Meritum Podatki

Jak odliczyć koszty przeprowadzki od podatku w Niemczech?

Jak odliczyć koszty przeprowadzki od podatku w Niemczech? Niezależnie od tego, czy chodzi o nową pracę, powiększenie rodziny, istnieje wiele powodów zmiany miejsca zamieszkania - a przeprowadzka jest zwykle kosztowna. Dobrze, że  niemiecki urząd skarbowy pokrywa część kosztów. Wydatki na przeprowadzkę związaną z pracą można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Podstawą prawną do tego…

Jak odliczyć koszty przeprowadzki od podatku w Niemczech?

Niezależnie od tego, czy chodzi o nową pracę, powiększenie rodziny, istnieje wiele powodów zmiany miejsca zamieszkania - a przeprowadzka jest zwykle kosztowna. Dobrze, że  niemiecki urząd skarbowy pokrywa część kosztów. Wydatki na przeprowadzkę związaną z pracą można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Podstawą prawną do tego jest federalna ustawa o kosztach przeprowadzki. Jeśli przeprowadzasz się z powodów prywatnych, możesz odliczyć część kosztów jako usługi związane z gospodarstwem domowym.

Jakie są wymagania dotyczące przeprowadzki?

Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania z powodów zawodowych, możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów jako wydatków związanych z dochodem w zeznaniu podatkowym. Dotyczy to następujących przypadków:

Skrócona podróż do pracy 

 Po przeprowadzce będziesz potrzebować co najmniej pół godziny mniej na dojazd do i z pracy. Nie liczy się długość podróży, ale zaoszczędzony czas. Nie jest konieczna zmiana miejscowości , aby udowodnić oszczędność czasu podczas dojazdów do pracy - skrócona podróż do pracy dotyczy również w obrębie miasta lub gminy. Dotyczy to głównie przeprowadzek w obrębie dużych miast, takich jak Hamburg czy Berlin. Wprowadź średni czas podróży, który możesz określić na przykład za pomocą internetowego narzędzia do planowania tras.

Małżonkowie, którzy oboje pracują, powinni wziąć pod uwagę swoje indywidualne dojazdy do pracy. W przypadku wspólnej podróży do pracy nie jest możliwe zsumowanie zaoszczędzonego czasu w celu uzyskania łącznej wartości jednej godziny.

Zmiana miejsca pracy 

Twoja przeprowadzka jest również uważana za związaną z pracą, jeśli podejmujesz pierwszą pracę w innym mieście lub zmieniasz miejsce zamieszkania w związku z pracą, na przykład z powodu przeniesienia firmy.

Poprawa warunków pracy 

 W indywidualnych przypadkach urząd skarbowy uznaje poprawę warunków pracy za powód przeprowadzki związany z pracą. Na przykład Federalny Sąd Skarbowy orzekł na korzyść lekarza szpitalnego, który z własnej woli przeprowadził się w pobliże szpitala, aby móc łatwiej opiekować się hospitalizowanymi pacjentami.

Powrót z zagranicy 

jeśli mieszkałeś za granicą i wracasz do Niemiec w związku z nową pracą, możesz również odliczyć od podatku poniesione koszty przeprowadzki.

Relokacja z powodu studiów podczas pandemii koronawirusa 

 Interesujący wyrok został wydany przez Sąd Podatkowy w Hamburgu w dniu 23 lutego 2023 r., sprawa nr 5 K 190/22. Małżeństwo z hanzeatyckiego miasta z jednym dzieckiem zdecydowało się na relokację wkrótce po rozpoczęciu pandemii koronawirusa. Powód: oboje musieli przestawić się na pracę z domu, a ich poprzednie mieszkanie było na to zdecydowanie za małe. Udało im się i zarówno żona, jak i mąż mieli nawet własny gabinet. W zeznaniu podatkowym para zgłosiła również koszty przeprowadzki jako związane z pracą.

Urząd skarbowy to odrzucił, ale sąd podatkowy w Hamburgu orzekł na korzyść pary. Wynika to z faktu, że generalnie koszty relokacji mogą być związane z pracą, jeśli przeprowadzka znacznie ułatwia warunki pracy. Według sądu "należy to również założyć, jeśli przeprowadzka ma na celu założenie gabinetu dla każdego z małżonków w nowym miejscu zamieszkania, tak aby mogli oni ponownie wykonywać swoją działalność bez przeszkód w swoim biurze domowym". 

Jednak ostatnie słowo w tej sprawie nie zostało jeszcze powiedziane, odwołanie jest w toku w Federalnym Sądzie Skarbowym (sprawa nr VI R 3/23).

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Inne koszty przeprowadzki z ryczałtem

Możesz również ubiegać się o ryczałt na inne koszty przeprowadzki bez konieczności przedstawiania szczegółowych rachunków. Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) stale podwyższa ryczałty na koszty przeprowadzki, 

Wymienimy teraz najważniejsze takie koszty:

 • Remont starego mieszkania,
 • Naprawy kosmetyczne w starym mieszkaniu,
 • Napiwki i catering dla pomocników przy przeprowadzce,
 • Zmiana zasłon,
 • profesjonalna instalacja lamp,
 • montaż kuchni i innych urządzeń elektrycznych,
 • przepisanie dowodu osobistego,
 • przerejestrowanie samochodu i
 • zmiana połączenia telefonicznego.

Jeśli wydatki na inne wydatki związane z przeprowadzką były wyższe niż ryczałt, można zrezygnować z ryczałtu i zamiast tego udokumentować wyższe koszty odpowiednimi rachunkami. Urząd skarbowy zazwyczaj wymaga szczegółowych rachunków za przeprowadzki, która rozpoczyna, kończy lub zmienia podwójne gospodarstwo domowe, lub jeśli kończysz prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego, przeprowadzając się za granicę, gdzie wcześniej mieszkałeś.

Często jednak można zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z koniecznością dostarczenia wszystkich rachunków. Wynika to z faktu, że kwoty ryczałtowe, które za chwilę przedstawimy, są dość hojne.

Ryczałt na koszty przeprowadzki od czerwca 2020 r.

Od czerwca 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące przeprowadzek w porównaniu z okresem wcześniejszym.

Początek przeprowadzki od 1 czerwca 2020 r 

 • Jedna osoba:. €860 
 • Dopłata za każdą dodatkową osobę €573
 • Małżeństwo z dwójką dzieci: €2,579

Inne osoby obejmują:

 • Małżonek lub partner,
 • partner cywilny,
 • dzieci pozamałżeńskie i
 • pasierbowie i przybrane dzieci, które nadal mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym co beneficjent po przeprowadzce.

Oznacza to, że odpowiedni partner jest traktowany w taki sam sposób jak dzieci. Zależy to tylko od liczby dodatkowych osób w przeprowadzającym się gospodarstwie domowym. 

Nowością od czerwca 2020 r. jest również ryczałt dla osób uprawnionych, które nie założyły własnego domu przed lub po przeprowadzce. Dotyczy to na przykład osób, które wyprowadzają się od rodziców i po raz pierwszy wprowadzają się do własnego mieszkania.

 • od 1 czerwca 2020 r. ryczałt wynosi: 172 euro, 
 • od 1 kwietnia 2021 r.: 174 euro, 
 • od 1 kwietnia 2022 r.: 177 euro, 
 •  od 1 marca 2024 r.: 193 euro.

Wyższy ryczałt za drugą przeprowadzkę

W przypadku drugiej przeprowadzki związanej z pracą w ciągu pięciu lat ryczałt na inne wydatki związane z przeprowadzką wzrasta o 50%. Ma to zawsze zastosowanie, jeśli miałeś lub masz własny dom przed i po przeprowadzce. Możesz jednak zadeklarować tylko te koszty przeprowadzki, które faktycznie poniosłeś. Jeśli na przykład Twój pracodawca opłaca firmę przeprowadzkową, nie możesz odliczyć tych kosztów.

Wskazówka: Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania w związku z nową pracą, powinieneś zapytać pracodawcę podczas negocjacji umowy, czy pokryje koszty przeprowadzki, ponieważ może on zwrócić całość kosztów podlegających odliczeniu od podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. Są to koszty operacyjne firmy. Jeśli nie będziesz musiał ponosić żadnych kosztów, nie będziesz już ponosił wydatków związanych z dochodami. Ale oczywiście zaoszczędzisz znacznie więcej pieniędzy, jeśli Twój pracodawca zapłaci za przeprowadzkę. 

Dodatkowe koszty uzyskania przychodu za prywatną naukę

Dzieci, które przeprowadzają się do innego miasta lub stanu, często muszą nadrobić zaległości w lekcjach. Urząd skarbowy pokryje koszty prywatnego nauczania, jeśli władze uznają przeprowadzkę za związaną z pracą.

Dowodem może być na przykład umowa o pracę lub potwierdzenie od pracodawcy. Jeśli przedłożysz faktury za lekcje, możesz ubiegać się o zwrot kosztów.

Maksymalne kwoty kosztów korepetycji:

 • od 1 kwietnia 2022 r. 1 181 EUR
 • od 1 marca 2024 r. 1 286 EUR

Przeprowadzka z powodów prywatnych: czy można oszczędzić na niemieckich podatkach?

Nawet jeśli przeprowadzasz się z powodów czysto prywatnych, nadal możesz ubiegać się o zwrot kosztów pracy i podróży dla firmy transportowej do celów podatkowych. 

W ramach usług związanych z gospodarstwem domowym można odliczyć maksymalnie 20 000 euro kosztów usługodawcy rocznie. Następnie otrzymasz 20% kosztów podlegających odliczeniu, maksymalnie do 4000 euro, jako ulgę podatkową. Wydatki wpisuje się w zeznaniu podatkowym w części dotyczącej wydatków związanych z gospodarstwem domowym.

Ważne: Firmy transportowe często nadal nalegają na płatność gotówką. W takim przypadku nie można odliczyć ani centa od rachunku podatkowego. Wynika to z faktu, że warunkiem jest nie tylko faktura, ale także płatność bezgotówkowa, na przykład przelewem bankowym.

Jeśli przeprowadzasz się ze względów zdrowotnych, na przykład po wypadku lub z powodu niepełnosprawności, urząd skarbowy uzna koszty za wydatki nadzwyczajne, jeśli przekraczają one rozsądny wkład własny. W takim przypadku będziesz potrzebować zaświadczenia lekarskiego jako dowodu dla urzędu skarbowego.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 13 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech

Klasa podatkowa 4 ze współczynnikiem - Jak partnerzy sprawiedliwie dzielą podatek dochodowy w Niemczech W przeciwieństwie do singli, w małżeństwie lub zarejestrowanym związku partnerskim można wpływać na wysokość podatku dochodowego płaconego co miesiąc: w zależności od wybranego przedziału podatkowego można skorzystać z korzystnego odliczenia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku nie…

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech

Opłaty szkolne : Jak odliczyć koszty szkół publicznych od podatku w Niemczech? Istnieją alternatywy dla szkół państwowych, takie jak szkoły z internatem, szkoły chrześcijańskie lub szkoły waldorfskie. W wielu przypadkach szkoły te pobierają opłatę za naukę. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej lub niezależnej, możesz odliczyć 30% czesnego od podatku, maksymalnie do kwoty 5000…

Vakantiegeld – komu przysługuje dodatek urlopowy w Holandii?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech:  jak możesz zmienić swoją klasę podatkową na 2 - i co to dla Ciebie oznacza Podatki są potrącane z wynagrodzenia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy po pierwsze od wysokości zarobków, a po drugie od klasy podatkowej (od 1 do 6). Na przykład, płacisz mniejszy podatek dochodowy w klasie podatkowej 3…

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek?

Zaliczka na podatek dochodowy w Niemczech- Kiedy należy wpłacać zaliczki na podatek? Pod koniec września 2023 r. przychodzi zawiadomienie o naliczeniu podatku za 2024 r. - z dodatkową opłatą w wysokości 1600 euro. Następnie w liście z urzędu skarbowego otrzymujesz zawiadomienie o zaliczce. W 2024r. należy zapłacić 400 euro zaliczki na podatek co kwartał. A…

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie

Odpowiedzialność podatkowa w Niemczech - nieograniczona czy ograniczona - oto jest pytanie To, czy dana osoba podlega podatkowi dochodowemu w Niemczech i w związku z tym jest ogólnie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego jako osoba fizyczna, zależy od tego, gdzie mieszka i jaki dochód uzyskuje. Większość podatników w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ponieważ tu…

Gdzie i jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz

Deklaracja podatkowa Załącznik N : Każdy pracownik w Niemczech musi wypełnić ten formularz Jeśli nie masz dużego doświadczenia z rozliczeniami podatkowymi, na początku może być to trochę trudne. Ale z roku na rok będziesz nabierać coraz większej rutyny i obiecuję: gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku na twoje konto, zapomnisz o całym bólu. Dla wielu…

Współpracują z nami: