Meritum Podatki

Jakiej wysokości je kwota wolna od podatku w Anglii?

W 2019 roku w Anglii zaszły pewne zmiany podatkowe, w tym i właśnie kwota wolna od podatku uległa zmianie. W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku jest równa dla każdego podatnika, co jest skrupulatnie przestrzegane. Dzięki kwocie wolnej od podatku nie ma konieczności odprowadzania podatku od niewielkich dochodów. W ramach ciekawostki, to to samo dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, których też nie trzeba uiszczać, dopóki nie przekroczy się jakiegoś określonego limitu. Co to jest kwota wolna od podatku? Jest to suma dochodu, który jest zwolniony z opodatkowania. W jaki sposób to funkcjonuje? Posłużmy się prostym przykładem. Jeżeli w państwie X kwota wolna od podatku wynosi 10 000 euro, a podatnik w ciągu całego roku zarobił 9450 euro, to nie musi on płacić podatku dochodowego, gdyż jest z niego zwolniony.

Prawo podatkowe, a Anglia. Kwota wolna od podatku

Aktualnie w Polsce kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych. Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? W 2019 roku kwota wolna od podatku w Anglii wzrosła do 12 500 funtów rocznie, co daje liczbę 1041 funtów miesięcznie. Przepisy te są dość korzystne dla podatników, a wprowadzenie tak wysokiej kwoty sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw, w szczególności tych dopiero "raczkujących". W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku jest systematycznie, z roku na rok, coraz większa, a od od 2010 roku wzrosła o ponad 6 tysięcy funtów!

Personal Allowance - kwota wolna od podatku w Anglii

Wielka Brytania oferuje ludziom pracującym na jej terytorium naprawdę wysoką kwotę wolną od podatku. Drugą kwestią są stawki podatkowe. Jak one wyglądają w Wielkiej Brytanii i jakiej są wysokości? Od aktualnego roku podatkowego, czyli 20129/2020 wprowadzono kolejne reformy, dzięki którym zmieniły się również progi podatkowe. Tak, jak było wspomniane, jeżeli zarobki wynoszą poniżej 12500 funtów, to podatnik jest zwolniony z konieczności opłat podatku dochodowego co przełoży się na wysoki zwrot podatku z Anglii. Jeżeli dochody są w granicach od 12 500 funtów do 50 000 funtów, to wysokość podatku dochodowego wynosi 20%. W przypadku zarobków w wysokości od 50 001 funtów do 150 000 funtów, procent wzrasta do 40%. Ostatnia grupa, czyli ta, która zarabia powyżej 150 001 funtów, jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego wynoszącego 45% dochodów.

Kwota wolna od podatku w Anglii dla małżeństw oraz osób niewidomych

Bycie w związku małżeńskim lub sformalizowanym związku z osobą o tej samej płci, przyczynia się do tego, że może należeć Ci się kwota wolna od podatku, która jest przeznaczona tylko dla wcześniej wymienionych związków. W takiej sytuacji trzeba spełniać dwa konkretne warunki. Przede wszystkim mieszkać razem ze swoim partnerem, tudzież współmałżonkiem oraz być urodzonym przed 6 kwietnia 1935 roku. Jeżeli spełniasz oba warunki, to wysokość otrzymanej kwoty będzie zależeć od dochodów, które posiadasz. Kwota podatku zostanie zmniejszona o 10%. W przypadku osób niewidomych działa to całkiem podobnie. Jeżeli osoby niewidome są zarejestrowane w Anglii i mają na tyle duży problem ze wzrokiem, że nie są w stanie wykonywać pracy, to mogą ubiegać się o specjalną kwotę wolną od podatku, która jest przystosowana właśnie dla osób niewidomych.

Kod podatkowy - co to jest i do czego służy?

Jest to specjalny numer, którego zadaniem jest informowanie pracodawców oraz podmioty, które są odpowiedzialne za wypłacanie emerytur, o wysokości podatku, jaki ma być potrącony konkretnemu pracownikowi. Kod ten jest unikalny dla każdego podatnika i jest przyznawany na początku każdego roku podatkowego. Działa to w ten sposób, że liczba, która znajduje się właśnie w tym kodzie, pomnożona przez 10 to kwota wolna od podatku, indywidualna dla każdego podatnika. Co może wpłynąć na zmianę kodu? Na przykład formalizacja związku z osobą tej samej płci bądź ślub, separacja (dla osób urodzonych przed 1935 rokiem), dodatkowe źródło dochodów, które zwiększy całkowity roczny przychód albo zmiana wartości jakiegoś nieopodatkowanego dochodu.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii

Jeśli długo czekasz na zwrot podatku z Holandii to warto przeczytać ten artykuł. Może rozwiać Twoje wątpliwości lub skłonić do reakcji i kontaktu z holenderskim Belastigndienst.

Ulga abolicyjna Holandia 2021

Ulga abolicyjna w Holandii i jej likwidacja od 2021. Zobacz ile będziesz dopłacał do podatku w zeznaniu za 2021!

Extra zwrot na dziecko - korekta

Masz dziecko urodzone po 2004 r.? Pracujesz w Holandii? Masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Zwrot podatku z Anglii
Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Współpracują z nami: