Meritum Podatki

Jak odliczyć koszty przeprowadzki od podatku w Niemczech?

Jak odliczyć koszty przeprowadzki od podatku w Niemczech? Niezależnie od tego, czy chodzi o nową pracę, powiększenie rodziny, istnieje wiele powodów zmiany miejsca zamieszkania - a przeprowadzka jest zwykle kosztowna. Dobrze, że  niemiecki urząd skarbowy pokrywa część kosztów. Wydatki na przeprowadzkę związaną z pracą można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Podstawą prawną do tego…

Jak odliczyć koszty przeprowadzki od podatku w Niemczech?

Niezależnie od tego, czy chodzi o nową pracę, powiększenie rodziny, istnieje wiele powodów zmiany miejsca zamieszkania - a przeprowadzka jest zwykle kosztowna. Dobrze, że  niemiecki urząd skarbowy pokrywa część kosztów. Wydatki na przeprowadzkę związaną z pracą można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Podstawą prawną do tego jest federalna ustawa o kosztach przeprowadzki. Jeśli przeprowadzasz się z powodów prywatnych, możesz odliczyć część kosztów jako usługi związane z gospodarstwem domowym.

Jakie są wymagania dotyczące przeprowadzki?

Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania z powodów zawodowych, możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów jako wydatków związanych z dochodem w zeznaniu podatkowym. Dotyczy to następujących przypadków:

Skrócona podróż do pracy 

 Po przeprowadzce będziesz potrzebować co najmniej pół godziny mniej na dojazd do i z pracy. Nie liczy się długość podróży, ale zaoszczędzony czas. Nie jest konieczna zmiana miejscowości , aby udowodnić oszczędność czasu podczas dojazdów do pracy - skrócona podróż do pracy dotyczy również w obrębie miasta lub gminy. Dotyczy to głównie przeprowadzek w obrębie dużych miast, takich jak Hamburg czy Berlin. Wprowadź średni czas podróży, który możesz określić na przykład za pomocą internetowego narzędzia do planowania tras.

Małżonkowie, którzy oboje pracują, powinni wziąć pod uwagę swoje indywidualne dojazdy do pracy. W przypadku wspólnej podróży do pracy nie jest możliwe zsumowanie zaoszczędzonego czasu w celu uzyskania łącznej wartości jednej godziny.

Zmiana miejsca pracy 

Twoja przeprowadzka jest również uważana za związaną z pracą, jeśli podejmujesz pierwszą pracę w innym mieście lub zmieniasz miejsce zamieszkania w związku z pracą, na przykład z powodu przeniesienia firmy.

Poprawa warunków pracy 

 W indywidualnych przypadkach urząd skarbowy uznaje poprawę warunków pracy za powód przeprowadzki związany z pracą. Na przykład Federalny Sąd Skarbowy orzekł na korzyść lekarza szpitalnego, który z własnej woli przeprowadził się w pobliże szpitala, aby móc łatwiej opiekować się hospitalizowanymi pacjentami.

Powrót z zagranicy 

jeśli mieszkałeś za granicą i wracasz do Niemiec w związku z nową pracą, możesz również odliczyć od podatku poniesione koszty przeprowadzki.

Relokacja z powodu studiów podczas pandemii koronawirusa 

 Interesujący wyrok został wydany przez Sąd Podatkowy w Hamburgu w dniu 23 lutego 2023 r., sprawa nr 5 K 190/22. Małżeństwo z hanzeatyckiego miasta z jednym dzieckiem zdecydowało się na relokację wkrótce po rozpoczęciu pandemii koronawirusa. Powód: oboje musieli przestawić się na pracę z domu, a ich poprzednie mieszkanie było na to zdecydowanie za małe. Udało im się i zarówno żona, jak i mąż mieli nawet własny gabinet. W zeznaniu podatkowym para zgłosiła również koszty przeprowadzki jako związane z pracą.

Urząd skarbowy to odrzucił, ale sąd podatkowy w Hamburgu orzekł na korzyść pary. Wynika to z faktu, że generalnie koszty relokacji mogą być związane z pracą, jeśli przeprowadzka znacznie ułatwia warunki pracy. Według sądu "należy to również założyć, jeśli przeprowadzka ma na celu założenie gabinetu dla każdego z małżonków w nowym miejscu zamieszkania, tak aby mogli oni ponownie wykonywać swoją działalność bez przeszkód w swoim biurze domowym". 

Jednak ostatnie słowo w tej sprawie nie zostało jeszcze powiedziane, odwołanie jest w toku w Federalnym Sądzie Skarbowym (sprawa nr VI R 3/23).

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Inne koszty przeprowadzki z ryczałtem

Możesz również ubiegać się o ryczałt na inne koszty przeprowadzki bez konieczności przedstawiania szczegółowych rachunków. Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) stale podwyższa ryczałty na koszty przeprowadzki, 

Wymienimy teraz najważniejsze takie koszty:

 • Remont starego mieszkania,
 • Naprawy kosmetyczne w starym mieszkaniu,
 • Napiwki i catering dla pomocników przy przeprowadzce,
 • Zmiana zasłon,
 • profesjonalna instalacja lamp,
 • montaż kuchni i innych urządzeń elektrycznych,
 • przepisanie dowodu osobistego,
 • przerejestrowanie samochodu i
 • zmiana połączenia telefonicznego.

Jeśli wydatki na inne wydatki związane z przeprowadzką były wyższe niż ryczałt, można zrezygnować z ryczałtu i zamiast tego udokumentować wyższe koszty odpowiednimi rachunkami. Urząd skarbowy zazwyczaj wymaga szczegółowych rachunków za przeprowadzki, która rozpoczyna, kończy lub zmienia podwójne gospodarstwo domowe, lub jeśli kończysz prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego, przeprowadzając się za granicę, gdzie wcześniej mieszkałeś.

Często jednak można zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z koniecznością dostarczenia wszystkich rachunków. Wynika to z faktu, że kwoty ryczałtowe, które za chwilę przedstawimy, są dość hojne.

Ryczałt na koszty przeprowadzki od czerwca 2020 r.

Od czerwca 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące przeprowadzek w porównaniu z okresem wcześniejszym.

Początek przeprowadzki od 1 czerwca 2020 r 

 • Jedna osoba:. €860 
 • Dopłata za każdą dodatkową osobę €573
 • Małżeństwo z dwójką dzieci: €2,579

Inne osoby obejmują:

 • Małżonek lub partner,
 • partner cywilny,
 • dzieci pozamałżeńskie i
 • pasierbowie i przybrane dzieci, które nadal mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym co beneficjent po przeprowadzce.

Oznacza to, że odpowiedni partner jest traktowany w taki sam sposób jak dzieci. Zależy to tylko od liczby dodatkowych osób w przeprowadzającym się gospodarstwie domowym. 

Nowością od czerwca 2020 r. jest również ryczałt dla osób uprawnionych, które nie założyły własnego domu przed lub po przeprowadzce. Dotyczy to na przykład osób, które wyprowadzają się od rodziców i po raz pierwszy wprowadzają się do własnego mieszkania.

 • od 1 czerwca 2020 r. ryczałt wynosi: 172 euro, 
 • od 1 kwietnia 2021 r.: 174 euro, 
 • od 1 kwietnia 2022 r.: 177 euro, 
 •  od 1 marca 2024 r.: 193 euro.

Wyższy ryczałt za drugą przeprowadzkę

W przypadku drugiej przeprowadzki związanej z pracą w ciągu pięciu lat ryczałt na inne wydatki związane z przeprowadzką wzrasta o 50%. Ma to zawsze zastosowanie, jeśli miałeś lub masz własny dom przed i po przeprowadzce. Możesz jednak zadeklarować tylko te koszty przeprowadzki, które faktycznie poniosłeś. Jeśli na przykład Twój pracodawca opłaca firmę przeprowadzkową, nie możesz odliczyć tych kosztów.

Wskazówka: Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania w związku z nową pracą, powinieneś zapytać pracodawcę podczas negocjacji umowy, czy pokryje koszty przeprowadzki, ponieważ może on zwrócić całość kosztów podlegających odliczeniu od podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. Są to koszty operacyjne firmy. Jeśli nie będziesz musiał ponosić żadnych kosztów, nie będziesz już ponosił wydatków związanych z dochodami. Ale oczywiście zaoszczędzisz znacznie więcej pieniędzy, jeśli Twój pracodawca zapłaci za przeprowadzkę. 

Dodatkowe koszty uzyskania przychodu za prywatną naukę

Dzieci, które przeprowadzają się do innego miasta lub stanu, często muszą nadrobić zaległości w lekcjach. Urząd skarbowy pokryje koszty prywatnego nauczania, jeśli władze uznają przeprowadzkę za związaną z pracą.

Dowodem może być na przykład umowa o pracę lub potwierdzenie od pracodawcy. Jeśli przedłożysz faktury za lekcje, możesz ubiegać się o zwrot kosztów.

Maksymalne kwoty kosztów korepetycji:

 • od 1 kwietnia 2022 r. 1 181 EUR
 • od 1 marca 2024 r. 1 286 EUR

Przeprowadzka z powodów prywatnych: czy można oszczędzić na niemieckich podatkach?

Nawet jeśli przeprowadzasz się z powodów czysto prywatnych, nadal możesz ubiegać się o zwrot kosztów pracy i podróży dla firmy transportowej do celów podatkowych. 

W ramach usług związanych z gospodarstwem domowym można odliczyć maksymalnie 20 000 euro kosztów usługodawcy rocznie. Następnie otrzymasz 20% kosztów podlegających odliczeniu, maksymalnie do 4000 euro, jako ulgę podatkową. Wydatki wpisuje się w zeznaniu podatkowym w części dotyczącej wydatków związanych z gospodarstwem domowym.

Ważne: Firmy transportowe często nadal nalegają na płatność gotówką. W takim przypadku nie można odliczyć ani centa od rachunku podatkowego. Wynika to z faktu, że warunkiem jest nie tylko faktura, ale także płatność bezgotówkowa, na przykład przelewem bankowym.

Jeśli przeprowadzasz się ze względów zdrowotnych, na przykład po wypadku lub z powodu niepełnosprawności, urząd skarbowy uzna koszty za wydatki nadzwyczajne, jeśli przekraczają one rozsądny wkład własny. W takim przypadku będziesz potrzebować zaświadczenia lekarskiego jako dowodu dla urzędu skarbowego.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy

Dostałeś mandat w Niemczech i co dalej? Odpowiadamy Otrzymanie mandatu za granicą może być nieco stresujące, zwłaszcza gdy nie wiemy, jakie kroki podjąć. W tym artykule omówimy, co należy zrobić po otrzymaniu mandatu w Niemczech, jak go opłacić, a także jakie są konsekwencje niezapłacenia. Co się stanie jak nie zapłacę mandatu z Niemiec? Niezapłacony mandat…

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii. Przekonaj się, że można przyspieszyć ten proces!

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę

Odkryj, jak praca sezonowa w Niemczech wpływa na Twoją emeryturę Wiele osób decyduje się na pracę sezonową w Niemczech ze względu na atrakcyjne zarobki i możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jednak pojawia się pytanie: czy praca sezonowa w Niemczech liczy się do emerytury? W tym artykule wyjaśnimy, jak praca za granicą wpływa na przyszłe świadczenia emerytalne.…

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech

Ubezpieczenie zawodowe jako koszt uzyskania przychodu w Niemczech : ubezpieczenia związane z pracą stanowią koszty uzyskania przychodu Składki na wiele polis ubezpieczeniowych można odliczyć jako wydatki emerytalne. Istnieją jednak górne limity w tym zakresie, które często są już wyczerpane wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego powodu dodatkowe polisy ubezpieczeniowe nie są ujmowane w…

Zapłacisz podatek katastralny w Niemczech? Dowiedź się, kogo dotyczy ta opłata

Oszczędzaj na niemieckich podatkach jako właściciel domu.

Dla wielu osób posiadanie własnego domu jest ważnym kamieniem milowym w życiu. Jako właściciel domu, nie tylko cieszysz się swobodą życia na własnej ziemi, ale także masz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych w niemieckim zeznaniu podatkowym! Jedyną różnicą jest to, czy sam mieszkasz w swoim domu, czy jesteś właścicielem nieruchomości. Tak czy inaczej, powinieneś…

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce

Pobyt w szpitalu w Niemczech w pigułce Pobyt w szpitalu w Niemczech może budzić wiele pytań, szczególnie jeśli jesteś obcokrajowcem. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z leczeniem szpitalnym w Niemczech, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Kto płaci za szpital w Niemczech? W Niemczech koszty leczenia szpitalnego są zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie…

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś

Ubezpieczenie na niezdolność do pracy w Niemczech – zabezpiecz się już dziś Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle stracił zdolność do pracy? W Niemczech ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (Berufsunfähigkeitsversicherung, BU Versicherung) może stanowić kluczowe zabezpieczenie finansowe w takiej sytuacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto się ubezpieczyć i…

Współpracują z nami: