Podatki Meritum » Blog » Kindergeld a brak wspólnego zameldowania – czy jest to problem do otrzymania świadczenia?
Kwestia Kindergeld, czyli zasiłku rodzinnego na dzieci w Niemczech, często budzi wiele pytań i wątpliwości wśród rodziców mieszkających za naszą zachodnią granicą. Jednym z nich jest związane z zameldowaniem – czy brak wspólnego adresu zamieszkania z dzieckiem może wpłynąć na przyznanie tego świadczenia? W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, rozwiewając mit i przedstawiając…
Kwestia Kindergeld, czyli zasiłku rodzinnego na dzieci w Niemczech, często budzi wiele pytań i wątpliwości wśród rodziców mieszkających za naszą zachodnią granicą. Jednym z nich jest związane z zameldowaniem – czy brak wspólnego adresu zamieszkania z dzieckiem może wpłynąć na przyznanie tego świadczenia? W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, rozwiewając mit i przedstawiając fakty w kontekście niemieckiego systemu świadczeń rodzinnych.
Kindergeld to zasiłek rodziny, który od lat jest integralną częścią niemieckiego systemu wsparcia rodzin. Przeznaczony jest dla rodziców mieszkających w Niemczech, niezależnie od ich pochodzenia czy statusu imigracyjnego, aby pomóc w pokryciu kosztów związanych z wychowywaniem dzieci. Zarówno obywatele Niemiec, jak i osoby z innych krajów, które legalnie przebywają i pracują w Niemczech, mogą ubiegać się o ten zasiłek. Kindergeld jest więc wyrazem dbałości państwa o dobro dzieci i wsparcia dla rodzin, dając im większą stabilność finansową w codziennych wyzwaniach wychowawczych.
Czytaj również: czym jest Kinderfreibetrag?
Do niedawna brak meldunku w Niemczech był poważną przeszkodą dla osób chcących skorzystać z zasiłku Kindergeld. Meldunek bowiem potwierdzał stały pobyt osoby w kraju oraz jej objęcie nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Osoby niespełniające tych warunków nie miały prawa do pobierania świadczenia na dziecko. Dodatkowo niemieckie przepisy wymagają od każdej osoby, planującej dłuższy niż trzy miesiące pobyt w Niemczech, dopełnienia obowiązku meldunkowego. Zaniedbanie tego obowiązku nie tylko uniemożliwiało korzystanie z zasiłku Kindergeld, ale mogło również skutkować nałożeniem kary pieniężnej sięgającej nawet 1000 euro. Ponadto, do przyznania Kindergeld wymagane było także przepracowanie w Niemczech co najmniej 183 dni.
Czytaj również: wypłaty Kindergeld.
Współczesne przepisy dotyczące przyznawania Kindergeld w Niemczech uległy zmianie w kontekście wspólnego zameldowania opiekuna z dzieckiem. W przeszłości Familienkasse często odrzucała wnioski osób, które nie były wspólnie zameldowane z dzieckiem w Polsce i nie były w związku małżeńskim. Jednak kluczową zmianę wprowadził wyrok Federalnego Trybunału Finansowego. Zgodnie z nim do otrzymania Kindergeld uprawniona jest osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem w ramach swojego gospodarstwa domowego. W praktyce oznacza to, że jeśli np. matka z dzieckiem mieszka w kraju Unii Europejskiej, a jej były mąż pracuje w Niemczech, to prawo do zasiłku Kindergeld przysługuje matce. Ważne jest, aby matka była zameldowana z dzieckiem w Polsce. Brak wspólnego meldunku w Niemczech nie stanowi już przeszkody. Jednocześnie ojciec pracujący w Niemczech musi spełniać kryteria związane z obowiązkiem podatkowym i posiadać niemiecki numer identyfikacyjny, o którym przeczytasz we wpisie o pobraniu danych z Lohnsteuerbescheinigung. W takiej sytuacji wniosek o Kindergeld składany jest na rzecz matki, zgodnie z aktualnymi niemieckimi regulacjami.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Chociaż brak meldunku w Niemczech komplikuje proces ubiegania się o Kindergeld, jest to możliwe do osiągnięcia poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów.
Potrzebujesz pomocy w ubieganiu się o niemiecki zasiłek na dziecko bez meldunku? A może szukasz wsparcia w rozliczeniu podatku z Niemiec? W takim razie jesteś w dobrym miejscu – Podatki Meritum to profesjonalne biuro, które od lat pomaga Polakom w formalnościach związanych z rozliczaniem podatków w Niemczech oraz w innych krajach jak Holandia, ale nie tylko.
Średnia ocena:
4.6/5.0
Na podstawie:
8 opinii
Minijob i ubezpieczenie zdrowotne: kluczowe informacje dla pracujących w Niemczech Minijob jest popularnym wyborem wśród mieszkańców Niemiec, w tym studentów, emerytów, czy osób otrzymujących zasiłek obywatelski, jako sposób na poprawę ich sytuacji finansowej. Jednak ważnym aspektem jest kwestia ubezpieczenia zdrowotnego w ramach tego typu zatrudnienia. Ważne jest, aby pamiętać, że zatrudnienie w formie Minijob nie…
Rozwód jest procesem, który zawsze generuje koszty. Jednakże, masz wpływ na ich minimalizację. Poznanie sposobów obliczania kosztów rozwodu w Niemczech i identyfikacja elementów podlegających redukcji mogą być kluczowe. Dowiedz się więcej z tego artykułu, jak ograniczyć wydatki związane z rozwodem i osiągnąć wyniki dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. Koszty Rozwodu w Niemczech – Podstawowe Fakty…
Jak skutecznie zmniejszyć podatek od spadku? Gdy dochodzi do dziedziczenia, konieczne jest zapłacenie podatku od spadku. Istnieje jednak kilka metod, aby ten podatek zmniejszyć, na przykład przez darowizny dokonywane za życia. Oto kilka wskazówek, jak to zrealizować i jakie ulgi podatkowe są dostępne. Oszczędzanie na Podatku od Spadku: Różne Metody Zasadniczo, lepiej jest obdarowywać niż…
Ekstra wynagrodzenie z pracy. Aż do 480 euro rocznie Dodatkowe fundusze od pracodawcy w Niemczech. Jeżeli jesteś osobą pracującą od jakiegoś czasu, prawdopodobnie słyszałeś już o świadczeniach kapitałowych (VL lub VwL). Dla niektórych osób ta kwestia może być jednak zupełnie obca. VL to atrakcyjne, dodatkowe środki finansowe od pracodawcy, które można wykorzystać do zbudowania pewnej…
Aktualne informacje o dochodach w Niemczech w 2023 roku oraz wyjaśnienie przyczyn ich niskiego poziomu. Zatrudnienie w Niemczech -różnice między wynagrodzeniem brutto a netto. W roku 2023, minimalna stawka godzinowa w Niemczech to 12 euro brutto, co przekłada się na miesięczne zarobki na poziomie 1980 euro. Istotne jest, by mieć świadomość, że negocjacje wynagrodzeń w…
Unikanie odpowiedzialności za zadłużenie odziedziczone po zmarłym w Niemczech Zadłużenie po zmarłej osobie może być sporym obciążeniem dla spadkobierców. Aby nie stać się odpowiedzialnym za te zobowiązania, kluczowe jest podjęcie szybkich i świadomych decyzji. Kiedy przychodzi do dziedziczenia długów, istnieje kilka rodzajów zobowiązań, które mogą być przeniesione na spadkobierców. Są to na przykład: zadłużenia kontraktowe,…
Współpracują z nami: