Podatki Meritum » Blog » Klasy podatkowe w Niemczech czyli Steuerklasse
Każdy kraj posiada swój indywidualny system podatkowy, który może być podobny do tego, jaki mamy w Polsce, ale również diametralnie różny.
To, do jakiej klasy przynależymy, jest uzależnione od wielu różnych czynników. Dla Polaków, którzy podjęli decyzję o pracy w Niemczech, początkowo może to być nieco skomplikowane. Jeśli interesuje Cię temat rozliczenia podatku w Niemczech oraz zasad dotyczących przynależności do poszczególnych klas podatkowych - steuerklasse, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
Wszyscy pracownicy, którzy pracują w Niemczech, należą do określonej klasy podatkowej. Dotyczy to również obcokrajowców. To, do jakiej klasy podatkowej należymy oraz nasza wysokość otrzymywanego dochodu, w dużej mierze zależy o finalnej sumie płaconego podatku. Oczywiście, istnieją pewne ulgi podatkowe, z których możemy skorzystać, aby otrzymać bardziej atrakcyjny zwrot podatku z Niemiec. Temu tematowi poświęciliśmy inny artykuł. Jak wyglądają klasy podatkowe w Niemczech?
Do pierwszej klasy podatkowej należą Ci pracownicy, którzy nie posiadają żony/męża. Dotyczy to również osób będących w separacji lub już rozwiedzionych, a także owdowiałych, jeżeli taki stan utrzymuje się przez okres minimum dwóch lat. Jeżeli Twój małżonek nie mieszka w Unii Europejskiej, to również do tej klasy zostaniesz zakwalifikowany. W 2023 roku kwota wolna od podatku w 1. klasie podatkowej wynosi 10 908 euro.
Do tej klasy zostaną przydzieleni Ci, którzy nie posiadają małżonka, a samotnie wychowują dzieci. Na dzieci w takiej sytuacji dostają od państwa zasiłek rodzinny.
Skontaktuj się z nami!
DARMOWA WYCENA👋Jest to klasa podatkowa dla osób, które znajdują się w związku partnerskim lub w związku małżeńskim. W tym przypadku istotne jest jednak to, żeby nasz partner zarabiał mniej od nas. Możemy to rozdzielić na dwie grupy: jeżeli nasz partner zarabia dużo mniej lub w ogóle nie pracuje, to znajdzie się w 5 klasie podatkowej, a jeżeli jego zarobki są podobne do naszych, to w 4 klasie podatkowej. Jest to również klasa, do której przynależą ludzie owdowiali, jeżeli małżonek nie żyje od ponad roku.
Jest to klasa o którą mogą się starać ludzie pozostający w związkach małżeńskich lub partnerskich. Do tej klasy podatkowej będzie należała ta osoba, która w związku przynosi nieco mniejsze dochody, ale zarobki wyglądają podobnie. Jeżeli sami nie wybierzemy żadnej klasy, a znajdujemy się w związku z drugą osobą, to do tej klasy zostaniemy przydzieleni automatycznie.
Jest to klasa podatkowa dla osób, które znajdują się w związku małżeńskim lub partnerskim, ale tylko wtedy, gdy nasz partner należy do 3 klasy podatkowej. Wynika z tego, że osoby będące w tej klasie, zarabiają dużo mniej, niż ich partner lub w ogóle nie pracują.
Jest to klasa dla osób, które otrzymują dochody z kilku różnych źródeł. Takich źródeł muszą być minimum dwa. Jest to klasa zarówno dla osób samotnych, jak i dla tych, którzy pozostają w związkach partnerskich/małżeńskich. W tym przypadku klasa podatkowa odnosi się do drugiej wykonywanej pracy, a wysokość dochodu wolnego od podatku wynosi 0 euro. Jeżeli nie jesteśmy zarejestrowani w urzędzie to również otrzymamy właśnie klasę 6.
Istnieje możliwość zmienienia klasy podatkowej w Niemczech. Jeżeli Twoja sytuacja życiowa się zmieniła, np. zmienił się Twój status stan cywilny – wziąłeś rozwód lub ślub, to konieczne jest wypełnienie wniosku i dostarczenie go do urzędu wraz z odpowiednimi dokumentami, aby taką klasę zmienić. Klasę podatkową można również zmienić, jeżeli zostałeś przypisany do niewłaściwej.
Średnia ocena:
4.4/5.0
Na podstawie:
9 opinii
Popularnym w Niemczech rozwiązaniem jest praca w niepełnym wymiarze czasowym – taką formę zatrudnienia wybiera wielu Polaków szukających sposobu na podreperowanie domowego budżetu. Szczególnie atrakcyjna jest dla kobiet wychowujących dzieci czy studentów, czyli osób niemogących sobie pozwolić na pełen etat – szacuje się, że w Niemczech pracuje tak około 15 milionów osób! W dzisiejszym wpisie przedstawimy, na jakich zasadach funkcjonuje Teilzeit i opiszemy, jak opodatkowana jest praca na pół etatu w Niemczech.
Czas na rozliczenie podatku z Niemiec za 2022 rok. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę czterech rzeczy, o których musisz pamiętać składając deklarację podatkową. Postaraliśmy się w telegraficznym skrócie podpowiedzieć Ci jakie dokumenty musisz zgromadzić i czego powinieneś przypilnować.
Podatek kościelny w Niemczech to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących w tym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą, które przynależą do zarejestrowanego wyznania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie informacje o Kirchensteuer, dzięki czemu dowiesz się, czy Ciebie również obowiązuje podatek kościelny w Niemczech.
Podatek katastralny obowiązuje w Niemczech od wielu lat i płacić go muszą wszyscy właściciele nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? O tym dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy.
Nadgodziny mogą kojarzyć się bardzo różnie. Jednym razem to konieczność, a innym możliwość zwiększenia wynagrodzenia, co pozwala na podreperowanie domowego budżetu. Nie brakuje chętnych, którzy – pracując w Niemczech – zgłaszają gotowość do realizacji zadań w dodatkowym wymiarze godzin. Trzeba jednak przestrzegać przepisów prawa pracy.
Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?
Współpracują z nami: