Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Jakiej wielkości jest kwota wolna od podatku na Słowacji?

Kwota wolna od podatku to kwota rocznego dochodu, która nie powoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego. Na Słowacji w 2023 roku kwota wolna od podatku wynosi 4922,82 euro dla osób, których roczny dochód nie przekracza 21 754,18 euro oraz 10 361,36 euro - 25% rocznego dochodu, dla osób, których roczny dochód jest wyższy niż 21 754,18 euro. W sytuacji, gdy to 25% rocznego dochodu jest większe niż 9064,09 euro, to kwota, która jest wolna od podatku, nie przysługuje w ogóle. Dla przykładu: jeśli Pan Y, który mieszka na Słowacji, w roku podatkowym 2023 zarobił łącznie 14589 euro, to kwota wolna podczas rozliczenia podatku ze Słowacji, która mu przysługuje jest na poziomie 4922,82 euro.

Progi podatkowe, a Słowacja. Kwota wolna od podatku

Na Słowacji w 2023 roku stawki podatkowe wynoszą:

  • w przypadku rocznego przychodu do 41 445, 46  euro –19%,
  • w przypadku zarobków ponad 41 445. 46 euro – 25%.

Dla dochodów kapitałowych, niezależnie od ich wysokości, jest to stała kwota 19%.

Kto może zostać rezydentem na Słowacji?

Na Słowacji jako rezydentów traktuje się te osoby, które mają stałe miejsce zamieszkania lub pobytu na Słowacji. Miejsce stałego pobytu na Słowacji ma się wtedy, kiedy dana osoba przebywa w kraju przez co najmniej 183 dni (łącznie) w roku podatkowym (wyjątkiem są osoby, które przebywają na Słowacji w celu studiowania lub leczenia).

Odliczenia podatkowe na Słowacji

W wielu krajach, w tym oczywiście również na Słowacji, jest możliwość skorzystania z licznych odliczeń podatkowych. Jakiego typu odliczenia można wziąć pod uwagę? Przede wszystkim odliczenia związane z rodziną, a dokładniej z partnerem fiskalnym, czyli mężem lub żoną oraz odliczenie na dzieci. Kwota odliczeń zależy od ilości potomstwa, które posiadamy. Dodatkowo możemy również odliczać składki przekazywane na związki zawodowe, odsetki od kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego, częściowe koszty leczenia oraz koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Do tych ostatnich niezbędne będą dokumenty, które potwierdzą koszta, które ponosimy, na przykład wyciągi z konta bankowego, rachunki za media, czynsz itp. Dodatkowo odliczyć możemy również darowizny charytatywne, czyli wszystkie wpłaty, które dokonujemy na konta różnych fundacji oraz stowarzyszeń.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋
gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 7 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Ulgi podatkowe w Szwecji

Ulgi podatkowe w Szwecji

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

NemKonto - co to jest i kto powinien je posiadać?

NemKonto - co to jest i kto powinien je posiadać?

Dziś pomówimy trochę o duńskim systemie podatkowym. Dowiedz się wszystkiego na temat NemKonto z tego artykułu!

Współpracują z nami: