Meritum Podatki

Koszty eksterytorialne w Holandii (ET Kosten). Co to jest i komu przysługują?

Koszty eksterytorialne, znane w Holandii jako ET Kosten, to element systemu podatkowego tego kraju, który budzi zainteresowanie wielu pracowników i pracodawców. W świecie globalizacji, w którym mobilność pracowników jest kluczem do sukcesu wielu przedsiębiorstw, Holandia wprowadziła mechanizm mający na celu przyciągnięcie wykwalifikowanych specjalistów z zagranicy. Ale czym dokładnie są holenderskie koszta eksterytorialne i kto może…

Koszty eksterytorialne, znane w Holandii jako ET Kosten, to element systemu podatkowego tego kraju, który budzi zainteresowanie wielu pracowników i pracodawców. W świecie globalizacji, w którym mobilność pracowników jest kluczem do sukcesu wielu przedsiębiorstw, Holandia wprowadziła mechanizm mający na celu przyciągnięcie wykwalifikowanych specjalistów z zagranicy. Ale czym dokładnie są holenderskie koszta eksterytorialne i kto może z nich skorzystać?

Koszty eksterytorialne w Holandii, czyli ET Kosten. Co to jest?

Koszty eksterytorialne, znane również jako ET Kosten, to w Holandii forma ulgi podatkowej, stworzona z myślą o pracownikach tymczasowych. Jej celem jest wsparcie osób, które podejmują pracę w Holandii, ale na stałe mieszkają poza jej granicami, na przykład w Polsce. Dzięki ET Kosten pracownicy ci mają możliwość otrzymania nieopodatkowanego zwrotu pewnych kosztów, które ponoszą w związku z pracą i życiem w Holandii.

Koszty te mogą na przykład obejmować wydatki związane z wynajmem mieszkania w Holandii, podczas gdy jednocześnie pracownik ponosi koszty związane z utrzymaniem domu w kraju pochodzenia. W praktyce holenderska administracja podatkowa uznaje, że pracownicy tymczasowi ponoszą podwójne koszty zakwaterowania – w Holandii oraz w kraju macierzystym. Dlatego też mogą oni zrezygnować z części wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu, otrzymując w zamian nieopodatkowany zwrot kosztów z tytułu posiadania tzw. drugiego domu.

Do komponentów ET Kosten należą:

  • część wynagrodzenia okresowego;
  • pozaustawowe dni urlopu;
  • dodatki za nienormowany czas pracy i nadgodziny;
  • godziny rekompensowane.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Komu i na jakich zasadach przysługują koszty eksterytorialne?

Chcesz skorzystać z ulgi ET Kosten? Musisz spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim musisz ponosić podwójne koszty zakwaterowania – czyli mieć koszty związane z życiem w Holandii oraz w kraju pochodzenia. Pracownik starający się o zwrot kosztów eksterytorialnych musi także ponosić koszty związane z podróżami między krajem pochodzenia a Holandią oraz wszelkie wydatki na życie, które nie byłyby ponoszone, gdyby pracownik nie mieszkał w Holandii. Do kosztów eksterytorialnych zalicza się również wydatki na kursy językowe.

Aby skorzystać z tej ulgi, pracownik musi sporządzić odpowiednią deklarację na piśmie i przesłać ją do swojego pracodawcy lub agencji, w której jest zatrudniony. Warto również pamiętać, że osoby mieszkające i zameldowane na stałe w Holandii nie mogą skorzystać z ulgi ET Kosten.

Pamiętaj! Zastosowanie ulg i zwrotów, które wynikają z kosztów eksterytorialnych musi spełnić szereg warunków, między innymi być uzgodnione w formie pisemnej,

Ile można dostać zwrotu w ramach ET Kosten?

Kwota zwrotu w ramach ET Kosten zależy od wielu czynników, takich jak wysokość wynagrodzenia, liczba dni spędzonych w Holandii czy rodzaj kosztów ponoszonych przez pracownika. W praktyce zwrot może wynieść od 400 € do nawet 750 €. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z zasadami przyznawania tej ulgi i skonsultować się z ekspertem w zakresie podatków holenderskich, aby upewnić się, że korzysta się z niej w pełni i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Planujesz zacząć pracę w Holandii i chcesz w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez holenderski system podatkowy? Warto postarać się o zwrot tak zwanych ET Kosten, czyli kosztów ponoszonych z tytułu pracy poza krajem pochodzenia. Dzięki temu mechanizmowi Holandia staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla międzynarodowych specjalistów, jednocześnie wspierając rozwój gospodarczy kraju. Jeśli masz więcej pytań na temat ET Kosten lub chcesz uzyskać zwrot podatku z zagranicy, a nie wiesz jak, koniecznie skontaktuj się z nami – nasi eksperci doradzą Ci na każdym etapie.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.7/5.0
Na podstawie: 15 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Za jakie lata mogę rozliczyć podatek z Holandii?

Możliwość rozliczenia podatku z Holandii istnieje do 5 lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 roku można złożyć deklarację za lata 2018-2022.  Termin na uregulowanie swoich zobowiązań podatkowych w Holandii różni się w zależności od statusu meldunkowego. Osoby, które nie są zameldowane w Holandii, mają czas do 1 lipca roku następującego po roku, w którym…

Tłumaczenie Jaaropgave - pozycje na dokumencie w języku polskim

Przewodnik po holenderskim dokumencie podatkowym Zastanawiasz się, jak interpretować jarograf? Jest to częste zapytanie wśród osób, które otrzymują ten holenderski dokument podatkowy.  Chociaż Jaaropgaaf jest standardowym dokumentem holenderskiego systemu podatkowego, jego zrozumienie może być bardzo trudne dla osób, które nie mówią po holendersku. Sama terminologia podatkowa jest często złożona, a gdy doda się do tego…

Czy mogę złożyć korektę rozliczenia podatkowego w Holandii?

Czy mogę złożyć korektę rozliczenia podatkowego w Holandii? Odebrałeś wstępną decyzję podatkową, która prezentuje odmienną kwotę zwrotu podatku, niż się spodziewałeś? Wzywają Cię do dokonania dopłaty do podatku, z czym absolutnie się nie zgadzasz? Posiadasz prawo do złożenia sprzeciwu wobec decyzji fiskusa. Dowiedz się, w jakim terminie należy to uczynić oraz jak długo trwa procedura…

Burgerservicenummer (numer BSN) dawny sofi numer

Co oznacza numer identyfikacji społeczno-podatkowej BSN w Holandii? Numer BSN, wcześniej znany jako numer sofi (sociaal-fiscaal nummer), czyli numer identyfikacji społeczno-podatkowej, to polski odpowiednik numeru obsługi obywatela i składa się on z 9 cyfr. BSN w Holandii jest równoznaczny z polskim numerem PESEL i przydzielany jest zarówno obywatelom holenderskim, jak i obcokrajowcom przebywającym na terenie…

Jak odzyskać Jarograf z Holandii?

Chcąc dopełnić formalności podatkowych i uzyskać zwrot podatku z terenu Holandii, niezbędne jest posiadanie dokumentu Jaaropgaaf od każdego pracodawcy, z którym byliśmy związani umową o pracę w analizowanym okresie podatkowym. Dokument ten, znanym również jako holenderska karta podatkowa, otrzymuje się od pracodawcy, gdy rok podatkowy dobiegnie końca, maksymalnie do końca marca. Rok podatkowy pokrywa się…

Czy pracując w Holandii muszę się rozliczyć w Polsce?

Czy pracując w Holandii muszę się rozliczyć w Polsce? Zobowiązanie podatkowe dotyczy wszystkich osób, które zamieszkują na obszarze Polski (miejsce pobytu nie jest tożsame z miejscem zameldowania). Innymi słowy, oznacza to, iż osoba bez meldunku, ale z tzw. centrum zainteresowań życiowych w Polsce, podlega obowiązkowi podatkowemu i musi corocznie składać deklarację podatkową, uwzględniając w niej…

Współpracują z nami: