2025 roku

Aby ubiegać się o Kinderzuschlag, wymagane jest, aby:

  • dziecko mieszkało z wnioskodawcą i nie przekroczyło 25 roku życia,
  • nie było w związku małżeńskim lub partnerskim,
  • rodzice otrzymywali Kindergeld,
  • dochód brutto rodziny osiągał minimalny próg - 900 euro dla par, 600 euro dla samotnych rodziców.

Przydatnym narzędziem do weryfikacji prawa do Kinderzuschlag jest kalkulator KiZ-Lotse na stronie rządu niemieckiego.

Nowe przepisy dla Polaków w Niemczech w 2025 roku

Zmiany w polskim systemie świadczeń w 2023 roku umożliwiły rodzicom pracującym za granicą odbieranie pełnego zasiłku na dziecko zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Poprzednie ograniczenia dla niepracujących, zarejestrowanych w urzędzie pracy osób lub ubezpieczonych jako współmałżonkowie zostały zniesione, a teraz pełne świadczenie 800 plus jest dostępne bez względu na zatrudnienie drugiego rodzica za granicą. Dla rodzin z jednym rodzicem pracującym w Niemczech otwiera się możliwość aplikowania o Kindergeld.

Procedura aplikowania o Kindergeld

Aby złożyć wniosek o Kindergeld, rodzice lub pełnoletnie dzieci z pełną zdolnością do czynności prawnych mogą skorzystać z formularzy dostępnych w Kasach Świadczeń Rodzinnych, lub przez stronę internetową Familienkasse.

Oczekiwanie na decyzję o przyznaniu Kindergeld

Proces przyznawania Kindergeld może trwać od dwóch do sześciu miesięcy i zależy od wielu czynników, w tym od kompletu dokumentów i jakości współpracy między niemieckimi a polskimi urzędami.

Wypłaty Kindergeld w 2025 roku

Zasiłek Kindergeld jest przelewany na konto bankowe wskazane we wniosku, a termin wypłaty zależy od numeru Kindergeldnummer.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o Kindergeld

Do aplikowania o zasiłek wymagane są specyficzne dokumenty w tym:

  • akty urodzenia lub małżeństwa,
  • orzeczenia sądowe,
  • zaświadczenia o zameldowaniu,
  • dowody osobiste,
  • decyzje o zasiłkach z innych państw UE,
  • dokumenty potwierdzające dochód,
  • zaświadczenie o nauce dla dzieci powyżej 18 lat,
  • oświadczenia rodzicielskie o przekazaniu opieki nad dziećmi
  • inne dokumenty związane z działalnością gospodarczą.

Należy także pamiętać, że kwotę pobranego zasiłku rodzinnego Kindergeld trzeba umieścić w deklaracji podczas rozliczania podatku z Niemiec.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 2 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

II klasa podatkowa w Niemczech

W Niemczech system podatkowy jest skomplikowany, ale zarazem precyzyjny, a jego struktura opiera się na tzw. „klasach podatkowych” (Steuerklassen). Każda z tych klas ma swoje specyficzne zasady, które wpływają na wysokość podatku dochodowego, jaki trzeba zapłacić. Warto wiedzieć, czym jest klasa podatkowa II, jakie mają do niej prawo osoby i w jaki sposób może ona…

Kilometrówka w Niemczech

Coraz więcej osób podróżuje w celach służbowych lub prywatnych, co sprawia, że kwestie związane z odliczaniem kosztów dojazdu stają się niezwykle istotne. W Niemczech jednym z kluczowych zagadnień związanych z tym tematem jest tzw. "kilometrówka", czyli sposób, w jaki można odliczyć koszty podróży samochodem. W artykule tym omówimy wszystkie aspekty kilometrówki, w tym zasady, regulacje,…

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić?

Wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny w Niemczech, co możesz zrobić? Lubisz mieszkać w swoim mieszkaniu, jest ono niedrogie i czujesz się w nim jak w domu - nagle doznajesz szoku: do Twojej skrzynki pocztowej trafia wypowiedzenie umowy najmu na użytek własny. Jako najemca masz duże szanse na uniknięcie lub opóźnienie eksmisji z mieszkania lub…

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje.

Ulga emerytalna w Niemczech. Poznaj najważniejsze informacje. Ulga emerytalna w Niemczech to jeden z istotnych elementów systemu podatkowego, który pomaga osobom w wieku emerytalnym obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Przysługuje ona osobom spełniającym określone warunki, przede wszystkim ukończenie 64. roku życia do 1 stycznia roku podatkowego. Dzięki tej uldze można zmniejszyć podatek od dochodów uzyskanych z…

Kindergeld - co jeśli dziecko zacznie pracować?

Kindergeld  - co jeśli dziecko zacznie pracować? Dla wielu Polaków pracujących w Niemczech, Kindergeld (zasiłek rodzinny) stanowi istotne wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Jednak zasady dotyczące tego świadczenia mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie w przypadku dzieci pełnoletnich lub pracujących. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa zasiłek rodzinny Niemcy w przypadku dorosłego dziecka, jakie są jego…

Jazda z przyczepą po Niemczech – jakie przepisy musisz znać?

Niemcy są krajem o dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, co sprawia, że podróżowanie z przyczepą jest łatwiejsze, ale jednocześnie wymaga od kierowców znajomości pewnych zasad i przepisów. Jeśli planujesz jazdę po niemieckich autostradach czy drogach lokalnych z przyczepą, musisz być świadomy określonych ograniczeń prędkości, zasad technicznych oraz wymogów prawnych dotyczących pojazdów z przyczepami. Jazda z przyczepą…

Współpracują z nami: