Meritum Podatki

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie pozwoli to zaoszczędzić na podatku dochodowym. W przypadku (obowiązkowego) zeznania podatkowego nie ma znaczenia, którą klasę podatku dochodowego wybrałeś.

Bardziej sprawiedliwy podział podatku dochodowego w małżeństwie

Małżeństwa i zarejestrowani partnerzy mają trzy opcje wyboru przedziału podatkowego:

  • Wiele osób korzysta z opcji 3/5,
  • Jednakże, oboje mogą również wybrać klasę podatkową 4 lub
  • wybrać kombinację 4/4 ze współczynnikiem (4 + współczynnik).

To, która kombinacja jest dla kogo najkorzystniejsza, zależy od tego, ile oboje zarabiacie. Dla par, w których różnica w zarobkach nie jest szczególnie duża, metoda factor może być realną alternatywą.

Jeśli oboje partnerzy zarabiają mniej więcej tyle samo, wystarczy kombinacja klas podatkowych 4/4. Jeśli natomiast zarobki są od siebie znacznie oddalone, bardziej opłacalna jest kombinacja 3/5, przy czym osoba lepiej zarabiająca wybiera klasę 3, aby skorzystać z obu podstawowych ulg wolnych od podatku. 

Istnieje również możliwość wyboru kombinacji klasy podatkowej 4/4 ze współczynnikiem. Metoda współczynnika ma na celu zapewnienie bardziej sprawiedliwego podziału obciążenia podatkiem dochodowym w ramach małżeństwa lub zarejestrowanego związku partnerskiego. Wynika to z faktu, że każda osoba płaci taką część podatku dochodowego, jaką ma od wspólnego dochodu. 

Niemniej jednak, kombinacja 3/5 klas podatkowych jest nadal bardzo popularna. Z podatkowego punktu widzenia jest to idealne rozwiązanie, jeśli występują znaczne różnice w wynagrodzeniach, tj. jeśli stosunek wynosi co najmniej 60% do 40% całkowitego dochodu rodziny. Jednak małżonek lub partner z 5 klasą podatkową musi zaakceptować szczególnie wysokie odliczenia od podatku dochodowego.

Uwaga: Zgodnie z umową koalicyjną między SPD, Zielonymi i FDP, kombinacja 3/5 ma zostać zasadniczo przeniesiona do metody współczynnika klasy podatkowej 4, aby uczynić obciążenie podatkiem dochodowym małżeństw bardziej sprawiedliwym. W marcu 2023 r. rzecznik Federalnego Ministerstwa Finansów ogłosił, że trwają prace nad pakietem legislacyjnym. Takie prawo oznaczałoby zniesienie połączenia klas podatkowych 3 i 5.

Rząd chce jednak zachować system podziału między małżonków. W wielu przypadkach pozostawanie w związku małżeńskim będzie więc nadal opłacalne z podatkowego punktu widzenia.    

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Podatek dochodowy płacony przez spółkę jest jednak tylko zaliczką na podatek dochodowy. Ostateczne obciążenie podatkowe jest określane przez urząd skarbowy dopiero po złożeniu zeznania podatkowego w zawiadomieniu o naliczeniu podatku. Ostatecznie para nie oszczędza żadnego podatku, wybierając klasę podatkową. Jednak w wielu przypadkach można faktycznie zwiększyć świadczenia zastępujące wynagrodzenie dzięki korzystnej klasie podatkowej.

Jak działa "współczynnik"?

Metoda współczynnika pozwala każdemu małżonkowi lub partnerowi na bezpośrednie korzystanie z przepisów obniżających podatek w ramach bieżącego odliczenia od podatku od wynagrodzeń. Na przykład, każdy z partnerów korzysta z własnej podstawowej ulgi wolnej od podatku lub, w stosownych przypadkach, z ulgi wolnej od podatku na dziecko.

Czynnik ten uwzględnia również obniżający podatek efekt procedury podziału przy odliczaniu podatku dochodowego. Stopień, w jakim tzw. podział małżeński ma wpływ na obniżenie podatku, zależy od tego, jak różne są wynagrodzenia obu partnerów.

Złóż wniosek

Wniosek o zastosowanie procedury współczynnika należy złożyć w urzędzie skarbowym - za pomocą "Wniosku o zmianę klasy podatkowej dla małżonków/partnerów życiowych". Jak to dokładnie działa, dowiesz się z przewodnika "Zmiana klasy podatkowej".

W bieżącym roku możesz złożyć wniosek o zastosowanie metody współczynnika wraz ze współmałżonkiem lub partnerem bez podawania przyczyn, najpóźniej do 30 listopada.

Obliczanie współczynnika - Urząd skarbowy oblicza współczynnik z trzema miejscami po przecinku na podstawie oczekiwanego wynagrodzenia. Współczynnik ten jest następnie wprowadzany do bazy danych ElStAM jako elektroniczna funkcja odliczenia podatku dochodowego. Pracodawca może następnie wykorzystać ten współczynnik przy obliczaniu podatku dochodowego zgodnie z klasą podatkową 4.

Zalety i wady metody współczynnikowej

Dzięki metodzie współczynnikowej odliczenie podatku od wynagrodzenia odpowiada już dość dokładnie przewidywanemu rocznemu zobowiązaniu podatkowemu. Oznacza to, że można uniknąć wyższych zaległych płatności - a być może także zaliczek na podatek dochodowy - co może mieć miejsce w przypadku kombinacji klas podatkowych 3/5. Łączny podatek dochodowy dla obojga małżonków jest jednak generalnie wyższy w przypadku metody współczynnikowej niż w przypadku kombinacji klasy podatkowej 3/5. Kombinacja klasy podatkowej 4/4 ze współczynnikiem skutkuje zupełnie innym podziałem podatku dochodowego między małżonków lub partnerów niż kombinacja klasy podatkowej 3/5.

Obliczanie podatku dochodowego z wyprzedzeniem - Aby obliczyć podatek dochodowy metodą współczynnika, można skorzystać z interaktywnego kalkulatora podatkowego Federalnego Ministerstwa Finansów.

Przykładowe obliczenie sposobu ustalania i stosowania współczynnika można znaleźć w arkuszu informacyjnym Federalnego Ministerstwa Finansów dotyczącym wyboru klasy podatkowej na 2022 r. Arkusz informacyjny zawiera również tabele dotyczące wyboru klasy podatkowej.

Zeznanie podatkowe jest obowiązkowe

Jeśli wybrałeś metodę współczynnika, musisz złożyć zeznanie podatkowe.

Świadczenia zastępujące wynagrodzenie - Należy pamiętać, że wybór kombinacji klas podatkowych lub zastosowanie metody współczynnika wpływa również na wysokość świadczeń zastępujących wynagrodzenie. Należą do nich na przykład zasiłek dla bezrobotnych I, zasiłek dla bezrobotnych z tytułu dalszego szkolenia zawodowego, zasiłek chorobowy, zasiłek chorobowy, zasiłek z tytułu urazu, zasiłek przejściowy, zasiłek macierzyński i zasiłek rodzicielski lub kwota wynagrodzenia przysługująca z tytułu częściowej emerytury. Agencja pracy zazwyczaj uznaje wybór klasy podatkowej dokonany przed rozpoczęciem roku przy przyznawaniu świadczeń zastępujących wynagrodzenie.

Jeśli zmienisz klasę podatkową lub wybierzesz metodę współczynnika w ciągu roku, może to również wpłynąć na Twoje świadczenia zastępujące wynagrodzenie. Czy spodziewasz się otrzymać zasiłek rodzicielski w najbliższej przyszłości, a może już otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek macierzyński? A może planujesz przejść na częściową emeryturę? W takim przypadku należy dokładnie rozważyć, która kombinacja klas podatkowych obiecuje najwięcej pieniędzy w takich przypadkach.

Zanim zdecydujesz się na nową kombinację klas podatkowych, powinieneś sprawdzić, jak wpłynie to na wysokość świadczeń zastępujących wynagrodzenie. W razie wątpliwości należy zwrócić się do urzędu pracy lub szefa.

Ile warta jest metoda factor?

Kombinacja 4/4 z czynnikiem jest dostępna od 2010 roku, ale małżeństwa i zarejestrowane związki partnerskie do tej pory niechętnie korzystały z tej opcji. W przewidywalnej przyszłości może się to jednak zmienić, jeśli plany niemieckiego rządu dotyczące zniesienia kombinacji klas podatkowych 3 i 5 zostaną wdrożone. Regulacje prawne dotyczące metody współczynnikowej można znaleźć w sekcji 39f ustawy o podatku dochodowym.

W metodzie czynnikowej obciążenie podatkiem dochodowym jest sprawiedliwie rozłożone. Ponadto różnica w wysokości 5 euro między zapłaconym podatkiem dochodowym a podatkiem dochodowym, który ma zostać zapłacony, jest bardzo niewielka i wynika wyłącznie z efektów zaokrąglenia. 

Wniosek o procedurę współczynnika można złożyć online za pomocą konta użytkownika na portalu My Elster (patrz nasz przewodnik Finanztip Elster) lub pocztą, korzystając z formularza Wniosek o zmianę klasy podatkowej. Następnie urząd skarbowy wprowadzi nową klasę podatkową jako elektroniczną funkcję odliczenia podatku od wynagrodzeń do swojej bazy danych opodatkowania wynagrodzeń.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 9 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle stracił zdolność do pracy? W Niemczech ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (Berufsunfähigkeitsversicherung, BU Versicherung) może stanowić kluczowe zabezpieczenie finansowe w takiej sytuacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto się ubezpieczyć i…

Współpracują z nami: