Meritum Podatki

Kwota wolna od podatku w Anglii

Kwota wolna od podatku w Anglii to przedmiot naszego kolejnego poradnika. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o Personal Allowance.

Kwota wolna od podatku w Anglii

Jakiej wysokości jest kwota wolna od podatku w Anglii?

W 2023 roku w Anglii zaszły pewne zmiany podatkowe, w tym i właśnie kwota wolna od podatku uległa zmianie. W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku jest równa dla każdego podatnika, co jest skrupulatnie przestrzegane. Dzięki kwocie wolnej od podatku nie ma konieczności odprowadzania podatku od niewielkich dochodów. W ramach ciekawostki, to to samo dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, których też nie trzeba uiszczać, dopóki nie przekroczy się jakiegoś określonego limitu. Co to jest kwota wolna od podatku? Jest to suma dochodu, który jest zwolniony z opodatkowania. W jaki sposób to funkcjonuje? Posłużmy się prostym przykładem. Jeżeli w państwie X kwota wolna od podatku wynosi £12,570, a podatnik w ciągu całego roku zarobił £12,570  to nie musi on płacić podatku dochodowego, gdyż jest z niego zwolniony.

Prawo podatkowe, a Anglia. Kwota wolna od podatku

Aktualnie w Polsce kwota wolna od podatku wynosi 30000 złotych. Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? W 2023 roku kwota wolna od podatku w Anglii wynosi 12 500 funtów rocznie, co daje liczbę 1041 funtów miesięcznie. Przepisy te są dość korzystne dla podatników, a wprowadzenie tak wysokiej kwoty sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw, w szczególności tych dopiero "raczkujących". W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku jest systematycznie, z roku na rok, coraz większa, a od 2010 roku wzrosła już o ponad 6 tysięcy funtów!

Personal Allowance – kwota wolna od podatku w Anglii

Wielka Brytania oferuje ludziom pracującym na jej terytorium naprawdę wysoką kwotę wolną od podatku. Drugą kwestią są stawki podatkowe. Jak one wyglądają w Wielkiej Brytanii i jakiej są wysokości? Od roku podatkowego 20129/2020 wprowadzono kolejne reformy, dzięki którym zmieniły się również progi podatkowe. Tak, jak było wspomniane, jeżeli zarobki wynoszą poniżej 12500 funtów, to podatnik jest zwolniony z konieczności opłat podatku dochodowego co przełoży się na wysoki zwrot podatku z Anglii.

Jeżeli dochody są w granicach od 12 571 funtów do 50 270 funtów, to wysokość podatku dochodowego wynosi 20%. W przypadku zarobków w wysokości od 50 271 funtów do 125 139 wzrasta do 40%. Ostatnia grupa, czyli ta, która zarabia powyżej 125,141 funtów, jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego wynoszącego 45% dochodów.

Kwota wolna od podatku w Anglii dla małżeństw oraz osób niewidomych

Bycie w związku małżeńskim lub sformalizowanym związku z osobą o tej samej płci przyczynia się do tego, że może należeć Ci się kwota wolna od podatku, która jest przeznaczona tylko dla wcześniej wymienionych związków. W takiej sytuacji trzeba spełniać dwa konkretne warunki. Przede wszystkim mieszkać razem ze swoim partnerem, tudzież współmałżonkiem oraz być urodzonym przed 6 kwietnia 1935 roku. Jeżeli spełniasz oba warunki, to wysokość otrzymanej kwoty będzie zależeć od dochodów, które posiadasz. Kwota podatku zostanie zmniejszona o 10%. W przypadku osób niewidomych działa to całkiem podobnie. Jeżeli osoby niewidome są zarejestrowane w Anglii i mają na tyle duży problem ze wzrokiem, że nie są w stanie wykonywać pracy, to mogą ubiegać się o specjalną kwotę wolną od podatku, która jest przystosowana właśnie dla osób niewidomych.

Skontaktuj się z nami!

DARMOWA WYCENA👋

Kod podatkowy – co to jest i do czego służy?

Jest to specjalny numer, którego zadaniem jest informowanie pracodawców oraz podmioty, które są odpowiedzialne za wypłacanie emerytur, o wysokości podatku, jaki ma być potrącony konkretnemu pracownikowi. Kod ten jest unikalny dla każdego podatnika i jest przyznawany na początku każdego roku podatkowego. Działa to w ten sposób, że liczba, która znajduje się właśnie w tym kodzie, pomnożona przez 10 to kwota wolna od podatku, indywidualna dla każdego podatnika. Co może wpłynąć na zmianę kodu? Na przykład formalizacja związku z osobą tej samej płci bądź ślub, separacja (dla osób urodzonych przed 1935 rokiem), dodatkowe źródło dochodów, które zwiększy całkowity roczny przychód albo zmiana wartości jakiegoś nieopodatkowanego dochodu.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.4/5.0
Na podstawie: 4 opinii

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Jakie są możliwości rozliczenia podatku za wcześniejsze lata?

Wyjazd do Niemiec czy Holandii w celach zarobkowych wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatków do tamtejszych urzędów skarbowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego należy złożyć PIT. Jeśli masz nadpłatę podatku, należy Ci się zwrot. Czy wiesz, że możesz się o niego ubiegać do kilku lat wstecz?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując legalnie za granicą, w większości przypadków masz obowiązek rozliczenia podatku. Zwykle z Twojego wynagrodzenia pracodawca pobiera określoną kwotę pieniędzy na poczet opłat skarbowych. W momencie złożenia rocznego zeznania może się okazać, że masz nadpłatę, którą możesz odzyskać. Jak sprawnie przejść przez całą procedurę?

Zwrot podatku z Anglii

Rozliczenie Self-Employed

Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą w Anglii, koniecznie jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za okres od 5 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Jak znaleźć pracę w Anglii?

Praca w Anglii to temat interesujący rokrocznie wielu polaków. Sprawdź dzięki naszemu poradnikowi jak skutecznie i szybko znaleźć pracę w Anglii.

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Kwota wolna od podatku na Słowacji

Naszej podatkowej podróży ciąg dalszy. Dziś tematem dnia jest Kwota wolna od podatku na Słowacji. Zachęcamy do lektury naszego kompendium wiedzy.

Ulgi podatkowe w Szwecji

Ulgi podatkowe w Szwecji

Każdemu pracownikowi, który legalnie pracował na terenie Szwecji i za którego pracodawca regularnie odprowadzał składki, przysługuje otrzymanie zwrotu podatku.

Współpracują z nami: